Türkiye'deki "Suriyeli Gelinler" Endişeli - Son Dakika
Yerel

Türkiye'deki "Suriyeli Gelinler" Endişeli

Müslüm Etgü - Suriye'nin, Türkiye ile olan bazı sınır kapılarını kapatması ve ülkedeki iç karışıklık, bölgedeki Suriyeli gelinleri endişelendiriyor.

01.01.2012 12:45

Müslüm Etgü - Suriye'nin, Türkiye ile olan bazı sınır kapılarını kapatması ve ülkedeki iç karışıklık, bölgedeki Suriyeli gelinleri endişelendiriyor.

Suriye ile imzalanan anlaşmalar çerçevesinde sınır bölgesindeki illerde ticari hareketliliğin yanı sıra, sınırın iki yakasındaki akrabalar arasında da kız alıp verme ilişkileri arttı. Olumlu yönde seyreden ilişkiler nedeniyle Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Kilis ve Hataylı binlerce vatandaş Suriye'deki akrabalarından kız alıp kız verdi. Ancak yaklaşık bir yıldır hergün biraz daha tırmanan iç karışıklık ve Suriye yönetiminin olumsuz tutumu nedeniyle hem ticari hareketlilik azaldı hem de iki ülkedeki akrabaların ziyaretleri. Bu durum en çok Suriye'den evlenen çiftleri özellikle de Suriyeli gelinleri üzüyor.

Suriye'nin bir süre önce "tadilat yapılacağı" gerekçesiyle Akçakale'nin karşısındaki Tellebyat Sınır Kapısı'nı kapatması, Şanlıurfalı damatlar ile Suriyeli gelinlerin üzüntü ve endişelerini daha da artırdı.

Suriye sınırındaki Akçakale'de, bu ülkeden bir akrabasıyla evli olan iki çocuk babası Ahmet Varlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'nin bir süre önce tek taraflı aldığı bir kararla Akçakale ve Nusaybin sınır kapılarını kapattığını hatırlattı.

Bu durumun akrabalık ve ticari ilişkilerin bulunduğu iki ülke vatandaşlarını üzdüğünü anlatan Varlı, ancak en çok üzülenlerin Suriyeli gelinler ile Türk eşleri olduğunu dile getirdi.

-"Şanlıurfa ve çevresinde 3 bin Suriyeli gelin var"-

Şanlıurfa ve çevresinde 3 bin Suriyeli gelinin bulunduğunu söyleyen Ahmet Varlı, bir çok Suriyeli gelinin yaşanan olaylardan olumsuz yönde etkilendiklerini aileleri için tedirginlik duyduklarını dile getirdi.

Suriye yönetiminin Tellebyat Sınır Kapısı'nı kapattığını belirten Varlı,

"Eşlerimiz duygulanıyor, ailelerimizden koptuk mu diye endişeye kapılıyorlar. Çocuklar da 'baba biz artık dedemizi, dayılarımızı ve teyzelerimizi göremeyecek miyiz-' diye soruyorlar. Suriye'ye geçişi sağlayan bazı açık kapılar var ancak uzak olduğu için gidemiyoruz." dedi.

Akçakale Kaymakamlığı'nda çalıştığı için bir çok vatandaşın kendisini aradığını belirten Ahmet Varlı, "Suriye'de akarabası olan kişiler sürekli arıyorlar. Kapıların ne zaman açılacağını akrabalarını ne zaman ziyarete gidebileceklerini soruyorlar. Arayan vatandaşlara yetkililerin konuyu takip ettiğini söylüyoruz. Bunun dışında yapacak bir şey yok." diye konuştu.

-Suriyeli gelinler endişeli ve üzgün-

Ahmet Varlı'nın Suriye kökenli eşi Necva Varlı, Türkiye ile Suriye arasındaki eski ilişkileri özlediklerini, yaşanan son gelişmelerin kendilerini üzdüğünü aileleri için de endişelendiklerini söyledi.

Yaklaşık 5 yıl önce Suriye'den bir akrabasıyla evlenen inşaat işçisi Mehmet Akbaş (38) ise kapı kapanmadan önce sürekli Suriye'ye gidip geldiklerini belirterek, "Kapının kapanmasıyla birlikte ne oraya gidebiliyoruz, ne de ailemi oraya gönderebiliyorum. Sıkıntılı bir durumdayız." diye konuştu.

Suriyeli gelin Süreyya Akbaş da daha önce bir birine 500 metre uzaktaki akrabaların arasına sınır tellerinin girdiğini dile getirdi.

Suriyeli Gelin Süreyya Akbaş, sadece 500 metre mesafedeki akrabaların arasına gerilen dikenli tellerin verdiği üzüntüyü dile getirerek, "Bir yıl öncesine kadar düzenlenen ilişkiler, sınır kapılarının açılması ve vizelerin kaldırılması bizi çok mutlu etti. Akrabalarımızı çok rahat bir şekilde ziyaret ediyorduk. Ancak Suriye'de yaşananların ardından ani bir kararla kapının kapanması bizi sıkıntıya soktu. Tedirginiz" şeklinde konuştu.

Türkiye'de olmaktan mutlu olduğunu anlatan Süreyya Akbaş, 2 ülke vatandaşlarının bir an önce eski günlere dönmeye arzuladıklarını belirtti.

Türkiye'ye yaklaşık 3 yıl önce gelin gelen Suriyeli Hatun Meşur ise iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin evlenmesinde etkili olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Evlendikten sonra kendimi Suriye'de gibi hissediyordum. Çünkü istediğim zaman pasaportla gidip akrabalarımı görebiliyordum. Ancak son yaşananların ardından çok üzüldük. Mesela bir kaç gün önce amcamın oğlu Suriye'de vefat etti ve onun taziyesine gidemedim. Açık olan bazı kapılar var ancak Suriye'deki olaylar nedeniyle gidiş gelişlerimizde sıkıntı yaşarız diye gitmekten korkuyorum. Bu olayların bir an evvel sona ermesini istiyorum."

Şanlıurfa'da yaşayan 3 çocuk annesi Suriyeli gelin Bedia Kader de Suriye'deki olaylar ve kapıların kapanmasının kendisi gibi bütün akrabalarının etkilendiğini dile getirdi.

Yaşananlardan üzüntü duyduklarını ifade eden Kader, olayların bir an önce sona erip, iki ülke arasındaki kapıların yeniden açılması temmenisinde bulundu.

- ŞANLIURFA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Türkiye'deki 'Suriyeli Gelinler' Endişeli - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement