Son dakika İstanbul Teknik Üniversitesi haberleri, İstanbul Teknik Üniversitesi son dakika, son dakika İstanbul Teknik Üniversitesi

Son Dakika İstanbul Teknik Üniversitesi Haberleri

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Gençler Öncü Teknoloji Firmalarıyla Buluşacak
  10:45 Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Gençler Öncü Teknoloji Firmalarıyla Buluşacak

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bakanlık ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı arasında yapılan işbirliğinin Milli Teknoloji Hamlesi'ne güç katacağını belirterek, "Gençler blokzincir, yapay zeka, dijital dönüşüm gibi konularda kendi alanlarının öncü teknoloji firmaları ve...

 • İstanbul'daki barajlardaki doluluk oranı yüzde 118 arttı
  21 Şub İstanbul'daki barajlardaki doluluk oranı yüzde 118 arttı

  İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 118 artış göstererek, yüzde 76,25 seviyesine yükseldi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, geçen yıl 21 Şubat'ta yüzde 34,92 olan barajlardaki doluluk oranı, bugün itibarıyla yüzde 76,25 olarak ölçüldü. Su miktarı Istrancalar'da yüzde 76,68, Terkos'ta yüzde 71,57, Sazlıdere'de yüzde 55,29, Alibey'de yüzde 75,32, Büyükçekmece'de yüzde 73,08, Ömerli'de yüzde 88,59, Darlık'ta yüzde 90,23, Elmalı'da yüzde 89,21, Pabuçdere'de yüzde 56,8 ve Kazandere'de yüzde 60,68 olarak ölçüldü.

 • Ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici, İzmir'in Bergama ilçesinde AK Parti'den Belediye Meclis Üyesi adayı gösterildi
  20 Şub Ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici, İzmir'in Bergama ilçesinde AK Parti'den Belediye Meclis Üyesi adayı gösterildi

  Ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici, İzmir'in Bergama ilçesinde AK Parti tarafından 1. sıra Belediye Meclis üyesi adayı gösterildi. Şenlendirici seçilmesi halinde Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi de olacak.

 • Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, çalışmalarını değerlendirdi ve vaatlerini sıraladı
  20 Şub Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, çalışmalarını değerlendirdi ve vaatlerini sıraladı

  Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, seçim ofisinin açılışında yaptığı konuşmada, Ereğli'nin yaşadığı sıkıntıları ve gerçekleştirdikleri projeleri anlattı. Posbıyık, gelecek dönemde yapacakları çalışmaları da vaat etti.

 • Bakan Bak'tan, A Milli Erkek Basketbol Takımı'na ziyaret
  20 Şub Bakan Bak'tan, A Milli Erkek Basketbol Takımı'na ziyaret

  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 2025 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemelerine hazırlanan A Milli Erkek Basketbol Takımı'nı antrenman yaptığı Sinan Erdem Spor Salonu'nda ziyaret etti. Bakan Bak, teknik ekip ve oyunculara başarılar diledi. Milli basketbolculara güvendiğini ifade eden Bakan Bak, Türk basketbolunu gelecekte daha iyi noktalara taşıyacağını belirtti.

 • İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu
  20 Şub İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

  İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kumral, Erzincan İliç'teki maden kazası ve iş güvenliği ihmaline dair değerlendirmelerde bulundu. Kumral, siyanür havuzunda tahribat olmadığını ve Devlet Su İşleri'nin gerekli önlemleri aldığını belirtti. Türkiye'nin madencilik faaliyetlerinde işletme zafiyeti olduğunu ve dünya standartlarına ulaşması için zaman gerektiğini ifade etti.

 • Gençlik ve Spor Bakanı A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın antrenmanını izledi
  20 Şub Gençlik ve Spor Bakanı A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın antrenmanını izledi

  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, FIBA 2025 Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri'ne hazırlanan A Milli Erkek Takımı'nın antrenmanını izledi. Bak, teknik ekip ve oyunculara başarı diledi ve Türk basketboluna güvendiğini ifade etti.

 • Gençlik ve Spor Bakanı A Milli Erkek Basketbol Takımı'nı ziyaret etti
  20 Şub Gençlik ve Spor Bakanı A Milli Erkek Basketbol Takımı'nı ziyaret etti

  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 2025 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemelerine hazırlanan A Milli Erkek Basketbol Takımı'nı antrenman yaptığı Sinan Erdem Spor Salonu'nda ziyaret etti. Bakan Bak, teknik ekip ve oyunculara başarılar diledi.

 • Esenler Belediyesi 'Şehir ve Düşünce Akademisi'ni tamamladı
  20 Şub Esenler Belediyesi 'Şehir ve Düşünce Akademisi'ni tamamladı

  Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 'Şehir ve Düşünce Akademisi' kapanış oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Prof. Dr. Saadettin Ökten, Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Prof. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu ve Prof. Dr. İsmail Koyuncu katıldı. Program sonunda katılımcılara sertifika ve kitap armağan edildi.

 • Esenler'de 'Şehir ve Düşünce Akademisi' final yaptı
  20 Şub Esenler'de 'Şehir ve Düşünce Akademisi' final yaptı

  Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 'Şehir ve Düşünce Akademisi' programının final oturumu gerçekleşti. Programda şehir planlaması ve toplumsal bilinç konuları ele alındı.

 • Bursa'da Katı Atık Tesisleri Botanik Parka Dönüştürülecek
  20 Şub Bursa'da Katı Atık Tesisleri Botanik Parka Dönüştürülecek

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehrin merkezinde kalan 13 mahalle ve 400 bin nüfusu çevreleyen Hamitler Katı Atık Tesisleri'nin büyük bir botanik parka dönüştürüleceğini, burasının da şehrin batı ve kuzey kısmında iki noktaya taşınacağını ifade etti.

 • Prof. Dr. Naci Görür: Marmara'da iki fay birden kırılırsa 7,4'e kadar deprem olabilir
  19 Şub Prof. Dr. Naci Görür: Marmara'da iki fay birden kırılırsa 7,4'e kadar deprem olabilir

  Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, olası Marmara depremiyle ilgili uyarılarda bulundu. Görür, ''Marmara'da Adalar fayının boyu 45 kilometre eğer bu fay kırılırsa, en fazla 7 şiddetinde deprem üretir. Diğeri Yeşilköy açıklarından başlayıp Orta Marmara çukurluğuna kadar gelen 65-70 kilometrelik Kumburgaz fayıdır eğer kırılırsa minimum 7,2 şiddetinde deprem üretir. Bu ikisi birden kırılırsa şiddet 7,4'e kadar çıkar.'' ifadelerini kullandı.

 • Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko, Türkiye Kupası finalinde karşı karşıya gelecek
  17 Şub Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko, Türkiye Kupası finalinde karşı karşıya gelecek

  Basketbolda 38. kez düzenlenen Erkekler Türkiye Kupası'nda Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko, yarın Konya'da finalde karşı karşıya gelecek. Anadolu Efes, 12 şampiyonlukla Türkiye Kupası'nı en fazla kazanan takım durumunda bulunuyor. Fenerbahçe Beko ise 7 kez şampiyonluk yaşadı. İki takım arasındaki final maçı saat 15.30'da başlayacak.

 • Erzincan'da maden ocağındaki toprak kaymasıyla ilgili bilim insanları incelemelerde bulundu
  15 Şub Erzincan'da maden ocağındaki toprak kaymasıyla ilgili bilim insanları incelemelerde bulundu

  Erzincan'ın İliç ilçesine bağlı Çöpler köyünde meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili bilim insanları incelemelerde bulundu. İTÜ Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kumral, kaymanın boyutları hakkında bilgi verirken, heyelan riskinin devam ettiğini belirtti. DSİ, Çevre Bakanlığı ve diğer kurumlar, maden sahasında çalışmalarını sürdürüyor ve çevreye olan etkileri araştırılıyor.

 • Erzincan'da meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili bilim adamları incelemelerde bulundu
  15 Şub Erzincan'da meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili bilim adamları incelemelerde bulundu

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının daveti üzerine çeşitli üniversitelerden bilim adamları, Erzincan'ın İliç ilçesinde toprak kayması meydana gelen maden sahasında incelemelerde bulundu. İTÜ Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kumral, olayın olduğu bölgeye gidip incelemelerde bulunduklarını ve durum tespiti yaptıklarını belirtti. Kayma sonucunda yaklaşık 800 metre uzunluğunda, 30 metre derinliğinde, 50 metre genişliğinde bir alan etkilendiği gözlemlendi. AFAD ekipleri çalışmalarını sürdürürken, siyanür tehdidi konusunda ise Prof. Dr. Kumral, havaya karışma gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

 • Murat Kurum: 'İBB mülkiyetinde yaşayan vatandaşımızın mülkiyet sorununu çözeceğiz'
  15 Şub Murat Kurum: "İBB mülkiyetinde yaşayan vatandaşımızın mülkiyet sorununu çözeceğiz"

  AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum, Sarıyer'de İBB mülkiyetinde yaşayan vatandaşların mülkiyet ve tapu sorununu çözeceklerini belirtti. Kurum, Sarıyer'deki altyapı sorununu ortadan kaldıracaklarını ve vatandaşların mülkiyet haklarını tamamen çözeceklerini söyledi. Ayrıca, Sarıyer'de yapacakları projeleri de aktaran Kurum, spor tesisleri, balıkçılar çarşısı, gençlik kampı gibi çalışmaları gerçekleştireceklerini ifade etti.

 • Murat Kurum: Erzincan'daki maden ocağı kazası siyasi istismara dönüştürüldü
  14 Şub Murat Kurum: Erzincan'daki maden ocağı kazası siyasi istismara dönüştürüldü

  Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, Erzincan'da meydana gelen maden ocağı kazasının siyasi istismara dönüştürüldüğünü söyledi. Kurum, kazayla ilgili yapılan çevresel denetimlerin ve cezaların detaylarını paylaştı. Ayrıca, İstanbul'da gerçekleştirilecek projeleri ve Sarıyer'deki imar sorunlarını çözeceklerini belirtti.

 • İTÜ akademisyenlerinden oluşan uzman ekip Erzincan'a hareket etti
  14 Şub İTÜ akademisyenlerinden oluşan uzman ekip Erzincan'a hareket etti

  İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Kumral, Erzincan'da gerçekleşen maden faciasını değerlendirdi. Kumral, bölgede alınması gereken tedbirler için kurtarma çalışmalarını işaret ederek, uzman bir ekibin bölgeye hareket ettiğini belirtti. Ekip, incelemeler yapacak ve tedbirler hakkında bilgi verecek.

 • İTÜ akademisyenlerinden oluşan uzman ekip Erzincan'a hareket etti
  14 Şub İTÜ akademisyenlerinden oluşan uzman ekip Erzincan'a hareket etti

  İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Kumral, Erzincan'da gerçekleşen maden faciasını değerlendirdi. Kumral, bölgede alınması gereken tedbirler için kurtarma çalışmalarını işaret ederken, İTÜ akademisyenlerinden oluşan uzman bir ekip de bölgeye incelemeler yapmak üzere hareket etti.

 • İTÜ akademisyenlerinden oluşan uzman ekip Erzincan'a hareket etti
  14 Şub İTÜ akademisyenlerinden oluşan uzman ekip Erzincan'a hareket etti

  İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Kumral, Erzincan'da gerçekleşen maden felaketini değerlendirdi. Kumral, bölgede alınması gereken tedbirler için kurtarma çalışmalarını işaret ederken, İTÜ akademisyenlerinden oluşan uzman bir ekip de bölgeye incelemeler yapmak üzere hareket etti.

 • İş Bankası'nın aktif büyüklüğü 2023 yılsonunda 2,5 trilyon TL'ye ulaştı
  13 Şub İş Bankası'nın aktif büyüklüğü 2023 yılsonunda 2,5 trilyon TL'ye ulaştı

  İş Bankası'nın 2023 yılsonu finansal sonuçları açıklandı. Bankanın aktif büyüklüğü 2,5 trilyon TL'ye ulaştı. Banka, ekonomiye sağladığı kaynak tutarını da 1,6 trilyon TL'ye yükseltti. Ayrıca, İş Bankası'nın sürdürülebilirlik çalışmaları uluslararası standartlarda yürütülüyor ve 915 milyon dolarlık sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi gerçekleştirildi.

 • Anadolu Rangers, Korumalı Futbol Süper Ligi'nde galibiyetle devam ediyor
  13 Şub Anadolu Rangers, Korumalı Futbol Süper Ligi'nde galibiyetle devam ediyor

  Anadolu Üniversitesi Korumalı Futbol Takımı Anadolu Rangers, TÜSF Korumalı Futbol Süper Ligi'nde üçüncü maçında Sakarya Üniversitesi'ni 52-14'lük skorla mağlup ederek galibiyetle ayrıldı. Bir sonraki maçta ise İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ Hornets ile karşılaşacak.

 • Tıp öğrencisinin ürettiği giyilebilir mobil el dış iskeleti, kısmi felçlilerin hayat kalitesini artıracak
  12 Şub Tıp öğrencisinin ürettiği giyilebilir mobil el dış iskeleti, kısmi felçlilerin hayat kalitesini artıracak

  BURSA Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi 5'inci sınıf öğrencisi İsmail Emir Yassı'nın (22), 2021 yılında Almanya'da tasarladığı giyilebilir mobil dış iskeleti 'PullExo', servikal yaralanmalar ile kısmi felç olan hastaların hem günlük ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacak hem de...

 • Erzurum'da düzenlenen Kış Spor Oyunları'nda Üniversiteler Arası Türkiye Snowboard ve Alp Disiplini Şampiyonası tamamlandı
  11 Şub Erzurum'da düzenlenen Kış Spor Oyunları'nda Üniversiteler Arası Türkiye Snowboard ve Alp Disiplini Şampiyonası tamamlandı

  TÜSF tarafından düzenlenen yarışlara 19 üniversiteden 198 sporcu katıldı. Alp disiplini ve snowboard branşlarında dereceye giren sporcular belirlendi. Ödül törenine TÜSF Başkanı ve diğer yetkililer katıldı.

 • Ödül alan Rahimcan Kapkap'ın sözleri duygulandırdı: Kaybettiğim babama armağan ediyorum, gururlan
  10 Şub Ödül alan Rahimcan Kapkap'ın sözleri duygulandırdı: Kaybettiğim babama armağan ediyorum, gururlan

  Kızılcık Şerbeti dizisinde rolüyle geniş bir hayran kitlesine ulaşan Rahimcan Kapkap, En İyi Çıkış Yapan Oyuncu Ödülü'nü aldı. Törende konuşan Kapkap, "Müsaadenizle ödülümü yazın kaybettiğim babama adamak istiyorum… Senin için baba gururlan" diyerek herkesi duygulandırdı.

 • Erzurum Teknik Üniversitesi Üniversite Sporları Buz Hokeyi Şampiyonası'nda çifte kupa kazandı
  10 Şub Erzurum Teknik Üniversitesi Üniversite Sporları Buz Hokeyi Şampiyonası'nda çifte kupa kazandı

  Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Üniversite Sporları Buz Hokeyi Şampiyonası'nda Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ), hem erkeklerde hem de kadınlarda şampiyon oldu. ETÜ erkek takımı, Koç Üniversitesini 18-0 mağlup ederek finale çıktı ve Atatürk Üniversitesi'ni 2-1 yenerek altın madalyayı kazandı. Kadın takımı ise ODTÜ'yü yendi ve yine Atatürk Üniversitesi ile finalde karşılaştı, gümüş madalya kazandı. ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, sporcuları tebrik ederek gurur duyduklarını belirtti.

 • Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, TED Düzce Koleji'nde Kariyer Günleri etkinliğine katıldı
  10 Şub Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, TED Düzce Koleji'nde Kariyer Günleri etkinliğine katıldı

  Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, TED Düzce Koleji tarafından düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğine katılarak liseli gençlerle bir araya geldi. Başkan Özlü, gençlere "İnsan sadece salt meslek sahibi olmamalıdır. Kendinizi her konuda çok geliştirmek ve sosyal olmak zorundasınız, okumalı ve araştırmalısınız" tavsiyelerinde bulundu.

 • Turquality ve Marka Uzmanlık-Vizyon Programı İTÜ'de açıldı
  09 Şub Turquality ve Marka Uzmanlık-Vizyon Programı İTÜ'de açıldı

  Turquality ve Döviz Kazandırıcı Faaliyetler Derneği (TDKF) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğinde gerçekleştirilen Turquality ve Marka Uzmanlık-Vizyon Programı'nın açılışı yapıldı. Program kapsamında katılımcılara birçok başlıkta eğitim verilecek ve sertifika alanlar, Turquality yapacak şirketlerde istihdam fırsatları yakalayacak. Açılış dersini Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat verdi.

 • Türkiye'nin ihracat payı artıyor
  09 Şub Türkiye'nin ihracat payı artıyor

  Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, TKDF ve İTÜ SEM iş birliğiyle gerçekleştirilen 'Turquality ve Marka' açılış dersinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ihracat payının yüzde 1.02'den yüzde 1.06'ya yükselmesinin Türkiye'nin ihracatta büyüme trendini devam ettirdiğini gösterdiğini belirtti. Bakan Bolat ayrıca, Türkiye'nin mal ihracatını 255.8 milyar dolara çıkardıklarını ve 240'tan fazla ülkeye ihracat yapabildiklerini ifade etti.

 • Türkiye'nin ihracat payı artıyor
  09 Şub Türkiye'nin ihracat payı artıyor

  Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, TKDF ve İTÜ SEM iş birliğiyle gerçekleştirilen 'Turquality ve Marka' açılış dersinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ihracat payının yüzde 1.02'den yüzde 1.06'ya yükselmesinin Türkiye'nin ihracatta büyüme trendini devam ettirdiğini gösterdiğini belirtti. Bakan Bolat ayrıca, Türkiye'nin mal ihracatını 255.8 milyar dolara çıkardıklarını ve 240'tan fazla ülkeye ihracat yapabildiklerini ifade etti.

 • Adana'da Hasan Alpargün Apartmanı davası ertelendi
  09 Şub Adana'da Hasan Alpargün Apartmanı davası ertelendi

  Adana'da 96 kişinin öldüğü Hasan Alpargün Apartmanı'nın yıkılmasına ilişkin açılan davanın ikinci duruşmasında tutuklu müteahhit Hasan Alpargün yaşını gerekçe gösterip serbest bırakılmasını isterken, mahkeme heyeti ek bilirkişi raporu talep edip duruşmayı erteledi.

 • Adana'da yıkılan apartmanın müteahhidi tahliye talebinde bulundu
  08 Şub Adana'da yıkılan apartmanın müteahhidi tahliye talebinde bulundu

  Adana'da yıkılan Alpargün Apartmanı'nın müteahhidi Hasan Alpargün, ikinci duruşmada tahliye talebinde bulundu. Alpargün, suçsuz olduğunu ve İTÜ raporunun da bu yönde olduğunu belirtti. 96 kişinin hayatını kaybettiği depremle ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Çinli Kurtarma Ekipleri Türkiye'deki Deprem Felaketinde Övgü Aldı
  07 Şub Çinli Kurtarma Ekipleri Türkiye'deki Deprem Felaketinde Övgü Aldı

  Türkiye'deki deprem felaketinin birinci yılında, Çinli arama ve kurtarma ekipleri, yaptıkları üstün çalışmalarla Türk halkının takdirini kazandı. Çinli ekipler, enkaz altındaki yaşamları kurtarmak için büyük bir özveriyle çalışırken, Türk vatandaşları da onlara alkışlarla destek verdi. Çinli kurtarma görevlilerinin disiplinli ve bilimsel yaklaşımı da övgüyle karşılandı. Türk sismoloji ve jeofizik profesörü Tuncay Taymaz, Çinli ekiplerin deprem konusunda çok şey öğrenilecek bir örnek olduğunu belirtti.

 • Türkiye'nin ilk Afet Master Planı'nda geri sayım başladı
  07 Şub Türkiye'nin ilk Afet Master Planı'nda geri sayım başladı

  Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Denizli Afet Master Planı, Türkiye'ye örnek olacak. Planın amacı, Denizli'nin afetlere dayanıklılığını artırmak ve müdahale süreçlerini iyileştirmektir.

 • YÖK Başkanı Erol Özvar, Ürdün'de Yükseköğretim Forumu'na katıldı
  07 Şub YÖK Başkanı Erol Özvar, Ürdün'de Yükseköğretim Forumu'na katıldı

  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Mahafzah ile bir araya gelerek Türkiye-Ürdün Yükseköğretim Forumu'na katıldı. İki ülke arasında yükseköğretim alanındaki iş birliğinin geliştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Ayrıca, Türk üniversitelerinin rektörleri ile Ürdün üniversitelerinin temsilcileri arasında öğrenci ve akademisyen değişimi konusunda görüş alışverişi yapıldı.

 • Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özvar'dan Ürdün'e ziyaret
  07 Şub Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özvar'dan Ürdün'e ziyaret

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Azmi Mahafzah'ın davetlisi olarak Ürdün'ü ziyaret etti. Yapılan görüşmelerde Türkiye ile Ürdün arasında yükseköğretim alanındaki işbirliği mutabakat muhtırasının tamamlanması konusunda anlaşmaya varıldı. Ayrıca Türkiye-Ürdün Üniversiteleri Forumu düzenlendi ve Türk öğrencilerle bir araya gelindi.

 • Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş depremlerinin birinci yılında çalıştay düzenledi
  07 Şub Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş depremlerinin birinci yılında çalıştay düzenledi

  Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümünde 'Bu Binalar Neden Yıkılıyor' başlıklı bir çalıştay düzenledi. Çalıştaya uzmanlar, akademisyenler, siyasiler ve vatandaşlar katıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana'yı depreme dirençli bir kent haline getirmek için kararlı olduklarını belirtti.

 • ÜNİLİG Buz Hokeyi müsabakaları Erzurum'da devam ediyor
  07 Şub ÜNİLİG Buz Hokeyi müsabakaları Erzurum'da devam ediyor

  Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından Erzurum'da düzenlenen ÜNİLİG Buz Hokeyi müsabakaları sürüyor. Erkek ve kadınlarda 8 üniversiteden 16 takımın katıldığı müsabakalar, Buz Hokeyi Salonu'nda gerçekleştiriliyor. İlk dörde giren takımlar play-off maçları oynayacak.

 • Malatya'da 6 Şubat depremleri anma programı düzenlendi
  06 Şub Malatya'da 6 Şubat depremleri anma programı düzenlendi

  TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, Malatya'da düzenlenen anma programında depremlerin yıkıcı etkisini vurguladı. Prof. Dr. Okan Tüysüz ise Doğu Anadolu Fayı üzerinde büyük bir deprem beklentisi olmadığını belirtti. Prof. Dr. Naci Görür ise deprem araştırmalarına daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini söyledi.

 • İstanbul'da deprem sonrası tetiklenen heyelan tehlikesi izleniyor
  06 Şub İstanbul'da deprem sonrası tetiklenen heyelan tehlikesi izleniyor

  İSTANBUL Teknik Üniversitesi Yer Bilimleri Enstitüsü Katı Yer Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga Görüm tarafından yürütülen, 'Deprem sonrası tetiklenen heyelan tehlikesinin izlenmesi' projesi NATO ve TÜBİTAK tarafından destekleniyor.

 • İstanbul'da deprem sonrası tetiklenen heyelanlar izleniyor
  06 Şub İstanbul'da deprem sonrası tetiklenen heyelanlar izleniyor

  İSTANBUL Teknik Üniversitesi Yer Bilimleri Enstitüsü Katı Yer Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga Görüm tarafından yürütülen, 'Deprem sonrası tetiklenen heyelan tehlikesinin izlenmesi' projesi NATO ve TÜBİTAK tarafından destekleniyor.

