Rü Senatosundan Fransa'ya Kınama - Son Dakika
Yerel

Rü Senatosundan Fransa'ya Kınama

Rü Senatosundan Fransa\'ya Kınama

Rize Üniversitesi (RÜ) Senatosu, Fransa Ulusal Meclisinde kabul edilen 1915 olaylarının inkarını suç sayan yasa tasarısını kınayan bir bildiri yayımladı.

02.01.2012 17:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Rize Üniversitesi (RÜ) Senatosu, Fransa Ulusal Meclisinde kabul edilen 1915 olaylarının inkarını suç sayan yasa tasarısını kınayan bir bildiri yayımladı.

RÜ'den yapılan açıklamada, Türk milletinin tarihinde, zulüm ve soykırımın söz konusu olmadığı ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Fransa Ulusal Meclisi'nin, tek taraflı, haksız ve uluslararası hukuka aykırı bir biçimde Türk halkının şanlı tarihine iftira ederek halkımızı derinden yaralayan sözde Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmeyenlere para ve hapis cezasını öngören yasa tasarısını kabul etmesini şiddetle kınıyoruz. Fransa Ulusal Meclisinin böyle bir konuyu kısa vadede Cumhurbaşkanlığı seçimlerine, uzun vadede ise bölgesel ve küresel etkinliği durdurulamaz bir şekilde artan ülkemizi itibarsızlaştırma çalışmalarına alet etmesi, tarihi siyasallaştıran, demokrasi ve ifade özgürlüğünü hiçe sayan, devlet ciddiyeti ve tarihi gerçeklerle bağdaşmayan, bilimsellikten uzak bir talihsizliktir. Dünya tarihinde düşünce ve ifade özgürlüğü açısından model olan Fransız Devrimi ilkelerine aykırı bir şekilde Fransız toplumunun ezici çoğunluğunun bilgisi olmaksızın çok az temsiliyetle ve ciddiyetten uzak bir şekilde ele alınan bu tasarı, geçmişte kazanılan tüm değerlerin inkarı ve reddi mirasın ilanı olmakla birlikte, Fransa Ulusal Meclisinin usulsüzce tarih yazmaya çalışırken kendi tarihinin enkazı altında kaldığının da elim bir göstergesidir. Gerçeklerle çelişen, Türk tarihini tek taraflı bilgilere dayanarak karalayan ve bu haksızlığa karşı kendini savunma hakkını ihlal eden kanun tasarısının, tarihten gelen Türk-Fransız dostluğunu ve Türkiye ile Fransa arasındaki çok yönlü ilişkileri derinden zedeleyerek telafisi imkansız yaralar açacağı kesindir."

Rize Üniversitesi Senatosu olarak Türk tarihinden asla utanılmadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tarihi olayların değerlendirilmesinin tarihçilere bırakılması gerektiğini belirtiyor, politik çıkarlar için girişilen bu tür bilim dışı ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı teşebbüslerin tarih yazma hevesine kapılanların tarihlerinde birer kara leke olarak yer alacağını ve 27 Ağustos 1789'da Fransa'da yayımlanan İnsan ve Yurttaşlık Hakları Bildirisi'ni hatırlatıyoruz. Kararı, insan hakları, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve adalet gibi evrensel değerleri yok sayan tarihi bir hata olarak görüyor ve bu girişiminden dolayı Fransız Ulusal Meclisi'nde bu kararı destekleyenleri şiddetle kınıyoruz."

- RİZE

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Rü Senatosundan Fransa'ya Kınama - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement