Son Dakika Haberleri: Yargıda Zaman Ayarıyla, Pembe Dosyalar Tarih Oluyor

Yargıda Zaman Ayarıyla, Pembe Dosyalar Tarih Oluyor

Mahkemelerde yargı sürecini kısaltmak için başlatılan proje ile yıllardır adliyelerde kullanılan pembe dosyalar tarihe karışacak.

23.09.2013 10:29
Yargıda Zaman Ayarıyla, Pembe Dosyalar Tarih Oluyor,

Mahkemelerde yargı sürecini kısaltmak için başlatılan proje ile yıllardır adliyelerde kullanılan pembe dosyalar da tarihe karışacak. Yargıda zaman kontrolü olarak adlandırılan, AB'nin finanse ettiği, Adalet Bakanlığı ile Avrupa Konseyi tarafından uygulanan, 'CEPEJ-SATURN' projesi pilot il olan Erzurum'da uygulanmaya başladı. Yeni hazırlanan kırmızı beyaz dosyalara suç için belirlenen süre, gecikme sebepleri, mahkeme gidiş zamanı yer alacak ve bundan böyle soruşturma süresi en aza indirilecek. Proje ile örneğin kasten öldürme suçu 180 gün, cinsel saldırı 200 gün, hakaret 60 gün, tehdit suçunu 55 gün içerisinde soruşturması tamamlanıp mahkeme açılmış olacak. Türkiye'de Erzurum, Amasya adliyeleri ile Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde pilot olarak uygulanan projenin Avrupa'da da ilk olduğunu belirten Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık, 1 Eylül itibari ile projeyi başlattık. Avrupa'da zaman yöntemi sadece mahkemelerde uygulanmış bir model. Biz soruşturma aşamasında da zaman yöntemini kullacağız. Bu Avrupa'da da örnek olmuş olacak. Amaç soruşturma ve yargılama sürelerini kısaltmak dedi.

SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
24 saat kesintisiz haber yayını
Hakkımızda | Reklam | İletişim
SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 28.04.2015 21:16:52. #.232#
ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Yargıda Zaman Ayarıyla, Pembe Dosyalar Tarih Oluyor
[Hata Bildir]