Konya Tyb'de Selçuklu Medeniyeti Konuşuldu - Son Dakika
Yerel

Konya Tyb'de Selçuklu Medeniyeti Konuşuldu

Konya Tyb\'de Selçuklu Medeniyeti Konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB), Konya Şubesi'nin kültürel etkinlikler kapsamında, Selçuklu medeniyeti konuşuldu.

22.11.2015 13:20

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB), Konya Şubesi'nin kültürel etkinlikler kapsamında, Selçuklu medeniyeti konuşuldu.

İl Halk Kütüphanesi'nden düzenlenen etkinlikte TRT İstanbul Bölge Müdürü Abdulhamit Avşar, Selçuklu medeniyetinin Türk tarihindeki yerine ilişkin katılımcılara bilgi verdi.

Selçuklu'yu anlamadan Osmanlı'yı anlamanın mümkün olmadığını savunan Avşar, Selçuklu medeniyetinin Osmanlı Devleti'nin teorisini oluşturduğunu ifade etti.

Avşar, Selçuklu'nun gelir geçer bir topluluk olmadığını, medeniyet inşa eden bir topluluk olduğuna dikkati çekerek, "Selçuklu, bütün bu medeniyetleri kendi anlayışı içinde eriterek yeniden bir medeniyet inşa eden bir devletti. Bugün bir çok devletin yer aldığı İslam coğrafyası ilk defa günümüz sınırlarına yakın bir şekilde Selçuklular zamanında bir araya toplandı" dedi.

Avşar, Osmanlı'nın Selçuklu Devlet geleneği ve temelleri üzerinde inşa edildiğini ve Osmanlı'nın, gelişen süreç içerisinde bir cihan İmparatorluğu haline geldiğini dile getirdi.

Türklerin İslam'ı kabul etmesinin kılıç zoruyla olmadığını, gönüllü ve inanarak gerçekleştiğini vurgulayan Avşar, şunları kaydetti:

" Osman Turan, Türklerin İslamiyet'i kabul edişindeki temel faktörleri anlatırken iki hususun altını çizer. Birincisi İslamiyet'in temsil ettiği yüksek medeniyet ve ahlak anlayışı. İkincisi ise İslamiyet'in sahip olduğu nizam-ı alem, fütuhat fikrinin kendi medeniyetlerinde ve kültürlerinde görmüş ve anlamış olmalarıdır. Hakikaten öyle. Kızıl elma ile nizam-ı alem aynı şeyi ifade ediyor. Türkler İslamiyet'i kabul ettikten sonra bu iki ana öğeden ayrılmamış, ahlak ve medeniyet anlayışları ile temaruz ettikleri gibi hiç bir zaman da kutlu davalarından vazgeçmemişlerdir."

Programa, TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu, Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Demirci, BYEGM İl Müdürü Cemil Paslı, Konya İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Konya Tyb'de Selçuklu Medeniyeti Konuşuldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement