CHP'li Günaydın'dan Riskli "Tasarı" Uyarısı - Son Dakika
Politika

CHP'li Günaydın'dan Riskli "Tasarı" Uyarısı

CHP\'li Günaydın\'dan Riskli "Tasarı" Uyarısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı"nın vatandaş için büyük riskleri de beraberinde getirdiğini belirterek, bu tasarının "Ya bu deveyi güdersin, ya da bu diyardan"...

19.02.2012 13:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı"nın vatandaş için büyük riskleri de beraberinde getirdiğini belirterek, bu tasarının "Ya bu deveyi güdersin, ya da bu diyardan gidersin" anlayışı olduğunu söyledi. Günaydın ayrıca bu tasarıyla aynı zamanda vatandaşın yargı yolunun da kapatıldığını kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, bu hafta TBMM'de görüşülecek olan "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı" hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Göksu Resteurant'ta düzenlenen ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın'da katıldığı kahvaltılı basın toplantısındal, Günay'dın tasarının doğuracağı sonuçları basın mensuplarıyla paylaştı. Tasarı için, "Önümüzdeki döneme damgasını vuracak kararları içeriyor" diyen Günaydın, "Sözü edilen tasarı,

iktisadi, sosyolojik, hukuki, kültürel ve politik açılardan doğruacağı sonuçlarla, önümüzdei dönemin en temel tartışma konularından biri olacaktır" diye konuştu.

Gökhan Günaydın, tasarının sözlü ve yazılı olarak ifade edilen gerekçesinde; Tükiye'nin 25 bin kilometrelik fay hattı bulunduğu, 74 milyon vatandaşın 19 milyonunun bina stoku içinde yaşamlarını sürdüdükleri, bu yapılardan 9 ila 11 milyonunun can ve mal güvenliği açısından sakıncalı olduğu, yenileme çalışmaları için 400 milyar doların üzerinde bir finansman gereksinimi olduğunun ifade edildiğini söyledi. Tasarıyla birlikte, demokratik yaklaşımlarla bağdaşmayan bir rant döneminin başlatılmak istendiğine

dikkat çeken Gökhan Günaydın, tasarının vatandaşın hayatını etkileyebilecek riskler taşıdığını söyledi.

Tasarının uygulamasına göre öncelikle vatandaşın kendisine verilen süre içerisinde riskli yapıları masrafı kendinden olmak üzere tespit ettirmesi gerektiğini, eğer kendisi tespit edemiyorsa Bakanlık, TOKİ veya belediyelerin bu tespitleri yapacağını söyleyen Günaydın, tespite yapılacak itirazların ise beş kişilik bir heyet tarafından karara bağlanacağını kaydetti. "Bunların ikisi Bakanlıkta görevli kişiler, üçü ise Bakanlığın seçtiği öğretim üyeleri olacaktır" diyen Günaydın, vatandaşın kendi yapısının

riskli olmadığını düşünse bile, Bakanlığın riskli görmesi halinde Kanun Hükmü'nün uygulanarak o binanın da riskli bina kapsamında yıkılacağını kaydetti.

30 GÜN İÇİNDE "YIK" TEBLİGATI

Binası riskli yapılar kapsamında değerlendirilen vatandaşa bir teligat gönderileceğini, bu tebligatla da vatandaşın 30 gün içerisinde evini yıkmak zorunda kalacağının tasarıda yeraldığını kaydeden Günaydın, "Yapı sahibi binasını yıkmazsa, Bakanlık tarafından yıktırılacaktır. Yıkım masrafları da yapı sahiplerine ait olacaktır" dedi. Günaydın ayrıca, riskli tespiti yapılan yapıların elektrik, su, doğalgazının kesileceğini, satışının ve kiralanmasının yasaklanacağını da kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, riskli yapı kabul edilen binaların yıkılmasının ardından arsa üzerinde ne yapılacağına paydaşların üçte ikisinin anlaşmasıyla karar verileceğini belirterek, eğer anlaşma sağlanamazsa acil olarak kamulaştırılma yoluna gidileceğini belirtti. Günaydın bu maddenin ise, "Ya bu deveyi güdersin, ya da bu diyardan gidersin" anlayışı olduğunu söyledi. Günaydın, paydaşlar arasında anlaşma sağlanırsa, vatandaşa konut-işyeri tahsisi veya kira yardımı yapılabileceğini, fakat

anlaşmayanların bu yardımları alamayacağına dikkat çekti.

VATANDAŞIN YARGI YOLU KAPATILIYOR

Günaydın, uygulamanın vatandaşın yargıya gitme yolunu tıkadığını da belirterek, "Anlaşma yapmak istemeyen vatandaş, idari yargıya gidebilir ama tasarı bu tip durumlarda yürütmeyi durdurma kararını engelliyor" dedi. Mahkemenin uygulamayla ilgili yürütmeyi durdurma kararı veremeyeceğinin altını çizen Günaydın, riskli binaların yıkımını engellemeye çalışanların ise Türk Ceza Kanunu'nun ilgili hükümleri kapsamınca Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulacağını kaydetti.

YOKSULUN BARINMA HAKKINI YOK SAYAN BİR SÜRGÜN FETVASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, tasarının özetle yoksulun hakkını yok sayan yeni bir sürgün fetvası olduğunu belirterek, bu tasarının vatandaşın mülkiyet hakkına tecavüzün yasal temelini oluşturduğunu iddia etti. Tasarıyla bütün yetkinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ'de toplandığını kaydeden Günaydın, böylece yerel yönetimlerin yasalardan kaynaklanan yetkilerinin ortadan kaldırıldığını söyledi. Günaydın ayrıca tasarıyla ilgili olarak, "Zeytincilik, orman, askeri yasak bölgeler,

turizmi teşvik, kültür ve tabiat varlıklarını koruma, kıyı, mera kanunları gibi doğa- çevre-kültür varlıklarını koruyup geliştirmeyi amaçlayan kanunların, bu kanunun uygulanmasını engelleyici ve bu kanuna aykırı hükümlerini uygulamadan kaldırmaktadır" diye konuştu.

Gökhan Günay'dın daveti üzerine basın toplantısına katılan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin eski Başkanı Murat Karayalçın ise, Gökhan Günay'dın tasarıyla ilgili yaptığı açıklamalara katıldığını belirterek, geçmişten verdiği örneklerle uygulamada nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dikkat çekti. 1989-94 dönemlerinde Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm projesini Ankara'da kendilerinin uyguladığını söyleyen Karayalçın, Dikmen Vadisi Projesi'nde yapılacak kent aşın kendi yapısının riskli olmadığınsel dönüşüm

projesi için orada yaşayan vatandaşların da içinde olduğu ibr Karar Kurulu kurduklarını söyledi. Projenin tüm kararlarının 11 kişilik bu kurulda değerlendirdiğini ifade eden Karayalçın, "Bunun adı yönetime katılmak değil, birlikte karar almaktır" şeklinde konuştu.

Kuzey Ankara Girişi Projesi'ni de değerlendiren Karayalçın, "7 bin konutluk proje 8 yılda bitirilemez mi?" diye sordu. Karayalçın, bölgede vatandaşların bir isyan içinde olduklarını ve yaklaşık bin 500 kişinin kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını söyledi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika CHP'li Günaydın'dan Riskli 'Tasarı' Uyarısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kale Kaymakamı Mustafa Aksoy, Belediye Başkanı İhsan Öznay'ı ziyaret etti
  15:59 Kale Kaymakamı Mustafa Aksoy, Belediye Başkanı İhsan Öznay'ı ziyaret etti

  Malatya'da Kale Kaymakamı Mustafa Aksoy, Belediye Başkanı İhsan Öznay'ı makamında ziyaret etti. Kaymakam Aksoy, ziyarette İlçe Belediye Başkanlığına seçilen Özbay'a görevinde başarılar diledi. Özbay ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ilçesin kentsel, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayacak her projeyi desteklemeye çalışacaklarını kaydetti. Özbay, hayırlı olsun temennisinde bulunan Aksoy'a teşekkür etti.

 • Elazığ'da Huzurlu Sokaklar İçin Asayiş ve Narkotik Uygulaması
  15:59 Elazığ'da Huzurlu Sokaklar İçin Asayiş ve Narkotik Uygulaması

  Elazığ'da İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen asayiş ve narkotik uygulamasında 3 bin 692 kişi ve 1377 araç sorgulandı, 33 şüpheli yakalandı.

 • Osmaneli'de Yeni Muhtarlar İle Toplantı Düzenlendi
  15:58 Osmaneli'de Yeni Muhtarlar İle Toplantı Düzenlendi

  Bilecik'in Osmaneli ilçesinde, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde görevlerine seçilerek işbaşı yapan mahalle ve köy muhtarlarının katılımıyla toplantı düzenlendi. Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal, toplantıda yaptığı konuşmada, yeni muhtarları tebrik ederek görevlerinde başarılar diledi. Osmaneli Belediye Başkanı Bekir Torun ise muhtarların önemine vurgu yaparak, hizmetlerin daha nitelikli olması için muhtarlarla işbirliği içinde çalışacaklarını belirtti.

 • İzmir'de 27 düzensiz göçmen yakalandı, göçmen kaçakçılığı iddiasıyla 2 şüpheli gözaltına alındı
  15:53 İzmir'de 27 düzensiz göçmen yakalandı, göçmen kaçakçılığı iddiasıyla 2 şüpheli gözaltına alındı

  Manisa İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, yasa dışı geçiş düzenledikleri belirlenen M.O. ve H.O'yu takibe aldı. Şüphelilerin, düzensiz göçmenleri deniz yoluyla yurt dışına geçirecekleri bilgisi üzerine harekete geçen ekipler, bir aracı İzmir'in Urla ilçesine bağlı Balıklıova Mahallesi yakınlarında durdurdu. Araçtaki 27 düzensiz göçmen yakalandı, 2 şüpheli gözaltına alındı. Düzensiz göçmenler işlemlerinin ardından sınır dışı edilirken, şüphelilerin jandarmadaki işlemleri sürüyor.

 • CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Kahverengi Kokarca Böceği İstilasına Dikkat Çekti
  15:42 CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Kahverengi Kokarca Böceği İstilasına Dikkat Çekti

  CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Karadeniz'de fındık ağaçlarını istila eden kahverengi kokarca böceğinin tarım ürünlerine zarar verdiğini belirterek, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın üreticilerin sesini duymadığını ifade etti. Adıgüzel, istilacı böcekleri Bakanlığın önüne bırakarak, sorunun çözümü için çağrıda bulundu.

 • UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kosta Rika'da düzenlenen toplantıya başkanlık etti
  15:37 UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kosta Rika'da düzenlenen toplantıya başkanlık etti

  Dünya Belediyeler Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kosta Rika'da düzenlenen UCLG Ana Tüzük Komitesi Toplantısı'na başkanlık etti. Başkan Altay, toplantıda Gazze'nin ve mazlum coğrafyalarda sıkıntı çeken Müslüman kardeşlerin haklarını savunduğunu belirtti.

 • Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Şerifoğulları'nı Ziyaret Etti
  15:36 Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Şerifoğulları'nı Ziyaret Etti

  Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nı ziyaret ederek, ikinci dönemde de birçok önemli projenin hayata geçirileceğini belirtti.


Advertisement