Ak Partli Yurttaş: "Meclis Araştırma Komisyonu Soma İçin Çalışmalara Başladı" - Son Dakika

Ak Partli Yurttaş: "Meclis Araştırma Komisyonu Soma İçin Çalışmalara Başladı"

05.06.2014 11:43
Ak Partli Yurttaş: "Meclis Araştırma Komisyonu Soma İçin Çalışmalara Başladı"

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden kazalarının araştırılacak alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarına başladı.

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden kazalarının araştırılacak alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarına başladı. Komisyon önümüzdeki hafta Soma ilçesini ziyaret ederek incelemelerde bulunacak. 3-4 ay süreyle çalışacak olan komisyona 6 Manisa milletvekili seçildi.

Komisyona seçilen AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş komisyonda yaptığı konuşmada "Öncelikle Manisa ilimizin Soma ilçesinde yaşanan maden kazasında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır, madenden sağ olarak çıkarılan madencilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Meclis Araştırması Komisyonunda görev yapacak olan tüm üyelerimize sağlıklı ve başarılı bir çalışma diliyorum. Karşılıklı saygı ve hoşgörü içerisinde verimli bir çalışma olacağına inanıyorum. Ben inanıyorum ki, komisyonumuz tüm karanlıkta kaldığını düşündüğümüz noktalara ışık tutulacak, kamu vicdanını tatmin edecek sonuçlar ortaya çıkana kadar çalışmalarına devam edecektir. Ucu kime ve nereye varırsa varsın sonuna kadar ciddi, kararlı ve titiz bir çalışma ortaya konulacaktır" dedi.

Yurttaş konuşmasında " Bu kaza neden oldu? Kimlerin ihmali ve kusuru var? Bir daha benzer acılar yaşamamak için ne gibi önlemler ve tedbirler almalıyız? Bütün bunlar ortaya konulmalıdır. Sektörün temsilcileri, işçi temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, uzmanlar, mağdurlar, görevliler ile görüşülecek ve alınması gereken tedbirler ve öneriler ortaya konulmalıdır. Dünyada madencilikte ileri teknolojiyi kullanan ülkelerdeki örneklere bakılarak modeller ortaya konulmalıdır. Bilimsel verilere ve objektif kriterlere dayalı öneriler oluşturulmalıdır. Kamuoyunda komisyonumuzdan büyük bir beklenti bulunmaktadır. Basının, mağdurların ve yakınlarının, halkımızın gözü komisyonumuz üzerinde olacaktır. Çalışmalarımızı kılı kırk yararak yürüteceğimizden herkes emin olmalıdır" dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş "Konu siyasi polemiklerin kısırlığına kurban edilmemeli, muhalifini yıpratmak için bir fırsat gibi görülmemelidir. Önemli bir problemle karşı karşıyayız. Bu problemi çözmeye odaklanmak gerekiyor. Önyargısız ve siyasi mülahazalardan uzak bir çalışma ve tartışma ortaya koymamız bekleniyor. İktidarıyla muhalefetiyle ve özellikle de basınıyla hepimiz sorundan ve çatışmadan yana değil, çözümden yana tavır göstermeliyiz. Önyargılardan ve peşin hükümlerden sıyrılarak objektif ve şeffaf bir çalışma yürütmeliyiz. Konuyu aceleye getirmeden ama fazla da geciktirmeden tüm detayları ile ortaya koymalıyız. Herkes sağduyulu bir yaklaşımla üzerine düşeni fazlasıyla yapmalıdır. Doğru bildiklerimizi söylemek, doğruları dile getirmek bir görevden daha öte bir vebaldir. Basında yer alan, konuşulan şu konular mutlaka araştırılmalıdır. Yangının çıkış sebebi nedir? Trafo patlaması, elektrik arızası var mıdır? Bir haftadır ocakta kızışma olduğu doru mudur? Bir önlem alınmış mıdır? İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yapılan denetimlerde ihmal var mıdır? Maden girişinde kontrol mekanizması, kamera v.b niçin yoktur? Madende "Acil Eylem Planı" var mıdır? Tatbikatlar yapılmış mıdır? Olayın idari mercilere geç haber verildiği iddiası doğru mudur? Daha önce yapıldığı söylenen yaşam odaları niçin iptal edilmiştir? Maskelerin, oksijen tüplerinin paslı ve çalışmaz olduğu doğru mudur? İşçilerin gördükleri aksaklıklar hakkında gerekenler yapılmış mıdır? İşçilerin üzerinde kimlik, künye olmadığı doğru mudur? İş eğitimlerinin yapılmadığı, ya da formalite yapıldığı doğru mudur? Tüm bu ve benzeri sorular didik didik edilmeli, tüm bu soru işaretleri cevaplanıncaya kadar el birliği ile çalışmalar sürdürülmelidir" dedi.

Yurttaş "Madenlerin kapatılması çözüm değildir. Gelişmiş ülkelerde en güvenilir yönetmelerle nasıl maden çıkarılıyorsa aynı yöntemlerle madenlerimiz çıkarılmalıdır. Gerekleri yerine getirmeyenlerin gözünün yaşına bakılmamalı ama madenciliği yok etmek üzerine kurulu bir kısır düşünceye de kapılmamak zorundayız. Savsaklama, ihmal, göz yumma, hatalara tolerans gösterme gibi çağdaş olmayan alışkanlıkları artık ülke bünyesinden atmanın zamanıdır. "Bize bir şey olmaz" yanılgısını üzerimizden atarak, her türlü tedbiri alarak yürümenin zamanıdır" diyerek sözlerini sürdürdü.

Yurttaş konuşmasının sonunda "Felaketler karşısında birleşen, bugün tümünün gönlü kırık insanımızın, bu hasleti normal zamanda, her daim sürdürmesi de elzemdir. iktidarı, muhalefetiyle, benzer ya da farklı görüşlüleriyle hepimiz; Türkiye' adlı zengin madende ve aynı vardiyada, yan yana kazma sallamaktayız. Maden patlarsa hepimiz yanarız. Grizu patlaması çıkarmak isteyen fırsatçılara göz yummamalıyız. Gelecekte "keşkelerle" avunmamak için bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Soma millet olma şuurunun ortaya konduğu, dayanışmanın ve paylaşmanın adresi oldu. İnsanlarımız Soma ve madencilerimiz için her türlü yardım imkanlarını seferber ettiler. Devletimiz tüm gücü ile oradaydı. Komisyonumuzun hayırlı çalışmalar yapacağına, elbirliği ile gerçekleri ve objektif kriterleri ortaya çıkaracaktır. Manisa milletvekilleri olarak komisyonumuza elimizden geldiğince ev sahipliği yapmaya çalışacağız. Tüm madencilerimizi ve işçilerimizi bu vesile ile saygıyla selamlıyorum" diye sözlerini tamamladı. - MANİSA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
CHP'nin 'Afad Yangını ve Türkiye Deprem Haritasındaki Yanılgıları'nın Araştırılması Önerisi, AKP ve MHP'li Milletvekilleri Tarafından Reddedildi CHP'nin 'Afad Yangını ve Türkiye Deprem Haritasındaki Yanılgıları'nın Araştırılması Önerisi, AKP ve MHP'li Milletvekilleri Tarafından Reddedildi AK Parti Fethiye İlçe Başkanlığı'nda devir teslim töreni gerçekleştirildi AK Parti Fethiye İlçe Başkanlığı'nda devir teslim töreni gerçekleştirildi Türkiye'nin Ekonomi Modelinin Araştırılması Önerisi AKP ve MHP'li Milletvekilleri Tarafından Reddedildi Türkiye'nin Ekonomi Modelinin Araştırılması Önerisi AKP ve MHP'li Milletvekilleri Tarafından Reddedildi

Son Dakika Yerel Ak Partli Yurttaş: 'Meclis Araştırma Komisyonu Soma İçin Çalışmalara Başladı' - Son Dakika


Advertisement