"2013 Uludağ Ekonomi Zirvesi" - Son Dakika
Yerel

"2013 Uludağ Ekonomi Zirvesi"

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 2013 Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin, Bursa'nın, dünya ölçeğinde prestijli bir isimle anılmasında çok ciddi katkı sağlayacağını bildirdi."Uludağ Ekonomi Zirvesi"nin çok üst düzey katılımla gerek Bursa'da, gerek yurt içi...

12.02.2013 14:30
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 2013 Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin, Bursa'nın, dünya ölçeğinde prestijli bir isimle anılmasında çok ciddi katkı sağlayacağını bildirdi.

Harput, zirveye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl ilki düzenlenen

"Uludağ Ekonomi Zirvesi"nin çok üst düzey katılımla gerek Bursa'da, gerek yurt içi ve dışında ciddi anlamda yankı uyandırdığını belirtti.

Programın Bursa'nın tarihine geçtiğini ifade eden Harput, şunları kaydetti:

"Geçen yıl yaptığımız bu programın, sadece 2012 yılı ile sınırlı kalmayıp, Bursa için süreklilik arz eder hale gelmesini özellikle arzu ettik. Sayın Başbakanımızın defalarca söylediği 'Uludağ için neden bir Davos olmasın' sözü var. İnşallah bu çalışmalarla biz gelecekte Uludağ'ı, bir Davos halinde hem ekonomi programları hem turizm ve kış programları ile o seviyeye taşımak bizim hedefimizdir."

Programın 2013 yılında daha güçlü yapılmasıyla ilgili hazırlıkların son aşamaya geldiğini vurgulayan Harput, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın onur konuğu olarak katılacağı, ülke ekonomisinin bugünü ve yarınına ilişkin çok önemli değerlendirmeler yapacağı programın 29-30 Mart'ta gerçekleştirileceğini bildirdi.

Harput, programa özellikle Babacan'ın yanında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılacak olmasının konunun önemini daha da artırdığını vurgulayarak, şartların uygun olması durumunda zirveye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da katılma ihtimallerinin bulunduğunu kaydetti.

Vali Harput, gerek katılan kişilerin üst düzey olması gerekse programdaki konuların özelliğinin, programın önemini daha çok artırdığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Peki bununla alakalı programa kimler, hangi konularla katılacak- Bu hususta birkaç isim vermek gerekirse; örneğin TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk heyeti olarak katılacak ama özellikle Coca Cola'dan çok önemli bir isim Muhtar Kent, dünya çapında bir isim, yine Hikmet Ersek, Western Union'un çok özel bir ismidir. Diğer dünya çapında bir isim New York Üniversitesi'nde ekonomist, özellikle ekonomik krizlerin önceden tespiti ile yorumlanması noktasında çok ünlü bir isim Nouriel Roubini, bu da yine bizim programımızın çok özel bir konuğu olarak iştirak edecek davetliler arasında."

Programda özellikle iş dünyasının patronları düzeyinde isimlerin katılacağını da bildiren Harput, açıklamasını şöyle sürdürdü:

" Mustafa Koç, Ahmet Zorlu, Bülent Eczacıbaşı, Arzuhan Yalçındağ, Ferit Şahenk, TÜSİAD'ın yeni Başkanı Muharrem Yılmaz ve Çalık Holding'in Başkanı Ahmet Çalık gibi değerli kişiler, bu programa katılacaklarını teyit etmişlerdir. Hemen bunun yanında Ceo'lar Turgay Durak, Koç Grubu'ndan, Sabancı Grubu'ndan Zafer Kurtul, Ülker'den Ali Ülker, Serpil Timuray girişimciler olarak ülkemizin dünya çapında başarılarına imza atmış ünlü girişimcileri arasında Ali Sabancı, Murat Özyeğin, Hamdi Akın, Michael Pieper, Ethem Sancak ve Rıza Nur Meral. Bunlar da kendi aralarında dünya çapında bir marka olan isimler. Lc Waikiki'den Vahap Küçük, Ramsey'den Hüseyin Doğan, Mudo'dan Mustafa Taviloğlu, Boyner'den Cem Boyner, Torunlar'dan Aziz Torun ve bankacılar finans konusunda ise ING Bank'tan Pınar Abay, Akbank'tan Hakan Binbaşgil, Finansbank'tan Temel Güzeloğlu, Audi Bank'tan Anan Samir ve Türk Ekonomi Bankası'ndan Varol Civil..."

-"Bu bir fırsattır"-

Harput, bu programın Bursa için bir tarih olduğunu belirterek, "Uludağ'da yapılacak zirve, Bursa'nın adının dünya ölçeğinde Uludağ olarak da ciddi manada prestijli bir isimle anılmasında çok ciddi bir katkı sağlayacaktır. Şimdiden bu konunun ilgililerine duyurmak istiyorum. Bu bir fırsattır, buraya herkesin önceden yer ayırmak suretiyle katılması, bu çok değerli konuşmacıları dinleme imkanını, fırsatını bulması, onlar için bir şans olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Uludağ'ın muhteşem güzelliğinde, yeşille beyazın en güzel buluştuğu, dünyanın en güzel noktalarından biri olan Uludağ'ın güzelliklerinden doyasıya istifade edecek misafirlerin, aynı zamanda değerli, ünlü otoritelerin bilgi, görüş ve önerilerini de dinleme imkanı bulacağını vurgulayan Harput, "Bursa'mıza ve ülkemize 'hayırlı olsun' diyorum, programın başarılı geçmesini diliyorum, programda görev alacak tüm arkadaşlarıma şimdiden kolaylıklar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Harun Kaymaz/ Zafer Akpınar

Yayıncı: Doğan Sarıtaş - BURSA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel '2013 Uludağ Ekonomi Zirvesi' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Mahmudiye ilçesinde vatandaşlara çözüm sözü verdi
  23 Şub AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Mahmudiye ilçesinde vatandaşlara çözüm sözü verdi

  AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, yıllardır hizmet alamadıklarını söyleyen Mahmudiye ilçesinin Türkmenmecidiye ile İsmetpaşa mahallelerini ziyaret ederek, vatandaşlara 'çözüm sözü' verdi.

 • İnegöl'deki Kardeşler Motosiklet Sporunda 3 Kupaya Sahip
  23 Şub İnegöl'deki Kardeşler Motosiklet Sporunda 3 Kupaya Sahip

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan Rüzgar ve Toprak Ceyhan kardeşler, babalarının mesleği sayesinde motosiklet sporuna ilgi duymaya başladı. Şimdiden 3 kupa kazanan kardeşler, 2024 Türkiye Pist ve Süpermoto Şampiyonası'nda birinci olmak için antrenmanlarını sürdürüyor. Babaları tarafından desteklenen Rüzgar ve Toprak, gelecekte başarılı birer sporcu olmayı hedefliyor.

 • Depremzede Kadınlara Dikiş Eğitimi Veren Terzi
  23 Şub Depremzede Kadınlara Dikiş Eğitimi Veren Terzi

  İstanbul'da terzilik yapan Züleyha Akgül, Hatay'da depremzede kadınlara çadırda dikiş eğitimi vererek aile bütçelerine katkı sağlıyor. Akgül, çocuklarla oyuncak yapma etkinliğine annelerin de katılmasıyla dikiş öğretme fikriyle harekete geçti. Hatay'da kurduğu atölyede depremzede kadınlara dikiş eğitimi veren Akgül, onların meslek sahibi olmalarını ve ev bütçelerine katkı sağlamalarını amaçlıyor. Proje kapsamında yaklaşık 50 kadına dikiş eğitimi verildi ve kadınlar ürettikleri ürünleri satarak geçimlerini sağlıyor.

 • AK Parti'den İstanbul araştırması! Bıçak sırtı 4 ilçe el değiştirebilir
  23 Şub AK Parti'den İstanbul araştırması! Bıçak sırtı 4 ilçe el değiştirebilir

  31 Mart yerel seçimleri için geri sayım devam ederken AK Parti tarafından yapılan araştırmalarda İstanbul'da yarışın halen kafa kafaya olduğu belirtildi. Üsküdar, Sancaktepe, Çekmeköy ve Beyoğlu'nda bıçak sırtı bir yarış olabileceği değerlendirilirken Üsküdar için "Gittikçe Kadıköy'leşiyor" yorumu yapıldı.

 • Denizli'de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayları Kentin Altını Üstüne Getiriyor
  23 Şub Denizli'de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayları Kentin Altını Üstüne Getiriyor

  AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, yaklaşan yerel seçim öncesinde Cumhur ittifakı belediye başkan adaylarının millete hizmetkar olmak için kentin altını üstüne getirdiklerini söyledi.

 • Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Muhtarlarla Buluştu
  23 Şub Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Muhtarlarla Buluştu

  Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, çalışma döneminde kendisine eşlik eden muhtarlarla bir araya geldi. Buluşmada Filiz Başkan, 25 yıl boyunca Zafer Mahallesi'nde muhtarlık yapan Derviş Dede'ye teşekkür plaketi verdi.

 • İspanya'da 14 katlı binadaki yangında 4 kişi hayatını kaybetti
  23 Şub İspanya'da 14 katlı binadaki yangında 4 kişi hayatını kaybetti

  İspanya'nın Valencia kentinde bulunan Campanar Mahallesi'ndeki 14 katlı bir binada çıkan yangında 4 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Yangın, ekiplerin yoğun çabaları sonucu gece saatlerine doğru söndürülebildi.

 • Çanakkale'de Kadın Çiftçiler Süs Bitkileri Üretimine Başlıyor
  23 Şub Çanakkale'de Kadın Çiftçiler Süs Bitkileri Üretimine Başlıyor

  Çanakkale'de kadın çiftçilerin süs bitkileri sektöründe üretime başlaması için protokol imzalandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Ziraat Odası ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokol ile üreticilere başlangıç materyali sağlanacak ve satış-pazarlama desteği verilecek. Proje kapsamında kadın çiftçilere eğitimler verilecek ve üretim seraları gezilecek. Temmuz ayında süs bitkisi üretimine geçilecek ve ürün ihracatı desteklenecek.

 • CHP'li başkan adayından yabancı uyruklu çocuklara skandal sözler
  23 Şub CHP'li başkan adayından yabancı uyruklu çocuklara skandal sözler

  CHP Ankara Mamak Belediye Başkan Adayı Veli Gündüz Şahin, seçim ziyaretleri sırasında gördüğü yabancı uyruklu çocukları işaret ederek ''Ben bunları gönderirim, bu çocuklar büyüdüğü zaman bizim memleketimize büyük sorun olacak.'' dedi.

 • İspanya'da 14 Katlı Binada Çıkan Yangında 4 Kişi Hayatını Kaybetti
  23 Şub İspanya'da 14 Katlı Binada Çıkan Yangında 4 Kişi Hayatını Kaybetti

  İspanya'nın Valencia kentinde bulunan 14 katlı bir binada çıkan yangında 4 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Yangın, binanın dış cephesinde bulunan son derece yanıcı poliüretan kaplama nedeniyle hızla yayıldı. Söndürme çalışmalarında 22 itfaiye ekibi görev aldı ve yangın gece saatlerine doğru kontrol altına alındı.

 • Aydın Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, Aşağı Görle Mahallesi'nde Vatandaşlarla Buluştu
  23 Şub Aydın Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, Aşağı Görle Mahallesi'nde Vatandaşlarla Buluştu

  Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte Aşağı Görle Mahallesi'nde yerel halkla buluştu. Mahalle ziyaretleri kapsamında gerçekleşen etkinlikte Kaymakam Gündoğdu, vatandaşlarla samimi bir şekilde sohbet ederek, mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

 • Havza Voleybol Halk Turnuvası Başladı
  23 Şub Havza Voleybol Halk Turnuvası Başladı

  Samsun'un Havza ilçesinde düzenlenen Yurdum Spor Yapıyor Havza Voleybol Halk Turnuvası başladı. Turnuvada 16 takım mücadele edecek ve final müsabakası 9 Mart'ta oynanacak. Takımlar, kadına karşı şiddet konusunda farkındalık sağlamak amacıyla sahaya 'Kadına şiddete karşıyım de' yazılı pankartlarla çıktılar. Ayrıca turnuvaya başvuru yapan takımların gönüllülük esasıyla topladığı 16 bin lira, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı hesabına yatırıldı.


Advertisement