Son dakika Lale Karabıyık haberleri, Lale Karabıyık son dakika, son dakika Lale Karabıyık

Son Dakika Lale Karabıyık Haberleri

 • Lale Karabıyık: 'Şu An İzlenen; Eğitimin İçeriğinin Bilimden, Cumhuriyetin Temel Değerlerinden Uzaklaştırılmasıdır.
  02 Kas Lale Karabıyık: "Şu An İzlenen; Eğitimin İçeriğinin Bilimden, Cumhuriyetin Temel Değerlerinden Uzaklaştırılmasıdır.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, “Şu an izlenen; eğitimde liyakatten uzak kadrolaşma, eğitimin kamusal niteliğinin zayıflatılması, eğitimin içeriğinin bilimden, cumhuriyetin temel değerlerinden uzaklaştırılmasıdır. Eğitim sistemimiz ikinci yüzyıla, milli olma özelliğini; bilimsel, laik ve kamusal niteliklerini kaybederek, plansızlığa terk edilerek, okulların ihtiyaç duyduğu personel ve eğitim için gerekli donanımlarını tam karşılayamayarak, çocuklarımızı koruyamayarak, okulda beslenmesini sağlayamayarak, evde ve okulda çağın gereği teknolojiyi sunamayarak, mesleki eğitim adı altında çocuk emeğini sömürerek, açık öğretim adıyla çocukları okuldan uzaklaştırarak, onlara nitelikli okul kapılarını, hazırlanması pahalı ve acımasız rekabete dayanan merkezi sınavlarla açarak, eğitimin yükünü velilere yıkarak, öğretmenleri itibarsızlaştırarak, yükseköğretimde gençlerine nitelikli barınma imkanı sunmayarak, eğitim ile istihdam arasındaki bağı koparak, içinde yer aldığımız dünyada okuma-anlama, sayısal ve fen becerilerinde ortalamanın altında kalarak girmektedir. Sonuç olarak, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, eğitim sistemimiz geleceğimiz açısından en önemli problem alanı haline gelmiştir” dedi.

 • Lale Karabıyık: 'Kamusal ve Parasız Eğitim Olması Gerekirken 766 Bin 800 Çocuk Maddi Yoksunluk Çekiyor ve Beslenemiyor'
  18 Eki Lale Karabıyık: "Kamusal ve Parasız Eğitim Olması Gerekirken 766 Bin 800 Çocuk Maddi Yoksunluk Çekiyor ve Beslenemiyor"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekerek iktidarın 2024 yılı için milli eğitime ayırdığı bütçenin yeterli olmadığını söyledi. Bütçeyi eleştiren Karabıyık, “Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi içindeki yatırımlara ayrılan pay son derece önemlidir. Bütçedeki bir takım miktarları nereye ayıracağınız siyasi bir tercihtir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çözmesi gereken ama öncelemediği ve planlamadığı bir süreç içerisindeyiz. 2024’te çok hafif bir yükseliş görülse de eğitimdeki sorunlar hacim olarak büyüdüğü için bu bütçe asla yeterli değil. Beslenme sorununu bu bütçe çözemez, çocukların en azından bir öğün sağlıklı beslenebilmesi için okullara yemek, sağlıklı su koyma hedefi yok bunun içinde. Deprem bölgesindeki okulların güvenilir hale getirilmesine bu yatırım bütçesi yetmez. Hala okullarda velilerden para toplanıyor. Daha kamusal ve parasız eğitim olması gerekirken, 22 milyon 738 bin 300 çocuğun yüzde 33.7’sinin yani 766 bin 800 çocuğun maddi yoksunluk çektiği ve beslenemediği gibi bir rakamımız var” dedi.

 • Kılıçdaroğlu, BASİFED Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti
  18 Eki Kılıçdaroğlu, BASİFED Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BASİFED) yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kılıçdaroğlu'na, Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık da eşlik etti.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: Gazze'deki Hastanenin Bombalanması İnsanlık Suçudur
  18 Eki CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: Gazze'deki Hastanenin Bombalanması İnsanlık Suçudur

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Filistin'in Gazze şehrindeki hastanenin bombalanmasıyla ilgili olarak insanlık suçu olduğunu belirtti. Karabıyık, masum insanların, çocukların ve kadınların hayatlarını kaybettiğini vurgulayarak, bu katliamın bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı istatistiklerine değinen Karabıyık, eğitim sisteminin sorunlarını ve öğrencilerin barınma ve geçim sıkıntılarını dile getirdi.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Eğitim Sistemindeki Sorunları Eleştirdi
  18 Eki CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Eğitim Sistemindeki Sorunları Eleştirdi

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, eğitim sistemindeki sorunları eleştirerek, öğretmenlerin maaş sorunlarına dikkat çekti ve Milli Eğitim Bakanı'nın 'önlük' meselesini tartışmaya açmasını abesle iştigal olarak nitelendirdi.

 • Lale Karabıyık'tan Dünya Kız Çocukları Günü Raporu: 'Tüik İstatistiklerine Göre 15-17 Yaş Arasında Doğum Yapanların Sayısı İse 7 Bin 42'
  11 Eki Lale Karabıyık'tan Dünya Kız Çocukları Günü Raporu: "Tüik İstatistiklerine Göre 15-17 Yaş Arasında Doğum Yapanların Sayısı İse 7 Bin 42"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla hazırladığı raporda; "TÜİK’in 2022 Evlenme-Boşanma İstatistiklerine göre 16-17 yaş arasında evli erkek sayısı 688 iken kadınların sayısı 11.520’dir. 18-19 yaş grubunda ise evli erkek sayısı 5866, kadın sayısı ise 42.991’dir. 15-17 yaş arasında doğum yapanların sayısı ise 7 bin 42’dir. Ailelerin ekonomik beklentilerine, geleneksel değerlerine çocuklarımız kurban edilmemelidir. Çocuklarımızın geleceği dair umutlarını diri tutmak, gerçeğe dönüştürmek bizlerin görevi olmalıdır" bilgisini verdi.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, bu gidişe dikkat çekme ve 'dur' deme günüdür
  11 Eki CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, bu gidişe dikkat çekme ve 'dur' deme günüdür

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kız çocuklarının yaşadıkları hak ihlallerine dikkat çekmek ve çözümler üretmek için bu günün önemli olduğunu belirtti. Karabıyık, kız çocuklarının eğitim hakkını kullanmasını engelleyen faktörlerden birinin erken yaşta nişanlanma ve evlilik olduğunu vurguladı. Ayrıca, çocuk işçiliği, cinsel istismar ve yoksulluk gibi sorunlara da dikkat çekti ve çocukların geleceğe umutla bakabilmesi için gereken adımların atılması gerektiğini ifade etti.

 • Lale Karabıyık: 'Öncelik Önlük Değil, En Az Bir Öğün Beslenme ve Sağlıklı Bir Suyun Tüm Öğrencilere Verilebilmesi Olmalıydı'
  05 Eki Lale Karabıyık: "Öncelik Önlük Değil, En Az Bir Öğün Beslenme ve Sağlıklı Bir Suyun Tüm Öğrencilere Verilebilmesi Olmalıydı"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla “‘Öğretmenlerin önlük giymelerini tercihlerine bıraktık, biz sadece teşvik edeceğiz’ dedikten sonra, 24 Kasım’da beden ölçülerini de isteyerek öğretmenlerimize önlük gönderiliyor. Bu uygulama gerçekten son derece ilginç, öğretmenlere böyle bir baskı yapmak asla doğru değil. Öğretmenler için bir şey yapmak istiyorsanız öncelikle öğretmenlerin özlük haklarını güçlendirecek çalışmalar yapılması lazım. Aslında öncelik önlük değil, en az bir öğün beslenme ve sağlıklı bir suyun tüm öğrencilere verilebilmesi olmalıydı. Bunun yanında, öğretmenlerin özlük haklarını iyileştirecek çalışmaların olması gerekirdi” dedi.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, çocuklara verilen öğün yemek ve sağlıklı su eksikliğine tepki gösterdi
  16 Eyl CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, çocuklara verilen öğün yemek ve sağlıklı su eksikliğine tepki gösterdi

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yoksulluk, işsizlik ve enflasyonun olduğu ortamda çocuklara verilen öğün yemek ve sağlıklı su eksikliğine tepki gösterdi. Karabıyık, bütçenin siyasi tercihlerle kullanılması gerektiğini ve çocukların sağlığına öncelik verilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, AKP iktidarının öğrencilere verdiği sözleri tutmadığını ve gençleri kandırdığını ifade etti.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: Eğitimdeki Sorunlar Görmezden Geliniyor
  12 Eyl CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: Eğitimdeki Sorunlar Görmezden Geliniyor

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yeni eğitim öğretim yılında eğitimdeki sorunların derinleştiğini ve çözümlerin görmezden gelindiğini belirtti. Karabıyık, eğitime ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu ve çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması için acil çözümler bulunması gerektiğini vurguladı.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: Eğitimdeki Sorunlar Görmezden Geliniyor
  12 Eyl CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: Eğitimdeki Sorunlar Görmezden Geliniyor

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yeni eğitim öğretim yılında eğitimdeki sorunların derinleştiğini ve çözümlenmediğini belirterek, okullara yeterli bütçe ve personel sağlanmadığını ifade etti. Karabıyık, öğle yemeği ve su meselesinin de acil çözülmesi gerektiğini vurguladı.

 • Lale Karabıyık'tan Bakan Koca'ya 'Öğrenciler İçin 3 Ana, 2 Ara Öğün' Eleştirisi: 'Teklifler Verdik Okulda Bir Öğün Yemek Verilmesi Konusunda, AKP ve...
  12 Eyl Lale Karabıyık'tan Bakan Koca'ya "Öğrenciler İçin 3 Ana, 2 Ara Öğün" Eleştirisi: "Teklifler Verdik Okulda Bir Öğün Yemek Verilmesi Konusunda, AKP ve...

  CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, okula başlama maliyetlerinin 2019 yılıyla karşılaştırıldığında okul öncesinde yüzde 654, ilkokulda yüzde 493, ortaokulda yüzde 450, lisede ise yüzde 486 arttığını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın "Okul çağı çocuklarımızın dengeli ve yeterli beslenmeleri gerekir, 3 ana ve en az 2 ara öğün olacak şekilde beslenmeleri uzmanlarca önerilmektedir" açıklamasını Biz dedik ki okullarda en az bir öğün yemek verilsin. Meclis’te 2023 bütçesi görüşmelerinde biz teklifler verdik, okullarda yemek verilmesi konusunda. Peki ne oldu, her zamanki gibi AKP-MHP oylarıyla reddedildi. Peki sayın bakan partiniz neden reddetti” diye eleştirdi.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: Okula başlama maliyetleri artıyor, çözüm bulunmalı
  12 Eyl CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: Okula başlama maliyetleri artıyor, çözüm bulunmalı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, okul öncesine başlayan bir öğrencinin okula başlama maliyetinin 9 bin 37 lira olduğunu, lisede ise bu rakamın 12 bin 500 liraya çıktığını belirtti. Karabıyık, maaş artışlarının maliyetleri karşılamadığını ve çocuğunu okula gönderecek velilerin ne yapacağını sordu. Ayrıca, eğitim yatırımlarına ayrılan bütçenin azaldığını ve öğrencilerin beslenme sorunları olduğunu vurguladı.

 • Lale Karabıyık, Okula Başlama Maliyetini Hesapladı: 'İlkokul Düzeyinde Okula Başlama Maliyeti Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 316 Artmış.
  28 Ağu Lale Karabıyık, Okula Başlama Maliyetini Hesapladı: "İlkokul Düzeyinde Okula Başlama Maliyeti Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 316 Artmış.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "İlkokul düzeyine baktığımızda 2019 yılında 1813 lira olan okula başlama maliyeti, 2022 yılında yüzde 316'lık artışla 7 bin 550 liraya çıkmış. Ancak 2023 yılında, bir yıl içerisinde, 10 bin 770 liraya çıkıyor. Yani bir yıl öncesine göre, yüzde 493,8 oranında bir artış söz konusu. Peki gelirler aynı oranda arttı mı? Bu yükün altında veliler gerçekten eziliyor" dedi.

 • Lale Karabıyık: 'Lise Düzeyinde Okula Başlama Maliyetleri 2023 Yılında Yüzde 486,4 Oranında Arttı'
  28 Ağu Lale Karabıyık: "Lise Düzeyinde Okula Başlama Maliyetleri 2023 Yılında Yüzde 486,4 Oranında Arttı"

  CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Lale Karabıyık, 2023-2024 eğitim-öğretim yılına ilişkin hazırladığı raporda; öğrencilerin gıda harcamaları, okula başlama maliyetleri, eğitim emekçilerinin geçim sıkıntısına ilişkin veriler paylaştı. Raporda, eğitime yapılan kamu harcamalarının GSYH içindeki payının 2021 yılında yüzde 4 sınırının da altına düştüğü belirtilerek, "Lise düzeyinde okula başlama maliyetlerinin 2019 yılına göre; 2022 yılında yüzde 286,8. 2023 yılında ise yüzde 486,4 oranında artmıştır" denildi.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Eğitim Bütçesindeki Artışı Eleştirdi
  27 Ağu CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Eğitim Bütçesindeki Artışı Eleştirdi

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan bütçeyle ilgili sözlerine ilişkin açıklama yaptı. Karabıyık, eğitim bütçesindeki artışın rakamsal değil oransal olarak analiz edilmesi gerektiğini belirtti.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: Devlet, tarikat ve terör örgütleriyle ilişkili kuruluşlarla iş birliği yapmaz
  04 Ağu CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: Devlet, tarikat ve terör örgütleriyle ilişkili kuruluşlarla iş birliği yapmaz

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, İstanbul Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü sorumluluğundaki çocukların bir dernek tarafından kampa götürüldüğü iddiaları ile ilgili açıklama yaptı. Karabıyık, devletin iş birliği yapacağı kuruluşlar için tarikat, terör örgütü vb. yapılarla ilişkili olup olmadıklarını özel olarak gözetmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, her dernek, vakıf vb. oluşumların sivil toplum kuruluşu olarak değerlendirilerek devletin asli görevlerinin paydaşı yapılamayacağını vurguladı.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık'tan öğretmenlikle ilgili açıklama
  06 Tem CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık'tan öğretmenlikle ilgili açıklama

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, öğretmenlik mesleğinin güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, uzman ve başöğretmenlik unvanlarının kaldırılması ve tüm öğretmenlere belirlenen ücretlerin verilmesi gerektiğini söyledi. Karabıyık ayrıca, yeni bir meslek kanunu hazırlanması ve ÇEDES protokollerinin sonlandırılması gerektiğini ifade etti.

 • CHP'li Karabıyık: Uzman ve başöğretmenlik kaldırılmalı
  06 Tem CHP'li Karabıyık: Uzman ve başöğretmenlik kaldırılmalı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, okulların tatil dönemine girdiği şu günlerde, öğretmenlik mesleğinin güçlendirilmesi için uzman ve başöğretmenlik unvanlarının kaldırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, öğretmen atamalarının yeterli bir şekilde yapılması ve okulların ihtiyaçlarının karşılanması konularında da önemli tedbirler alınması gerektiğini vurguladı. Karabıyık ayrıca, ÇEDES protokollerinin sonlandırılması gerektiğini ve okulların eğitim dışı faaliyetlere açılmasının doğru olmadığını ifade etti.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yeni eğitim öğretim yılına ilişkin açıklamalarda bulundu
  06 Tem CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yeni eğitim öğretim yılına ilişkin açıklamalarda bulundu

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yeni eğitim öğretim yılına ilişkin yapmış olduğu açıklamada, okula yeni başlayacak öğrencilerin kayıtlarının sorunsuzca halledilmesi ve velilerden okul ihtiyaçları için kayıt parası adı altında para alınmamasının önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, öğretmen atamalarının yapılması, deprem sonrası eğitim gören öğrencilerin barınma sorunlarının çözülmesi, yeni bir öğretmenlik meslek kanunu çıkarılması ve yüksek öğretimdeki sorunların görmezden gelinmemesi gerektiğini vurguladı.

 • Lale Karabıyık: 'Plansız Giden, Eksikleri Görmezden Gelen Bir Eğitim Sistemi ya da Sistemsizliği Var, Yönetilemeyen Bir Ekonomi Söz Konusu'
  06 Tem Lale Karabıyık: "Plansız Giden, Eksikleri Görmezden Gelen Bir Eğitim Sistemi ya da Sistemsizliği Var, Yönetilemeyen Bir Ekonomi Söz Konusu"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "Öğrenci geçinemiyor, burs sorunu var, yoksulluk var, kiralar yüksek, aileler zorlanıyor. Öğrencilerde mezun olunca 'iş nasıl bulacağım' umutsuzluğu var ve halen bir istihdam programı yok, geçmişte istihdam programı denilen 22 çalışma da boşa çıktı, plansız giden, eksiklerini görmezden gelen bir eğitim sistemi ya da sistemsizliği var, yönetilemeyen bir ekonomi söz konusu. Tüm bu sorunlara çözüm önerilerimizi söylemiştik ancak gelinen noktada iktidar bu sorunları görmezden geldiği ve eğitimi gelecek nesilleri ideolojik olarak şekillendirme hedefi ile yönlendirdiği, fırsat eşitsizliğini ise ortadan kaldırmadığı sürece bu sorunlar artarak devam edecektir. Biz uyarılarımızı, önerilerimizi, doğruları söylemeye devam edeceğiz" dedi.

 • Lale Karabıyık Kimdir? Biyografisi ve Kariyeri
  05 Haz Lale Karabıyık Kimdir? Biyografisi ve Kariyeri

  Lale Karabıyık, finans profesörü ve Bursa Milletvekili olarak görev yapmıştır. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan Karabıyık'ın 8 ders ve araştırma kitabı, ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış 39 makalesi, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş 7 tebliği ve araştırma ödülleri bulunmaktadır. Ayrıca CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu, Eğitim Politikalarından, Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevlerinde bulunmuş ve halen Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

 • CHP Genel Merkezinde Bayramlaşma
  22 Nis CHP Genel Merkezinde Bayramlaşma

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, insanların artık nefret dilinden bıktığını ve sevgi diline ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Siyasi partilerle bayramlaşma programı kapsamında CHP Genel Merkezine gelen heyetler karşılandı. Deprem nedeniyle yaşanan acılar olduğunu belirten Karabıyık, birlik beraberlik kimseyi kutuplaştırmamak, sevgi dilini beklediklerini söyledi.

 • CHP Genel Merkezinde Parti İçi Bayramlaşma
  22 Nis CHP Genel Merkezinde Parti İçi Bayramlaşma

  CHP Genel Başkan Yardımcıları ve milletvekilleri ile CHP Kadın Kolları ve Gençlik Kolları üyeleri, partililerle bayramlaşmak için Genel Merkezde bir araya geldi.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık Seçim Çalışmalarına Devam Ediyor
  22 Nis CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık Seçim Çalışmalarına Devam Ediyor

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık seçim çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini belirtti. Karabıyık ve heyeti AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler başkanlığındaki heyetle görüştü. Ayrıca, İYİ Parti, Yeşil Sol Parti, DSP, MHP, Saadet Partisi, BBP, Vatan Partisi, DP, Anavatan Partisi ve Genç Parti ile de bayramlaşma yapıldı.

 • CHP'de Ramazan Bayramı dolayısıyla örgütle bayramlaşma programı düzenlendi
  22 Nis CHP'de Ramazan Bayramı dolayısıyla örgütle bayramlaşma programı düzenlendi

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık başkanlığındaki heyet siyasi partilerle bayramlaşma programına öğle saatlerinde verilen arada genel merkezin zemin katında toplanan partililerle bayramlaştı. Programa Karabıyık ve bazı milletvekillerinin yanı sıra Parti Meclisi üyeleri ve Gençlik Kolları MYK üyeleri katıldı.

 • CHP'nin Depremin Eğitime Etkisinin Araştırılması Önergesi, AKP ve MHP Milletvekillerinin Oylarıyla Reddedildi
  07 Mar CHP'nin Depremin Eğitime Etkisinin Araştırılması Önergesi, AKP ve MHP Milletvekillerinin Oylarıyla Reddedildi

  CHP’nin, depremin yükseköğretim ve eğitime etkisinin araştırılması amacıyla verdiği Meclis araştırma önergesi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık; "Gelişmiş ülkelerde afetler ve salgınlar döneminde eğitimin sürmesi konusunda yapılan bütün araştırmalar bize gösteriyor ki yaşanan hiçbir felaket eğitime engel değil. Dolayısıyla, 6 Şubat’taki afetten sonra depremzedelerin barınabilmesi için yurtlar öne sürüldü ve acil bir kararla, online eğitime geçilerek bütün üniversitelerde, diğer bölgelerdeki üniversitelerde de böyle bir karar almak yoluna itildi" dedi.

 • Lale Karabıyık: 'Türkiye'nin En Başarılı Gençleri Şu Anda İşsiz, Geleceklerinden Kaygı Duyuyor'
  03 Şub Lale Karabıyık: "Türkiye'nin En Başarılı Gençleri Şu Anda İşsiz, Geleceklerinden Kaygı Duyuyor"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, TBMM Genel Kurulu’nda dün kabul edilen Yükseköğretim Kanun Teklifi’yle ilgili “Türkiye'nin en başarılı gençleri üniversitelerden seçildi, bu gençler eğitildi; şimdi bir kısmı mezun, işsiz, hiçbir üniversitenin kadrosuna yerleşememiş durumda; bir kısmı ise eğitimine devam ediyor, kendilerine ‘en az asgari ücret kadar burs’ denildiği hâlde 3 bin 825 lira burs alıyorlar. Üniversitede araştırma görevlilerinin yaptığı her işi yapan; ancak özlük hakları olmayan, Türkiye'nin geleceği için kıymetli bu gençlerin gelecek kaygıları, süreç içerisinde artarak devam ediyor” dedi.

 • Lale Karabıyık: 'Türkiye'de 3 Milyon Çocuk, Kronik Yetersiz Beslenme Yaşıyor'
  12 Oca Lale Karabıyık: "Türkiye'de 3 Milyon Çocuk, Kronik Yetersiz Beslenme Yaşıyor"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, “Türkiye’de 5 yaş altı çocukların yüzde 1.7’si yani yaklaşık 1 milyona yakın çocuk akut yetersiz beslenme yaşıyor, çocuklar ihtiyaç duydukları besinleri alamadığı için gelişemiyor. Çünkü uzmanlara göre, çocuklarımız yeni dokuların yapımı için gereken iyi kalitede protein, vitamin ve mineralleri alamıyor. Yaklaşık 3 milyon çocuk ise kronik yetersiz beslenme yaşıyor” dedi.

 • Lale Karabıyık: 'Çocuğun Okula Başlamasıyla Doğrudan Temasa Geçeceği Rehber Öğretmen Birçok Okulda Bulunmamaktadır'
  02 Oca Lale Karabıyık: "Çocuğun Okula Başlamasıyla Doğrudan Temasa Geçeceği Rehber Öğretmen Birçok Okulda Bulunmamaktadır"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, çocuğun okula başlamasıyla birlikte doğrudan temasa geçeceği rehber öğretmenlerin birçok okulda bulunmadığını belirterek; ilkokullarda 300, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında ise 150 öğrenci sayısının altına rehber öğretmen kadrosunun verilmediğine dikkat çekti. Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e “Bakanlığınıza bağlı okullarda kaç rehber öğretmen/psikolojik danışman bulunmaktadır” diye sordu.

 • Lale Karabıyık: 'Başkanlık Rejimi Ekonomiyi 50 Yıl Geriye Götürdü'
  14 Ara Lale Karabıyık: "Başkanlık Rejimi Ekonomiyi 50 Yıl Geriye Götürdü"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, TBMM Genel Kurulu’nda; “2013'ten bu yana 12 bin 500 dolardan 9 bin küsur dolarlara düştü kişi başı millî gelir; hele başkanlık sisteminden sonra baş aşağı giden bir millî gelir karşımızda, 2007 yılının da altına geriledi oysa çok büyük de vaatleriniz vardı. Tabii, şu anda daha da gerilemeye devam ettiğini hep birlikte görüyoruz. Başkanlık rejimi ekonomiyi 50 yıl geriye götürdü” dedi.

 • Lale Karabıyık: 'Uludağ Alan Başkanlığı ile Uludağ'da Talanın Önü Açılacaktır'
  02 Ara Lale Karabıyık: "Uludağ Alan Başkanlığı ile Uludağ'da Talanın Önü Açılacaktır"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, TBMM gündemindeki Uludağ Alan Başkanlığı Kanun Teklifi’ni; “Bursa’mızın önemli değerlerinden biri olan Uludağ’ın korunması gerekirken kurulması amaçlanan Uludağ Alan Başkanlığı ile Uludağ’da talanın önü açılacaktır” açıklaması ile değerlendirdi.

 • Lale Karabıyık'tan Bakan Özer'e: 'Son 5 Yılda Kaç Kişi, Kişiye Özel İlanlar ile Üniversite Kadrosuna Alındı?'
  30 Kas Lale Karabıyık'tan Bakan Özer'e: "Son 5 Yılda Kaç Kişi, Kişiye Özel İlanlar ile Üniversite Kadrosuna Alındı?"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e; yükseköğretim kurumlarının kadro ilanları ile ilgili, “Son beş yılda kaç kişi kişiye özel ilanlar ile üniversite kadrosuna alınmıştır? Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği neden uygulanmamaktadır? Mevzuata aykırı ilan veren kurumlarla ilgili kaç soruşturma açılmış bu soruşturmaların sonucunda kaç ilan iptal edilmiştir? ALES ve lisans puanı ortalaması daha yüksek olan adayların elenme nedeni nedir?" sorularını yöneltti.

 • Lale Karabıyık: İktidarımızda En Büyük Kaynak Eğitime Ayrılacak. Öğretmenlerin Tüm Sorunları Çözülecek
  23 Kas Lale Karabıyık: İktidarımızda En Büyük Kaynak Eğitime Ayrılacak. Öğretmenlerin Tüm Sorunları Çözülecek

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, “İktidarımızda öğretmenlerin tüm sorunları çözülecektir. AKP döneminde itibarsızlaştırılan öğretmenlik mesleği hak ettiği saygınlığa ulaştırılacaktır. İktidarımızda ataması yapılmayan öğretmenler ivedilikle atanacaktır, öğretmenlerimiz öğrencilerine kavuşacaktır. Sözleşmeli, ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilerek, tüm öğretmenlerin kadrolu atanması sağlanacaktır. Öğretmen alımlarında sözlü sınavı kaldıracaktır. Uzman-Başöğretmenlik sistemi kaldırılacak, öğretmenlerin özlük hakları ve mali haklarının iyileştirilmesi böyle bir sınav ile ilişkilendirilmeyecektir. Hiçbir öğretmenimiz yoksulluk sınırının altında aylık almayacak, hepsi yoksulluk sınırının üstünde aylık alacaktır” açıklamasını yaptı.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık'tan Öğretmenler Günü mesajı Açıklaması
  23 Kas CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık'tan Öğretmenler Günü mesajı Açıklaması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, öğretmenlerin sorunlarını çözmeden iyi bir eğitim sisteminin de sağlanamayacağını belirtti.

 • 1. Sarıyer Ekonomi Kongresi... Lale Karabıyık: 'Ülkenin Kaynakları Çok, Planlama Eksikliği Var'
  19 Kas 1. Sarıyer Ekonomi Kongresi... Lale Karabıyık: "Ülkenin Kaynakları Çok, Planlama Eksikliği Var"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 1.Sarıyer Ekonomi Kongresi’nde; “Bu bütçenin adına iktidar ‘yatırım istihdam bütçesi’, ‘üretim bütçesi’ dedi. Ama yatırıma ayrılan payın çok üstünde borç ve faiz olması bunu asla yatırım bütçesi yapmaz. Biz de ‘bu borç, faiz, transfer bütçesi’ dedik” diye konuştu. Karabıyık ayrıca, “Bu ülkenin kaynakları çok. Bu ülkenin planlama eksiği var, yanlış kararlar, reformlarının hatalı politikaları var. İstihdam ile mücadele ederken ‘20 yılda hiçbir şey yapılmadı’ demeyim ben size. Ama 17 istihdam paketi, 7 ekonomi paketi yapıldı. 24 paket yapıldı, istihdamda gelinen noktayı siz çok daha iyi takdir ediyorsunuz. Elde var sıfır” dedi.

 • Lale Karabıyık: Mesleki Eğitim Merkezleri, İktidar Yanlısı Firmalara Ucuz İş Gücü Sağlama Amacına Dönüşmüştür
  18 Kas Lale Karabıyık: Mesleki Eğitim Merkezleri, İktidar Yanlısı Firmalara Ucuz İş Gücü Sağlama Amacına Dönüşmüştür

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 600 çocuğun dört gün işletmede çalışması ve bir gün de okulda olmasına yer verildiği Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile zincir köfteci arasında imzalanan protokole tepki gösterdi. Karabıyık, “İmzalanan bu protokoller çocuklarımızın emeğinin sömürüsü ve MEB eliyle çocuk işçiliği anlaşmasıdır... MESEM’ler (Mesleki Eğitim Merkezleri), iktidar yanlısı firmalara ucuz iş gücü sağlama amacına dönüşmüştür. Haftanın 4 günü çalışacak olan öğrencilerimiz, mesleki eğitim adı altında ucuz iş gücü sağlayacaktır” dedi.

 • Lale Karabıyık'tan Bakan Kasapoğlu'na: 'Bakanlığınız Bünyesinde Kaç Psikolojik Danışman İstihdam Edilmektedir'
  08 Kas Lale Karabıyık'tan Bakan Kasapoğlu'na: "Bakanlığınız Bünyesinde Kaç Psikolojik Danışman İstihdam Edilmektedir"

  CHP’nin eğitim politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, “11. Kalkınma Planı kapsamında belirlenen hedefler doğrultusunda, bakanlığınız bünyesinde psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti yürütülmekte midir? Bu hizmetleri yürütmek üzere kaç psikolojik danışma ve rehberlik lisans mezunu psikolojik danışman bakanlığınızda istihdam edilmektedir? Bakanlığınıza bağlı yurtlarda toplam kaç personel çalışmaktadır” diye sordu.

 • Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Okullara Gönderdiği Ödeneğin Miktarını Eleştirdi: '1000 Öğrencili Okula 4 Bin 500 Lira, Bu Neye Yetsin?'
  03 Kas Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Okullara Gönderdiği Ödeneğin Miktarını Eleştirdi: "1000 Öğrencili Okula 4 Bin 500 Lira, Bu Neye Yetsin?"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, “Öncelikle sadece liselere gönderiliyordu, ilk ve orta okulda sadece elektrik ve su giderleri ödeniyordu. Bu yıl ilk defa ilk ve ortaokullara da bütçe ayırdınız. Ama 1000 öğrencisi olan bir okula 4 bin 500- 5 bin 500 lira sayın bakan. Bu neye yetsin. Bu rakamlara lütfen biraz daha ayrıntılı dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

 • Son Dakika | Lale Karabıyık: 'Sadece Eylül Ayı Verilerinde Açılan Şirket Sayısının 3 Katı Kadar Şirket Kapanmış; Yatırım İklimi Yok, Belirsizlik Yüksek'
  26 Eki Son Dakika | Lale Karabıyık: "Sadece Eylül Ayı Verilerinde Açılan Şirket Sayısının 3 Katı Kadar Şirket Kapanmış; Yatırım İklimi Yok, Belirsizlik Yüksek"

  Son dakika haberi... CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen "torba" kanun teklifi üzerine, "Bu ülkeye yatırım gelmiyor. Mevcut yatırımcılar, yaptırım yapmaktan kaçınıyorlar. TOBB'un aylık olarak açıkladığı 'Açılan ve Kapanan Şirket İstatistikleri'ne bir bakalım. Sadece eylül ayı verilerinde açılan şirket sayısının 3 katı kadar şirket kapanmış. Yatırım iklimi yok, belirsizlik yüksek. Ocak-eylül döneminde 9 ayın rakamlarına bakalım. Yeni kurulan şirket sayısındaki yüzde 23,9'luk artışa rağmen kapanan şirket sayısındaki artış yüzde 62,7. İşte bu yatırım iklimi sorunu" dedi.

 • CHP'li Karabıyık: Bu Bütçe Şunu Gösteriyor; İktidarın Ciddi Bir Hedefi Yok. En Önemli Hedef Kamu Kaynaklarını Hesapsızca Harcayıp Seçimi Kazanabilmek
  26 Eki CHP'li Karabıyık: Bu Bütçe Şunu Gösteriyor; İktidarın Ciddi Bir Hedefi Yok. En Önemli Hedef Kamu Kaynaklarını Hesapsızca Harcayıp Seçimi Kazanabilmek

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 2023 yılı bütçesini eleştirerek, “Bu bütçe şunu gösteriyor, iktidarın ciddi bir hedefi yok. Şu anda en önemli hedef kamu kaynaklarını hesapsızca harcayıp seçimi kazanabilmek” dedi.

 • Lale Karabıyık: 3 Milyon Çocuk, Kronik Yetersiz Beslenme Yaşıyor
  21 Eyl Lale Karabıyık: 3 Milyon Çocuk, Kronik Yetersiz Beslenme Yaşıyor

  CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, ekonomik kriz nedeniyle yeterli beslenemeyen çocuklar için, “20 yıllık AKP iktidarının yarattığı kriz, çocukları yetersiz beslenmeye ve açlığa mahkum etti. Türkiye’de yaklaşık 3 milyon çocuk ise kronik yetersiz beslenme yaşıyor” dedi.

 • CHP'li Karabıyık Köy okullarını iktidarımızda yeniden açacağız
  10 Eyl CHP'li Karabıyık Köy okullarını iktidarımızda yeniden açacağız

  CHP'li Karabıyık Köy okullarını iktidarımızda yeniden açacağızCHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanlığı, köy okullarının yeniden açılacağını bir yönetmelik değişikliği ile vurguladı ancak böyle bir bütçe ve hazırlık yok.

 • CHP'li Karabıyık: Köy okullarını iktidarımızda yeniden açacağız
  10 Eyl CHP'li Karabıyık: Köy okullarını iktidarımızda yeniden açacağız

  CHP'li Karabıyık: Köy okullarını iktidarımızda yeniden açacağızCHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "Milli Eğitim Bakanlığı, köy okullarının yeniden açılacağını bir yönetmelik değişikliği ile vurguladı ancak böyle bir bütçe ve hazırlık yok.

 • CHP'li Karabıyık: Köy okullarını iktidarımızda yeniden açacağız
  10 Eyl CHP'li Karabıyık: Köy okullarını iktidarımızda yeniden açacağız

  CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "Milli Eğitim Bakanlığı, köy okullarının yeniden açılacağını bir yönetmelik değişikliği ile vurguladı ancak böyle bir bütçe ve hazırlık yok.

 • Lale Karabıyık: Meb, Bütçesinin Yüzde 1.6'sı ile Okul Bütçesi Oluşturabilir, Bu MEB'e ya da Devlete Bir Yük Asla Sayılmaz
  10 Eyl Lale Karabıyık: Meb, Bütçesinin Yüzde 1.6'sı ile Okul Bütçesi Oluşturabilir, Bu MEB'e ya da Devlete Bir Yük Asla Sayılmaz

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yeni eğitim-öğretim yılı öncesi, ekonomik kriz nedeniyle geçim sıkıntısı çeken ailelerin bir de okul masrafları yüzünden zorlandığına dikkat çekti. Karabıyık, “Okul bütçeleri oluşturulmadığı sürece velilerden para toplanmaya devam edilmektedir. Okullara her eğitim öğretim yılının başında öğrenci başına en az diyelim ki 200 lira verilmiş olsun, öğrenci sayısı ile çarptığımızda sadece MEB bütçesinin 3 milyar liralık kısmını alıyor. Yani MEB bütçesinin yüzde 1.6’sı demek bu. Okul bütçelerinin oluşturulması bakımından MEB’e ya da devlete bir yük asla sayılmaz. Her dönemin başında öğrenci sayısı başına hesaplanmış olan okul bütçelerinin her okula verilmesi lazım” dedi.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık: 'Uzman ve başöğretmenlik gibi uygulamaları kaldıracağız'
  10 Eyl CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık: "Uzman ve başöğretmenlik gibi uygulamaları kaldıracağız"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, uzman ve başöğretmenlik sınavlarına ilişkin, "Öğretmenlik, zaten uzmanlık mesleği. İktidara geldiğimizde 'uzman ve başöğretmenlik' gibi ayrıştıran, rütbelendiren uygulamaları kaldıracağız." dedi.

 • Lale Karabıyık'dan Bakan Özer'e: 'Bin-Bin 500 Öğrencisi Olan Okullara Bile 4 Bin 500 TL Bütçe Verildiği Doğru Mu'
  05 Eyl Lale Karabıyık'dan Bakan Özer'e: "Bin-Bin 500 Öğrencisi Olan Okullara Bile 4 Bin 500 TL Bütçe Verildiği Doğru Mu"

  CHP’nin eğitim politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “Toplam kaç okula ne kadar bütçe verilmiştir? Edindiğimiz bilgiye göre; bin-bin 500 öğrencisi olan okullara bile 4 bin 500 TL bütçe verildiği doğru mudur” diye sordu.

 • Lale Karabıyık: Öğretmenlerimize Yönelik Bu Muamele Asla Kabul Edilemez
  31 Ağu Lale Karabıyık: Öğretmenlerimize Yönelik Bu Muamele Asla Kabul Edilemez

  CHP’nin eğitim politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Ankara’da basın açıklaması yapmak isteyen ve polisin biber gazlı müdahalesine maruz kalan özel sektör öğretmenleri için ‘Alın bunu’ diyen emniyet müdürü hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, “Öğretmenlerimize yönelik bu muamele asla kabul edilemez” dedi.

 • CHP'li Karabıyık'tan KYK yurtları açıklaması Açıklaması
  26 Ağu CHP'li Karabıyık'tan KYK yurtları açıklaması Açıklaması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Türkiye'deki yaklaşık 800 Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunun 5 öğrenciden birine hizmet verebilecek kapasitede olduğunu savundu.

 • Lale Karabıyık'tan Bakan Özer'e: 'Milli Eğitim Bakanlığı'nı Milli Eğitim Bakanı Mı, Yoksa Uzman ve Başöğretmenlik Sınavının Yapılmasını Talep Eden...
  14 Ağu Lale Karabıyık'tan Bakan Özer'e: "Milli Eğitim Bakanlığı'nı Milli Eğitim Bakanı Mı, Yoksa Uzman ve Başöğretmenlik Sınavının Yapılmasını Talep Eden...

  CHP’nin eğitim politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, öğretmenlik kariyer sınavlarının yerine lisansüstü eğitimi esas alan kariyer modeline geçilmesine ilişkin “Öğretmen sendikaları ayağa kalktı. ‘Kabul etmeyiz’ dediler” diyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “Milli Eğitim Bakanlığı’nı Milli Eğitim Bakanı mı, yoksa uzman ve başöğretmenlik sınavının yapılmasını talep eden sendikalar mı yönetmektedir” diye sordu.

 • CHP'li Karabıyık'tan kariyer sınavı açıklaması Açıklaması
  30 Tem CHP'li Karabıyık'tan kariyer sınavı açıklaması Açıklaması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, uzman ve başöğretmenlik sınavlarına ilişkin, "Tüm öğretmenler uzmandır, öğretmenlerimizi kariyer sınavına tabi tutmak onur kırıcı bir davranıştır.

 • Lale Karabıyık'tan Üniversite Harçlarına Zam Tepkisi: 'Akp'nin Hatalı Ekonomi Yönetiminin Faturası Gençlerimizin Geleceğine Kesilmemelidir'
  28 Tem Lale Karabıyık'tan Üniversite Harçlarına Zam Tepkisi: "Akp'nin Hatalı Ekonomi Yönetiminin Faturası Gençlerimizin Geleceğine Kesilmemelidir"

  CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, üniversite harçlarına yapılan yüzde 36’lık zamma tepki gösterdi. Karabıyık, “Öğrencilerimiz desteklenmeli ve yapılan zamlar geri çekilmelidir. AKP’nin hatalı ekonomi yönetiminin faturası gençlerimizin geleceğine kesilmemelidir” dedi.

 • Lale Karabıyık: 'Üniversite Sınavında 100 Puanı Geçemeyen Aday Sayısı Bir Yılda Yüzde 308 Arttı'
  20 Tem Lale Karabıyık: "Üniversite Sınavında 100 Puanı Geçemeyen Aday Sayısı Bir Yılda Yüzde 308 Arttı"

  CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarıyla ilgili "Üniversite sınavında 100 puanı geçemeyen aday sayısı bir yılda yüzde 308 artmıştır. Bu başarısızlık MEB’in sorumluluğundadır" dedi.

