Türk Tasavvuf Müziği Korosu Alvarlı Efenin Eserleriyle Göz Doldurdu - Son Dakika
Yerel

Türk Tasavvuf Müziği Korosu Alvarlı Efenin Eserleriyle Göz Doldurdu

Türk Tasavvuf Müziği Korosu Alvarlı Efenin Eserleriyle Göz Doldurdu

Uluslararası Hace Muhammed Lütfi (Alvarlı Efe Hazretleri) Sempozyumu kapsamında Erzuruma gelen Ahmet Hatipoğlu yönetimindeki TRT Ankara Radyosu Türk Tasavvuf Müziği Korosu, Alvarlı Efenin bestelenmiş gazellerinin de seslendirildiği Türk tasavvuf...

29.04.2013 10:54
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uluslararası Hace Muhammed Lütfi (Alvarlı Efe Hazretleri) Sempozyumu kapsamında Erzuruma gelen Ahmet Hatipoğlu yönetimindeki TRT Ankara Radyosu Türk Tasavvuf Müziği Korosu, Alvarlı Efenin bestelenmiş gazellerinin de seslendirildiği Türk tasavvuf müziğe konseri verdi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konsere Erzurum halkı büyük ilgi gösterdi. Konseri Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Diyanet İşleri Eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ile sempozyuma katılan akademisyenler de dinledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, konser öncesi yaptığı konuşmada, "Atatürk Üniversitesi, Alvarlı Efe Hz. Vakfı ve Büyükşehir Belediyesi olarak ortaklaşa düzenlediğimiz Alvarlı Efe Sempozyumuna yüz otuzun

üzerinde bildiriyle katılan akademisyenler ve onları dinlemeye gelen halkımız ile üniversite gençliği, önemli bir şahsiyeti tanıma fırsatını buldular. Sempozyumun bir devamı olarak düzenlediğimiz konseri dinlemek üzere gelen ve salona dolduran halkımıza ayrıca teşekkür etmek isterim, dedi.

Efe Hazretlerinin Erzurum için olduğu kadar Türkiye, hatta dünya için büyük bir değer olduğunu, onun derin ve herkesi kucaklayan insanlık anlayışının öğrenilmesi gerektiğini anlatan Küçükler, Efe Hazretleri, ilim ve hal sahibi bir zattır. Tasavvuf dünyasının parlayan bir yıldızı ve yediden yetmişe herkesi içine alan bir gönül insanıdır, saptamasını yaptı.

Küçükler, O yüce gönüllü insan sağken olduğu gibi vefatından uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen yine bugün bizleri bir araya getiriyor. Bunu ancak büyük ruhlar başarabilir dedi.

Alvarlı Efe Hazretleri gibi Erzurum'da birçok değerli alimin yetiştiğini anımsatan Başkan Küçükler, "Göl yerinde sular bulunur" diyen Efe Hazretlerinin sözünden yola çıkarak, Bugün de aramızda yaşayan ilim ve gönül adamlarımızın var olduğunu bilmek bizi mutlu ediyor, değerlendirmesini yaptı.

TRT Ankara Radyosu Türk Tasavvuf Müziği Korosu ise, başta

Alvarlı Efenin bestelenmiş eserleri olmak üzere çok sayıda tasavvuf müziği eserini seslendirdi ve büyük bir takdir topladı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, konserden sonra Koro Şefi Ahmet Hatipoğluna bir teşekkür plaketi takdim etti. - ERZURUM

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Türk Tasavvuf Müziği Korosu Alvarlı Efenin Eserleriyle Göz Doldurdu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • YSK Başkanı Ahmet Yener, itiraz sürecinde kabul edilen itirazları açıkladı
  11 Nis YSK Başkanı Ahmet Yener, itiraz sürecinde kabul edilen itirazları açıkladı

  YSK Başkanı Ahmet Yener, Ramazan Bayramı dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya gelerek, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin itiraz süreci hakkında bilgi verdi. Yener, AK Parti'nin 2, CHP'nin 1, MHP'nin 1 ve DEM Parti'nin 2 itirazının kabul edildiğini aktardı.

 • Başak Demirtaş'la ilgili çirkin paylaşıma tepki yağıyor
  11 Nis Başak Demirtaş'la ilgili çirkin paylaşıma tepki yağıyor

  Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'la ilgili sosyal medyada yapılan çirkin paylaşım büyük tepki çekti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Demirtaş'ın avukatı "Hepsinin gereği yapılıyor, yapılacak" ifadelerine yer verdi.

 • Ankara'da Siyasi Partiler Arasında Bayramlaşma Ziyaretleri Gerçekleşti
  11 Nis Ankara'da Siyasi Partiler Arasında Bayramlaşma Ziyaretleri Gerçekleşti

  Ankara'da siyasi partiler, Ramazan Bayramı sebebiyle bayramlaşma için kabul ve ziyaret heyetleri oluşturdu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya başkanlığındaki heyet, AK Parti, DSP, CHP ve Yeniden Refah Partisi heyetlerini ağırladı.

 • Guilin ile Endonezya arasındaki yeni hava yolu hattı açıldı
  11 Nis Guilin ile Endonezya arasındaki yeni hava yolu hattı açıldı

  Çin'in güneyindeki Guilin kenti ile Endonezya'nın Surabaya şehri arasında yeni bir doğrudan hava yolu hattı açıldı. İlk uçuşta 168 kişilik bir ziyaretçi grubu Guilin'e getirildi. Bu yeni hava yolu hattının, Guilin'e daha fazla Endonezyalı turist çekmesi ve turizm destinasyonu olarak daha da popüler hale gelmesi bekleniyor.

 • AK Parti Bingöl Milletvekilleri Karlıova'yı ziyaret etti
  11 Nis AK Parti Bingöl Milletvekilleri Karlıova'yı ziyaret etti

  AK Parti Bingöl milletvekilleri Feyzi Berdibek ve Zeki Korkutata, Ramazan Bayramı dolayısıyla Karlıova ilçesini ziyaret etti. Vatandaşlarla bayramlaşan milletvekilleri, Belediye Başkanı Veysi Bingöl'ü tebrik ederek, hizmet konusunda desteklerini belirtti. Milletvekilleri, Karlıova'ya gereken desteği vereceklerini ifade etti.

 • İYİ Parti, Ramazan Bayramı dolayısıyla siyasi parti temsilcilerini ağırladı
  11 Nis İYİ Parti, Ramazan Bayramı dolayısıyla siyasi parti temsilcilerini ağırladı

  İYİ Parti, AK Parti, CHP, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Milli Yol Partisi heyetlerini Ramazan Bayramı dolayısıyla ağırladı. Ziyaretlerde, Türkiye'nin güçlenmesi ve birlik beraberlik içinde çalışılması vurgulandı. Ayrıca, Filistin'deki durum ve yerel seçimler de konuşuldu. Bayramlaşma programı devam edecek.

 • Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nda kırsal mahalleleri ziyaret etti
  11 Nis Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nda kırsal mahalleleri ziyaret etti

  Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nın ilk günü Yuntdağı'ndaki kırsal mahalleleri ziyaret ederek, vatandaşlarla bayramlaştı. Başkan Balaban, ziyaretlerde vatandaşlarla bayramlaşarak, belediye yönetim anlayışını anlattı ve mahalle muhtarlarının taleplerini dinledi.

 • AK Parti Heyeti İYİ Parti'yi Ziyaret Etti
  11 Nis AK Parti Heyeti İYİ Parti'yi Ziyaret Etti

  AK Parti MKYK Üyesi Hasan Sert başkanlığındaki heyet, Ramazan Bayramı dolayısıyla İYİ Parti'yi ziyaret etti. İYİ Parti'de AK Parti heyetini Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural ve beraberindeki heyet karşıladı. Heyetler, Türkiye'nin zor bir konjonktürden geçtiğini ve birlik ve beraberlik içinde çalışmanın önemini vurguladı. İYİ Parti ise siyasetinin ana omurgasının iyilikleri sahiplenmek ve çoğaltmak olduğunu belirtti.

 • İYİ Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti
  11 Nis İYİ Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti

  İYİ Parti heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkez binasını ziyaret etti. Heyetler arasında yapılan görüşmede bayramın kardeşlik ve barış vurgusu yapıldı.

 • Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, mazbatasını aldı
  11 Nis Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, mazbatasını aldı

  31 Mart yerel seçimlerinde yeniden seçilen Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde mazbatasını aldı. Başkan Kırgöz, Dikili'ye hizmetler sunmaya devam edeceklerini söyledi.

 • AK Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti
  11 Nis AK Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti

  AK Parti heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) ziyaret etti. Heyet, CHP Genel Merkezine giderek CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka ile bir araya geldi. Ziyarette, bayramların barış, huzur ve kardeşlik duygusunu pekiştirdiği vurgulandı.

 • Hong Kong'da spor salonunda çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti
  11 Nis Hong Kong'da spor salonunda çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti

  Hong Kong'un Yau Ma Tei semtinde bulunan 16 katlı bir binadaki spor salonunda çıkan yangında en az 5 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. İtfaiye ekipleri binada mahsur kalan 250 kişiyi kurtardı. Yangının kontrol altına alındığı ve soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.


Advertisement