Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Tekstil Sektöründe Ara Eleman Sıkıntısı - Son Dakika

Tekstil Sektöründe Ara Eleman Sıkıntısı

İbrahim Süzer - Tekstil sektöründe, koruma tedbirleri sonrasında siparişlerde artış yaşandığı, ancak tekstil sanayicilerinin ara eleman bulma konusunda sıkıntı yaşadığı bildirildi.

Tekstil Sektöründe Ara Eleman Sıkıntısı
03.01.2012 - 11:20,

İbrahim Süzer - Tekstil sektöründe, koruma tedbirleri sonrasında siparişlerde artış yaşandığı, ancak tekstil sanayicilerinin ara eleman bulma konusunda sıkıntı yaşadığı bildirildi.

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal AA muhabirine yaptığı açıklamada, tekstil sektöründe ciddi anlamda ara eleman sıkıntısı çekildiğini belirtti.

Ara eleman yetiştirmeye ilişkin altyapı çalışmalarının yapılması gerektiğini, aksi takdirde yakında firmaların yurt dışından işçi aramaya çıkacaklarını söyleyen Dal, tekstil sektöründeki mevcut durumun yeterince anlatılamadığını söyledi.

Dal, sektörünün; büyümesiyle, yurt dışındaki başarılarıyla, ulaştığı istihdam ve ihracat rakamlarıyla değil, zor duruma düşen bazı firmalarıyla gündeme geldiğini, böyle olunca ara elemanların da başka sektörlere yönelmeyi tercih ettiğini anlattı.

Tekstil sektörünün 2011'in ikinci yarısında altın dönemini yaşadığını ve 2012'de de bunun devam edeceğine inandığını dile getiren Dal, şöyle konuştu:

"Önceki yıllarda bazı firmaların batması, çalışanlarda, tekstil sektörüne güvensizliğe yol açtı. Sektörün geleceğinin olmadığına dair yaygın bir kanı oluşturuldu. Böyle olunca aileler çocuklarını farklı mesleklere yönlendirdi. Tekstilde yetişmiş kalifiye elemanlar da farklı sektörlere gitti. Oysa ne kadar yara almış olsa da yarattığı katma değer ve istihdam itibarıyla tekstil ülkemizin en önemli sektörü konumunda. Ara eleman sıkıntısının mutlaka çözülmesi gerekiyor."

Dal, tekstil sektörünün "itibarının iade edilmesi" için gerekli çalışmaların yapılmasının önem arz ettiğini kaydederek "Aksi takdirde yakında yurt dışından işçi aramaya çıkacağız" dedi.

-"Altyapısı olan ara elemanların değeri arttı"

Başarı Tekstil İhracat ve Pazarlama müdürü Hakan Aydın ise koruma tedbirleriyle birlikte siparişlerin artmasına paralel firmaların kapasitelerini yükselttiğini, ancak ara eleman sıkıntısı yaşadıklarını belirtti.

Tekstil sektöründe dokumacı, makineci, çözgücü gibi mesleki altyapısı olan ara elemanların değerinin arttığını bildiren Aydın, "Kalifiye olan işçiler başka firmalar tarafından transfer edilebiliyor. Ama sektörün geleceği açısından bu çözüm değil. Uzun vadede yüksek okulların ve meslek liselerin talep doğrultusunda ara eleman yetiştirmesi gerekir" diye konuştu.

- DENİZLİ

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Yerel Tekstil Sektöründe Ara Eleman Sıkıntısı - Son Dakika


Advertisement