 • Lale Karabıyık'tan Bakan Kasapoğlu'na: 'Faizi Bize Öğretmeyin. Faizin Tanımını da Ne Olduğunu da Biz Biliriz'
  16 Tem Lale Karabıyık'tan Bakan Kasapoğlu'na: "Faizi Bize Öğretmeyin. Faizin Tanımını da Ne Olduğunu da Biz Biliriz"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, “Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Kasapoğlu, ikinci defa Genel Başkan’ımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alarak, KYK borçlarına eklenen farkın faiz olmadığını, Kılıçdaroğlu'nun ‘faiz’ dediğini, oysa faize en çok karşı olanın iktidar olduğunu söylüyor. Sayın Kasapoğlu, faizi bize öğretmeyin. Faizin tanımını da ne olduğunu da biz biliriz. Ancak sanırım siz, faizi farklı algılıyorsunuz… Bu konuda gençlere karşı mahcupsunuz. Bu mahcubiyetinizi örtmek için de konuyu ‘faizdir, faiz değildir’ tanımına çekmek, bu konuda gençlere karşı yaptığınız yanlışta sizi masum göstermez” dedi.

 • Lale Karabıyık: Kyk, Yurt Ücretlerine Yaptığı Zamları Geri Çekmeli
  04 Tem Lale Karabıyık: Kyk, Yurt Ücretlerine Yaptığı Zamları Geri Çekmeli

  CHP’nin eğitim politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) yurt ücretlerine yaptığı yüzde 70’in üzerindeki zamma tepki gösterdi. Karabıyık, “Belediyelerimiz öğrencilerin yurt sorunlarını çözmek için var gücüyle çalışırken iktidar gençleri yok sayan politikalarını sürdürmektedir. KYK, bu zamları geri çekmelidir. Daha üniversiteye başlamadan gelecek kaygısı ile baş başa bırakılan öğrencilerimiz desteklenmeli ve iktidarın hatalı politikalarına kurban edilmemelidir” dedi.

 • Lale Karabıyık: Lgs Sonuçları, Bizlere Eğitimdeki Eşitsizliği Bir Kez Daha Göstermiştir
  01 Tem Lale Karabıyık: Lgs Sonuçları, Bizlere Eğitimdeki Eşitsizliği Bir Kez Daha Göstermiştir

  CHP’nin eğitim politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, LGS sonuçlarını değerlendirdi. Karabıyık, “Tüm öğrencilerin sadece yüzde 14’ünün başarılı sayıldığı bir sistem, sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. LGS sonuçları, bizlere eğitimdeki eşitsizliği bir kez daha göstermiştir” dedi.

 • Lale Karabıyık: 'O Köy Okullarını Kapattılar, Orada Bir Öğretmen Yok, Bayramlar Kutlanmıyor'
  23 Haz Lale Karabıyık: "O Köy Okullarını Kapattılar, Orada Bir Öğretmen Yok, Bayramlar Kutlanmıyor"

  CHP’nin 21 köy enstitüsünü ziyaret programının ardından “Dünden Bugüne Çözüm Köy Entitüsü” konulu panel düzenlendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "O zaman okulları biz köye götürmüşüz, köy çocuklarını yetiştirmiş. Bugün, o köy okullarını kapattılar. Çocuklar da artık taşımalı eğitimle başka bir yere taşınıyorlar. Orada bir öğretmen yok, orada İstiklal Marşı okunmuyor, bayramlar kutlanmıyor” dedi. Köy enstitülerini yerinde incelediklerini belirten Yıldırım Kaya ise, "Her köy enstitüsünde binlerce kitap var. Bazı okul müdürleri inadına korumuşlar. Ama Hasanoğlan’da 10 bin kitabımız kayıp. Kuyruklu piyanomuz kayıp. Demirbaşlarımız kayıp" diye konuştu.

 • CHP'li Karabıyık, Altı YÖK Üyesinin Görevden Alınmasını Değerlendirdi: 'Alınan Karardan Önlerine İmza Gelince, Üyelerin Bilgisi Oluyor.
  03 Haz CHP'li Karabıyık, Altı YÖK Üyesinin Görevden Alınmasını Değerlendirdi: "Alınan Karardan Önlerine İmza Gelince, Üyelerin Bilgisi Oluyor.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, altı YÖK üyesinin Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden alınmasını değerlendirdi. YÖK toplantıları ile ilgili bilgiler veren Karabıyık, “Ya gündeme girecek konular önceden üyelere verilmiyor, ya da çok kısa bir süre önce veriliyor. Ya da gündeme alınan konular, ‘tartışmaya açık değildir’ denilerek görüş alınmıyor. Şimdi bir adım daha ileri gidiliyor. Hiç toplantı gündemine alınmamış konular hakkında toplantı sonrasında karar alınıyor ve üyelerin imzasına sunuluyor. Alınan karardan önlerine imza gelince, üyelerin bilgisi oluyor. 8 üye bu uygulamaya itiraz ediyor. YÖK Başkanı kendilerine, ‘hemen istifanızı vereceksiniz’ şeklinde bir çağrı yapıyor ve bir baskı yapıyor. Sekiz üyenin altısı görevden alınmış. Daha basına yansımadı ama, ikisi baskılara dayanamayıp istifa etmişler. Bunu, sayın YÖK Başkanı nasıl açıklayacak?” dedi.

 • CHP'li Karabıyık: 'Maarif Vakfı'na, MEB Bütçesinden, Öngörülen Tutardan Yaklaşık 500 Milyon Lira Fazla Kaynak Aktarılmasının Nedenleri Neler?'
  01 Haz CHP'li Karabıyık: "Maarif Vakfı'na, MEB Bütçesinden, Öngörülen Tutardan Yaklaşık 500 Milyon Lira Fazla Kaynak Aktarılmasının Nedenleri Neler?"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e; “Maarif Vakfı’na kuruluşundan bu yana yıllar bazında ne kadar kaynak aktarılmıştır? 2022 yılı Mili Eğitim Bakanlığı bütçesinden, öngörülen tutardan yaklaşık 500 milyon lira fazla kaynak aktarılmasının nedenleri nelerdir?” sorularını yöneltti.

 • Lale Karabıyık'tan Bakan Özer'e: 'Yaz Okulu Uygulamasının İçeriği Veli ve Öğrencilerle Ne Zaman Paylaşılacak'
  20 May Lale Karabıyık'tan Bakan Özer'e: "Yaz Okulu Uygulamasının İçeriği Veli ve Öğrencilerle Ne Zaman Paylaşılacak"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “Yaz okulu uygulamasının içeriği veli ve öğrencilerle ne zaman paylaşılacak” diye sordu.

 • CHP'li Karabıyık Bakan Soylu'ya Nesin Vakfı'nı Sordu
  10 May CHP'li Karabıyık Bakan Soylu'ya Nesin Vakfı'nı Sordu

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık Nesin Vakfı’nın banka hesaplarının bloke edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Karabıyık, İçişleri Bakanı ’ya “Nesin Vakfı’nın hesaplarına bloke konulması işleminin bir cemaatin nüfuz kullanmasıyla gerçekleştirildiği iddiası doğru mudur” diye sordu.

 • CHP'li Karabıyık'tan 'taşımalı eğitimdeki servis ücretleri' değerlendirmesi Açıklaması
  06 Nis CHP'li Karabıyık'tan "taşımalı eğitimdeki servis ücretleri" değerlendirmesi Açıklaması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, her yılın temmuz ayı sonu ağustos ayı başında yapılan taşıma ihalelerinin ardından yaşanan mağduriyetin giderilmesi için ek fiyat farkı ödemelerinin Eylül 2021 tarihli yapılması gerektiğini öne sürdü.

 • CHP'li Karabıyık'tan 'YKS geç başvuru ücreti'ne ilişkin açıklama Açıklaması
  09 Mar CHP'li Karabıyık'tan "YKS geç başvuru ücreti"ne ilişkin açıklama Açıklaması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, ÖSYM'nin, yüzde 50 zamlı 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) geç başvuru ücreti uygulamasının geri alınmasını istedi.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık'tan 'yükseköğretim' değerlendirmesi (1)
  17 Şub CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık'tan "yükseköğretim" değerlendirmesi (1)

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "İktidarımızda Türkiye'nin kalkınma stratejisi ile örtüşen, fırsat eşitsizliğinin olmadığı, nitelikli eğitime tüm çocuk ve gençlerin eşit bir şekilde erişebildiği bir sistemi paydaşlar ile birlikte yapılandıracağız." dedi.

 • CHP'li Karabıyık: 'Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, öğretmen haklarını düzenlemekte yetersiz kalıyor'
  02 Şub CHP'li Karabıyık: "Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, öğretmen haklarını düzenlemekte yetersiz kalıyor"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi'nin öğretmenlerin görev, hak ve sorumlulukların düzenlemekte yetersiz kaldığını iddia etti.

 • CHP'li Karabıyık, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi'ni eleştirdi Açıklaması
  02 Şub CHP'li Karabıyık, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi'ni eleştirdi Açıklaması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi'nin, "mülakatı kaldırıyormuş görüntüsü altında çok daha tehlikeli ve çok daha hak mağduriyetine yol açacak bir noktada olduğunu, sözleşmeli öğretmenliği pekiştirdiğini" savundu.

 • CHP'li Karabıyık: Türkiye'nin geleceği eğitimdedir
  17 Kas CHP'li Karabıyık: Türkiye'nin geleceği eğitimdedir

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "Atama bekleyen öğretmen varken ücretli öğretmen ile bu sorun çözülür mü? Türkiye'nin geleceği eğitimdedir.

 • CHP'li Karabıyık: Öğrenciler yurt ve burs talep ediyor
  21 Eyl CHP'li Karabıyık: Öğrenciler yurt ve burs talep ediyor

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, üniversite öğrencileri için yurtların yetersiz olduğunu belirterek, "Tabii ki yurt talep ediyorlar, burs talep ediyorlar.

 • CHP'li Karabıyık, salgında yüz yüze eğitimde yaşanan sorunları değerlendirdi
  21 Eyl CHP'li Karabıyık, salgında yüz yüze eğitimde yaşanan sorunları değerlendirdi

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Kovid-19 sürecinde ihtiyacı olan bütün okullara kadrolu temizlik personeli sağlanması gerektiğini belirterek yüz yüze eğitimin başlamasının ardından okullarda derslik ve hijyen konusunda sıkıntıların devam ettiğini söyledi.

 • CHP'li Karabıyık'tan yeni eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme
  07 Eyl CHP'li Karabıyık'tan yeni eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, öğrenme kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla 2021-2022 eğitim öğretim yılına yönelik yeni bir öğretim programı hazırlanması ve bunun paylaşılması gerektiğini bildirdi.

 • CHP'li Lale Karabıyık'tan 'Milli Eğitim Bakanlığına ek bütçe verilmesi' talebi
  27 Tem CHP'li Lale Karabıyık'tan "Milli Eğitim Bakanlığına ek bütçe verilmesi" talebi

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde eğitimin, önlemler alınarak devam etmesi gerektiğini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığına ek bir bütçe verilmesini istedi.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık, eğitim sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu
  23 Haz CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık, eğitim sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Şurası'nın acilen toplanması gerektiğini belirterek, "Tüm paydaşların bu sürecin yönetimiyle ilgili görüşleri alınmalı ve uygulanmalıdır.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık'tan Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestoya ilişkin açıklama Açıklaması
  08 Haz CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık'tan Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestoya ilişkin açıklama Açıklaması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Boğaziçi Üniversitesindeki protestoların 157 gündür sürdüğünü belirterek, "Okullarını koruma mücadelesi veren öğrencilerin ve akademisyenlerin haklı mücadelesinde her zaman yanlarındayız, onları destekliyoruz.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık'tan yüz yüze eğitime ilişkin açıklama Açıklaması
  02 Haz CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık'tan yüz yüze eğitime ilişkin açıklama Açıklaması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "Öğretmenlerimizin öğrencilerine, öğrencilerimizin sınıflarına ve arkadaşlarına, öğretmenlerine kavuşmasını hepimiz isteriz ancak bunu sağlamak için gereken tedbir ve önlemleri dikkate almak önceliğimiz olmalıdır.

 • CHP heyetinin siyasi partilerle video konferans aracılığıyla bayramlaşması tamamlandı
  14 May CHP heyetinin siyasi partilerle video konferans aracılığıyla bayramlaşması tamamlandı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, İsrail'in Filistin'e saldırılarına ilişkin, "Hiçbir gün olmaması gereken bu konular bir de mübarek günlerde yaşandı.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: 'Öğretmenlerin aşıları vakit kaybetmeden tamamlanmalı'
  11 May CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: "Öğretmenlerin aşıları vakit kaybetmeden tamamlanmalı"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, öğretmenlerin aşılarının vakit kaybetmeden tamamlanması gerektiğini bildirdi.

 • Son dakika haberi | CHP'li Karabıyık: 'Öğretmenler ve öğrenciler salgın riskinde yalnız bırakıldı'
  01 Nis Son dakika haberi | CHP'li Karabıyık: "Öğretmenler ve öğrenciler salgın riskinde yalnız bırakıldı"

  Son dakika haberi: CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Türkiye genelinde artan koronavirüs vaka sayılarına rağmen yüz yüze eğitim ve sınavların devam ettiğini belirterek, "Öğretmenler ve öğrenciler salgın riskinde yalnız bırakıldı.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık'tan '20 bin öğretmen ataması' eleştirisi
  24 Şub CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık'tan "20 bin öğretmen ataması" eleştirisi

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, gelecek aylarda yapılacağı duyurulan öğretmen atamasına ilişkin, "Bugün Türkiye'de 83 bine yakın ücretli öğretmen var. Ataması yapılmayan yaklaşık 700 bin öğretmene 20 bin atama müjde olarak açıklandı.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık'tan öğretmen atamalarına ilişkin açıklama Açıklaması
  23 Şub CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık'tan öğretmen atamalarına ilişkin açıklama Açıklaması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "Ataması yapılmayan yaklaşık 700 bin öğretmene, 20 bin atama müjde olarak açıklandı.

Advertisement