Savaşsız Dünya İçin Şiir - Son Dakika
Yerel

Savaşsız Dünya İçin Şiir

Savaşsız Dünya İçin Şiir

Dünya Şiir Hareketi (WPM) ve Foça Belediyesi’nin ortak girişimi olan “Savaşsız Bir Dünya İçin Şiir” dinletisi, Foça Beşkapılar Kalesi’nde gerçekleşti.

12.07.2014 17:33

Dünya Şiir Hareketi (WPM) ve Foça Belediyesi'nin ortak girişimi olan "Savaşsız Bir Dünya İçin Şiir" dinletisi, Foça Beşkapılar Kalesi'nde gerçekleşti.

Dünya Şiir Hareketi'nin, Temmuz ayında "Savaşsız Bir Dünya İçin Şiir" çağrısıyla pek çok ülkede gerçekleştirilmekte olan barış için şiir etkinliklerine Türkiye ilk olarak, 2 Temmuz'da İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde NHKM ve Türkiye Yazarlar Sendikası'nın girişimiyle gerçekleştirilen etkinlikle katılmıştı. Bosna-Hersek katliamının yıldönümü olan 11 Temmuz Cuma günü ise Foça tarihi Beşkapılar Kalesi'nde ikinci bir şiir etkinliği gerçekleştirildi.

2011 yılında, Kolombiya'nın Medlin şehrinde kurulan Dünya Şiir Hareketi'nin kurucularından Ataol Behramoğlu, yaptığı açılış konuşmasında Dünya Şiir Hareketi ve Temmuz Hareketi hakkında bilgiler verdi. Behramoğlu, "Bu etkinlikler, şiirin gündelik hayata girmesi ve adaletsizliğe karşı, savaşa karşı, kötülüğe karşı, sıradanlığa karşı bir tepki olarak düzenleniyor ve adına 'Savaşsız Bir Dünya İçin Şiir' deniliyor" dedi. Ataol Behramoğlu'nun ardından söz alan Hüseyin Yurttaş, Dünya Şiir Hareketi'nin Temmuz bildirisini seslendirdi. Şairler Yusuf Alper, Ataol Behramoğlu, Hidayet Karakuş, Tuğrul Keskin, Namık Kuyumcu, Mine Ömer, Ahmet Önel, Hasan Öztoprak, Oğuz Tümbaş, Halim Yazıcı ve Hüseyin Yurttaş kendi şiirlerini ve Yılmaz Mızrak - 'Yannis Ritsos'un Barış şiirini okudu. Erhan Doğan ve Düş Gezginleri'nin şiir aralarında gerçekleştirdikleri müzik dinletisi, beğeniyle izlendi. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Savaşsız Dünya İçin Şiir - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement