Kinder ürünleri toplatan ülkeler artıyor: Danimarka ve Finlandiya da aynı adımı attı - Son Dakika

Kinder ürünleri toplatan ülkeler artıyor: Danimarka ve Finlandiya da aynı adımı attı

07.04.2022 19:32
Kinder ürünleri toplatan ülkeler artıyor: Danimarka ve Finlandiya da aynı adımı attı

İngiltere'de bazı Kinder Surprise ürünlerinin salmonella salgını gerekçe gösterilerek geri çağrılması sonrası Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, İngiltere, İsveç ve Norveç gibi ülkelerden de benzer adımlar atıldı. Son olarak Danimarka ve Finlandiya da Kinder Surprise ürünlerini toplatan ülkeler arasına katıldı.

İtalyan şirket Ferrero'nın ürettiği Kinder Surprise ürünlerinde tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen salmonella bakterisine rastlanılması sonucu başlayan panik ediyor. İngiltere Gıda Standartları Ajansı'nın bazı yumurta partilerini "salmonella salgınıyla olası bağlantısı" nedeniyle geri çağırdığını açıklamasının ardından farklı ülkeler de benzer bir adım atmıştı. Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, İngiltere, İsveç ve Norveç'te de belirli partileri geri çağırıldı.

İKİ ÜLKE DAHA GERİ ÇAĞIRDI

Son olarak Danimarka ve Finlandiya da ürünler ile salmonella salgını arasında bir bağlantı olduğu şüphesiyle Kinder çikolata ürünlerinin belirli partilerini geri çağırdı.

10 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

Açıklamada çikolatanın yüksek yağ içeriğinin, mide asidinden geçerken salmonella bakterileri için koruyucu bir faktör olacağı ifade edildi. Öte yandan Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, çikolata ürünlerinin "olası enfeksiyon nedeni" olarak tanımlandığını ve çoğunlukla 10 yaşın altındaki çocukların etkilendiğini duyurdu. Avrupalı sağlık yetkilileri, 134 çocukta "hızla gelişen" salmonella salgınını araştırdıklarını kaydetti.

Danimarka ve Finlandiya da Kinder ürünlerini geri çağırdı

FİRMADAN "YEMEYİN" UYARISI

Kinder Sürpriz'i üreten Ferrero şirketi de açıklamasında bu son kullanma tarihlerini içeren ürünlerin yenilmemesi ve geri gönderilmesini istedi.

CAN KAYBI YAŞANMADI

İngiltere'de herhangi bir can kaybı görülmezken, toplam 63 vakanın çoğunun 5-6 yaş çocuklardan oluştuğu ifade edildi. İngiltere'nin yanı sıra İrlanda, Fransa, Almanya, İsveç ve Hollanda'da salmonella vakaları görüldüğü ve yumurtaların Belçika'da üretildiği açıklandı.

SALMONELLA BELİRTİLERİ

Salmonellanın belirtileri arasında ishal, mide bulantısı, kusma ve ateş yer alıyor. Vakaların çoğunda birkaç gün içinde belirtiler ortadan kalkarken, özellikle küçük yaştakiler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin zaman zaman hastaneye kaldırılması gerekebiliyor.

YORUMLAR (1)
500
Partide kendinden geçen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin'in görüntüleri ülkeyi karıştırdı Partide kendinden geçen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin'in görüntüleri ülkeyi karıştırdı Rus savaş uçaklarının Finlandiya hava sahasını ihlal ettiğinden şüpheleniliyor Rus savaş uçaklarının Finlandiya hava sahasını ihlal ettiğinden şüpheleniliyor Finlandiya Başbakanı'nın sızdırılan parti videosu tartışmaya yol açtı Finlandiya Başbakanı'nın sızdırılan parti videosu tartışmaya yol açtı

Son Dakika Sağlık Kinder ürünleri toplatan ülkeler artıyor: Danimarka ve Finlandiya da aynı adımı attı - Son Dakika


Advertisement