Afşin Elbistan A Termik Santralinde Elektrik Üretimi - Son Dakika
Yerel

Afşin Elbistan A Termik Santralinde Elektrik Üretimi

Afşin Elbistan A Termik Santrali İşletme Müdürü Faik Sağlam, 2011 yılında 3 milyar 300 milyon kilovat elektrik enerjisi ürettiklerini söyledi.

03.01.2012 12:40

Afşin Elbistan A Termik Santrali İşletme Müdürü Faik Sağlam, 2011 yılında 3 milyar 300 milyon kilovat elektrik enerjisi ürettiklerini söyledi.

Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, A Termik Santrali'nde çalışan iki ünite ile 2011 yılında üretimini yaptıkları elektrik için 8 milyon 200 bin ton kömür, 5 bin ton motorin, 7 bin ton da fuel-oil tükettiklerini belirtti.

Afşin Elbistan A Termik Santrali'nde, 27 yıldır elektrik enerjisi üreterek ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sağladıklarına dikkat çeken Sağlam, şöyle konuştu:

"Santralde yaşanan arızalara rağmen, 2011 yılının 12 ayında ciddi oranda elektrik üretimi yapıldı. Geçen yıl Afşin-Elbistan A Termik Santrali çalışan iki ünitesiyle 3 milyar 300 milyon KW/h elektrik enerjisi üretirken, 8 milyon 200 bin ton kömür, 5 bin ton motorin ve 7 bin ton fuel-oil tüketti.

Termik santralinin 1. ve 2. üniteleri üretimlerine devam ediyor. 3. ünitenin çalıştırılması için ihale çalışmaları bakanlık tarafından yürütülürken, 4. ünite için ihale gerçekleştirilmiş olup Almanya'ya gitmesi gereken parçalar da gönderildi. Kamuoyunun bildiği rehabilitasyon anlamında kazan, türbin ve ekipmanları için kapsamlı bir çalışma yapılıyor.

Üretimde kullandığımız fuel-oil ve motorin sarfiyatımız düşük. Göçük olayından A santralı olarak etkilenmedik. Çünkü Afşin Elbistan Linyitleri (AEL) Kışlaköy Açık Kömür İşletmesi'nin asıl üretim hedefi A Santralı'nın ihtiyacı olduğu için, öncelikle bizim ihtiyacımız karşılandı. Ama orada yapılan gayretli çalışmalar neticesinde AEL her iki tarafı da besleyebildi."

-"27 yıldan beri ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz"-

Afşin Elbistan A Termik Santrali'nin Afşin'e kurulmuş olan Türkiye'nin en büyük termik elektrik santrali olduğuna dikkati çeken Sağlam, "Afşin Elbistan A Termik Santrali, 27 yıldan beri ülke ekonomisine katkı sağlıyor. 1984 yılında fiili olarak elektrik üretimine başlayan santral, 27 yıllık süre içerisinde yaklaşık 111 milyar kilovat elektrik enerjisi üreterek, ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağladı. Kurulduğu yıllarda Türkiye'nin ve dünyanın en büyük elektrik santrallerinden biri olan, Afşin Elbistan A Termik Santrali, üretimine devam ediyor" şeklinde konuştu.

Ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağlayan, zaman zaman yaşanması muhtemel elektrik dar boğazlarından kurtulmasında büyük rol oynayan Afşin Elbistan A Termik Santralinin, en yüksek üretim rakamına 1998 ve 1999 yıllarında ulaştığına dikkati çeken Faik Sağlam, şunları kaydetti:

"1984 yılında elektrik üretimine başlayan santral, Türkiye'nin o güne kadar yaptığı en büyük kamu yatırımı olarak gösterilirken, Kışlaköy Kömür Sahası'ndan beslenen santral bu zamana kadar 200 milyon tonun üzerinde linyit kömürü yaktı. 1998 yılında 7 milyar 693 bin 310 kilovat elektrik enerjisi üreten santral, 1999 yılında ise 7 milyar 689 bin 700 kilovat elektrik üretimi ile rekora koştu. "

Sağlam, termik santralde 2010 yılında ise, 2 milyar 40 milyon elektrik enerjisi üretildiğini ifade etti.

Sağlam, elektrik üretimi yaparken, santral çevresini koruduklarını, çevreyi korumak için 3 bin çam fidanı dikimi de yaptıklarını da sözlerine ekledi.

- KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Afşin Elbistan A Termik Santralinde Elektrik Üretimi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement