Geleneksel Türk Mutfağı İçin Havran Kaymakamı Aydın Mutfağa Girdi - Son Dakika
Yerel

Geleneksel Türk Mutfağı İçin Havran Kaymakamı Aydın Mutfağa Girdi

Geleneksel Türk Mutfağı için Havran Kaymakamı Aydın mutfağa girdiBALIKESİR - Balıkesir'in Havran ilçesinin başarılı kaymakamı Şeref Aydın;

14.01.2018 15:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Geleneksel Türk Mutfağı için Havran Kaymakamı Aydın mutfağa girdi

BALIKESİR - Balıkesir'in Havran ilçesinin başarılı kaymakamı Şeref Aydın; Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu tarafından sürdürülen yitirilmeye başlanılan geleneksel Türk Mutfağı Tadları'nın unutulmamasına ilişkin hazırlanan proje kapsamında mutfağa girdi.

ASTED'in Görme Engelli Genel Koordinatörü Namık Tuncel ile birlikte Edremit Entur Tesisleri'nin mutfağında gerçekleşen çalışmada; Kaymakam Aydın, Havran'ın meşhur tadı Höşmerim'in yanı sıra Türk Mutfağı'nın geleneksel yemeklerini de başarıyla hazırlayarak, servis etti.

Aslen Ağrı'lı olan Kaymakam Şeref Aydın, Türk Mutfağı'nın en önemli sorununun yitirilmeye yüz tutan yemekler olduğunu kaydederek, merhum babasının en çok sevdiği kayısıdan yapılan yemeğin günümüzde hiç kimse tarafından yapılmadığını belirtti.

Özellikle genç çiftlere seslenen Kaymakam Aydın, genç çiftlerin genelde çeşitli iş yerlerinde çalışmak zorunda kaldıkları için yorgunluğu bahane ederek dışarıdan yiyecek sipariş etmemelerini istedi.

Yemek yapmanın çok fazla emek ve zaman harcayacak bir şey olmadığını vurgulayan Şeref Aydın, "Bu yüzden de kendilerinin hazırladıkları yemekleri tüketmeye çalışsınlar. Çünkü ebeveynlerini yaptıklarını gözleyen çocuklarda kendilerine model olarak anne ve babalarını aldıkları için sonrasında onlarda evde yemek yapmak yerine dışarıdan hazır yiyecekler sipariş ederek hazır yemek tüketme alışkanlığı kazanıyorlar. Onun için de özellikle ebeveynlerin çocuklarına olumlu örnek olması lazım. Olabildiğince kendilerinin hazırladıkları yemekleri ailecek tüketmelerini şiddetle tavsiye diyorum" dedi.

Türk Mutfağı denildiğinde kendisinin aklına ilk gelen lezzetlerin Kuru Fasulye, zeytinyağlı sarmalar, etli yemekler olduğunu vurgulayan Havran Kaymakamı Şeref Aydın, "Ağrı'lı olduğum için bizim oralarda zeytinyağlı yemek kültürü pek yoktur. Bizim oralarda daha çok et yemekleri tüketiliyor. Havran'a geldiğimde de zeytinyağlı yemeklerle tanıştım. Gerçekten bu bölgede çok güzel zeytinyağlı yemekler var. Bu sayede Türk Mutfağı'nın çok geniş ve mükemmel lezzetlere sahip olduğunu keşfediyorum ve bundan da son derece memnuniyet duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Avrupa'da da bulunduğunu kaydeden Kaymakam Aydın, "Avrupa'da yaşadığım dönemlerde, Türk Mutfağı'nın ne kadar zengin olduğunu bir kez daha müşahede ettim. 1 yıl İngiltere de yüksek lisans eğitimi gördüm. O süre boyunca genelde aç kaldım. Hatta bir ara öyle bir duruma geldim ki; 'Türkiye'ye döner dönmez, gözüm kapalı ilk bulduğum lokantaya gireceğim ve şöyle ağız tadıyla bir çorba içeceğim' diyebilecek duruma gelmiştim. Mesela, pizzayı İtalya'da yedim ama hiçbir şekilde sevmiyorum. Üstelik bu kadar popüler olmasını da anlamıyorum. Demek ki Avrupalılar pazarlamayı iyi yapıyorlar. Biz ise maalesef kendi mutfağımızın pazarlamasını iyi bir şekilde yapamıyoruz" diye konuştu.

Tuncel'in yeni konukları, Balıkesir Valisi Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kafaoğlu olacak

ASTED'in Görme Engelli Genel Koordinatörü Namık Tuncel de yaptığı açıklamada, Dünya Mutfağı adıyla ülkemize sokulan gıdaların Türk Mutfağı'nın unutulmaz tadlarının günümüzde yitirilmeye yüz tutmasının önüne geçmeye başlaması nedeniyle hazırladıkları proje kapsamında, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Gömeç Kaymakamı Önder Coşğun, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner'i de mutfağa soktuklarını hatırlatarak, yeni hedeflerinin ise Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'nu da mutfağa sokmak olduğunu belirtti.

Geleneksel Türk Mutfağı İçin Havran Kaymakamı Aydın Mutfağa Girdi
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Geleneksel Türk Mutfağı İçin Havran Kaymakamı Aydın Mutfağa Girdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP, İvrindi'de aday listesini teslim etmedi
  21 Şub CHP, İvrindi'de aday listesini teslim etmedi

  CHP'nin İvrindi ilçesinde belediye başkanı ve belediye meclisi üyelerine ilişkin aday listesi, süresinde İlçe Seçim Kuruluna teslim edilmediği için yerel seçimlere katılamayacak. İvrindi Belediye Başkan adayı Ali Kundakçı, CHP İvrindi İlçe Başkanı Ayhan Arslanbey'e tepki gösterdi. CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı ise aday listelerinin seçim kurullarına tesliminin ilçe başkanlarının sorumluluğunda olduğunu belirtti ve ittifak görüşmelerinin sürdüğünü açıkladı.

 • Bodrumsporlu Milli Sporcular Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında 14 Madalya Kazandı
  21 Şub Bodrumsporlu Milli Sporcular Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında 14 Madalya Kazandı

  Yalova'da düzenlenen Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında Bodrumsporlu milli sporcular 8 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Sporcuların başarılarından dolayı mutlu olduklarını ifade eden Branşlardan Sorumlu Asbaşkan Fatih Öztarakçı, Bodrumspor'un genç yetenekleri geliştirerek başarı göstermek için çalıştığını belirtti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar'da vatandaşlara seslenecek
  21 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar'da vatandaşlara seslenecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri programı çerçevesinde Afyonkarahisar'da gerçekleştirilecek mitingde vatandaşlara seslenecek. Mitingin saat 14.00'da başlaması bekleniyor. Alanda geniş güvenlik önlemleri alınırken, cadde ve sokaklar araç trafiğine kapatıldı. Vatandaşlar detaylı bir aramadan geçerek alana giriş yapabilecekler.

 • TÜGİAD Ankara Şubesi Yüz Yüze Söyleşileri İkincisi Gerçekleştirildi
  21 Şub TÜGİAD Ankara Şubesi Yüz Yüze Söyleşileri İkincisi Gerçekleştirildi

  Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen 'Yüz Yüze' söyleşilerinin ikincisi gerçekleştirildi. Söyleşinin konukları TÜGİAD Başekonomisti Doç. Dr. Mehmet Levent Yılmaz ve TÜGİAD Politika Danışmanı Metehan Demir oldu. Söyleşide ekonomi ve siyaset konuları ele alındı.

 • Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti
  21 Şub Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti

  TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve önceki dönem Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti. Ziyarette Denizli'nin yatırımları ve başarıları konuşuldu.

 • İş Adamı Sıtkı Polat İYİ Parti'den İstifa Etti
  21 Şub İş Adamı Sıtkı Polat İYİ Parti'den İstifa Etti

  İş adamı Sıtkı Polat, İYİ Parti'den hem kurucular kurulu üyeliğinden hem de partiden istifa ettiğini açıkladı. Polat, partinin merkez sağı toparlayamadığını belirterek istifa ettiğini duyurdu.

 • Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi başlıyor
  21 Şub Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi başlıyor

  Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi, 23-25 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek. Oyman Atabay 2024 sezonunun ilk yarışı, 23 Şubat Cuma günü saat 17.30'da Kars Kalesi önünde düzenlenecek start seremonisi ile başlayacak. Ekipler, rallinin ikinci ve üçüncü gününde saat 08.00'de başlayacak yarışlarda 6 özel etapta mücadele edecek. Sarıkamış Rallisi, 25 Şubat Pazar günü saat 13.20'de Duja Chalet önündeki finiş podyumunda düzenlenecek ödül töreniyle tamamlanacak.

 • Bölgesel kalkınma projeleriyle şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor
  21 Şub Bölgesel kalkınma projeleriyle şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor

  Bölgesel kalkınma projeleri kapsamında üreten şehirlerin oluşturulması, insanların sosyal yaşamının geliştirilmesi ve şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi amacıyla çok sayıda proje desteklenecek. Bakanlık bütçesinden ve yerel paydaşlar tarafından kalkınma ajanslarına aktarılan kaynaklarla yürütülen mali ve yenilikçi destek programları, güdümlü projeler ve bölge planlarında belirlenen öncelikler hayata geçirilecek. Üreten şehirler programıyla Adana, Antalya, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Sakarya ve Tekirdağ'ın uluslararası alanda rekabetçi bir üretim yapısına kavuşması hedefleniyor.

 • Siyasi Partiler Yerel Seçimlerde 26 Milletvekilini Belediye Başkan Adayı Gösterdi
  21 Şub Siyasi Partiler Yerel Seçimlerde 26 Milletvekilini Belediye Başkan Adayı Gösterdi

  Yerel seçimlerde siyasi partiler tarafından 26 milletvekili belediye başkan adayı olarak gösterildi. İYİ Parti 7, CHP ve Saadet Partisi 5'er, AK Parti ise 4 milletvekili ile yarışacak. Geçici aday listeleri 23 Şubat'ta ilan edilecek.

 • İzmir'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor
  21 Şub İzmir'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor

  İzmir'de yaşayan Ahmet Özdemir, toprağa olan ilgisiyle ata tohumu üretimine başladı ve elindeki çeşitli meyve ve sebze tohumlarını Türkiye'nin dört bir yanına ücretsiz olarak gönderiyor. Özdemir, yerel tohum hareketine destek vererek, coğrafyamızın zengin çeşitliliğini herkese ulaştırmayı hedefliyor.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı açıkladı
  21 Şub Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı açıkladı

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı hazırladıklarını belirterek, "İki yıllık çalışmalarımız sonucunda hazırladığımız Eylem Planımız ile öncelikle Türkiye'de Kadın Erkek Eşitliğine...

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Hatay'da kent uzlaşısı sağlayacağız
  21 Şub CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Hatay'da kent uzlaşısı sağlayacağız

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay'da kent uzlaşısı sağlamak için temaslar yaptıklarını belirtti. Özel, seçimde Hatay'ın AK Parti'ye muhalif oylarının CHP'ye kazandıracağını düşündüğünü ifade etti. Ayrıca, Lütfü Savaş'ın seçimi kazanması durumunda Hatay'ın kazanacağını ve 1 Nisan günü Hatay'ı AK Parti'ye emanet etmek yerine Lütfü Savaş'a emanet etmeyi tercih edeceğini söyledi.


Advertisement