Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Sina Yarımadası haberleri, Sina Yarımadası son dakika, son dakika Sina Yarımadası

Son Dakika Sina Yarımadası Haberleri

Son dakika Sina Yarımadası haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son sina yarımadası haberleri anında burada.


 • 20.11.2023 20 Kas 00:12 İsrail'den Gazze'deki Filistinlilere yerleştirme çağrısı İsrail'den Gazze'deki Filistinlilere yerleştirme çağrısı

  İsrail İstihbarat Bakanı Gila Gamliel, Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinlilerin başka ülkelere yerleştirilmesini desteklediğini belirtti. Gamliel, uluslararası topluma bu konuda yardım çağrısında bulundu ve Gazze'deki Filistinlilerin gönüllü olarak başka ülkelere yerleşmesinin hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin faydasına olacağını iddia etti.

 • 18.11.2023 18 Kas 16:39 Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Filistinlilerin topraklarından tehcir edilmesini reddediyor Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Filistinlilerin topraklarından tehcir edilmesini reddediyor

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Filistinlilerin topraklarından tehcir edilmesini reddettiklerini yineledi. Sisi, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'i kabul ettiği görüşmede, Gazze Şeridi'ndeki sivil halkın korunması için ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması gerektiğini ifade etti. Sisi, Filistinlilerin tehcir edilmesini kesin bir dille reddediyor ve iki devlet temeline dayalı kapsamlı ve adil bir barışın tek çözüm yolunu vurguluyor.

 • 11.11.2023 11 Kas 22:25 İslam Zirvesi'nde İsrail'e ambargo önerisini 4 ülke kabul etmedi İslam Zirvesi'nde İsrail'e ambargo önerisini 4 ülke kabul etmedi

  Gazze gündemiyle toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi'nde 11 Arap ülkesi, İsrail'e Altı Gün Savaşı'nın yaşandığı 1967'deki gibi geniş bir ambargo uygulanması önerisini getirdi. Petrol kullanımı, İsrail uçaklarının Arap hava sahasına girememesi, tüm ilişkilerin dondurulması gibi maddelerin yer aldığı öneriyi BAE, Suudi Arabistan, Fas ve Bahreyn kabul etmedi.

 • 10.11.2023 10 Kas 11:39 GÖRÜŞ-İsrail'in Filistinlileri tehcir politikasının sonuçları ne olur? GÖRÜŞ-İsrail'in Filistinlileri tehcir politikasının sonuçları ne olur?

  Recep. T. Teke, İsrail'in Filistinlileri tehcir politikalarını ve Ürdün ile Mısır'ın tepkilerini AA Analiz için kaleme aldı.

 • 07.11.2023 07 Kas 18:59 TBMM Genel Kurulu TBMM Genel Kurulu

  AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, "Tüm dünyayı Filistin'de, Gazze'de çocuklar, kadınlar ve masum sivillerle birlikte enkaz altında kalan insanlığın ortak değerlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 • 06.11.2023 06 Kas 15:34 Gazze'de yaşayan Filistinlilerin büyük bir kısmı yeni bir 'Nekbe' ile karşı karşıya Gazze'de yaşayan Filistinlilerin büyük bir kısmı yeni bir "Nekbe" ile karşı karşıya

  İsrail'in 7 Ekim'den bu yana şiddetli saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinlilerin büyük bir kısmı topraklarından sürülerek yeni bir Nekbe'ye maruz kalma endişesini derinden hissediyor.

 • 03.11.2023 03 Kas 15:56 Rusya ve Kuveyt, İsrail-Filistin çatışmalarının durdurulması ve insani yardım çağrısı yaptı Rusya ve Kuveyt, İsrail-Filistin çatışmalarının durdurulması ve insani yardım çağrısı yaptı

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Kuveyt Dışişleri Bakanı Salim Abdullah el-Cabir es-Sabah, İsrail ve Filistin arasında süren çatışmaların durdurulması ve bölgeye insani yardımın sağlanması gerektiğini belirtti. Lavrov, ateşkesin sağlanması ve Filistin devletinin oluşturulması için müzakerelerin yeniden başlatılması gerektiğini vurguladı. Kuveytli Bakan Sabah ise uluslararası toplumun sorumluluk üstlenmesi ve Gazze'ye insani yardımın sağlanması çağrısında bulundu.

 • 02.11.2023 02 Kas 17:35 Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Gazzelilerin Sina'ya nakledilmesi felakete yol açar Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Gazzelilerin Sina'ya nakledilmesi felakete yol açar

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Gazzelilerin Sina Yarımadası'na nakledilmesinin felakete yol açacağını ve bölgedeki durumu kötüleştireceğini söyledi. Zaharova, İsrail-Filistin çatışmasına yönelik açıklamalarda bulunurken, Mısır'ın bu öneriye sert tepki verdiğini belirtti. Zaharova, çatışmaların uzamasını kışkırttığını düşündükleri bu tür planların gerçekleştirilmesi durumunda, insanların yerinden edilmesi ve bölgedeki durumun daha da kötüleşeceğini ifade etti. Ayrıca Zaharova, İsrail'in Gazze'deki saldırısını kınayarak uluslararası insani hukuk normlarına uymaları gerektiğini hatırlattı. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış sürecine de değinen Zaharova, Rusya'nın bu konuda yapılan anlaşmaların baz alınmasından yana olduğunu ve üçlü görüşmeyi organize etmeye hazır olduklarını belirtti.

 • 02.11.2023 02 Kas 12:23 Mısırlı komedyen Youssef: 'İsrail'in Gazze'deki Filistinlileri Sina'ya tehcir planı, olabilecek en kötü çözüm' Mısırlı komedyen Youssef: "İsrail'in Gazze'deki Filistinlileri Sina'ya tehcir planı, olabilecek en kötü çözüm"

  Mısırlı kalp cerrahı ve komedyen Bassem Youssef, İsrail'in, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinlileri topraklarından zorla çıkartarak Mısır'ın Sina Yarımadası'na yerleştirme planıyla ilgili, "Bu, olabilecek en kötü çözüm.

 • 01.11.2023 01 Kas 02:59 Mısır Başbakanı: Her kum tanesi için milyonlarca can feda etmeye hazırız Mısır Başbakanı: Her kum tanesi için milyonlarca can feda etmeye hazırız

  Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, Sina Yarımadası'ndaki her kum tanesi için Mısır halkı olarak milyonlarca can feda etmeye hazır olduklarını söyledi. Medbuli, Sina'nın Mısır için ayrı bir önem ve değere sahip olduğunu belirterek, bölgesel meselelerin çözümlenmesine müsaade etmeyeceklerini vurguladı. Ayrıca Gazze Şeridi'ndeki sivillere uygulanan toplu cezalandırma politikasına karşı olduklarını dile getiren Medbuli, her iki taraftan da sivillerin öldürülmesini kınadı.

 • 31.10.2023 31 Eki 22:27 Beyaz Saray: Filistinlilerin Gazze dışına zorla yerleştirilmesini desteklemiyoruz Beyaz Saray: Filistinlilerin Gazze dışına zorla yerleştirilmesini desteklemiyoruz

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazzelileri Mısır'daki Sina Yarımadası'na göçe zorlama hedefi olduğunu belirterek, ''İsrail'de Necef Çölü var. Gazze'deki siviller oraya nakledilebilir.'' önerisinde bulunmuştu. İsrail'in bu konuda çalışmalar yaptığı öğrenilirken, ABD de tavrını netleştirdi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ''Filistinlilerin Gazze dışına zorla yerleştirilmesini desteklemeyeceğimizi açıkça belirtiyoruz.'' ifadelerine yer verildi.

 • 31.10.2023 31 Eki 09:54 İsrail, Gazze'deki 2.3 milyon kişiyi Sina Çölü'ne sürmeyi planlıyor İsrail, Gazze'deki 2.3 milyon kişiyi Sina Çölü'ne sürmeyi planlıyor

  İsrail hükümetinin Gazze'deki 2.3 milyon kişinin, Mısır'ın büyük bölümü çöl olan Sina Yarımadası'na nakledilmesini öngören bir savaş önerisi hazırladığı ortaya çıktı. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise daha önce de dillendirilen bu senaryo için ''Gazze'dekileri Sina Yarımadası'na zorlama çabalarını reddediyoruz'' ifadelerini kullanmıştı.

 • 31.10.2023 31 Eki 01:40 İsrail, Gazze'deki Filistinlileri Sina Yarımadası'na taşımayı önerdi İsrail, Gazze'deki Filistinlileri Sina Yarımadası'na taşımayı önerdi

  İsrail hükümetine bağlı bir bakanlığın, Gazze Şeridi'ndeki 2,3 milyon kişinin, Mısır'ın büyük bölümü çöl olan Sina Yarımadası'na nakledilmesini öngören bir savaş önerisi hazırladığı ortaya çıktı. İsrail'de politika belirlemeyen ancak araştırma yapan İstihbarat Bakanlığı, 13 Ekim tarihli onaylı belgesinde, Gazze'deki sivillerin Mısır'a zorla göç ettirilmesinin 'olumlu ve uzun vadeli stratejik sonuçlar doğuracağını' öne sürdü.

 • 30.10.2023 30 Eki 17:31 İsrail'in Gazze'yi karadan işgali amaçlarına ulaşabilir mi? İsrail'in Gazze'yi karadan işgali amaçlarına ulaşabilir mi?

  İsrailli liderler Hamas'ın yeryüzünden silineceğini ve Gazze'nin asla eskisi gibi olmayacağını açıkladı.

 • 29.10.2023 29 Eki 10:03 Haftanın tarihine bakış Haftanın tarihine bakış

  Siyasi yaşamında "Karaoğlan" olarak anılan ve "Üçüncü Adam" yakıştırması yapılan Bülent Ecevit, 172 gün boyunca tedavi gördüğü GATA'da, 5 Kasım 2006'da vefat etti.

 • 28.10.2023 28 Eki 01:07 Mısır Ordusu İHA saldırısını duyurdu Mısır Ordusu İHA saldırısını duyurdu

  Mısır ordusu, Kızıldeniz'in güneyinden gelen iki insansız hava aracından (İHA) birinin düştüğünü, diğerinin ise hedef alınarak etkisiz hale getirildiğini açıkladı. İHA'ların Kızıldeniz'in güneyinden geldiği belirtilirken, biri Mısır hava sahası dışında etkisiz hale getirilen İHA'nın enkazının Nuveyba kentinde bulunduğu ifade edildi. Diğer İHA'nın ise İsrail sınırındaki Taba kentine isabet ettiği bildirildi. Saldırıyı üstlenen olmazken, İsrail Dışişleri Bakanlığı İHA'ları Husileri suçladı.

 • 27.10.2023 27 Eki 12:23 Mısır'ın Taba ve Nuveyba kentlerine İHA ve roket saldırısı: 6 yaralı Mısır'ın Taba ve Nuveyba kentlerine İHA ve roket saldırısı: 6 yaralı

  Mısır'ın doğusundaki İsrail sınırı yakınındaki Taba kentine bir insansız hava aracı (İHA) düştü ve Akabe Körfezi açıklarındaki Nuveyba kentine bir roket isabet etti. İHA düşmesi sonucunda 6 kişi hafif yaralandı ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İsrail ise bölgenin güvenliğini korumak için ABD ve Mısır ile işbirliği yapacağını açıkladı.

 • 24.10.2023 24 Eki 16:13 Ankara Filistin Dostları Platformu Anneleri'nden İsrail'e 'Dur', Birleşmiş Milletler'e 'İnisiyatif' çağrısı Ankara Filistin Dostları Platformu Anneleri'nden İsrail'e "Dur", Birleşmiş Milletler'e "İnisiyatif" çağrısı

  Ankara Filistin Dostları Platformu Anneleri, "İşlenen suçları, yaşanan katliamı, soykırımı, vahşeti durdurmayan, gerekli yaptırım kararları almayan Birleşmiş Milletleri ve UNICEF'i protesto ediyoruz, dünya insanlarını ve devletlerini soykırımı sona erdirmek üzere inisiyatif almaya çağırıyoruz" dedi.

 • 24.10.2023 24 Eki 13:31 Devlet Bahçeli: 'Türkiye Cumhuriyeti, Barış ve Çözüm İklimini Yeşertmek, Garantörlük Mekanizmasını Kurmak Adına Her Türlü Müdahale ve Mücadeleye... Devlet Bahçeli: "Türkiye Cumhuriyeti, Barış ve Çözüm İklimini Yeşertmek, Garantörlük Mekanizmasını Kurmak Adına Her Türlü Müdahale ve Mücadeleye...

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'de; "ABD-İsrail iş birliğiyle hazırlanmış planlar Gazze’nin yutulmasına hizmet ediyor. Gazzelilerin Sina Yarımadası’na, Batı Şeria’da yaşayanların da Ürdün’e sürülmesi için hazırlık yapılıyor. Bugün Filistin, yarın tüm bölge ve nihayet Türkiye’nin kuşatılması amaçlanıyor. Zulüm karşısında tarafsızlık namussuzluktur. Biz çok şükür namussuz değiliz, tarafız, haklının, masumun, insan onurunun, tarih ve inanç bağlarımız olan kardeşlerimizin tarafıyız. 24 saat dolmuştur. Türkiye Cumhuriyeti insanlık nam ve hesabına, barış ve çözüm iklimini yeşertmek, garantörlük mekanizmasını kurmak adına her türlü müdahale ve mücadeleye hazır ve kararlı olmalıdır. Bizde geri adım yoktur" dedi.

 • 24.10.2023 24 Eki 13:23 Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2) Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına ilişkin, "İslam ülkeleri atıl ve aciz şekilde Gazze'nin bombalanmasını izlemektedir.

 • 24.10.2023 24 Eki 12:41 Bahçeli: 24 saat doldu, Türkiye Cumhuriyeti müdahaleye hazır olmalıdır Bahçeli: 24 saat doldu, Türkiye Cumhuriyeti müdahaleye hazır olmalıdır

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "24 saat dolmuştur.

 • 22.10.2023 22 Eki 15:51 Tülay Hatimoğulları: 'Bu Otoriter Rejime En Büyük Cevabımız Bu Yerel Seçimlerde Olacaktır' Tülay Hatimoğulları: "Bu Otoriter Rejime En Büyük Cevabımız Bu Yerel Seçimlerde Olacaktır"

  HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Bu ülkede erken tarihte seçme ve seçilme hakkı elde edilmiştir. Bunu gerisine düşen bu otoriter rejime en büyük cevabımız bu yerel seçimlerde olacaktır. Belediyeleri sadece kapalı kapılar ardında bir yönetim gibi algılayanlar, sadece belediye binası gibi gören ve o odalardaki iş bölümünden ibaret sananlar şunu bilmeli ki; halkın kendi kendini yönetme biçimi aslında halkın doğrudan öz örgütlüğündedir ve halkın doğrudan kendi yaşam alanlarındadır, mahallesindedir, şehrindedir, kentindedir” dedi.

 • 20.10.2023 20 Eki 16:19 Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Sivillerin Gazze'den Sina'ya göçü son derece tehlikelidir ve Filistin davasını tamamen bitirebilir. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Sivillerin Gazze'den Sina'ya göçü son derece tehlikelidir ve Filistin davasını tamamen bitirebilir.

  Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Sivillerin Gazze'den Sina'ya göçü son derece tehlikelidir ve Filistin davasını tamamen bitirebilir.

 • 20.10.2023 20 Eki 15:01 İsrail'in El-Ehli Hastanesine düzenlediği saldırı Gazze savaşında dönüm noktası oldu İsrail'in El-Ehli Hastanesine düzenlediği saldırı Gazze savaşında dönüm noktası oldu

  İsrail'in yüzlerce kişinin ölümüne yol açan El-Ehli Baptist Hastanesi saldırısı Gazze savaşında bir dönüm noktası olarak görülüyor.

 • 19.10.2023 19 Eki 03:55 Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Filistinlilerin zorla topraklarından çıkarılmasını reddediyor Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Filistinlilerin zorla topraklarından çıkarılmasını reddediyor

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Almanya Başkanı Olaf Scholz ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, Mısır'ın Filistinlilerin zorla topraklarından çıkarılmasına yönelik girişimleri reddettiğini ifade etti.

 • 18.10.2023 18 Eki 16:11 Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarında 400 Filistinli aile yok edildi Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarında 400 Filistinli aile yok edildi

  Gazze Şeridi'nde Hamas'a bağlı hükümet, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana bölgeye düzenlediği saldırılarda 400 Filistinli ailenin yok edildiğini duyurdu. Hükümetin Basın Ofisi Başkanı Selame Maruf, düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Gazze Şeridi sakinleri üzerine düzenlediği hava saldırılarında 2 bin 163 ferdin bulunduğu 400 ailenin yok edildiğini belirtti. Maruf ayrıca, İsrail'in El-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği saldırının sorumluluğundan kaçındığını ifade etti.

 • 18.10.2023 18 Eki 12:58 Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Filistinlilerin zorla topraklarından çıkarılmasını reddetti Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Filistinlilerin zorla topraklarından çıkarılmasını reddetti

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Almanya Başkanı Olaf Scholz ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, Mısır'ın Filistinlilerin zorla topraklarından çıkarılmasına yönelik girişimleri reddettiğini ifade etti. Sisi, 'İsrail'in suyu, elektriği kesmesi, Filistinlileri zorla Sina Yarımadası'na göndermenin bir yoludur ve biz bunu kesinlikle reddediyoruz' dedi.

 • 18.10.2023 18 Eki 12:09 Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Gazze'deki Sivillerin Mısır'a Göçe Sürüklendiğini İddia Etti Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Gazze'deki Sivillerin Mısır'a Göçe Sürüklendiğini İddia Etti

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Gazze'deki şiddet olaylarının sivilleri Mısır'a göçe sürükleme girişimi olduğunu belirtti. Sisi, Filistinlilerin topraklarından sürülmesini reddettiklerini ve Gazze Şeridi'ndeki gerilimi kontrol altına alarak barış sürecini yeniden başlatmak için çalışacaklarını ifade etti.

 • 17.10.2023 17 Eki 15:43 Mısır, Gazze'ye yardım göndermek için kamyonlarla kuyruk oluşturdu Mısır, Gazze'ye yardım göndermek için kamyonlarla kuyruk oluşturdu

  Mısır, insani yardım, tıbbi malzeme, gıda ve battaniye yüklü kamyonlarla Gazze'ye yardım göndermek için Refah sınır kapısında kuyruk oluşturdu. Kamyonlar, Ariş kentinden hareket ederek Refah sınır kapısına doğru ilerledi. Yardımlar, İsrail tarafından denetlendikten sonra Gazze'ye ulaştırılacak. Mısır Dışişleri Bakanı, Birleşmiş Milletler ile koordinasyon halinde sınır kapısını açık tutmaya çalıştıklarını ancak İsrail'in girişe izin vermediğini belirtti.

 • 14.10.2023 14 Eki 12:32 Türkiye'nin Gazze'ye gönderdiği 3. yardım uçağı Mısır'a hareket etti Türkiye'nin Gazze'ye gönderdiği 3. yardım uçağı Mısır'a hareket etti

  Türkiye'nin Gazze'ye gönderdiği insani yardım malzemelerini taşıyan 3. yardım uçağı, Mısır'a hareket etti. Yardımlar arasında ilaç, tıbbi malzeme, dayanıklı gıda ve çocuk bezi gibi malzemeler yer alıyor. Yardımlar, Gazze'nin Mısır'a açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısı'ndan Filistin tarafına ulaştırılacak.

 • 13.10.2023 13 Eki 20:38 Gazzeliler güneye göç etmeye başladı Gazzeliler güneye göç etmeye başladı

  İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayanlara güneye geçme çağrısının ardından yüzlerce Gazzeli, güneye doğru göç etmeye başladı. Gazze halkı araçlarıyla evlerini terk ederken, bazıları ise yürüyerek şeridin güney kısmına doğru hareket etti. Birleşmiş Milletler, İsrail ordusunun 1 milyon 100 bin Filistinlinin güneye geçmesini istediğini açıkladı. Hamas ise Gazze sakinlerine evlerini terk etmemeleri çağrısında bulundu. Mısır ise Gazze sınırındaki güvenliği artırma kararı aldı ve Sina Yarımadası'na kitlesel bir göçü önlemek için harekete geçti.

 • 13.10.2023 13 Eki 16:01 Türkiye, Gazze'ye insani yardım malzemeleri gönderiyor Türkiye, Gazze'ye insani yardım malzemeleri gönderiyor

  Türkiye, Gazze Şeridi'ndeki siviller için Mısır'a gönderdiği insani yardım malzemeleri, Filistin Kızılayına teslim edilmek üzere hazırlanmaya başladı. Yardımlar, Mısır Kızılayı tarafından Gazze'ye açılan tek kapı olan Refah Sınır Kapısı'ndan Filistin tarafına ulaştırılacak.

 • 13.10.2023 13 Eki 13:12 Mısır, Gazze sınırına güvenlik güçleri konuşlandırdı Mısır, Gazze sınırına güvenlik güçleri konuşlandırdı

  Mısır, yaşanabilecek güvenlik ihlallerini engellemek için Gazze sınırına binlerce güvenlik gücü konuşlandırdığını açıkladı. İsrail-Filistin çatışmalarının devam ettiği süreçte, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere güneye geçme çağrısı yapması üzerine Mısır, bölgedeki güvenliği artırmak için benzeri görülmemiş önlemler aldığını duyurdu. Mısır'ın Gazze sınırına binlerce güvenlik gücü yerleştirdiği belirtilirken, Mısır hükümeti İsrail'in bölgeyi işgal etmesinin ciddi bir hata olacağını vurguladı. Ayrıca Mısır, İsrail'in müttefikleriyle temas halinde olduğunu ve savaşı durdurmak için çaba sarf ettiğini açıkladı.

 • 12.10.2023 12 Eki 16:27 Mısır, Gazze'ye gönderilecek insani yardımlar için Ariş Havalimanı'nı tahsis etti Mısır, Gazze'ye gönderilecek insani yardımlar için Ariş Havalimanı'nı tahsis etti

  Mısır Dışişleri Bakanlığı, Sina Yarımadası'nın kuzeyinde yer alan Uluslararası Ariş Havalimanı'nın ülkelerden ve uluslararası örgütlerden Gazze Şeridi'ne gönderilecek insani yardımlara tahsis edildiğini duyurdu. Açıklamada, İsrail'e Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafını hedef almaktan kaçınma çağrısı yapıldı. Ayrıca açıklamada, Refah Sınır Kapısı'nın kapatıldığına dair söylentiler de yalanlandı.

 • 12.10.2023 12 Eki 14:07 Mısır, Refah Sınır Kapısı'nı yeniden açtı! İsrail'den bir talepleri var Mısır, Refah Sınır Kapısı'nı yeniden açtı! İsrail'den bir talepleri var

  Mısır 10 Ekim'de kapatılan Refah Sınır Kapısı'nı Gazze'ye yardım gönderilebilmesi için yeniden açtı. Kahire yönetimi, İsrail'den de Refah Sınır Kapısı'nı hedef almamasını istedi.

 • 11.10.2023 11 Eki 11:05 Filistinli uzmanlara göre Netanyahu, Gazze savaşıyla Orta Doğu'yu yeniden şekillendirmeye çalışıyor Filistinli uzmanlara göre Netanyahu, Gazze savaşıyla Orta Doğu'yu yeniden şekillendirmeye çalışıyor

  Filistinli uzmanlar, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Filistinli gruplara karşı ilan ettiği savaşla Orta Doğu haritasını yeniden çizecek sömürgeci bir planı hayata geçirmeye çalıştığını belirtiyor.

 • 10.10.2023 10 Eki 14:26 İran, Hamas'ın İsrail'e saldırısının arkasında mıydı? İran, Hamas'ın İsrail'e saldırısının arkasında mıydı?

  Wall Street Journal'da yer alan bir haberde İran'ın Hamas'a saldırı için bir hafta önce onay verdiği öne sürülüyor.

 • 06.10.2023 06 Eki 13:50 Arap ülkeleriyle İsrail'in son savaşı Yom Kippur'un üzerinden yarım asır geçti Arap ülkeleriyle İsrail'in son savaşı Yom Kippur'un üzerinden yarım asır geçti

  Mısır ve Suriye'nin 6 Ekim 1973'te başlattığı ve İsrail ile Arap ülkelerinin bugüne kadar karşı karşıya geldiği son savaş olan Yom Kippur, yarım asrı geride bıraktı.

 • 14.09.2023 14 Eyl 15:20 Mısır'ın bir kadın, köpek balığı saldırısına uğradı: Plaj kapatıldı Mısır'ın bir kadın, köpek balığı saldırısına uğradı: Plaj kapatıldı

  Mısır'ın turistik Deheb şehrinde bir kadın, denizde yüzdüğü sırada köpek balığı saldırısına uğradı. Trajik olay sonrası plaj kapatıldı. Öte yandan Mısır'ın Kızıldeniz sahilindeki Hurgada kenti açıklarında, 8 Haziran'da bir Rus turist, köpek balığının saldırısına uğradıktan sonra hayatını kaybetmişti.

 • 24.06.2023 24 Haz 12:27 Ürdün, 1978'den beri İsrail vatandaşı Filistinlilerin hac işlerini üstlenme rolünü sürdürüyor Ürdün, 1978'den beri İsrail vatandaşı Filistinlilerin hac işlerini üstlenme rolünü sürdürüyor

  Ürdün, yaklaşık yarım asırdan beri İsrail vatandaşı Filistinli Arapların hac ibadeti için Suudi Arabistan'a seyahat etmelerine aracılık etme rolünü korumaya çalışıyor.

 • 05.06.2023 05 Haz 15:42 Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail işgaline karşı mücadeleyi sürdürme çağrısı yaptı Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail işgaline karşı mücadeleyi sürdürme çağrısı yaptı

  Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Ulusal Konseyi, Dışişleri Bakanlığı ve Fetih Hareketi, Altı Gün Savaşı'nın 56. yılında 'İsrail işgali bitene ve bağımsız Filistin devleti kurulana kadar mücadeleyi sürdürme' çağrısı yaptı. İsrail'in Filistin halkına yönelik suç ve ihlalleri, günlük baskınları, Kudüs'ü Yahudileştirme planları ve Gazze'ye yönelik ablukası sürdürdüğü belirtilen açıklamalarda, uluslararası topluma İsrail işgalinin sona ermesi ve Filistin halkının haklarının korunması konusunda çaba sarf etmeleri çağrısı yapıldı.

 • 04.06.2023 04 Haz 10:41 Haftanın tarihine bakış Haftanın tarihine bakış

  İslam Peygamberi, Allah'ın son elçisi Hazreti Muhammed, miladi takvime göre 8 Haziran 632'de Medine'de vefat etti.

 • 29.05.2023 29 May 18:45 İsrail'in Yom Kippur Savaşı'na ilişkin belgeleri istihbarat zafiyetlerini ortaya çıkardı İsrail'in Yom Kippur Savaşı'na ilişkin belgeleri istihbarat zafiyetlerini ortaya çıkardı

  İsrail ordusu ve Savunma Bakanlığı, Yom Kippur Savaşı'na ait arşivi bir internet sitesi üzerinden paylaştı. Belgeler, hükümetin ve güvenlik teşkilatının hazırlıksız yakalandığı savaşta yaşanan istihbarat açıklarını gösterdi.

 • 23.04.2023 23 Nis 09:49 Haftanın tarihine bakış Haftanın tarihine bakış

  Türkiye'nin geleceğini etkileyen Çanakkale Savaşları'nda, İtilaf Devletlerinin yaptığı çıkarma harekatına karşı, 19. Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal'in birliklerini harekete geçirmesiyle 25 Nisan 1915'te Arıburnu Zaferi kazanıldı.

 • 31.03.2023 31 Mar 10:48 Türk oyuncular Mısır'da çöl safarisi yaptı Türk oyuncular Mısır'da çöl safarisi yaptı

  Türk oyuncular Ayça Ayşin Turan, Salih Bademci, İmer Özgün, Erkan Kolçak Köstendil, Cansu Tosun, İlayda Ildır, İpek Filiz Yazıcı ve Alican Okumuş, Mısır'da bulunan Şarm El Şeyh kentini ziyaret etti.

 • 26.02.2023 26 Şub 17:37 Sisi, 'Süveyş Kanalı'nın satıldığı iddiasıyla Mısır'ın hedef alındığını' söyledi Sisi, "Süveyş Kanalı'nın satıldığı iddiasıyla Mısır'ın hedef alındığını" söyledi

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, "Süveyş Kanalı'nın işletmesinin 99 yıllığına yabancı bir şirkete satıldığı" yönündeki iddialara tepki gösterdi.

 • 26.02.2023 26 Şub 17:37 Sisi, 'Süveyş Kanalı'nın satıldığı iddiasıyla Mısır'ın hedef alındığını' söyledi Sisi, "Süveyş Kanalı'nın satıldığı iddiasıyla Mısır'ın hedef alındığını" söyledi

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, "Süveyş Kanalı'nın işletmesinin 99 yıllığına yabancı bir şirkete satıldığı" yönündeki iddialara tepki gösterdi.

 • 22.02.2023 22 Şub 14:53 Mısır'ın askeri gemisi depremzedelere 650 tonluk yardım taşıdı Mısır'ın askeri gemisi depremzedelere 650 tonluk yardım taşıdı

  Mısır hükümetinin "asrın felaketi" olarak nitelenen depremlerden etkilenen bölgeler için hazırladığı 650 tonluk yardım malzemesi, askeri gemi "ENS Halayeb" aracılığıyla Mersin Uluslararası Limanı'na ulaştırıldı.

 • 15.02.2023 15 Şub 16:35 İsrail hapishanelerinde 40 yıl geçiren Filistinli, özgürlük sevincini buruk yaşıyor İsrail hapishanelerinde 40 yıl geçiren Filistinli, özgürlük sevincini buruk yaşıyor

  İsrail hapishanelerindeki 40 yıllık mahkumiyetini tamamlayarak serbest kalan Filistinli Mahir Yunus, özgürlüğün tarif edilemez bir duygu olduğunu, ancak geride bıraktığı Filistinli tutuklular nedeniyle buruk bir sevinç yaşadığını belirtti.

 • 17.12.2022 17 Ara 11:07 FATİH'TEKİ TARİHİ MANASTIR KADERİNE TERK EDİLDİ FATİH'TEKİ TARİHİ MANASTIR KADERİNE TERK EDİLDİ

  MISIR'daki Azize Katerina Manastırı'nın İstanbul temsilciliği olarak bilinen, 14. yüzyılda inşa edilen Tur-i Sina Manastırının bakımsızlığı dikkat çekiyor.

Advertisement