Başkentteki 10 Bin Yangının Çoğu İhmalden - Son Dakika
Yerel

Başkentteki 10 Bin Yangının Çoğu İhmalden

Ankara'da geçen yıl meydana gelen 10 bin 378 yangının 6 bin 614'ünün ihmal ve tedbirsizlikten kaynaklandığı bildirildi.

03.01.2012 14:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ankara'da geçen yıl meydana gelen 10 bin 378 yangının 6 bin 614'ünün ihmal ve tedbirsizlikten kaynaklandığı bildirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı 2011 yılını değerlendirdi. Başkanlığın verilerine göre, geçen yıl çıkan 10 bin 378 yangında 4 kişi hayatını kaybetti, 96 kişi yaralandı.

İtfaiye ekiplerinin yangınlara zamanında müdahalesi sonucu 2 bin 604 yangın hasarsız, 7 bin 409 yangın kısmi hasarla atlatılırken, 365 yangın sonucunda tam hasar oluştu.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ceyhun Tonguç Karakuş, yangınların çıkışında ana unsurun "tedbirsizlik ve ihmal" olduğunu belirtti.

Karakuş, geçen yıl meydana gelen 10 bin 378 yangının yüzde 64'ünü oluşturan 6 bin 614 yangının tedbirsizlik ve ihmal sonucu atılan sigara ve kibritten kaynaklandığını ifade etti.

-Yangınların çoğu yaz aylarında çıktı-

İtfaiye Dairesi verilerine göre, 2011'de yangınların 1502'si kundaklama, 1085'i elektrik kontağı, 317'si baca tutuşması, 225'i ocak, soba, tandır ve kalorifer kazanındaki ateşin etrafa sıçraması, 109'u LPG tüp ve doğalgaz parlaması, 80'i akaryakıt parlaması, 5'i yıldırım düşmesi sonucu çıktı. 441 yangın da değişik nedenlerden kaynaklandı.

Ankara'daki yangınların 7 bin 396'sı yaz aylarında ot, saman, çöp ve ekin alanlarında gerçekleşti. 1604 yangın özel konutlar ve kamuya ait binalarda çıkarken, 601 yangın motorlu araçlarda, 226 yangın fabrika, atölye ve imalathanelerde, 92 yangın odunluk ve kömürlüklerde, 62 yangın orman ve fidanlıklarda, 397 yangın ise diğer farklı ortamlarda yaşandı.

- Van Depremi ve trafik kazaları-

Ceyhun Tonguç Karakuş, Ankara itfaiyesinin araç kazalarında yaralıları kurtarma, göçüklerde enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmalarında da başarılı sonuçlar elde ettiğini bildirdi.

Van ve Erciş'te 23 Ekim'de meydana gelen depremin ardından K-9 kurtarma köpekleriyle anında bölgeye intikal eden İtfaiye Daire Başkanlığı Arama Kurtarma ekibinin enkazdan 4 kişiyi sağ çıkardığını belirten Karakuş, Trafik Kazalarına Müdahale ve Kurtarma ekiplerinin de 49 kişinin öldüğü 924 trafik kazasında, otomobilde sıkışan 1267 kişiyi yaralı kurtardığını kaydetti.

Karakuş, 5 uzman dalgıçtan oluşan Ankara İtfaiyesi Su Altı Kurtarma Timi'nin 2011'de Başkent'teki ve kent dışındaki göl, gölet ve su birikintilerinde meydana gelen boğulma olaylarında 6 cesedi su altından çıkararak ailelerine teslim ettiğini bildirdi.

-Yangına müdahalenin dışında 28 bin 439 hizmet-

Ankara İtfaiyesi, 2011'de diğer alanlarda da hizmetlerini aralıksız sürdürdü. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, yıl boyunca yangınlara müdahalenin dışında 17 bin 402'si denetim olmak üzere toplam 28 bin 439 hizmete imza attı.

Darda kalan vatandaşların imdadına anında yetişen Ankara İtfaiyesi, geçen yıl vatandaşlardan gelen toplam 10 bin 841 yardım talebine cevap verdi.

İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, yıl boyunca 3 bin 227'si sobalı konut bacası, 5 bin 237'si kazan ve kombi bacası, 208'i fabrika bacası olmak üzere 8 bin 672 binanın baca temizliğini yaptı.

1016 su baskını, 12 göçük olayına müdahale eden itfaiye ekipleri, 207 olayda asansörde mahsur kalanları kurtarırken, 158 olayda da kilitli kalan kapıları açarak vatandaşın imdadına yetişti.

Ekipler, 372 sosyal etkinlikte tedbir amaçlı çıkış yaptı, 126 intihara teşebbüs olayında da yine kurtarmaya yönelik güvenlik tedbirlerini aldı.

İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, ayrıca vatandaşlardan gelen talep üzerine 93 bayrak ipi takma indirme, 3 su tahliyesi işlemini de gerçekleştirdi.

-İtfaiyenin denetimleri-

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, denetim hizmeti kapsamında 14 bin 6'sı iş yeri ve iskan denetimi, 3 bin 340'ı proje onayı, 55'i şikayetlerle ilgili, 1'i bilgilendirme niteliğinde olmak üzere toplam 17 bin 402 denetim yaptı.

İtfaiye Dairesi Başkanlığı, 2011 yılında da eğitim faaliyetlerine devam etti. Ankara İtfaiyesi, yıl boyunca ilköğretim okulları ve liselerde eğitim programı kapsamında teorik ve pratik deneyimlerin aktarıldığı 101 seminer ve tatbikat gerçekleştirdi.

Ankara İtfaiyesi, ayrıca kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşların personeli için düzenlediği 36 seminer ve kamuya açık düzenlediği 59 konferansla birlikte toplam 196 eğitim faaliyetiyle, Ankaralıları yangınla mücadele konusunda bilgilendirdi.

- ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Başkentteki 10 Bin Yangının Çoğu İhmalden - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunluğu elde etti
  12 Nis CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunluğu elde etti

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde çoğunluğu elde eden CHP'nin sandalye sayısı belli oldu. CHP, 39 ilçeden 25'inde meclis çoğunluğunu kazandı ve İBB Meclisi'nde 185 üyeye sahip oldu. AKP 129 üye, MHP ise 2 üye ile temsil edilecek.

 • Karlıova'da İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki
  12 Nis Karlıova'da İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki

  Bingöl'ün Karlıova ilçesinde HÜDA PAR öncülüğünde yapılan basın açıklamasında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösterildi. İlçe Başkanı Yavuz Bingöl, Gazze'de hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi ve Kudüs'ün gündemden çıkarılmayacağını belirtti. Açıklamada, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin ailesinin de saldırılarda hayatını kaybettiği vurgulandı ve Gazzelilere destek çağrısı yapıldı.

 • Manisa'da Cumhur İttifakı'ndan seçilen belediye meclis üyesi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti
  12 Nis Manisa'da Cumhur İttifakı'ndan seçilen belediye meclis üyesi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti

  Manisa'nın Selendi ilçesinde 31 Mart'taki yerel seçimlerde Cumhur İttifakı'nın listesinden belediye meclis üyesi seçilen Mehmet Terzi, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Terzi için düzenlenen cenaze törenine belediye başkanı, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve yakınları katıldı.

 • Gopax, Binance'in desteğiyle finansal zararlarını azaltarak 2023 yılını büyük bir başarıyla kapattı
  12 Nis Gopax, Binance'in desteğiyle finansal zararlarını azaltarak 2023 yılını büyük bir başarıyla kapattı

  Güney Kore merkezli kripto para borsası Gopax, Binance'in desteğiyle 2023 yılında önemli bir finansal toparlanma yaşadı. Gopax, 2022'deki 90.6 milyar wonluk net zararını 51.3 milyar wona indirerek büyük bir başarı elde etti. Güney Kore wonunun kripto para birimlerinde en çok kullanılan fiat para birimi olması da toparlanmada etkili oldu. Binance ise Gopax'ın en büyük hissedarı olmaya devam ediyor.

 • İYİ Parti'den Erdoğan'ın Akşener'e
  12 Nis İYİ Parti'den Erdoğan'ın Akşener'e "Partinizin başında kalın" çağrısı yaptığı iddiasına yalanlama

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti'nin olağanüstü kurultayda aday olmayacağını açıklayan Genel Başkan Meral Akşener'e "Partinizin başında kalın, ayrılmayın" dediği iddiası kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Bazı basın yayın organlarında yer alan iddiayı yalanlayan İYİ Parti, "Bayramlaşma dışında bir içeriği bulunmayan bu görüşme, farklı saiklerle partimize yönelik bir algı operasyonuna dönüştürülmüştür" açıklamasında bulundu.

 • Tayland'ı sarsan skandal! İş insanı, siyasetçi eşini evlat edindikleri Budist keşişle bastı
  12 Nis Tayland'ı sarsan skandal! İş insanı, siyasetçi eşini evlat edindikleri Budist keşişle bastı

  Tayland'ın Sukhothai kentinde iş insanı Jilted Ti, Demokrat Parti'de siyaset yapan 45 yaşındaki eşini, evlat edindikleri 24 yaşındaki Budist keşişle cinsel ilişkiye girerken yakaladı. İş insanı o anları cep telefonu kamerasıyla saniye saniye kaydederken, politikacı kadın yerel medyaya yaptığı açıklamada "Hiçbir şey olmadı, videoda göründüğü gibi değil. Bazı sorunları vardı, bu yüzden sadece birlikte konuşuyorduk" dedi.

 • DEM Parti ve DBP Van İl Örgütü Bayramlaştı
  12 Nis DEM Parti ve DBP Van İl Örgütü Bayramlaştı

  DEM Parti ve DBP Van İl Örgütü, Ramazan Bayramı dolayısıyla il binasında bayramlaşma programı düzenledi. Parti yetkilileri, halkın demokrasiye olan inancını yenilediğini ve bayramın coşkulu geçtiğini belirtti.

 • Esenyurt Belediye Başkanı Siyasi Partileri Ziyaret Etti
  12 Nis Esenyurt Belediye Başkanı Siyasi Partileri Ziyaret Etti

  Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer, Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde ilçedeki siyasi partileri ziyaret ederek bayramlarını kutladı. Görüşmelerde birlik ve beraberlik mesajları veren Başkan Özer, Esenyurt'un birlikte inşa edileceğini vurguladı.

 • Dubai Hükümeti Mükemmellik Programı Türk firmalarına fırsatlar sunacak
  12 Nis Dubai Hükümeti Mükemmellik Programı Türk firmalarına fırsatlar sunacak

  KÖİ Araştırma Merkezi Başkanı Eyüp Vural Aydın, Dubai Hükümeti Mükemmellik Programı'nın Türk firmalarına büyük fırsatlar sunacağını belirtti. Aydın, programın yatırımcılara cazip imkanlar tanıdığını ve özel sektör finansmanının etkin bir şekilde yatırımlara yönlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, Dubai'de yapılan çalışmaların Türkiye yerel yönetimleri için örnek olabileceğini ve dirençli şehirlerin öneminin arttığını ifade etti.

 • Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer Siyasi Partileri Ziyaret Etti
  12 Nis Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer Siyasi Partileri Ziyaret Etti

  Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer, Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde ilçedeki siyasi partileri ziyaret ederek, bayramlarını kutladı. Görüşmelerde birlik ve beraberlik mesajları veren Başkan Özer, 'Birlikte çalışacağız, birlikte üreteceğiz, birlikte herkesin gurur duyacağı, herkesin özlemini duyduğu bir Esenyurt inşa edeceğiz' dedi.

 • Hong Kong'da Spot Bitcoin ETF'leri İçin Altyapı Tamamlandı
  12 Nis Hong Kong'da Spot Bitcoin ETF'leri İçin Altyapı Tamamlandı

  Hong Kong merkezli kripto borsası HashKey, spot Bitcoin ETF'leri için gerekli altyapıyı tamamladığını duyurdu. HashKey Exchange CEO'su Livio Weng, fon ihraççıları ile iş birliği içinde geliştirilen ETF'lerin test aşamasına geçtiğini belirtti. Hong Kong düzenleyicileri spot Bitcoin ETF'lerinin yakında onaylanabileceği belirtiliyor.

 • Rusya'da Şiddetli Seller: En Az 13.000 Kişi Tahliye Edildi
  12 Nis Rusya'da Şiddetli Seller: En Az 13.000 Kişi Tahliye Edildi

  Rusya'da yükselen su seviyeleri nedeniyle Batı Sibirya, Volga bölgesi ve Orta Federal Bölgesi'nde meydana gelen seller sonucu en az 13.000 kişi tahliye edildi. Karların erimesi ve donmuş nehirlerin buzlarının çözülmesiyle birlikte son yılların en şiddetli selleri yaşanıyor. Orenburg, Kurgan ve Tyumen bölgelerinde olağanüstü hal ilan edildi. Sellerin zirve noktasına ulaşması bekleniyor.


Advertisement