Gaziantep'ten Kısa Kısa - Son Dakika
Yerel

Gaziantep'ten Kısa Kısa

Gaziantep savunmasında önemli bir yeri olduğu belirtilen Dokurcum Değirmeni'nde kazı ve temizlik çalışması başlatıldı.

10.04.2013 11:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gaziantep savunmasında önemli bir yeri olduğu belirtilen Dokurcum Değirmeni'nde kazı ve temizlik çalışması başlatıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, yaptığı yazılı açıklamada, Kurtuluş Savaşı ruhunu gençlere aktarmak ve o günleri yeniden canlandırmak adına Gaziantep İl Özel İdaresi desteğiyle, yıllardır atıl haldeki Dokurcum Değirmeni'nde kazı ve temizlik çalışması başlattıklarını belirtti.

Çalışmanın, değirmenin iç ve dış kısmında yaklaşık 500 metre karelik alanda yapıldığını ifade eden Aykanat, şunları kaydetti:

"Temizlik sırasında değirmenin bir enkaz alanı ve çöplük haline geldiği görülürken, bu sayede yapının temel kalıntıları ortaya çıkarıldı. Yapının tonozlu kısmı ise askıya alınmış, çökme tehlikesi ortadan kaldırılmıştır. Çalışmalar sırasında Osmanlı dönemine ait 200 gümüş sikke bulundu. İlerleyen günlerde değirmenin rölöve ve restorasyon projeleri yapılacak olup yapı en kısa sürede Gaziantep turizmine kazandırılacaktır."

Aykanat, tarihi yapıların restorasyonu konusundaki duyarlılıklarından dolayı Vali Erdal Ata ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Özcan'a teşekkür etti.

-İTÜ Rektörü Prof. Dr. Karaca, HKÜ'yü ziyaret etti

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, beraberindeki heyetle Hasan Kalyoncu Üniversitesi'ni (HKÜ) ziyaret etti.

HKÜ'den yapılan açıklamaya göre, Rektör Karaca, beraberinde İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özkol, TBMM Milli Saraylar İletişim Koordinatörü Mehmet Ali Güveli, TBMM Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Başkan Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Everay ve İTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Tayfun Kındap ile HKÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir'i makamında ziyaret etti.

Özdemir, Gaziantep'in yakın bir gelecekte üniversiteler şehri olacağını, bunun da bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacağını belirterek, üniversitenin bölümleri, öğrenci profili ve gelecekteki planlarıyla ilgili bilgi verdi.

İTÜ Rektörü Karaca ise merhum Hasan Kalyoncu'nun Gaziantep'e bir bilim yuvası kazandırmasının çok anlamlı olduğunu kaydederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

HKÜ kampüsünü ve derslikleri gezen Karaca, işbirliği çerçevesinde HKÜ öğrencilerinin kendi üniversitelerinde ders alabileceklerini, ayrıca öğretim üyesi değişimi de yapabileceklerini ifade etti.

Ziyarette HKÜ Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Songül Kalyoncu, HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanifi Aslan, HKÜ Rektör Danışmanı ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karpuzcu da hazır bulundu.

-GEFEDER yönetiminden Güzelbey'e ziyaret

Gaziantep Egeliler Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (GEFEDER) yönetim kurulu üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'i ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, derneğin kurucu başkanı Mezine Sırakaya ziyarette derneğin kuruluş amacı hakkında Başkan Güzelbey'e bilgi verdi. Derneğin yeni kurulduğunu belirten Sırakaya, "Ege kültürünü ve Ege'yi, Güneydoğu'da tanıtmak ve Güneydoğu'da yaşayan Egeliler arasında yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamayı amaçlıyoruz" ifadesinde bulundu.

Güzelbey de İzmir'de eğitim gördüğünü ve İzmir'den gelin aldıklarını ifade ederek, Gaziantep'te böyle bir derneğin kurulmasından memnuniyet duyduğunu aktardı.

Güzelbey, şunları kaydetti:

"En güzel öğrencilik yıllarım İzmir'de geçti. Ege, kültürü ve doğasıyla bir başka güzel. Gaziantep'te yaşayan bu kadar çok Egelinin olması bizleri çok mutlu etti. Kültürler arası diyalog, bölgelerin gelişmesine katkı sağlayacağı gibi şehrimizde de bu yörelerin izlerini görmek bizi mutlu eder. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Ege yöresi Türkiye'nin turizm cennetlerinin başında geliyor. Ege türküleri de hareketliliği ile bölge insanın canlılığını hissettiriyor. Biz Gaziantepliler misafiri severiz, sizlere gurbetlik çektirmeyiz."

Sırakaya, ziyaret anısına Başkan Güzelbey'e Ege yöresine ait hediye takdim etti. - GAZİANTEP

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Gaziantep'ten Kısa Kısa - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement