Tepebaşı Belediyesi Uluslararası 6'ncı Şiir Buluşmaları - Son Dakika
Yerel

Tepebaşı Belediyesi Uluslararası 6'ncı Şiir Buluşmaları

Tepebaşı Belediyesi Uluslararası 6\'ncı Şiir Buluşmaları

Tepebaşı Belediyesi’nin bu yıl 6’ncısını düzenlediği Uluslararası Şiir Buluşması’nın açılışı, Tepebaşı Belediyesi Özdilek Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programla gerçekleşti.

27.05.2016 13:50

Tepebaşı Belediyesi'nin bu yıl 6'ncısını düzenlediği Uluslararası Şiir Buluşması'nın açılışı, Tepebaşı Belediyesi Özdilek Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen programla gerçekleşti.

Eskişehirli edebiyatseverlerin bir araya geldiği 6'ncı Uluslararası Şiir Buluşması açılış etkinliğinde şairler ve şiirler bir kez daha kent ile buluştu. Buluşmanın açılış konuşmasını yapan etkinlik direktörü Şair ve Yazar Haydar Ergülen, Eskişehir'in, Türkiye'de nadide bir çiçek olarak yaşantısını sürdürdüğünü söyledi. Ergülen, "Neredeyse gericiliğin çoğaldığı bir dönemde yaşıyoruz. Şiirden, edebiyattan ya da güzel sanatlardan beslenerek çağdaşlığı sürdürmek zorundayız. Çocukları geleceğe böyle hazırlamak zorundayız. Bunları düşündükçe kaybettiğimiz değerleri ve zamanları hatırlıyorum. Aslında kaybedeceğimiz bir şey kalmadı geleceğimizden başka. Onlara demokratik bir cumhuriyeti özgürlüklerle armağan etmek için şiire her zamankinden daha fazla iş düşüyor" dedi.

ŞİİR ESKİŞEHİR'E YAKIŞTI

Şiir Buluşmasına bu yıl da destek veren Türkiye Yazarlar Sendikası adına konuşan Genel Başkan Mustafa Köz, "Günden güne yalnızlaşan ve yabancılaşan bir yeryüzünde şiiri yeniden ayağa kaldırmak sadece Eskişehir için değil bu ülke için de çok önemli hale geldi. Karanlık bir tünelden geçiyoruz. Hep içindeydik ama şimdi daha karanlıktayız. Yeryüzünün birçok bölgesinden şairler aramızda. Sadece Türkiye değil dünya karanlık bir tünelden geçiyor. 6 yıldır böyle bir uygulamayı gerçekleştirmek gerçekten kolay değil. Sevgili Başkanımız Dt. Ahmet Ataç, Haydar Ergülen'e teşekkür ediyorum. Şiir Eskişehir'e yakıştı" şeklinde konuştu.

SANAT, KÜLTÜR, ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ DEMEKTİR

Tepebaşı Belediyesi 6'ncı Uluslararası Şiir Buluşması Onur Konuğu olan Şair Ahmet Telli de, "Bizler, yazan, çizen yontanlar için bir kentin kapısı, sanat ve kültür kapısıdır. Gerçi kimi kentlerin altın anahtarları, unvanları yüksek yüksek olanlara verilmiştir. Bu bana bir fetih duygusunun hala egemen olduğunu gösteriyor. Bizler, kardeşçe yaşanan bir dünyanın düşünü kurarız. Aslında altın anahtarları verilse de bir kent kendini öyle kolay kolay teslim etmez. Sevgili arkadaşım İsmail Mert Başat'ın değişiyle 'Bir kent kendine dahil olmak isteyenlere sırlarını ve surlarını da kolayca açıvermez' Kentlerin caddelerinde sokaklarında saysız otomobillerin olması devasa yüksek binalarının olması bir kenti kent yapmaya yetmiyor. Orada tiyatro ve sinema salonları, resim galerileri, çocuklar için parklar yoksa oraya kent diyemiyoruz. Kent sokaklarında sanatın kültürün rüzgarı esmeli çünkü sanat, kültür, özgürlük ve barış demektir. Bir kent yaralarıyla da soluk almasını becerebilmelidir ama bu yaraları unutmamalıdır. Ali İsmail Korkmaz'ın yaşayamadığı hayatı yaşıyorum gibi geliyor bu kentte. Onun bize bıraktığı ödünç hayata layık olabilmeyi isterdim. Bizi konuk eden Tepebaşı Belediyesi'ne ev sahipliği için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

ŞİİR GİBİ KENT ESKİŞEHİR'E HOŞ GELDİNİZ

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise yaptığı konuşmada, şiir buluşmalarında her sene katılımın gittikçe arttığına dikkat çekti. Ataç, "Salonlar artık dar gelmeye başladı. Şiir Buluşmasına her sene katılım artarak devam ediyor. Bu da bizleri çok mutlu ediyor. Bu ülkede hep kötü şeyler mi olsun? Şiir Buluşması gibi ara sıra iyi şeyler de olsun istiyoruz. Şiir gibi kent Eskişehir'e hoş geldiniz. Bir eğitim kenti, havacılık kenti, öğrenci kenti. Son 15 yılda da bir sanat kenti olarak anılmaya başladı Eskişehir. Sanatın, kültürün olduğu yerde yaşam farklılaşıyor. Kötüler iyi, çirkinler güzel oluyor. Farklı ülkelerden gelen dostlarımıza hoş geldiniz diyorum. Buradan ayrılırken hepiniz birer kültür elçisi olarak ayrılacaksınız ve bizleri temsil edeceksiniz" diye konuştu.

Tepebaşı Belediyesi 6'ncı Uluslararası Şiir Buluşması açılış töreni Muzaffer Özdemir'in eşsiz müzik dinletisi ve şairlerin şiir okumaları ile sona erdi. - ESKİŞEHİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Tepebaşı Belediyesi Uluslararası 6'ncı Şiir Buluşmaları - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement