Islak Mayo Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonuna Neden Olur! - Son Dakika

Islak Mayo Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonuna Neden Olur!

13.07.2011 14:36
Islak Mayo Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonuna Neden Olur!

Denize girmek, kumdan kaleler yapmak ve plajda vakit geçirmek yazın çocukların en sevdiği aktivitelerdir.

Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mayoların değiştirilmemesi birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Islak mayo ile vakit geçirmek en başta idrar yolu enfeksiyonu riskini artırmaktadır.

Örneğin ıslak mayo ile dolaşmak genital bölgede mantar enfeksiyonlarına yol açabilmektedir. Bu sebeple çocuğunuz için tercih edeceğiniz mayo ya da bikininin hava alan kumaşlardan yapıldığına dikkat edin.

Çocuğunuz sudan çıktıktan sonra acilen ıslak mayonun kurusuyla değiştirmeniz bu riski engellemeniz için en iyi yoldur. Yine iç çamaşırlarının da hava alan cinsten  özellikle pamuklu kumaştan olanlarının tercih edilmesinin sağlık açısından önemlidir.

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE); “üriner sistem” adını verdiğimiz idrar yollarının herhangi bir bölgesinde ve herhangi bir sebeple enfeksiyon oluşması durumudur. Yenidoğan döneminde (ilk 1 ay) erkek çocuklarda, daha sonraki dönemlerde ise kız çocuklarda daha sık görülmektedir.

Kız çocuklarda idrar yolunun daha kısa ve anüse yakın olması bağırsak bakterilerinin idrar yollarına bulaşmasına zemin hazırlar.  Bakteriler, virüsler ve mantarlar idrar yolu enfeksiyonuna yol açabilirler. En sık (%80) rastlanan etken bağırsak bakterilerinden biri olan E. Coli’dir.

İdrar yolu enfeksiyonu gelişmesinde risk faktörleri;

 

Kız çocuklarda tuvalet temizliğinin arkadan öne yapılması da enfeksiyonun gelişmesinde önemli rol oynar. Çocukların çok dar iç çamaşırı ve giysiler giymesi, havuz gibi durgun sularda yüzmesi

Sünnetsiz erkek çocuklarda da İYE riski artmaktadır.

Oyuna dalıp idrar tutma ve uzayan kabızlık idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlamaktadır.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında böbrek ve idrar yolları ile ilgili patolojiler de araştırılmalıdır.

YORUMLAR
500
Çocuklar yolu kapatarak yöneticilerinden semt sahası istedi Çocuklar yolu kapatarak yöneticilerinden semt sahası istedi Eğitim Sen: 'Ucuz Ekmeğin Yolu Çocuk İşçiliğinden Değil, İzlenen Politikaların Terk Edilmesinden Geçmektedir' Eğitim Sen: 'Ucuz Ekmeğin Yolu Çocuk İşçiliğinden Değil, İzlenen Politikaların Terk Edilmesinden Geçmektedir' ZONGULDAK - Alaplı'da heyelan nedeniyle bazı yayla yolları ulaşıma kapandı ZONGULDAK - Alaplı'da heyelan nedeniyle bazı yayla yolları ulaşıma kapandı
Kaynak: Hastane.com.tr

Son Dakika Sağlık Islak Mayo Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonuna Neden Olur! - Son Dakika

Bu haber Hastane.com.tr tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Hastane.com.tr tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Hastane.com.tr kurumudur.

Advertisement