Ali Dağı'nın Çehresi Değişecek - Son Dakika

Ali Dağı'nın Çehresi Değişecek

16.02.2012 14:21
Ali Dağı'nın Çehresi Değişecek

Talas Belediyesi'nin başlattığı projeyle yeni çehresine kavuşacak.

Erciyes Dağı'nın eteklerinde 3 tepeden oluşan ve hava sporlarının önemli merkezlerinden birisi olan Ali Dağı,

Talas Belediyesi'nin başlattığı projeyle yeni çehresine kavuşacak. Mesire alanından tepedeki oto parka kadar füniküler sistemle çıkılması planlanan çalışmada, ayrıca hava sporlarının kalkış pisti 3'e çıkacak ve dağ bisikleti için de mevcut yol düzenlenecek.

Ali Dağı Ön Fizibilite Projesi'ni hazırlayan Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Burak Asiliskender ve ekibi, Yaman Dede Kültür Evi'nde proje hakkında Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım ile birim amirlerine bilgiler verdi. Burak Asiliskender, Talas Belediyesi'nin Ali Dağı için turizm hedefi doğrultusunda ön çalışmaları tamamladıklarını belirterek, dağın her türlü yapısını incelediklerini söyledi. Tepeye çıkan mevcut yola dağ bisikleti ve koşu gibi sporlar için düzenlemeler yaptıklarını kaydeden Asiliskender, projenin en önemli kısmının dağın eteklerindeki mesire alanından yukarıdaki oto parka kadar kısımda füniküler sistemle taşımacılığın yapılması olduğunu anlattı. Asiliskender şöyle konuştu:

"Çalışmamızda dağın endemik yapısını da dikkate alarak 890 metre uzunluğunda ve 1 metre yüksekliğinde füniküler sistemi ön görüyoruz. Mesire alanına gelen misafirler burada binecekleri füniküler sistemle dağın tepesine çıkabilecek. Tepeye çıkarken hem şehri seyredip hem de daha kısa yoldan zirveye ulaşılabilecek. Buna göre bir saatte yaklaşık 500 kişinin taşınmasını, yılda ise 450 bin kişinin zirveyi ziyaret etmesini planlıyoruz. Şuan bir adet bulunan atlayış pistini üçe çıkarmak istiyoruz. Ayrıca dağda balon turizminin de yapılabilmesinin hazırlığını yapıyoruz.

Bunlarla birlikte zirveye hava sporları için kent otelleri yapılmasını çalıştık. Burada kentin tarihini anlatan müze, restoran ve diğer sosyal donatılar da yer alacak."

Sunumun ardından konuşan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, hazırlanan ön master proje için ekibe teşekkür ederken, dağın birçok açıdan avantajının bulunmasının işleri daha da kolaylaştıracağını söyledi. Başkan Yıldırım, "Burada Kayseri hayatını dağa taşıyacağımız ya da botanikle ilgili doğal hayat müzesinden de başlamak üzere farklı projelerde yer alabilir. Motor güç hava sporları gibi görünüyor ama Ali Dağı'nın geçmiş medeniyetini yakalamak da çalışmalara farklı bir boyut kazandıracaktır. Elinize sağlık, hayırlı olsun" dedi.

Ali Dağı Ön Fizibilite Projesi ve Erciyes Master Projesi'nin şehrin hava ve kış sporlarını geliştirmesinin yanında turizm pastasından da hak ettiği yeri almasını sağlayacağını ifade eden Başkan Yıldırım, hafta sonu toplu açılışı yapılacak Erciyes Master Planı I. Etabı'nın hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenlere teşekkür etti. - KAYSERİ

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Talas Anayurt 3 puana şartlandı Talas Anayurt 3 puana şartlandı Kayseri Sağlık Müdürlüğüne tahsis edilecek kanser tarama aracının protokolü imzalandı Kayseri Sağlık Müdürlüğüne tahsis edilecek kanser tarama aracının protokolü imzalandı Sıfır Atık Günü'ne Talas damgası Sıfır Atık Günü'ne Talas damgası

Son Dakika Yerel Ali Dağı'nın Çehresi Değişecek - Son Dakika


Advertisement