Bodrum Tarım ve Gıda Festivali Başladı - Son Dakika

Bodrum Tarım ve Gıda Festivali Başladı

Bodrum Tarım ve Gıda Festivali Başladı
Son Güncelleme: 22.05.2015 14:40

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Ziraat Odası tarafından Bodrum Belediyesinin de destekleriyle gerçekleştirilen “Bodrum Tarım ve Gıda Festivali” başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Ziraat Odası tarafından Bodrum Belediyesinin de destekleriyle gerçekleştirilen "Bodrum Tarım ve Gıda Festivali" başladı. Festivale Yunan adası Kos ve Rodos'tan da üreticiler katılarak stant açtı.

Bodrum'un tarımsal potansiyelini öne çıkarmak ve komşu adalar arasındaki ticari faaliyetleri de artırmak amacıyla düzenlen "Bodrum Tarım ve Gıda Festivali" 21-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında ziyarete açıldı. Pazar gününe kadar sürecek festival kapsamında Bodrum Yarımadası'ndan, çevre ilçelerden, Muğla ve Türkiye'nin pek çok ilinden ayrıca Bodrum'a komşu olan Yunanistan'ın Kos ve Rodos adalarından üreticiler katılarak ürünlerini sergiliyor.

Bodrum İskele Meydanı'nda yapılan festivalin açılışına Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ, Bayındır Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gerdan, Kos Ticaret Odası Başkanı Stergios Giallizis, Kos Ticaret Odası Turizm Departmanı Başkan Yardımcısı Dimitrios Sarantis, Bodrum İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muaamer Bektaş, Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi ve Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salih Tufan, Türkiye Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TAGYAD) Başkanı İsmail Uğural, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, siyasi parti temsilcileri, milletvekili adayları ve vatandaşlar katıldı.

Turizmde marka olan Bodrum'un tarımda da bir marka haline gelmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi ve Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, "İnşallah bu festivalle hayırlı bir temel atmışızdır. Eksiklerimiz mutlaka olmuştur. İlk tarım festivalini yapıyoruz ve çabamız 5 -6 aydır devam etmektedir. Bodrum'un turizmde marka olduğu gibi tarımda da marka olması için yönetim kurulu adına iddialıyız. Bodrum Ziraat Odası olarak Mumcular'da turizm ile tarımın birleştirilmesi konusunda, büyükşehir ve Bodrum Belediyesinin yapmış olduğu stratejik plandaki tarımsal faaliyetleri öne çıkarıp, doğal ve organik gıdalar ile bu festivali amacına ulaştırmak için adalarla olan tarım bağının ve ticaretin yapılması konusunda çaba göstereceğiz." dedi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muammer Bektaş ise "İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak bizim amacımız, tarımla turizmi kesiştirmek." şeklinde konuştu.

Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, "Bodrum, turizmde ismini bütün dünyaya duyurmuş bir kentimiz ancak tarımda da iddialıyız. Bodrum'un küçümsenmeyecek oranda tarımda potansiyeli var. Meşhur Bodrum mandalinamız, eskiden buranın geçim kaynağıydı. İnsanlar Bodrum mandalinası üreterek, satarak geçimlerini temin ediyorlardı. Bu gün de yine

Bodrum mandalinamızın üretimine devam ediliyor ama istenilen seviyede değil. Eskiden burası balıkçı kasabasıydı. Süngercilik ve balıkçılık çok büyük önem arz ediyordu. Bu gün de balıkçılığımız; gerek deniz balıkçılığı gerek ise kültür balıkçılığı çok önemli oranda artmış durumda. Zeytinciliğimiz de yine aynı şekilde önemli bir potansiyel." dedi.

Açılışın ardından Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ, Kos Ticaret Odası Başkanı Stergios Giallizis, Kos Ticaret Odası Turizm Departmanı Başkan Yardımcısı Dimitrios Sarantis ve beraberindekilerle birlikte stantları gezip ürünleri inceleyerek üreticilerden bilgi aldı. Bayındır ilçesinin de standını gezen Altındağ'a Bayındır Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gerdan, bir saksı çiçeği hediye etti. İsmail Altındağ en son on bir farklı ürünün yer aldığı Kos heyetinin standına yaptığı ziyarette Kos'tan getirilen peynir, reçel gibi ürünlerin tadına baktı. Kos Ticaret Odası Başkanı Stregios Giallizis de adadan getirilen çeşitli ürünleri, Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ'a ve beraberindekilere tanıttı.

Stergios Giallizis, Bodrum ile ticari faaliyetlerin artması için bu gibi etkinliklerin önemli olduğunu ifade ederek, önümüzdeki yıllarda daha fazla katılımcı ile bu festivale katılmak istediklerini açıkladı.

İsmail Altındağ da Kos Ticaret Odası Başkanı'na ilgilerinden dolayı teşekkür ederek hep birlikte Kos standı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. - MUĞLA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bodrum Tarım ve Gıda Festivali Başladı - Son Dakika


Advertisement