 • İstanbul'da deprem sonrası tetiklenen heyelanlar izleniyor
  06 Şub İstanbul'da deprem sonrası tetiklenen heyelanlar izleniyor

  İstanbul Teknik Üniversitesi Yer Bilimleri Enstitüsü tarafından yürütülen proje ile deprem sonrası tetiklenen heyelanlar ve risk noktaları belirleniyor. Elde edilen bulguların AFAD'a ait Afet Risk Azaltma Sistemiyle paylaşılmasıyla deprem ve heyelan meydana gelen bölgede ölümleri en aza indirecek gerekli tedbirler alınması amaçlanıyor. İstanbul'da 7 bin adet aktif heyelan sahası bulunuyor.

 • İstanbul Boğazı'nda hayatını kaybeden kaptan son yolculuğuna uğurlandı
  05 Şub İstanbul Boğazı'nda hayatını kaybeden kaptan son yolculuğuna uğurlandı

  İstanbul Boğazı güney girişinde, kılavuzluk hizmeti verilecek gemiye transfer sırasında denize düşerek hayatını kaybeden kaptan Oğuz Kök Kadıköy'de bulunan Sahrayı Cedid Cami'nde düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Kaptan Oğuz Kök, 2006 yılında İstanbul Boğazı'nda büyük bir tehlikeden kurtardığı gemiyle tanınıyordu.

 • İstanbul Boğazı'nda hayatını kaybeden kaptan son yolculuğuna uğurlandı
  05 Şub İstanbul Boğazı'nda hayatını kaybeden kaptan son yolculuğuna uğurlandı

  İstanbul Boğazı güney girişinde, kılavuzluk hizmeti verilecek gemiye transfer sırasında denize düşerek hayatını kaybeden kaptan Oğuz Kök Kadıköy'de bulunan Sahrayı Cedid Cami'nde düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Şehit kaptanın acılı ailesi, gözyaşları eşliğinde taziyeleri kabul etti.

 • İstanbul Boğazı'nda hayatını kaybeden kaptan son yolculuğuna uğurlandı
  05 Şub İstanbul Boğazı'nda hayatını kaybeden kaptan son yolculuğuna uğurlandı

  İstanbul Boğazı güney girişinde denize düşerek hayatını kaybeden kaptan Oğuz Kök, Kadıköy'de düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Kaptan Kök, 2006 yılında İstanbul Boğazı'nda büyük bir tehlikeden kurtardığı gemiyle tanınıyordu. Şehit kaptanın cenazesi Karacaahmet mezarlığına defnedildi.

 • İstanbul Boğazı'nda hayatını kaybeden kaptan için veda töreni düzenlendi
  05 Şub İstanbul Boğazı'nda hayatını kaybeden kaptan için veda töreni düzenlendi

  İstanbul Boğazı güney girişinde kılavuzluk hizmeti verilecek gemiye transfer sırasında denize düşerek hayatını kaybeden kaptan Oğuz Kök için bugün Üsküdar'da, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nde, veda töreni düzenlendi. Kaptan Oğuz Kök, 2006 yılında İstanbul Boğazı'nda büyük bir tehlikeden kurtardığı gemiyle tanınıyordu. Tören, ailesi ve yetkililerin katılımıyla gerçekleşti.

 • İstanbul Boğazı'nda hayatını kaybeden kaptan için veda töreni düzenlendi
  05 Şub İstanbul Boğazı'nda hayatını kaybeden kaptan için veda töreni düzenlendi

  İstanbul Boğazı güney girişinde kılavuzluk hizmeti verilecek gemiye transfer sırasında denize düşerek hayatını kaybeden kaptan Oğuz Kök için bugün Üsküdar'da, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nde, veda töreni düzenlendi. Kaptan Oğuz Kök, 2006 yılında İstanbul Boğazı'nda büyük bir tehlikeden kurtardığı gemiyle tanınıyordu. Tören, kaptanın ailesi ve yetkililerin katılımıyla gerçekleşti.

 • Kahramanmaraş Depremlerinde Süper Hızlı Yırtılma Tespit Edildi
  05 Şub Kahramanmaraş Depremlerinde Süper Hızlı Yırtılma Tespit Edildi

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tuncay Taymaz liderliğindeki ekip, Kahramanmaraş merkezli 2 depremin fay hatlarında 'süper hızlı yırtılma'ya neden olduğunu ve etkilenen alanın normalden 35 bin 100 kilometrekare daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan çalışmada ayrıca Erkenek fayının 1893'te kırılmamış olabileceği tespit edildi.

 • Kahramanmaraş Depremlerinde Süper Hızlı Yırtılma Tespit Edildi
  05 Şub Kahramanmaraş Depremlerinde Süper Hızlı Yırtılma Tespit Edildi

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tuncay Taymaz liderliğindeki ekip, Kahramanmaraş merkezli 2 depremin fay hatlarında 'süper hızlı yırtılma'ya neden olduğunu ve etkilenen alanın normalden 35 bin 100 kilometrekare daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan simülasyonlar, depremlerin yırtılma hızının saniyede 5 kilometrenin üzerine çıktığını gösterdi. Ayrıca, Erkenek fayının 1893 depremini gerçekleştirmemiş olabileceği de belirlendi.

 • İTÜ Profesörü: Kahramanmaraş depreminin ardından Sivrice-Karlıova arasında 6.5-7 büyüklüğünde deprem oluşabilir
  04 Şub İTÜ Profesörü: Kahramanmaraş depreminin ardından Sivrice-Karlıova arasında 6.5-7 büyüklüğünde deprem oluşabilir

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tuncay Taymaz, yaptığı araştırmaya göre Kahramanmaraş depreminin ardından Sivrice-Karlıova arasında 6.5-7 büyüklüğünde deprem oluşabileceğini belirtti. Taymaz, ayrıca Doğu Anadolu Fayı'nın güneye doğru hareket ettiğini ve önümüzdeki 30 yıl içinde Lübnan, Filistin ve İsrail'de büyük depremler beklediğini söyledi.

 • İstanbul Boğazı'nda Kılavuz Kaptan Hayatını Kaybetti
  04 Şub İstanbul Boğazı'nda Kılavuz Kaptan Hayatını Kaybetti

  İstanbul Boğazı güney girişinde kılavuzluk hizmeti verilecek gemiye transfer sırasında denize düşen kaptan hayatını kaybetti. Kılavuz Kaptan Oğuz Kök'ün hipotermi nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda başsağlığı dilekleri iletilmiştir.

 • İstanbul Boğazı'nda denize düşen kılavuz kaptan hayatını kaybetti
  04 Şub İstanbul Boğazı'nda denize düşen kılavuz kaptan hayatını kaybetti

  İstanbul Boğazı güney girişinde kılavuzluk hizmeti verilecek gemiye transfer sırasında, denize düşen kaptan hayatını kaybetti. Kılavuz Kaptan Oğuz Kök'ün hipotermi nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda, kılavuz kaptanın şehit olduğu belirtildi.

 • İstanbul Boğazı'nda Kılavuz Kaptan Denize Düşerek Hayatını Kaybetti
  04 Şub İstanbul Boğazı'nda Kılavuz Kaptan Denize Düşerek Hayatını Kaybetti

  İstanbul Boğazı güney girişinde kılavuzluk hizmeti verilecek gemiye transfer sırasında denize düşen kaptan hayatını kaybetti. Kılavuz Kaptan Oğuz Kök'ün hipotermi nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi. Denizcilik Genel Müdürlüğü ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda, kılavuz kaptanın şehit olduğu belirtildi.

 • Elazığ ile Bingöl arasında 7 büyüklüğünde deprem tehlikesi
  04 Şub Elazığ ile Bingöl arasında 7 büyüklüğünde deprem tehlikesi

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tuncay Taymaz, yaptığı araştırmaya göre, Kahramanmaraş depreminin ardından Sivrice-Karlıova arasında 6.5-7 büyüklüğünde deprem oluşabileceğini belirtti. Taymaz, ayrıca Türkiye'deki diğer fay hatlarıyla ilgili de önemli bilgiler paylaştı.

 • İTÜ Öğrencileri NASA İnsanlı Keşif Aracı Yarışması'na Kabul Edildi
  02 Şub İTÜ Öğrencileri NASA İnsanlı Keşif Aracı Yarışması'na Kabul Edildi

  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin oluşturduğu Bellatrix Uzay Takımı ile NASA'nın İnsanlı Keşif Aracı Yarışması'na katılmak üzere bir araya geldi. Yarışmada öğrencilerden insan gücüyle çalışan bir araç tasarlayıp üretmeleri bekleniyor.

 • İTÜ ve YK Enerji iş birliğiyle 2 bin fidan toprakla buluştu
  01 Şub İTÜ ve YK Enerji iş birliğiyle 2 bin fidan toprakla buluştu

  Muğla'nın Milas ilçesinde, YK Enerji ve İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen ağaç dikim etkinliğinde 2 bin fidan, işlevini tamamlamış maden sahasında toprakla buluştu. YK Enerji Genel Müdürü Erol Demir, 2025 yılına kadar 3 milyon fidan dikimi hedeflediklerini belirtti. İTÜ'nün 250'nci kuruluş yılı kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe İTÜ akademisyenleri, öğrenciler ve bölge yetkilileri katıldı.

 • İTÜ ve YK Enerji iş birliğiyle Muğla'da 2 bin fidan dikildi
  01 Şub İTÜ ve YK Enerji iş birliğiyle Muğla'da 2 bin fidan dikildi

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve YK Enerji'nin iş birliğiyle Muğla'nın Milas ilçesinde 2 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. İTÜ'nün 250'nci kuruluş yılı kapsamında gerçekleştirilen ağaç dikim törenine 250 öğrenci katıldı. YK Enerji Genel Müdürü Erol Demir, 2025 yılına kadar 3 milyon fidan dikmeyi hedeflediklerini belirtti.

 • TCDD, Ergene'deki Hemzemin Geçidin Kapatılmasını İstemiş
  01 Şub TCDD, Ergene'deki Hemzemin Geçidin Kapatılmasını İstemiş

  Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde trenin çarptığı minibüsteki 7 kişinin ölümünden 3 ay önce, TCDD'nin Tekirdağ Valiliği'ne yazı göndererek hemzemin geçidin kapatılmasını istediği ortaya çıktı. Minibüs şoförüne 152 yıl hapis cezası verildi. Kazadan önce TCDD'nin yazdığı yazıda, güvenlik mesafesinin sağlanamadığı ve sürekli olarak kazaların meydana geldiği belirtilmişti.

 • YK Enerji ve İTÜ işbirliğiyle Milas'ta maden sahasında 2 bin fidan dikildi
  01 Şub YK Enerji ve İTÜ işbirliğiyle Milas'ta maden sahasında 2 bin fidan dikildi

  Muğla'nın Milas ilçesinde YK Enerji ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğiyle gerçekleşen etkinlikte, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ'nin (YK Enerji) kullanıma kapanan maden sahasında 2 bin fidan dikildi. İTÜ'nün 250. kuruluş yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte, 250 öğrenci ve akademisyen, Hüsamlar Mahallesi'ndeki maden sahasında buluştu. Dikilen fidanlar, İTÜ 250. Yıl Hatıra Ormanı'nda yer aldı. YK Enerji Genel Müdürü Erol Demir, maden sahalarında rehabilitasyon çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

 • TCDD, Ergene'deki Hemzemin Geçidin Kapatılmasını İstemiş
  01 Şub TCDD, Ergene'deki Hemzemin Geçidin Kapatılmasını İstemiş

  TEKİRDAĞ'ın Ergene ilçesinde trenin çarptığı minibüsteki 7 kişinin ölümünden 3 ay önce, TCDD'nin Tekirdağ Valiliği'ne yazı göndererek hemzemin geçidin kapatılmasını istediği ortaya çıktı. Yazıda, 'Söz konusu hemzemin geçitte yönetmelikte belirtilen 30 metre güvenlik mesafesi sağlanamadığından sürekli olarak kazalar meydana gelmekte olup, yönetmelik gereği TCDD tarafından yapılacak başka bir işlem kalmamıştır' denildi.

 • Anadolu Rangers, Korumalı Futbol Süper Ligine galibiyetle devam ediyor
  31 Oca Anadolu Rangers, Korumalı Futbol Süper Ligine galibiyetle devam ediyor

  Anadolu Üniversitesi Korumalı Futbol Takımı Anadolu Rangers, TÜSF Korumalı Futbol Süper Ligi'nde Yeditepe Eagles'i 32-6 yenerek ikinci maçından da galibiyetle ayrıldı. Bir sonraki maçta ise Sakarya Tatankaları ile karşılaşacak.

 • YÖK, yapay zeka ve mobil yazılımı bütün programlara entegre edecek
  30 Oca YÖK, yapay zeka ve mobil yazılımı bütün programlara entegre edecek

  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, yapay zeka ve mobil yazılımın bütün programlara entegre edileceğini açıkladı. Yapılan toplantıda yapay zekanın yükseköğretim üzerindeki etkileri değerlendirildi. Ayrıca mikro yeterliklerin yaygınlaşması ve dijital yetkinliklerin kayıt altına alınması konuları da ele alındı.

 • İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Yapay Zeka ve Yükseköğretim Konuşuldu
  30 Oca İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Yapay Zeka ve Yükseköğretim Konuşuldu

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen toplantıda, yapay zekanın yükseköğretim üzerindeki etkileri değerlendirildi. YÖK Başkanı Erol Özvar, yapay zeka alanında açılan yeni programların planlandığını ve dijital teknolojilerin hızlı gelişimine paralel olarak nitelikli insan kaynağına olan ihtiyacın karşılanması için çalışmalar yapıldığını belirtti. Ayrıca, dijital güvenlik ve veri bilimi gibi alanlarda da akademik birimlerin kurulduğu ve uygulama ve araştırma merkezlerinin faaliyet gösterdiği ifade edildi.

 • İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Saraybosna'da Konser Düzenledi
  26 Oca İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Saraybosna'da Konser Düzenledi

  Yunus Emre Enstitüsü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı vesilesiyle Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da konser düzenlendi. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sanatçıları, Saraybosnalılara unutulmaz bir akşam yaşattı. Konserde Türk müziği ezgileri eşliğinde dinleyiciler keyifli dakikalar geçirdi. İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı ve İTÜ'nün 250. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle bir araya gelmenin önemine vurgu yaptı ve üniversitelerarası faaliyetlerin artırılmasını temenni etti.

 • Kahramanmaraş'ta Depremler ve Çözüm Önerileri Kongresi Başladı
  26 Oca Kahramanmaraş'ta Depremler ve Çözüm Önerileri Kongresi Başladı

  Kahramanmaraş'ta düzenlenen '1. Yılında Kahramanmaraş Merkezli Depremlerin Boyutu, Şehirlere Olan Etkisi ve Çözüm Önerileri Kongresi'nde, depremlerin boyutu ve etkileri üzerine konuşmalar yapıldı. Programda, depremlerde hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve dua edildi. Konuşmacılar, depremlerin şehirlerdeki yıkım ve can kayıplarına sebep olduğunu ve gıda arz ve güvenliğine zarar verdiğini vurguladılar. Ayrıca, depremlerin ardından gerçekleştirilen iyileştirme operasyonlarının dünyanın en büyüklerinden biri olduğu belirtildi.

 • Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nu makamında ağırladı
  26 Oca Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nu makamında ağırladı

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nu makamında ağırlayarak yapılan ve yapılacak olan projeler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

 • İstanbul'da 100 Bin Binanın Yıkılacağı İddia Edildi
  26 Oca İstanbul'da 100 Bin Binanın Yıkılacağı İddia Edildi

  Afet yönetimi uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, olası Marmara depreminde İstanbul'da yaklaşık 100 bin binanın yıkılacağını söyledi. Deprem riskini azaltmak için acil önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Kadıoğlu, Türkiye'de afete dair plan ve programın olmadığını ifade etti. Büyük bir seferberlik yapılırsa 3-5 senede deprem riskinin azaltılabileceğini belirten Kadıoğlu, bu konuda tüm paydaşların bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

 • İstanbul'da 100 Bin Binanın Yıkılacağı İddia Edildi
  26 Oca İstanbul'da 100 Bin Binanın Yıkılacağı İddia Edildi

  Afet yönetimi uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, olası Marmara depreminde İstanbul'da yaklaşık 100 bin binanın yıkılacağını söyledi. Kadıoğlu, deprem riskini azaltmak için acil olmayan yatırımların dondurulması gerektiğini belirtti.

 • Atmosferdeki Karbondioksit Oranı Rekor Seviyeye Ulaştı
  26 Oca Atmosferdeki Karbondioksit Oranı Rekor Seviyeye Ulaştı

  Atmosferdeki karbondioksit oranı, 1880 yılından bu yana yüzde 45 artarak rekor seviyeye ulaştı. İnsan faaliyetleri, üretim ile tüketimde sürekli artış, iş ve aşırı fosil yakıtlarının kullanımı nedeniyle atmosferdeki sera gazları miktarı sürekli yükseliyor. Karbondioksit oranının artması birçok iklimsel olaya etki ediyor ve sıcaklık artışına yol açıyor. Atmosfere salınan karbon oranının azaltılması gerekiyor.

 • 4. Esenler Öykü Günleri Selim İleri Öykücülüğü ile Başladı
  25 Oca 4. Esenler Öykü Günleri Selim İleri Öykücülüğü ile Başladı

  Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Esenler Öykü Günleri, Selim İleri'nin onur konuğu olduğu 'İstanbul Öyküleri' temasıyla başladı. Etkinlikte, Selim İleri'nin hayatı ve eserleri anlatıldı. Ayrıca, yazar Hatice Bildirici ve yazar Fatih Baha Aydın da konuşmalar yaptı. Etkinlik, 27 Ocak'a kadar devam edecek ve Filistin Öyküleri oturumuna da ev sahipliği yapacak.

 • İş Bankası ve İTÜ'den deprem araştırma merkezi
  25 Oca İş Bankası ve İTÜ'den deprem araştırma merkezi

  İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle Marmara Aktif Fay Tehlike ve Risk Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Merkezde, Marmara Bölgesi ve ülkemizdeki aktif fayların oluşturduğu tehlike ve risklere dair veri üretilecek ve bilimsel çalışmalar yürütülecek. Aynı zamanda deprem senaryoları hazırlanacak ve kentsel dönüşüm, sanayi planlama ve afete hazırlık için veri üretilecek.

 • İTÜ ve Türkiye İş Bankası iş birliğiyle Marmara Aktif Fay Tehlike ve Risk Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu
  25 Oca İTÜ ve Türkiye İş Bankası iş birliğiyle Marmara Aktif Fay Tehlike ve Risk Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu

  Marmara Bölgesi'ndeki aktif fayların oluşturduğu tehlike ve riskler üzerine detaylı çalışmalar yürütmek üzere İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle Marmara Aktif Fay Tehlike ve Risk Uygulama ve Araştırma Merkezi (MATAM) kurulması için protokol...

 • İş Bankası, Marmara Aktif Fay Tehlike ve Risk Merkezi'ne 6 milyon 120 bin avro katkıda bulunuyor
  25 Oca İş Bankası, Marmara Aktif Fay Tehlike ve Risk Merkezi'ne 6 milyon 120 bin avro katkıda bulunuyor

  İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, "26 Temmuz 2023 tarihinde yönetim kurulumuzun aldığı kararla Marmara Aktif Fay Tehlike ve Risk Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne (MATAM) 6 milyon 120 bin avro katkıda bulunuyoruz.

 • TBMM Genel Kurulu toplandı, milletvekilleri gündem dışı konuşmalar yaptı
  25 Oca TBMM Genel Kurulu toplandı, milletvekilleri gündem dışı konuşmalar yaptı

  TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Gündem dışı söz alan milletvekilleri, Siirt'in sorunlarından, Kütahya'nın güzelliklerine ve Türkiye'nin uzay yolculuğuna kadar çeşitli konuları eleştirdi ve destekledi. Ancak, 'Kürdistan' ifadesinin kullanılması tartışmalara neden oldu.

 • İTÜ Bellatrix Uzay Takımı, NASA İnsanlı Keşif Aracı Yarışması'na kabul edildi
  25 Oca İTÜ Bellatrix Uzay Takımı, NASA İnsanlı Keşif Aracı Yarışması'na kabul edildi

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri tarafından oluşturulan Bellatrix Uzay Takımı, NASA'nın düzenlediği İnsanlı Keşif Aracı Yarışması'na kabul edilen ilk Türk takımı oldu. Takım, aracın imalat süreci için sponsor desteği bekliyor ve yarışmadan iyi bir derece almayı hedefliyor.

 • İTÜ Bellatrix Uzay Takımı, NASA'nın İnsanlı Keşif Aracı Yarışması'na kabul edilen ilk Türk takımı oldu
  25 Oca İTÜ Bellatrix Uzay Takımı, NASA'nın İnsanlı Keşif Aracı Yarışması'na kabul edilen ilk Türk takımı oldu

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri tarafından oluşturulan Bellatrix Uzay Takımı, NASA'nın düzenlediği İnsanlı Keşif Aracı Yarışması'na kabul edilen ilk Türk takımı oldu. Takım, Ay yüzeyinin simülasyonuyla yapılacak yarışmada iyi bir derece almak için çalışmalarını sürdürüyor ve sponsor desteği bekliyor.

 • Marmara Bölgesi'nde Aralık Ayı Yağışları Arttı, Uzun Yıllar Ortalamasına Göre Azaldı
  23 Oca Marmara Bölgesi'nde Aralık Ayı Yağışları Arttı, Uzun Yıllar Ortalamasına Göre Azaldı

  Marmara Bölgesi'nde geçen yıl aralık ayı yağışları, 2022'nin aynı dönemine göre yüzde 65 arttı, uzun yıllar ortalamasına göre ise yüzde 7 azaldı. Bölgede tarım sezonunda da yağışlar artış gösterdi. Barajlardaki doluluk oranının artmasıyla birlikte su kaynaklarının korunması ve tasarrufun önemi vurgulandı.

 • Uğur Mumcu ve Katledilen Aydınlar Anısına Düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası'nın Teması 'Adalet, Demokrasi, Laiklik' Olarak Belirlendi
  23 Oca Uğur Mumcu ve Katledilen Aydınlar Anısına Düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası'nın Teması "Adalet, Demokrasi, Laiklik" Olarak Belirlendi

  Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag), 24-31 Ocak günleri arasında düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası’nın temasını “Adalet, Demokrasi, Laiklik” olarak belirledi. 31. Adalet ve Demokrasi Haftası, 24 Ocak günü saat 10.00’da Batıkent Metro’dan Uğur Mumcu Parkı’na yürüyüş ile başlayacak. Aynı gün saat 11.00’de Uğur Mumcu Anıtı’nda anma töreni düzenlenecek. Ailesi, dostları ve sevenleri, saat 12.15’te Mumcu’yu 30 yıl önce katledildiği yerde karanfiller ve mumlar ile anacak, 14.30’da ise Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki anıtmezarı ziyaret edilecek. Hafta, 31 Ocak’ta 34 yıl önce öldürülen siyasetçi ve hukukçu Muammer Aksoy’un anması ile sona erecek.

 • Otizmli çocuklar insansı robot 'Pepper' ile öğrenecek
  22 Oca Otizmli çocuklar insansı robot 'Pepper' ile öğrenecek

  Fırat Üniversitesi tarafından geliştirilen insansı robot 'Pepper', otizmli çocukların eğitimi ve duyguların tanınması için kullanılacak. Robot, insanlarla iletişim kurabilme, soruları yanıtlayabilme ve duyguları anlayarak reaksiyon verebilme yeteneklerine sahip. Proje, otizmli çocukların sosyal becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

 • İstanbul Barajlarının Doluluk Oranı Yüzde 61,05'e Yükseldi
  21 Oca İstanbul Barajlarının Doluluk Oranı Yüzde 61,05'e Yükseldi

  İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı son günlerde etkili olan yağışlarla yüzde 61,05'e yükseldi. Kentteki su doluluk oranı en yüksek baraj yüzde 87,88 ile Elmalı Barajı oldu. Papuçdere Barajı ise en düşük su seviyesine sahip baraj olarak kayıtlara geçti. İstanbul'da su tüketimi ve su tasarrufu konularında uzmanlar uyarılarda bulundu.

Advertisement