Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Muş'un İhracat Başarısı - Son Dakika

Muş'un İhracat Başarısı

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (Muş TSO) Şihmus Sinecem, bir zamanlar ihracatı olan iller arasında yer almayan Muş'un 2011 yılında 10 milyon 232 bin 467 dolar ihracat yapıldığını söyledi.

Muş\'un İhracat Başarısı
03.01.2012 - 15:21,

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (Muş TSO) Şihmus Sinecem, bir zamanlar ihracatı olan iller arasında yer almayan Muş'un 2011 yılında 10 milyon 232 bin 467 dolar ihracat yapıldığını söyledi.

Muş TSO Başkanı Şihmus Sinecem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de tarihin en yüksek rakamına ulaşıldığını hatırlatarak, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin verilerine bakıldığında Muş'un Aralık ayındaki ihracat rakamı 949 bin 100 dolar olduğunu belirtti.

2011 yılında Muş'tan 10 milyon 232 bin 467 dolar ihracat yapıldığını ifade eden Sinecem, "2010 yılında ise 15 milyon 982 bin 278 dolar ihracat yapılmıştır. Son 2 yılda Muş'tan yapılan ihracat 26 milyon 214 bin 745 dolardır" dedi.

Ortadoğu'daki olayların Muş'un ihracatında düşüşe neden olduğunu dile getiren Sinecem, "Komşu ülkelerimizdeki huzursuzluğun ciddi etkileri oldu. İnanıyorum ki, 2012 yılında bu rakamlarda daha artacak, Muş ekonomide hak ettiği yere gelmek için yoluna devam edecektir. Ama ülke genelinde baktığımızda tarihimizin en yüksek rakamına ulaştık. Toplamda 134.6 milyar dolar ihracatın yapılması, ülkemiz adına gurur kaynağıdır. Burda Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin, Ekonomi Bakanı hemşehrimiz Bakan Zafer Çağlayan'ın katkıları büyüktür. Bu azim ve hırsla devam eden çalışmalar sayesinde Türkiye'nin belirlediği 2023 hedefinin daha kısa sürede gerçekleşeceği inancı içerisindeyim. Sayın Bakanımızın yoğun performansı, üstün çalışmaları Türkiye'yi bu hedefe 2019 veya 2020 yılında ulaştıracaktır" diye konuştu.

Sinecem şöyle devam etti:

"Burada sayın bakanımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten Türkiye için önemli bir şahsiyettir. Muş için büyük bir nimettir. Görev yaptığı her yerde başarıya ulaşmanın yolunu sonuna kadar aralıyor. 2007 yılında başladığı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevinde önemli işler başardı. Muş'ta bunların nasibini aldı. Bugün Malazgirt ilçesinde yapılan Tarım Makineleri İhtisas Sanayi'nin, Tekel Tütün ve Yaprak İşletmesine ait bina ve depoların yatırımcılara tahsis edilmesi bunlardan biridir. Tekel'de faaliyet gösteren işadamlarımızın ürettiği tekstil ve ayakkabılar ihraç ediliyor. Bunlar sayın bakanımızın destek ve girişimleri ile oldu. Daha sonra Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanlığı ve şimdiki adı ile Ekonomi Bakanlığı görevini yürüten sayın bakanımızın yapmış olduğu başarılı çalışmalar herkesimin takdirini kazanacak türdendir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en yüksek ihracatı bu yıl yaptık. Dünyanın en büyük devletleri krizle cebelleşirken Türkiye ihracatta rekora koştu. Bundan sonraki yıllarda da rakamların daha yükseklerde olacağı inancı içerisindeyim."

- MUŞ

Kaynak: AA
YORUMLAR
1000

Son Dakika Yerel Muş'un İhracat Başarısı - Son Dakika


Advertisement