Minibüsçüler 'Havaraycı' Olacak - Son Dakika
Yerel

Minibüsçüler 'Havaraycı' Olacak

Minibüsçüler \'Havaraycı\' Olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'tan İstanbulluları ilgilendiren son derece önemli bir açıklama geldi.

03.01.2012 18:20  Güncelleme: 08:52
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Minibüs esnafını asla mağdur etmeden, yer yer onları da sisteme, otobüslere dahil ederek, kent ulaşımında hizmete devam etmelerini arzu etmekteyiz" dedi.

Topbaş, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif'in ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, İstanbul'daki minibüs hatlarının kaldırılmasına yönelik sorusu üzerine Topbaş, İstanbul'un nüfusunun 14 milyonu bulduğunu ve bu şehirde ulaşım sistemlerinde geçmişten beri var olan bazı sistemler farklı boyutlara taşınmak zorunda olduğunu belirtti. Topbaş, "Özellikle minibüs esnafı bu şehre çok hizmet verdi. Zaman içinde fonksiyonları giderek azalmakta. Minibüs esnafını asla mağdur etmeden, yer yer onları da sisteme otobüslere dahil ederek, kent ulaşımında hizmete devam etmelerini arzu etmekteyiz. Havaray çalışması yaptığımız bazı hatlara onları da sokmak istiyoruz" diye konuştu.

Minibüslerin büyük bir yükü taşıdığını ve bazı noktalarda sıkıntı çekilse de taşıma sisteminde önemli katkıları bulunduğunu ifade eden Kadir Topbaş, şunları kaydetti:

"Artık kentin modernleşme sürecinde küçük araçlar yerine büyük araçlı toplu taşımanın olması gerekmekte. Bunu yaparken de bir tarafı yok ederek, tek taraflı düşünmüyoruz. Zaten metrobüs hattında bazı minibüs hatları başka noktalara çekildi. Tek taraflı değil, bir tarih vermiyoruz. Minibüs esnafını asla mağdur etmeden yeni sisteme entegre edeceğiz. Halkımızın da bazı minibüs esnafının yanlış davranışları nedeniyle rahatsızlık veriyor. Bu konuda dikkatli olmalarını istiyoruz. Öte yandan, eğitim çalışmaları da devam ediyor. Minibüs ve taksici esnafının bize güveni var. Onların ekmek teknesidir. Belli bir yaşam tarzı var. Hayattaki imkanlarını ellerinden almayı düşünmüyoruz. Özellikle havaray çalışmamızın olduğu yerlere dahil edeceğiz. Bunların bir tanesi Şişhane'den Kasımpaşa üzerinden Çağlayan'a kadar bir hat var. Oradaki minibüs esnafını mağdur etmemek için onları sisteme dahil etme çalışmamız var. Ataşehir'de de minibüs esnafını mağdur etmemek için çalışmalarımız var."

Topbaş, minibüsçülerin kentin ulaşım sistemlerinde önemli fonksiyon icra ettiğini anlatarak, "Biz yeni sistem oluştururken talepleri dikkate alacağız. Tamamen kalkması değil, bazı noktalarda devam da edebilir. Minibüs esnafı, İstanbul'dan tamamen kalkıyor sanılmasın" dedi.

İSTANBUL'A ÖZEL ŞERİT UYGULAMASI

Bir gazetecinin, "İstanbul'da uygulanması planlanan özel şerit uygulaması hakkında bilgi verir misiniz-" sorusunu da Topbaş, şöyle yanıtladı:

"Şu an üzerinde çalıştığımız proje aşamasında Fevzipaşa Caddesi var. İstanbul'un birçok ana arter niteliği taşıyan yerlerde, trafiğin yoğun olduğu yerlerde trafik akışını sağlamak için toplu taşımayı teşvik etmek adına bir düzenleme yapmaya çalışıyoruz. Birkaç yıldan beri çalışma yaptığımız bir konudur. Kameralarla tespit edeceğiz. Otobüslere ayrılan taranmış yollar üzerinden, içinde 3 yolcu olan araçların geçmesine izin verilecek bir sistem. Daha çok tek başına seyahat ediliyor. Araç içinde fazla yolcu taşınmasını teşvik edecek, öncelik tanıyacak bir sistem. İlk etapta, Fevzipaşa Caddesi'nde, karşı tarafta da minibüs caddesinde yapılacak. Sistem sıkıntı vermeyecek şekilde similasyon çalışmalarla deneme yapılıyor. Mevcut şeritler üzerinde bir hat buna dahil olacak. Parklanmalar kaldırılacak. Pakistan'ın Pencap eyaletindeki gibi 'akıllı kavşak' uygulamasına geçiyoruz. Otobüsleri bekleme yapmadan geçirecek sistem üzerine çalışıyoruz."

Kadir Topbaş, toplu taşımada insanların beklemesini istemediklerini belirterek, "İstanbul'da otobüsleri modernleştirme, yenileme ve sayısını arttırma çalışmamız var. En kalabalık saatlerde bile insanlarımızın rahatlıkla binebildiği seviyeye gelmesini arzu ediyoruz. Bu da bir şehrin medeniyeti anlamını taşımaktadır. İETT 500'lük bir paket ihalesine çıkmıştı, bir 500'e daha çıkmakta, Otobüs AŞ 1500 araç alacak. Halk otobüsleri de diğer taraftan yenileniyor. Trafikte gördüğünüz turkuvaz, erguvan rengi otobüslerin sayısı giderek artacak. Daha konforlu ve kaliteli toplu ulaşım yapılmış olacak" diye konuştu.

"Yüksek hızlı tren çalışmasında, vatandaşların mağduriyeti nasıl giderilecek-" sorusuna Topbaş, mevcut banliyö hatlarında günlük ortalama 140 bin insan taşındığını ifade ederek, "Rayların rehabilite çalışması hızlı trene göre ayarlanması için yapılan çalışmalar, bu hatta 2 yıldan az olmamak üzere sistemi kilitleyecek. Burada belki yer yer çalıştırılmak suretiyle fazlaca mağduriyeti ortaya çıkarmamak üzere program yürütmeye çalışıyorlar. İnsanlarımız karayoluna, yer yer denize nakil olunacaklar. Bu sıkıntıyı çözmek için çalışıyoruz. Böyle bir rehabiliteye de ihtiyaç var. Taze bir sistem kurgulanacak. Bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Kartal-Kadıköy metro hattını hizmete açacağımız için orada biraz daha rahatlama olacak. Gebze ve İzmit'ten gelenlerin aktarma yapmaları gerekecek. İnşallah, İstanbullular da anlayış gösterir. Ek otobüsler ek seferler de konulacak" şeklinde konuştu.

İstanbul'da 3. köprü yapımına ilişkin soruya da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "Bunlar merkezi bakanlığın çalışmasıdır. Gecikmesinin sebebi raylı sistemin de konulmasıdır. İhale aşamasına gelindi. Özellikle Kayabaşı'nda yol çalışmaları önemli, biz bunları talep etmekteyiz" şeklinde yanıtladı.

E-5'E BAKAN YAPILAR ŞEHRE YAKIŞACAK

Bir gazetecinin, "D-100 karayolu üzerinde Atatürk Havalimanı'na kadar cephe görüntülerinin rehabilite edileceği basında yer aldı. Aşamalar ne durumda-" şeklindeki soruya da Topbaş, "Bizim TEM ve E-5 diye iki önemli aksımız var. İki aks da yurt dışından gelenlerin ve yurt içinde yaşayanların kullandığı bölge. Burada yapı cephelerinin, yüzeylerinin kente yakışır hale gelmesi gerekiyor. Kentsel tasarım Müdürlüğümüz E-5'te ihaleye hazırlanıyor" diye konuştu.

BEYLİKDÜZÜ METROBÜS HATTI

Beylikdüzü metrobüs hattının açılış tarihinin gecikmesiyle ilgili soruyu da Kadir Topbaş, şöyle yanıtladı:

"Ben özellikle o bölgede oturanlardan, beklentileri olanlardan özür diliyorum. Bizim yaptığımız ihale, 2011 yılı sonuna kadardı. Temel atma sırasında 29 Ekim hedefi koyduk. Şimdi 2012'ye geldik, şubat ayı sonunda bitirmeyi hedefliyorlar. Söylediğimiz sözü yerine getiremedik bu bakımdan üzgünüm. Trafik altında çalışılıyor. Kolay değil. Bazı teknik hatalar da var ve yakından takip ediyorum."

BARAJLARDA DURUM

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul'daki yağış eksikliğine de değinerek, "Kış ayındayız, ama yağışlarda ciddi bir eksiklik var. Şu anda barajlarımız yüzde 50 seviyesinde dolu. Bu yıl için bir problem görmüyoruz, ama bu yıl da kurak geçerse, gelecek yıl sıkıntıya düşebiliriz. Bu bakımdan özellikle çevreye duyarlı, israfın önüne geçecek, anlayışla çalışan bir kentli olma durumundayız. Bir kısıtlama yok, ama doğal kaynakları kullanırken, çok dikkatli kullanmak zorundayız. Çevre ve gelecek açısından çok önemli. Bugünden suyu dikkatli kullanırsak, sıkıntı çekmeden devam ederiz" diye konuştu.

- İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Minibüsçüler 'Havaraycı' Olacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı
  00:20 TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı

  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM'de Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li Mehmet Kamaç'ın mikrofonunun kısılmasına, ''Bu ülkede 20 milyon Kürt'ün ana dili olan Kürtçe'den bir dörtlük okunmasına tahammül edemiyorsunuz. Burada mikrofonu kapatıyorsunuz Diyarbakır'da Megri megri şarkısını söylüyorsunuz.'' sözleriyle tepki gösterdi. Koçyiğit'e yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Yaptığınız resmen etnik bölücülük ve ırkçılıktır.'' dedi.

 • Motorine 1 lira 55 kuruş indirim
  00:11 Motorine 1 lira 55 kuruş indirim

  Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte motorin fiyatları da değişmeye devam ediyor. Motorine bu gece yarısı itibarıyla 1 lira 35 kuruş indirim geldi. İstanbul'da motorinin litresi 40 lira 7 kuruş, Ankara'da ise 41 lira 46 kuruş oldu.

 • 29 Şub "Oyuncularım da düşünsün" diyen Okan Buruk'tan maç sonuna damga vuran sözler

  Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, Fatih Karagümrük'e elendikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu. Rakiplerinin daha kaliteli işler yaptığını belirten Buruk, "Rakibimiz bir kere çok iyi oynadı. Hakkını vermek gerekiyor. Bizden daha kaliteli işler yaptılar. Onu net şekilde söylemeliyim. 2-0 bizim için maçın sonu oldu. Sonrasında net tepki veremedik. Rakibi tebrik ediyoruz. Oyuncularım da düşünsün, birçok oyuncu oynattık, şans verdik" dedi.

 • Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı
  29 Şub Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı

  Tek kişilik oyun için Denizli'nin Pamukkale ilçesine giden ünlü oyuncu Berna Laçin, bir anda rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm oyunlarını iptal eden Laçin acil olarak ameliyata alınacağını belirterek, "Acilen ortaya çıkan ve ne yazık ki benim için ciddi tehlike arz eden ve an itibari ile yürümemin dahi yasaklandığı bir omurilik sorunum nedeni ile çok acil ameliyata girmek zorundayım." dedi.

 • Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı
  29 Şub Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı

  Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilerek kupadan elenen Galatasaray'ın bu mağlubiyetle birlikte iç sahadaki 14 maçlık yenilmezlik serisi de sona erdi. Aslan, son mağlubiyetini 128 gün önce, Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'e karşı almıştı.

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  29 Şub Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında VavaCars Fatih Karagümrük'e 2-0 yenildi ve kupaya veda etti.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  29 Şub CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  29 Şub Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  29 Şub Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.


Advertisement