Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Mutant virüslere karşı aşıların etkisinde zayıflama var - Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Mutant virüslere karşı aşıların etkisinde zayıflama var

20.02.2021 08:09

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutant virüsün dünyada ve Türkiye'de daha fazla görülmeye başladığını belirterek, "Şu anda mutant virüslere aşılar etkili ama aşıların etkisinde bir zayıflama var" dedi.

Koronavirüs vaka sayılarındaki dalgalı seyir ve tüm dünyayı etkileyen mutasyon süreci gözleri aşıya çevirdi. Akıllarda sürekli "Aşı, mutasyonlu virüse karşı gerçekten etkili mi?" sorusu var. Şimdiye kadar aşının mutant virüse karşı etkisiz olduğuna dair bilimsel bir kanıt ortaya çıkmadı; ancak Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den tedirgin eden bir açıklama geldi.

"BU VİRÜSLERİN KONTROLÜ DAHA ZOR"

Virüse karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Özlü, "Tabii giderek şu anda toplumlarda sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada mutasyonlu virüsler yani varyant dediğimiz çok sayıda mutasyonun bir arada göründüğü yeni mutant virüsler daha fazla görülmeye başlıyor. Artış var, bu tabii izlenmesi gereken bir durum. Çünkü bu artışlar beraberinde yeniden salgında dalgalanmayı getirecek mi, yeniden vaka sayılarında bir artış olacak mı, bütün endişemiz o. Umarım kontrolünü sağlayabiliriz ama tabii bu virüslerin kontrolü daha zor, bulaşması daha kolay. Dikkatli olmamız lazım. Şu anda mutant virüslere aşılar etkili ama aşıların etkisinde bir zayıflama var. O açıdan dikkatli olmak gerekiyor. Daha zayıf etkili ama hala etkili" dedi.

YORUMLAR (7)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Metin Çulhaoğlu, Ankara'da Son Yolculuğuna Uğurlandı. Metin Çulhaoğlu, Ankara'da Son Yolculuğuna Uğurlandı. Ağbaba: İlişkileri Düzelteceğiz ve Türkiye Tekrar Ayağa Kalkacak Ağbaba: İlişkileri Düzelteceğiz ve Türkiye Tekrar Ayağa Kalkacak Türkiye'nin en büyüğü Etlik Şehir Hastanesi Eylül'de açılıyor Türkiye'nin en büyüğü Etlik Şehir Hastanesi Eylül'de açılıyor
Kaynak: DHA

Son Dakika Sağlık Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Mutant virüslere karşı aşıların etkisinde zayıflama var - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement