Ünlü Ressam Şevket Dağ'ın "Ayasofya"sı 900 Bin Tl'den Satışa Çıkıyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Ünlü Ressam Şevket Dağ'ın "Ayasofya"sı 900 Bin Tl'den Satışa Çıkıyor

Ünlü Ressam Şevket Dağ\'ın "Ayasofya"sı 900 Bin Tl\'den Satışa Çıkıyor

* Türk resim sanatının önemli ressamlarından Şevket Dağ'ın "Ayasofya" isimli tablosu, 11 Nisan Pazar günü 900 bin lira açılış fiyatıyla müzayedeye çıkıyor.

02.04.2010 16:36

* Türk resim sanatının önemli ressamlarından Şevket Dağ'ın "Ayasofya" isimli tablosu, 11 Nisan Pazar günü 900 bin lira açılış fiyatıyla müzayedeye çıkıyor.

ANTİK A.Ş. tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde Swissotel’de gerçekleştirilecek " Osmanlı Eserleri, Tablolar ve Antikalar" müzayedesinde Türk resim sanatının önemli ressamlarından Şevket Dağ’ın Ayasofya adlı yağlıbaya tablosu 900 bin TL muhammen bedelle satışa çıkıyor. Antik A.Ş.'nin düzenlediği müzayede de ayrıca, Türkiye'de ilk kez uluslararası üne sahip "Galle Cam Koleksiyonu" satışa çıkacak.

Şevket Dağ’ın 1914 yılında Berlin’de açılacak sergi için özel olarak çalıştığı tablo 1. Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle yurtdışına gönderilemedi. Eser daha sonra Mekke Emiri Vezir Ali Haydar Paşa tarafından satın alındı.

Türk resim sanatının en önemli ressamlarından Şevket Dağ’ın, Ayasofya’nın görkemini ortaya koyduğu yağlıboya çalışması 175 x 155 cm boyutları ile klasik Türk resminin başyapıtları arasında gösteriliyor. Müzayede de ayrıca Türk manzara resminin en değerli imzalarından Hoca Ali Rıza'nın "Türk Evleri" konulu çalışması, Süleyman Seyyid'in natürmort konulu bir eseri, Türk Resim Sanatı'nın ustalarından Osman Hamdi Bey'in portre çalışmasının yanı sıra Hikmet Onat, İbrahim çallı, Halil Paşa, Şevket Dağ, Naci Kalmukoğlu, Turgut Zaim, Ali Rıza Beyazıt, Ziya Keseroğlu imzalı eserler de satışa sunulacak.

Eren Eyüboğlu, Nurullah Berk, İhsan Cemal Karaburçak, Nedim Günsür imzalı tablolar ve Nuri İryem'in "üç Güzeller" isimli çalışması da ilk kez satışa sunulacak eserler arasında. Hermitage Müzesi'nde bir benzeri yer alan Kont Alexander Mordvinov'un "Venedik" konulu çalışması Türkiye'de ilk kez bir müzayedeye çıkıyor.

"İSTANBUL" 700 BİN TL

Osmanlı dönemi saray ressamı ünlü İtalyan oryantalist Fausto Zonaro'nun "İstanbul" konulu çalışmasının açılış fiyatı 700 bin TL. ünlü İtalyan oryantalist Leonardo de Mango'nun " Fenerbahçe Hamamı" konulu eseri de ilk kez bu müzayedede sanatseverlerle buluşuyor.Müzayedede ayrıca Türk Hat Sanatı'nın en önemli isimlerinden Kazasker Mustafa İzzet'in değerli Hilye-i Şerife'si müzayedenin gözde eserleri arasında yer alıyor.Türk Hat Sanatı'nın simge eserlerinden biri olan Hilye-i Şerife'nin rekor bir satış fiyatına ulaşması bekleniyor. Hattat Hasan Rıza, Şeyh Hamdullah, İsmail Hakkı Altunbezer, İsmail Zühdi, Macid Ayral, Halim Özyazıcı müzayedede levha ve Hilye-i Şerifeleri satışa sunulacak diğer önemli hattatlar.

19. yüzyıl Fransız Soyluları ve Saray Gümüşçüsü "Odiot" firmasının özel bir gümüş çay takımı, Christofle firmasının 19. yüzyıla tarihlenen tasarımları dünyaca ünlü cam ustası Emile Galle'nin eserlerinden oluşan "Galle Koleksiyonu" da ilk kez Antik A.Ş.'nin müzayedesinde yer alıyor.Osmanlı Pazarı için özel yapım Viyana ve Meissen porselenleri, Aznavur işçilikli tuğralı gümüş kahvedanlar, leğen-ibriklerden oluşan Osmanlı gümüşleri, tombak eserler ile Sevres porselenlerinin yanı sıra Beykoz leğen-ibrik, kase ve şişelerden oluşan birbirinden değerli Beykoz camları da müzayedede yer alıyor.

Turgay Artam tarafından yönetilecek müzayedeye sunulan eserler 10 Nisan'a kadar Antik Palace'da görülebilir.

( Hasan YILDIRIM - İSTANBUL/ DHA)

Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Ünlü Ressam Şevket Dağ'ın 'Ayasofya'sı 900 Bin Tl'den Satışa Çıkıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement