Ayvalık'ta Dil Devriminin 81. Yaşı Kutlandı - Son Dakika
Yerel

Ayvalık'ta Dil Devriminin 81. Yaşı Kutlandı

Ayvalık\'ta Dil Devriminin 81. Yaşı Kutlandı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi tarafından düzenlenen Atatürk'ün Dil Devrimi 81.Yaşında adlı panel; 28 Ağustos Cumartesi Günü İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde Ayvalıklılarla buluştu.

30.09.2013 15:39

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi tarafından düzenlenen Atatürk'ün Dil Devrimi 81. Yaşında adlı panel; 28 Ağustos Cumartesi Günü İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde Ayvalıklılarla buluştu.

Sahnede ilk olarak Yunus Bekir Yurdakul yer alırken; hem yazar hem de İzmir Dil Derneği Temsilcisi olan Yurdakul, konuşmacı olmasının yanı sıra sunuculuk görevini de üstlendi. Açılış konuşmasını yapan Yunus Bekir Yurdakul, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen'in mesajını davetlilerle paylaşması için Halim Yazıcı'yı sahneye davet etti. Türközen mesajında, "Dil ve tarih birbirini bütünleyen ve aynı zamanda da kültürü oluşturan etmenlerdir. Tarihin öğrenilmesi ve ondan ders çıkarılması gerektiği gibi dil de korunmalı ve geliştirilmelidir. Ayvalık Belediyesi olarak her yıl Eylül'ün 26'sında kutlanan Dil Bayramı'nda değerli yazarlarımız Hidayet Karakuş, Sevgi Özel (Dil Derneği Başkanı), Mavisel Yener (Dil Derneği İzmir Yürütme Kurulu Üyesi), Yunus Bekir Yurdakul (İzmir Dil Derneği Temsilcisi) ve onur konuğumuz Dil Bilimci Sayın Emin Özdemir'i, siz sevgili Ayvalıklılarla buluşturmak istedik. Bugün kent dışında olmamı gerektiren önemli bir durum olması nedeniyle aranızda bulunamadığım için özür diliyor, Cumhuriyeti'mizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Dil Devrimi'nin 81. yaşı kutlu olsun diyorum. Saygı ve sevgilerim" İfadelerini kullandı.

Başkan Türközen'in mesajının ardından söz alan Bekir Yurdakul, Dil Derneği İzmir Temsilciliği Yürütme Kurulu'nun mesajını Ayvalıklılarla paylaştı. 'Sayın Ayvalık Belediye Başkanı' diye başlayan mesajda "İncelikli, çalışkan öğretmenimiz Emin Özdemir'in Ayvalık'ta onur konuğu olarak ağırlanmasından duyduğumuz kıvancı paylaşmak isteriz. Dil Derneği'nin Egeli Üyeleri'nin de saygılarını, sevgilerini, bu değerbilirlik nedeniyle teşekkürlerini sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Ardından Yurdakul, sahneyi Onur Konuğu ünlü Dil Bilimci Emin Özdemir'e bıraktı. Emin Özdemir onur konuğu olarak ağırlanmaktan ne kadar büyük mutluluk duyduğunu anlatarak sözlerine başladı. Özdemir, "Kendimi yazdıklarımla tanımlayamıyorum. Ancak bir dil emekçisi olarak tanımlayabiliyorum. Seçenek, bilgisayar, alıntı gibi türettiğim kelimeleri duydukça, okudukça yazdıklarımın tattırdığı hazdan daha büyük bir haz alıyorum" dedi.

Konuşmasının sonrasında Hasan Bülent Türközen adına Meclis Üyesi Ayşe Aynur Sokol, Özdemir'e plaket ve çiçek verildi.

TÜRKÇE GÜNLÜK 400 KELİME

Panelde ilk konuşmacı Yazar Hidayet Karakuş oldu. Türkülere olan düşkünlüğünden bahseden Karakuş, "Türkülerde bulduğumuz bu ahengi düz yazıda, hatta şiirde bile bulamayız. Türkülerle dilimizi daha kolay tanıyabiliriz diye düşünüyorum. Türküler dilimiz için büyük bir armağandır. Türkçe 600 bin kelimeden oluşan bir dil, ama günlük konuşma dilimiz yalnızca 400 kelime. Düşünün, Fransızlar günde 2500, İngilizler 2000 kelime ile konuşurken bizim milletvekillerimiz günde 500 kelime ile bizi yönetiyor, 500 kelimeyle bizim için yasa hazırlıyorlar" dedi. Dil Derneği İzmir Yürütme Kurulu Üyesi ve yazar Mavisel Yener, çocuk ve dil üzerine konuşacağını belirterek, "Doğru şekil, doğru yer ve doğru zamanda kendimizi anlatabiliyorsak o zaman akıl ve dil ilişkisini kurabilmişiz demektir. Dış dil ve oradan alınanlarla oluşturulan iç dilin yaratıcı dili oluşturabileceğini, bu nedenle çocukların dış dille aldıklarının çok önemlidir. Dini siyasete araç yapanlar, dili de siyasete araç yapmak istiyorlar" diyerek konuya ilişkin hassasiyete dikkat çekti.

Kendisini dil mahallesinin delisi olarak tanımlayan ve benim gibi delileri çoğaltmak için uğraşıyorum diyen Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel anlattığı anılarıyla izleyicilerin büyük beğenisini topladı. Alfabeye sokulmak istenen 'q, w, x' harfleriyle ilgili olarak düşüncelerini belirtti. Konuşmaların ardından konuk yazarlara Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen adına, dinleyiciler arasında bulunan Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı ve Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu ile Meclis Üyemiz Ayşe Aynur Sokol birlikte plaketleri ve çiçeklerin sunulduğu gözlendi. Plaketlerin sunumunun ardındından kitaplarını imzalamak üzere fuaye alanına geçen; Hidayet Karakuş, Mavisel Yener, Sevgi Özel, Bekir Yurdakul ve Halim Yazıcı etkinliği izlemek üzere gelen Ayvalıklılarla tek tek ilgilenerek, okuyucuların sorularını yanıtladılar.

Ayvalık Belediyesi'nin armağanı olan yazarların kitapları, tek tek imzalanarak hem kitaplıklara hem de birer fidan olarak zihinlere de hatıra oldu. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Ayvalık'ta Dil Devriminin 81. Yaşı Kutlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement