Başkentte Kültür Sanat - Son Dakika
Kültür Sanat

Başkentte Kültür Sanat

Başkentte Kültür Sanat

DT'nin yeni oyunu "Vanya Dayı", 4 Şubat'ta tiyatroseverlere "merhaba" diyecek Türkülerin hikayesinden yola çıkan "Türkünün Öyküsü" konseri verilecek Modern dans gösterisi "Bir Yaz Gecesi Rüyası", 3 Şubat'taki son temsille sezona veda edecek Devlet Tiyatroları 16, Devlet Opera ve Balesi ise 7 eserle seyircinin karşısına çıkacak.

30.01.2014 11:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Devlet Tiyatrolarının (DT), yeni oyunu "Vanya Dayı",  4 Şubat'ta tiyatroseverlere "merhaba" diyecek.

Devlet Opera ve Balesince türkülerin hikayesinden yola çıkan ve danslarla da zenginleştirilen "Türkünün Öyküsü" konseri, 2 Şubat'ta seyredilebilecek. Modern dans gösterisi "Bir Yaz Gecesi Rüyası", 3 Şubat'taki son temsille sezona veda edecek.

DT 16, Devlet Opera ve Balesi ise 7 eserle seyircinin karşısına çıkacak.

Başkentte bu hafta gerçekleştirilecek kültür sanat etkinliklerinden bazıları şöyle:

-Tiyatro

75. Yıl Sahnesi:

Patrick Süskind'in tiyatroya kazandırdığı ve pek çok dilde sahnelenen "Kontrabas", Metin Belgin'in yönetiminde 5 Şubat'ta seyirciyle buluşacak.

Akün Sahnesi:

Reşat Nuri Güntekin'in aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanan "Çalıkuşu", hafta boyunca temsil verecek.

"Vanya Dayı", 4 Şubat'ta yapacağı prömiyerin ardından, 5 Şubat'ta da izlenebilecek. Anton Çehov'un kaleminden Ataol Bahramoğlu'nun çevirisi ve Erhan Gökgücü'nün rejisiyle sahneye aktarılan eser, Çarlık Rusya'sının çöküş döneminde çiftlikte yaşayan bir ailenin güncel ve önemsiz olaylarla boğuşurken geçirdikleri bunalımları, içine düştükleri komik durumları yansıtıyor.

Altındağ Tiyatrosu:

Volkan Benli'nin sahneye koyduğu, birbirine aşık Osman ile Seher'in hikayesinin anlatıldığı "Nalınlar", bugün, yarın, 1 ve 2 Şubat'ta seyircinin karşısına çıkacak.

Hayatlarının sonbaharında iki insanın ego çatışmaları ve umut eksenindeki yaşamlarının anlatıldığı "Ramiz ile Jülide", Refik Erduran'ın kaleminden, Ali Hürol'un rejisiyle 4-5 Şubat'ta görülebilecek.

Büyük Tiyatro:

Çukurova'da çeltik işçilerinin ekmeklerini kazanırken yakalandıkları sıtmayla savaşlarını ve kasabaya gelen yeni kaymakamın çeltik ağalarına karşı mücadelesini anlatan "Teneke", yarın ve 2 Şubat'ta sahnelenecek.

Reşat Nuri Güntekin'in kaleminden Necati Cumalı'nın oyunlaştırdığı "Çalıkuşu", 4 Şubat'ta temsil verecek. Halil Akarsu'nun sahneye taşıdığı oyunda, öğretmen Feride'nin yaşadıkları anlatılıyor.

Cüneyt Gökçer Sahnesi:

"Kösem Sultan", bugün, yarın ve 1 Şubat'ta seyredilebilecek. Sultan 4. Mehmet döneminde, Kösem Sultan ile oğlu tahta geçen Turhan Sultan'ın iktidar çekişmelerini tiyatro sahnesine taşıyan oyun, Turan Oflazoğlu'nun kaleminden Özlem Ersönmez, Elvin Beşikçioğlu, Mithat Erdemli, Yavuz Sepetçi ve Haydar Gültepe'nin yanı sıra 100'ü aşkın oyuncuyla sahneye taşınıyor.

Shakespeare'in en güçlü ve en karanlık tragedyası "Macbeth", Bozkurt Kuruç'un rejisörlüğünde 4-5 Şubat'ta izleyiciyle buluşacak.

Küçük Tiyatro:

Dünyanın farklı yerlerinde yaşanan iç savaşlardan, açlıktan, öteki olmaktan, acıdan ve ölümden kaçan mültecilerin dramını konu edinen "Nereye" ise hafta boyunca temsile çıkacak.

George Orwel'in romanından tiyatroya uyarlanan "Hayvan Çiftliği", 4 ve 5 Şubat'ta sahnelenecek. Barış Erdenk'in yönettiği oyun, bir çiftlikte yaşayan hayvanların kendilerini sömüren insanların yönetimini devirmeleri ve eşitlikçi bir düzen kurmalarını konu ediniyor.

Oda Tiyatrosu:

Semih Sergen'in yazıp yönettiği "Mevlana Aşk ve Barış Çığlığı", bugün, yarın ve 1 Şubat'ta temsil verecek. Yüzlerce yıl önce Hakk'a yürüyen Mevlana'nın Horasan'dan Karaman'a, oradan da Konya'ya dönüşü, Anadolu'nun Mevlana'yı, Mevlana'nın Anadolu'yu tanıması, Şemsi Tebrizi ile yakınlığı, tasavvufun ne olduğu ve Allah'a duyduğu büyük aşk anlatılacak.

Gülşen Karakadıoğlu'nun kaleme aldığı, konusunu 12 Eylül'ün dramını bugünkü hayatlarında da yaşayan iki kadını anlatan "Nehir", 4-5 Şubat'ta sahnelenecek.

Stüdyo Sahne:

"Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye", Savaş Dinçel'in kaleminden Murat Çidamlı'nın yönetimiyle 31 Ocak, 2 ve 4 Şubat'ta tiyatroseverlerin karşısına çıkacak. Erdinç Doğan'ın rol aldığı tek kişilik oyununda, Sait Faik Abasıyanık'ın hayatı ve eserlerinden oluşan bir seçki sunuluyor.

İrfan Şahinbaş Sahnesi:

Fredico Gorcia Lorca'nın kaleminden, Turan Oflazoğlu'nun çevirisiyle ve Ayşe Emel Mesci'nin rejisörlüğünü yaptığı "Bernarda Alba'nın Evi", bugün, 1-5 Şubat'ta perde açacak. 1936 yılında İspanya iç savaşı dönemi öncesinde, toplumda yaşanan kaosun bir eve yansımasını ve İspanyol köyündeki töreyi anlatan oyunda, Aysel Çakar Kara, Serpil Gül, Mehtap Öztepe, Miraç Eronat Erbil, Şeyda Akova Balcıoğlu, Sükun Işıtan, Eda Yılmaz Yener, Ayşe Şivekar Sungur, İpek Atagün Gezener'in de aralarında bulunduğu kalabalık bir oyuncu kadrosu sahne alıyor.

Şinasi Sahnesi:

Refik Erduran'ın kaleminden, Ali Hürol'un sahneye koyduğu "Ramiz ile Jülide", tüm hafta görülebilecek. Hayatlarının sonbaharında iki insanın ego çatışmaları ve umut eksenindeki yaşamlarının anlatıldığı oyunda, Faruk Günuğur, Nurcan Sürer, Şirin Ergüven, Müge Taşpınar, Cihan Korkmaz ve Bade Balkanlı rol alıyor.

-Opera-Bale

Opera Sahnesi: Tarihte "Kazıklı Voyvoda" olarak ünlenen Prens Vlad'dan efsaneleşen "Kont Dracula" balesi bugün seyredilebilecek. Mozart'ın, çapkınlıklarıyla ünlü Don Juan'ın öyküsünden etkilenerek bestelediği  "Don Giovanni" operası, Yekta Kara'nın rejisi ve Sunay Muratov'un orkestra yönetimiyle 3 Şubat'ta izlenebilecek.  Koreografisini Henning Paar'ın üstlendiği, perküsyonda Emre Keskin görev aldığı, modern dans ve müziğin harmanlandığı "Bir Yaz Gecesi Rüyası" ise sezonun son temsiliyle 5 Şubat'ta izleyicinin karşısına çıkacak.

Operet Sahnesi: "Yarasa" opereti 1 Şubat'ta sanatseverleri selamlayacak. Orkestra şefliğini DOB Genel Müdürü Rengim Gökmen ile Sunay Muratov üstlendiği eser, Johann Strauss'un komik ögeler içeren librettosunun yanısıra müzikleriyle de dikkat çekiyor. Esere başkemancı Erkin Onay da eşlik ediyor.

Koreografini Deniz Alp'in üstlendiği "Türkünün Öyküsü" konserinde, bariton Tuncer Tercan, soprano Mehlika Karadeniz, tenor Haser Tek solist olarak sahne alacak. 2 Şubat'taki konserde piyanoda Çiçek Cihan, viyolonselde Bekir Dinçer, kontrbasta Mert Nayan, obuada Gülnihal Cihan ve vurmalı çalgılarda Berk Şençolaklar eşlik edecek. Programda Deniz Alpman ve Hakan Özenalp de danslarıyla sahne alacak.

Uzeyir Hacıbeyli'nin 100 yılı geride bırakan eseri "Arşın Mal Alan" müzikli komedisi 4 Şubat'ta temsil verecek.

Leyla Gencer Sahnesi: Hem güldüren hem düşündüren fıkralarıyla Zeynep Çelen Tamer'in yönetimiyle operaya uyarlanan  "Nasreddin Hoca", 20 Şubat'ta çocuklar için perde açacak. Koreografisini Özge Ay, müzik ve orkestra yönetimini Mustafa Erdoğan'ın üstlendiği eser, çocukların gelişimine katkı sağlamayı, kendilerini daha rahat ifade edip, yaratıcılıklarını kullanabilmelerini amaçlıyor.

-CSO

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), bugün ve yarın, şef Gilbert Varga yönetiminde sahne alacak.

Bela Bartok'un "2. Keman Konçertosu" ve "Romen Halk Dansları", George Enescu'nun "Romen Rapsodisi No.1. ve No. 2" eserlerinin seslendirileceği program, Soyoung Yoon'un keman solistliğinde, CSO Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek.

-Cermodern

"Amin Amen" Güneydoğu Anadolu'da İnançlar ve İnanışlar Sergisi, hafta boyunca ziyaret edilebilecek. Sergi, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneğinin işbirliğinde tamamlanan "Güneydoğu Anadolu'da İnançlar ve İnanışlar Fotoğraf Projesi" kapsamında ilk kez görücüye çıkıyor. Küratörlüğünü İbrahim Göğer'in yaptığı fotoğraf projesinin ilk sergisi Kadir Ekinci, Asuman Ergüney, Aynur Ülker, Dilek Bal, Doğanay Sevindik, Erol Büyükyazıcı, Gülser Günaydın, İbrahim Göğer, Mehtap Yıldız, Mustafa Ertekin, Nureddin Özdener, Orhan Köse, Özcan Yurdalan, Selim Aytaç ve Serpil Yıldız'ın fotoğraflarından oluşuyor.

Politik olmayı hedefleyen "Müphem, Sarhoş, Köpek!" adlı sergi hafta boyunca görülebilecek. Müphem, Sarhoş ve Köpek kelimeleri üzerinden metaforlarla ilerleyen sergi, farklı sanat inisiyatiflerinden katılımcıları, akademik kökenli ya da serbest çalışan sanatçıları da bir araya getiriyor. - Ankara

Kaynak: AA

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Derinkuyu Yeraltı Şehri, Bayram Tatilinde Ziyaretçi Akınına Uğradı
  09:31 Derinkuyu Yeraltı Şehri, Bayram Tatilinde Ziyaretçi Akınına Uğradı

  Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde bulunan turizm merkezi Derinkuyu Yeraltı Şehri, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde yoğun ilgi gördü. Binlerce yıl önce insanların sığınak olarak kullandığı yer altı şehri, tüneller, odalar, yaşam alanları ve hayvan barınaklarıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Bayram tatilinde günde yaklaşık 4 bin kişi ziyaret etti ve yerli konukların yoğunluğu nedeniyle uzun kuyruklar oluştu.

 • 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak
  01:09 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak

  Paramount Pictures, ABD'de düzenlenen bir etkinlik kapsamında Star Trek serisini canlandırmayı planladığını açıkladı. Film serisinin geleceğine ilişkin yapılan açıklamada, 2025 yılında vizyona girecek yapımın orijinal hikayeye odaklanacağı söylendi. Paramount, Star Trek 4 filminin geliştirme sürecinin devam ettiğini belirtti. Ancak öte yandan stüdyo, 'Star Trek Origin Story' adını taşıyan yeni bir yapıma da başlayacaklarını duyurdu. Filmin Toby Haynes tarafından yönetileceği ve yapımcılığını ise J.J. Abrams üstleneceği bildirildi. Yeni film, Starfleet ve Federation'ın 22. yüzyılın ortalarındaki hikayesini anlatacak.

 • Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı
  22:39 Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

  Pamukkale, Travertenleri ve Hierapolis antik kentiyle birlikte gece müzeciliği projesi kapsamında tamamlanan ışıklandırma projesiyle artık hava karardıktan sonra da ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan ören yerinde oluşturulan LED aydınlatma sistemi sayesinde Pamukkale, gece ziyaret edilebilen ikinci ören yeri olmuştur. Bu sayede ziyaretçi sayısının artması beklenmektedir. Bayram tatili sırasında gece de ziyarete açılan Pamukkale, birçok ziyaretçisine sürpriz yaşatmıştır.

 • Sakin kent Safranbolu binlerce turisti ağırladı
  19:32 Sakin kent Safranbolu binlerce turisti ağırladı

  UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve 'En iyi korunan 20 kent' arasında bulunan tarihi Safranbolu, Ramazan Bayramı'nda yerli ve yabancı turist akınına uğradı. Safranbolu'da trafik ve insan yoğunluğu yaşanırken esnaf da çifte bayram yaşadı. Lokumcusundan Safran satıcısına kadar tarihi kentin simgesi Safranlı ürünlerin satışını yapan esnaf yoğunluktan oldukça memnun kaldı.

 • Amasra, Bayramda Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı
  19:08 Amasra, Bayramda Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı

  Amasra, 3 günlük bayram sürecinde yaklaşık 60 bin araç ve 200 bini aşkın misafir ağırladı. İlçe, önceki yıllarda 3-4 günde ağırladığı ziyaretçi sayısını bu yıl bir günde ağırladı.

 • Tuzla'da Ramazan Bayramı Coşkusu
  18:03 Tuzla'da Ramazan Bayramı Coşkusu

  Tuzla Belediyesi, Ramazan Bayramı kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyerek Tuzlalıları bir araya getirdi. Tuzla Belediye Başkanı Av. Eren Ali Bingöl, bayramın merhamet, sevgi ve barış olduğunu vurgulayarak güzel bayramlar geçireceklerini belirtti.

 • Tuzla Belediyesi Ramazan Bayramı'nda Eğlence Etkinlikleri Düzenledi
  17:57 Tuzla Belediyesi Ramazan Bayramı'nda Eğlence Etkinlikleri Düzenledi

  Tuzla Belediyesi, Ramazan Bayramı kapsamında yaş fark etmeksizin herkesin eğleneceği bir dizi etkinliği Tuzlalılarla buluşturdu. Çocukların eğlendiği, büyüklerin de çocukluğuna döndüğü programlarda Hacivat ve Karagöz, illüzyon, palyaço gösterileri ve yarışmalarının yanı sıra pamuk şeker de katılımcılara ikram edildi.

 • Artvin'de Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi düzenlendi
  17:51 Artvin'de Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi düzenlendi

  Artvin'de, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'ten Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi'nde, Mehmetçik'in faaliyetlerini anlatan 114 fotoğraf yer aldı. Sergiyi gezen çocuklara Türk bayrağı ve balon hediye edildi. Sergi, 21 Nisan Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 • İstanbul Modern, 23 Nisan'da Çocuk Şenliği Düzenliyor
  17:25 İstanbul Modern, 23 Nisan'da Çocuk Şenliği Düzenliyor

  İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel çocuk şenliği düzenliyor. Üç gün sürecek olan şenlikte çocuklar, aileleriyle birlikte müzenin farklı mekanlarında sanat aktiviteleri gerçekleştirebilecek. Programda sergi turları, atölyeler, drama etkinlikleri ve yaratıcılık seminerleri yer alacak. Kayıt ve detaylı bilgi için www.istanbulmodern.org adresine başvurulabilir.


Advertisement