AB Destekli Şarap Üretimi - Son Dakika
Yerel

AB Destekli Şarap Üretimi

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Bahadın beldesinde Avrupa Birliği (AB) Kadın İstihdamını Destekleme Hibe Programı tarafından desteklenen "Bahadın'da Verimli Topraklar, Çalışan Kadınlar Projesi" kapsamında kurulan Bahadın Şarap Fabrikası'nda deneme üretimine başlandı.

02.01.2012 14:25
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Bahadın beldesinde Avrupa Birliği (AB) Kadın İstihdamını Destekleme Hibe Programı tarafından desteklenen "Bahadın'da Verimli Topraklar, Çalışan Kadınlar Projesi" kapsamında kurulan Bahadın Şarap Fabrikası'nda deneme üretimine başlandı.

Bahadın Belediye Başkanı Dilaver Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bahadın Belediyesi, Ankara Bahadınlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin ortakları arasında bulunduğu "Bahadın'da Verimli Topraklar, Çalışan Kadınlar Projesi" kapsamında 110 kadına organik bağcılık ve şarapçılık konusunda 6 ay eğitim verildiğini, 6 aylık eğitimin sonunda deneme amaçlı ilk şarap üretiminin yapıldığını bildirdi.

Başkan Özcan, 27 Temmuz 2010 tarihinde Avrupa Birliği Kadın İstihdamını Destekleme Hibe Programı tarafından projenin kabul gördüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu proje, organik bağcılık ve şarap yapılması yönünde bir projeydi. Projemiz kabul edildi. 148 bin avroluk bütçenin yüzde 90'ı AB tarafından karşılandı. Ankara Bahadınlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile Ankara Ziraat Fakültesi projemize ortak oldular ve 1 yıl boyunca bu projeyi uyguladık. 6 ay süresince 110 kadınımız organik bağcılık ve şarapçılık konusunda eğitim aldı. Avrupa Birliği bütçesinden Bahadın beldemize şarap üretim atölyesi kurduk. Kadınlarımız ürettikleri üzümleri burada şaraba dönüştürebiliyorlar. Şimdilik ticari bir kuruluş değil. Şu anda ilk üretimimizi yaptık. Ürettiğimiz bu şaraplar, şimdilik sadece hediyelik, ancak bu yıl şirketleşerek ihracata dönük üretim yapmayı planlıyoruz. Dolayısıyla yaptığımız deneme üretimi hem üzümleri değerlendirme açısından hem de şarabın kalitesi bakımından bize tecrübe kazandırdı."

Özcan, şu an üretime başlayan tesislerin bu haliyle kalmayacağını ve birkaç aparat eklenmesi durumunda önümüzdeki yıllarda şarabın yanı sıra "ekşi" ve

"pekmez" üretimine yönelmeyi de düşündüklerini kaydetti.

Şimdiye kadar deneme amaçlı toplam 5 bin 200 şişe şarap üretimi yaptıklarını, deneme üretiminden kadınların iyi eğitim aldıklarını gördüklerini ifade eden Özcan, şu bilgileri verdi:

"Bölgemizin üzümleri şıra açısından önemli özelliğe sahip. Ancak bugüne kadar üreticilerimiz bunu sadece sofralık olarak değerlendirebilmişler. Bu nedenle bölgede bağcılık giderek körleşmiş. Şimdi İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün çabaları ile bağcılık yeniden canlandırılmaya çalışılıyor. Ayrıca tarımda ürün çeşitliliği kapsamında değişik meyve ve sebze de üretilebiliyor. Bizler de bunları değerlendirerek önümüzdeki yıllarda pekmez, yöremize has ekşi denilen bir yiyecek ve konserve üretmeyi planlıyoruz. Bunların hepsi Bahadın markası adı altında üretilecek. Bu sayede üreticilerimiz daha fazla kazanç sağlama imkanı bulacak."

- YOZGAT

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel AB Destekli Şarap Üretimi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement