Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Çukurova Üniversitesi haberleri, Çukurova Üniversitesi son dakika, son dakika Çukurova Üniversitesi

Son Dakika Çukurova Üniversitesi Haberleri

Son dakika Çukurova Üniversitesi haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son çukurova üniversitesi haberleri anında burada.


 • 24.11.2023 24 Kas 14:41 24 Kasım Öğretmenler Günü Törenleri Düzenlendi 24 Kasım Öğretmenler Günü Törenleri Düzenlendi

  Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de düzenlenen törenlerle 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı. Törenlerde çelenk sunumu, konuşmalar, öğretmenlere hizmet şeref belgesi verilmesi ve gösteriler gerçekleştirildi.

 • 23.11.2023 23 Kas 14:29 ODTÜ, Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi Araştırma Üniversiteleri Performans Sıralamasında İlk Üçte Yer Aldı ODTÜ, Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi Araştırma Üniversiteleri Performans Sıralamasında İlk Üçte Yer Aldı

  YÖK tarafından açıklanan Araştırma Üniversiteleri Performans Sıralaması'na göre, ODTÜ birinci, Koç Üniversitesi ikinci ve Sabancı Üniversitesi üçüncü sırada yer aldı. Bu üniversiteleri İTÜ, Bilkent ve Boğaziçi takip etti. Ayrıca, 2023 yılında 351 projeye 250 milyon lira destek sağlandı ve 2024 yılında bu destek miktarı 400 milyon liraya yükseltildi.

 • 21.11.2023 21 Kas 11:16 Bedensel engelli milli masa tenisçisi öğretmen oldu Bedensel engelli milli masa tenisçisi öğretmen oldu

  Adana'da başarılı bir kariyere sahip olan bedensel engelli milli masa tenisçisi Berat İnce, Milli Eğitim Bakanlığına beden eğitimi öğretmeni olarak atandı. İnce, öğrencilerine spor yapmanın önemini anlatarak, onlara örnek olmayı hedefliyor. Aynı zamanda masa tenisine devam eden İnce, uluslararası başarılar elde etmeyi amaçlıyor.

 • 17.11.2023 17 Kas 12:25 Adana'da Mentörlük Zirvesi Gerçekleştirildi Adana'da Mentörlük Zirvesi Gerçekleştirildi

  Adana'da Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi (EMMC) tarafından düzenlenen Mentörlük Zirvesi, depremzedelere mentörlük uygulamaları hakkında bilgi desteği sağlamayı amaçladı.

 • 12.11.2023 12 Kas 18:07 Ajda Pekkan Adana'da sevenleriyle buluştu Ajda Pekkan Adana'da sevenleriyle buluştu

  Kerkisolfej Organizasyonun düzenlediği etkinlikte Adana Çukurova Üniversitesi Anfi Tiyatro'da sahne alan Ajda Pekkan, kırk beş yıl aradan sonra Adanalı sevenleriyle buluşmanın mutluluğunu yaşadı. Haftalar öncesinde tüm biletlerin tükendiği konserde mahşeri kalabalığın karşısına çıkan Süperstar, beyaz bir kıyafetle sahneye çıktı. Eşsiz sahne performansı ve büyüleyici yorumuyla dinleyicilere unutulmaz bir akşam yaşatan Ajda Pekkan, yoğun istek üzerine iki kez bis yaparak sevenlerini memnun etti.

 • 11.11.2023 11 Kas 20:11 İşte CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in A Takımı İşte CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in A Takımı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün CHP Genel Merkezi’nde 38. Olağan Kurultay’da seçilen Parti Meclisi’ni topladı. Özel, PM toplantısının bir bölümünde basın toplantısı düzenledi, CHP’nin yeni “Parti Yönetimi Yapılanmasını” ve Merkez Yürütme Kurulu üyelerini açıkladı.

 • 10.11.2023 10 Kas 14:59 Atatürk'ün ölüm yıl dönümü törenlerle anıldı Atatürk'ün ölüm yıl dönümü törenlerle anıldı

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 85. yılında, Adana'nın Kozan ve Aladağ ilçelerinde düzenlenen törenlerle anma gerçekleştirildi. Törenlerde çelenk sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı okunması, şiirlerin okunması ve ödül törenleri gibi etkinlikler düzenlendi. Ayrıca, Çukurova Üniversitesi'nde drama gösterisi ve Atatürk'ün sevdiği şarkıların seslendirildiği bir etkinlik düzenlendi. Törene, birçok önemli isim ve öğrenci katıldı.

 • 06.11.2023 06 Kas 10:47 Veloturk Gran Fondo Çeşme by Salcano Koşuldu Veloturk Gran Fondo Çeşme by Salcano Koşuldu

  Veloturk Gran Fondo Çeşme by Salcano, bu yıl 12 ülkeden 829 bisikletçinin katılımı ile koşuldu. Amatör yol bisikleti yarışı, Çeşme ilçesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında düzenlendi. Yarışta kayıt ücretleri, ihtiyaç sahibi çocuklara bisiklet hediye edilmesine olanak sağladı. Yarışta dereceye giren sporcular ödüllerini aldı.

 • 05.11.2023 05 Kas 17:40 Veloturk Gran Fondo Çeşme by Salcano 2023'te nefes kesen parkurun birincileri belli oldu Veloturk Gran Fondo Çeşme by Salcano 2023'te nefes kesen parkurun birincileri belli oldu

  Veloturk Gran Fondo Çeşme by Salcano 2023 yarışının birincileri, Çeşme'de düzenlenen ödül töreniyle açıklandı. Yarışa 12 ülkeden 829 bisikletçi katıldı ve parkurlarda kıyasıya mücadele edildi. Kadınlar ve erkekler kategorilerinde yapılan yarışta, Salcano Parkuru (110 km) ve Toyota HYBRID Parkuru (63 km) birincileri belirlendi. Ayrıca, Paralimpik B kategorisinde de birincilikler verildi. Yarış sonrasında Çeşme Belediyesi tarafından 'Yaşam Sevincim Çeşme'de Hayat Bulanlar' ödülü verildi.

 • 05.11.2023 05 Kas 15:44 Veloturk Gran Fondo Çeşme by Salcano'da 12 Ülkeden 829 Bisikletçi Yarıştı Veloturk Gran Fondo Çeşme by Salcano'da 12 Ülkeden 829 Bisikletçi Yarıştı

  Veloturk Gran Fondo Çeşme by Salcano, İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen bir amatör yol bisikleti yarışıdır. Bu yıl 12 ülkeden 829 bisikletçinin katılımıyla gerçekleşen yarış, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında çocuklar için düzenlenen bir etkinlik olarak organize edildi. Yarışta dereceye girenler, Salcano Parkuru ve Toyota Hybrid Parkuru olmak üzere farklı kategorilerde yarıştılar.

 • 05.11.2023 05 Kas 10:11 Küresel Isınma ve Vektör Artışıyla Dikkatli Olunmalı Küresel Isınma ve Vektör Artışıyla Dikkatli Olunmalı

  Çukurova Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Kara, küresel ısınma ve yüksek nem nedeniyle Türkiye'de bazı vektör türlerinin artışa geçtiğini ve beraberinde batı Nil ateşi, zika ve tatarcık humması gibi hastalıkların da görülebileceğini söyledi.

 • 04.11.2023 04 Kas 09:56 Çiftçi Safra Kesesi Kanserinden Kurtuldu Çiftçi Safra Kesesi Kanserinden Kurtuldu

  Adana'da çiftçi Kemal Yaprak, safra kesesi kanserine yakalandı ancak yapılan ameliyatlarla sağlığına kavuştu. Safra kesesi kanseri dünyada nadir görülen bir hastalıktır ve genellikle rastlantısal olarak tespit edilir. Yaprak'ın tedavisini gerçekleştiren doktorlar, başarılı bir ameliyatla hastanın tümörden arındırıldığını belirtti. Safra kesesi taşı olan hastaların kanser riskine dikkat çekildi.

 • 04.11.2023 04 Kas 09:27 Çiftçi Safra Kesesi Kanserinden Kurtuldu Çiftçi Safra Kesesi Kanserinden Kurtuldu

  Adana'da çiftçi Kemal Yaprak, safra kesesi kanserine yakalandı ancak yapılan ameliyatlarla sağlığına kavuştu. Safra kesesi kanseri dünyada nadir görülen bir hastalıktır ve genellikle rastlantısal olarak tespit edilir. Yaprak'ın tedavisini gerçekleştiren doktorlar, başarılı bir ameliyatla hastanın tümörlerden arındırıldığını belirtti.

 • 02.11.2023 02 Kas 18:21 Adana'da Yaşar Kemal Sempozyumu Başladı Adana'da Yaşar Kemal Sempozyumu Başladı

  Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 'Doğumunun 100. Yılında Yaşar Kemal Sempozyumu' başladı. Sempozyumun ilk oturumu Mithat Özsan Amfisi'nde gerçekleştirildi. 21 bilim insanı sempozyumda bildiri sunacak.

 • 30.10.2023 30 Eki 15:59 Kırşehir'de Masa Tenisi Yıldızlar Grup Takım ve Ferdi Yarışları Tamamlandı Kırşehir'de Masa Tenisi Yıldızlar Grup Takım ve Ferdi Yarışları Tamamlandı

  Kırşehir'de düzenlenen Masa Tenisi Yıldızlar Grup Takım ve Ferdi Yarışları, 43 takımda 370 sporcunun katılımıyla gerçekleşti. Final müsabakalarının ardından yapılan ödül töreninde konuşan Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı, masa tenisine olan ilginin her geçen gün arttığını belirtti. Gençlik ve Spor İl Müdürü ise farklı şehirlerden gelen sporcu ve antrenörlerle sorunsuz bir şekilde müsabakaları tamamladıklarını ifade etti. Yarışlarda dereceye giren sporculara madalyaları takdim edildi.

 • 26.10.2023 26 Eki 18:53 Fuat Oktay: Türkiye, İsrail'in saldırılarına insani ve vicdani bir mesele olarak yaklaşıyor Fuat Oktay: Türkiye, İsrail'in saldırılarına insani ve vicdani bir mesele olarak yaklaşıyor

  TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin savaşın durması ve sorunun çözümü adına sorumlulukla hareket ettiğini ve bu meseleyi sadece siyasi ve diplomatik bir mesele olmaktan öte insani ve vicdani bir mesele olarak gördüğünü belirtti. Oktay ayrıca Türkiye'nin güçlü olması gerektiğini vurgulayarak, ülkenin çevresindeki krizlerle başa çıkabilmesi için güçlü bir dış politikaya sahip olduğunu ifade etti.

 • 25.10.2023 25 Eki 23:28 Depremde uzuv kaybı yaşayan çocuklara ücretsiz protez desteği sağlayan 'Çocuk İyilik Merkezi' açıldı Depremde uzuv kaybı yaşayan çocuklara ücretsiz protez desteği sağlayan 'Çocuk İyilik Merkezi' açıldı

  Adana'da Çukurova Üniversitesi bünyesinde kurulan Çocuk İyilik Merkezi, depremde uzuv kaybı yaşayan çocuklara ücretsiz ortez ve protez desteği sağlayacak. Merkez, çocukların fiziksel ve psikolojik rehabilitasyonu için gerekli tüm hizmetleri sunmaktadır. Merkezin geçici binasında hizmet vermeye başlayan merkezin destek verdiği çocuk sayısı şimdiden 133'e ulaşmıştır.

 • 23.10.2023 23 Eki 22:23 Adana'da Cumhuriyetin 100. yılında Adana Ekonomisinin Dünü, Bugünü ve Yarını Paneli Gerçekleştirildi Adana'da Cumhuriyetin 100. yılında Adana Ekonomisinin Dünü, Bugünü ve Yarını Paneli Gerçekleştirildi

  Adana Ticaret Odası tarafından düzenlenen 'Cumhuriyetin 100. yılında Adana Ekonomisinin Dünü, Bugünü ve Yarını' adlı panel, Adana'da gerçekleştirildi. Panelde konuşan Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Adana'nın Türkiye'deki ilk sanayileşen şehirlerden biri olduğunu vurgulayarak, Adana'nın potansiyeline inandığını belirtti. Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Bayram ise Adana Ticaret Odası'nın 130 yaşında olduğunu ve cumhuriyetin daha ileriye gitmesi için çalışacaklarını ifade etti. Panele, Adana İl Emniyet Müdürü, üniversite rektörü, sanayi odası başkanı ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 • 17.10.2023 17 Eki 19:22 Sinop'ta Kestane Fiyatları Tavan Yaptı Sinop'ta Kestane Fiyatları Tavan Yaptı

  Sinop'un meşhur Erfelek kestanesi, tahripkar gal arısı ve düşük rekolte nedeniyle kilosu 300 liraya kadar çıktı. Vatandaşlar yüksek fiyatlar nedeniyle kestane almakta zorlanıyor.

 • 17.10.2023 17 Eki 09:32 Önce tekerlekli sandalyeden kurtuldu, şimdi yüzerek hayata tutundu Önce tekerlekli sandalyeden kurtuldu, şimdi yüzerek hayata tutundu

  Adana'da enfeksiyon nedeniyle bacakları kesilen ve gelen destekle protez bacaklarına kavuşan 9 yaşındaki Muhammet, şimdi de yüzerek hayata tutundu.

 • 12.10.2023 12 Eki 16:53 Çukurova Rock Festivali'ne izin verilmedi Çukurova Rock Festivali'ne izin verilmedi

  Adana Valiliği, Çukurova Rock Festivali'ne izin vermedi. Yasak kararının gerekçesi, etkinliğin yapılacağı yerde alkol satışı yapan iş yerlerinin bulunması ve çocukların güvenliğiyle ilgili endişelerdir.

 • 12.10.2023 12 Eki 16:11 Çukurova Rock Festivali, Başlamasına Birkaç Saat Kala Adana Valiliği Tarafından Yasaklandı Çukurova Rock Festivali, Başlamasına Birkaç Saat Kala Adana Valiliği Tarafından Yasaklandı

  Bu yıl 12-13-14-15 Ekim tarihlerinde 6’ncısı yapılması planlanan Çukurova Rock Festivali, Adana Valiliği tarafından yasaklandı. Valiliğin festivali yasaklama kararında; “Etkinliğin yapılacağı yer ve çevresinde alkol satışı yapan iş yerlerinin bulunmasından dolayı etkinliğe katılacaklar arasında yaşı küçük şahısların da bulunacağı göz önüne alındığında alkole dayalı olarak (cinsel saldırı, kasten yaralama, hırsızlık vb.)  asayiş olaylarının yaşanabileceği” gerekçesine yer verildi.

 • 12.10.2023 12 Eki 15:21 Çukurova Rock Festivali, Adana Valiliği tarafından iptal edildi Çukurova Rock Festivali, Adana Valiliği tarafından iptal edildi

  Adana Valiliği, bugün başlayacak olan Çukurova Rock Festivali'ni iptal etti. Valilik, etkinliğin yapılacağı yerde alkol satışı yapan iş yerlerinin bulunmasından dolayı cinsel saldırı ve kasten yaralama gibi olaylar olabileceği nedeniyle güvenlik endişesi yaşandığını belirtti.

 • 09.10.2023 09 Eki 14:51 Balcalı Hastanesi'nde güçlendirme çalışmaları başladı Balcalı Hastanesi'nde güçlendirme çalışmaları başladı

  Kahramanmaraş merkezli depremin ardından kolonlarında yorgunluk tespit edilen Balcalı Hastanesi'nde güçlendirme çalışmaları başladı. Çalışmaların yılsonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

 • 06.10.2023 06 Eki 17:38 Kadirlili Vatandaş Ender Görülen Hastalığa Yakalandı, Prof. Dr. Vedat Turhan Uyardı: 'Son Derece Dikkatli Olunması Gereken Bir Basil İçeriği Olduğu... Kadirlili Vatandaş Ender Görülen Hastalığa Yakalandı, Prof. Dr. Vedat Turhan Uyardı: "Son Derece Dikkatli Olunması Gereken Bir Basil İçeriği Olduğu...

  Osmaniye’nin Kadirli ilçesine 2 yıl önce İsveç’ten izine gelen Cemal Sağmen, burada kullandığı probiyotikten sonra çok ender görülen bir kan hastalığına yakalandı ve sağlığı bozuldu. Sağmen, "Aslında bu konuya vakıf birkaç tane profesör var, benimle iletişim kuran sürekli yardımcı olan onların oralarda tedavi olacak imkanım olsa orada olurdum fakat 1,5 yıllık süreçte hem İsveç'teki hem Türkiye’deki işimden çıkarıldım. 4 çocuğum var eşim İsveç’te maddi imkansızlıklar yaşıyor" dedi. Enfeksiyon Hastaları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Turhan ise, "Bakanlıklarımıza ilgili bildirimler yapıldı. Özellikle küçük çocuklarda immün spesif bireylerde, onkoloji hastalarımızda bu yönüyle kullanılmaması ya da kullanırken son derece dikkatli olunması gereken bir basil içeriği olduğu anlaşılmakta" diye konuştu.

 • 04.10.2023 04 Eki 11:01 Ağır Vasıtaların Neden Olduğu Hasarlar Köprülerde Artıyor Ağır Vasıtaların Neden Olduğu Hasarlar Köprülerde Artıyor

  Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Yapı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Çağatay, aşırı yük taşıyan ağır vasıtaların otoban bağlantı köprülerinde hasara neden olduğunu belirtti. Çağatay, köprülerdeki hasarların önlenmesi için ağır vasıtaların sık sık kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

 • 02.10.2023 02 Eki 10:03 Gümüldür Fayı'nda Deprem Araştırması Başlatıldı Gümüldür Fayı'nda Deprem Araştırması Başlatıldı

  Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi'nden bilim insanlarıyla birlikte Gümüldür fayında hendek açarak eski deprem izleri ve sarsıntı potansiyelini araştırmak amacıyla inceleme başlattıklarını açıkladı. Fayın 6,8 büyüklüğünde deprem oluşturabileceği belirtilirken, elde edilecek sonuçlar kamu kurumlarıyla paylaşılacak ve etkili önlemler alınması sağlanacak.

 • 29.09.2023 29 Eyl 22:05 Art-Ordo-2023 9. Uluslararası Tiyatro Festivali Haftası Sonuçlandı Art-Ordo-2023 9. Uluslararası Tiyatro Festivali Haftası Sonuçlandı

  Kırgızistan'ın ev sahipliğinde düzenlenen Art-Ordo-2023 9. Uluslararası Tiyatro Festivali Haftası, ödül töreniyle sona erdi. Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Erdinç Doğan, festivalde özel jüri ödülüne layık görüldü.

 • 28.09.2023 28 Eyl 11:05 Depremde ailesini kaybeden 13 yaşındaki Verde Arslan protezine kavuştu Depremde ailesini kaybeden 13 yaşındaki Verde Arslan protezine kavuştu

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde ailesini kaybeden ve sol bacağı ampute edilen 13 yaşındaki Verde Arslan, Çukurova Üniversitesi Çocuk İyilik Merkezi aracılığıyla protezine kavuştu. Verde'nin doktorunun başvurusuyla açılan merkez, depremlerden yaralı kurtarılan çocuklara protez ve destek sağlamaktadır.

 • 25.09.2023 25 Eyl 00:14 Altın Koza Sahiplerini Buldu... Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a 'Sinemanın Yüzü' Ödülü Verildi Altın Koza Sahiplerini Buldu... Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a "Sinemanın Yüzü" Ödülü Verildi

  Bu yıl Altın Koza Film Festivali ödül töreninde Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a "Sinemanın Yüzü" ödülü verildi. Altın Koza’da "En İyi Film" ödülünü, Umut Subaşı’nın yönettiği "Sanki Her Şey Biraz Felaket" filmi aldı. "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü "Cam Perde" filmindeki performansıyla Selen Kurtaran aldı. Geçtiğimiz sene hayatını kaybeden oyuncu Rıza Akın anısına verilen "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü ise "Karganın Uykusu" filmindeki performansıyla Ahmet Agğün aldı.

 • 24.09.2023 24 Eyl 09:47 Adana Altın Koza Film Festivali'nde özel ödül alan Türkan Şoray ve Kadir İnanır el ele Adana Altın Koza Film Festivali'nde özel ödül alan Türkan Şoray ve Kadir İnanır el ele

  Bu yıl 30'uncusu düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödülleri 2 bin kişinin katılımıyla sahiplerini buldu. ''Sinemamızın Yüzü Özel Ödülü''nü alan Türkan Şoray ve Kadir İnanır el ele salonu selamladı. Efsane oyuncuları el ele gören birçok kişi iki oyuncu için ''Sinemanın gelmiş geçmiş en iyi ikilisi'' yorumları yapıldı.

 • 24.09.2023 24 Eyl 06:16 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

  Adana'da düzenlenen 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde 'En İyi Film Ödülü' Umut Subaşı'nın yönettiği 'Sanki Her Şey Biraz Felaket' adlı filme verildi. Ahmet Ağğün 'En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne, Selen Kurtaran ise 'En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'ne layık görüldü. Törende ayrıca Türkan Şoray ve Kadir İnanır 'Sinemanın Yüzü' ödüllerini aldı.

 • 24.09.2023 24 Eyl 00:40 30. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde büyük ödüller sahiplerini buldu 30. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde büyük ödüller sahiplerini buldu

  30. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde "Sanki Her Şey Biraz Felaket" filmi "En İyi Film Ödülü"nü kazandı. Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a "Sinemamızın Yüzü Özel Ödülü" takdim edildi. ''En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'' ''Karganın Uykusu'' filmindeki performansıyla Ahmet Ağğün'e, ''En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'' ise ''Cam Perde'' filmindeki performansıyla Selen Kurtaran'a verildi.

 • 24.09.2023 24 Eyl 00:33 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

  Adana Büyükşehir Belediyesince bu yıl 30'uncusu düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ödülleri sahiplerine takdim edildi.

 • 24.09.2023 24 Eyl 00:17 Adana Altın Koza Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu Adana Altın Koza Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde 'En İyi Film Ödülü' Umut Subaşı'nın yönettiği 'Sanki Her Şey Biraz Felaket' adlı filme verildi. Ahmet Ağğün 'En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne, Selen Kurtaran ise 'En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'ne layık görüldü.

 • 22.09.2023 22 Eyl 12:24 Akdeniz Bölgesi'nde Kolon ve Rektum Kanseri Görülme Yaşı Düştü Akdeniz Bölgesi'nde Kolon ve Rektum Kanseri Görülme Yaşı Düştü

  Adana Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi İdari Sorumlusu Prof. Dr. Alper Sözütek, Türkiye'de genellikle 50'li yaşlarda görülen kolon ve rektum kanserlerinin, Akdeniz Bölgesi'nde beslenme ve genetik faktörlerden kaynaklı olarak görülme yaşının 30'a indiğini belirtti. Genç hastalarda bu kanserlerin daha agresif seyrettiğini ve gecikmiş vakalarda diğer organlara sıçrama gösterdiğini vurgulayan Sözütek, kötü beslenme ve dışkılama alışkanlığı olan hastaların aile öyküsü varsa mutlaka tarama yaptırmalarını önerdi.

 • 18.09.2023 18 Eyl 19:47 Çiftçinin kabusu 'Tuta'ya karşı doğal düşman: 'Bracon Didemie' Çiftçinin kabusu 'Tuta'ya karşı doğal düşman: 'Bracon Didemie'

  Adana'da keşfedilen parazitoit, 'Tuta Absoluta'nın düşmanı olacak. Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Karut, bu doğal düşmanın böcek ilacı kullanımını azaltacağını ve insan sağlığına katkı sunacağını belirtti.

 • 18.09.2023 18 Eyl 15:00 Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, 'Yılın Kadın Rektörü' ödülüne layık görüldü Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, 'Yılın Kadın Rektörü' ödülüne layık görüldü

  Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, depremde uzuvlarını kaybeden çocuklara tedavi sunmak amacıyla hayata geçen 'Çocuk İyilik Merkezi'nin kurulmasına öncülük ettiği için İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsünce (İKSAD) 'Yılın Kadın Rektörü' ödülüne layık görüldü.

 • 18.09.2023 18 Eyl 10:40 Çukurova Üniversitesi, Tuta Absoluta zararlısına karşı doğal düşman keşfetti Çukurova Üniversitesi, Tuta Absoluta zararlısına karşı doğal düşman keşfetti

  Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Karut ve ekibi, Adana'da bulunan bir parazitoit olan 'Bracon Didemie'yi keşfederek, domates zararlısı 'Tuta Absoluta'ya karşı biyolojik mücadelede kullanılabilecek bir doğal düşman buldu. Bu doğal düşmanın çoğaltılmasıyla böcek ilacı kullanımının azalması ve çiftçilere büyük bir kolaylık sağlanması hedefleniyor.

 • 13.09.2023 13 Eyl 09:49 Prof. Dr. Zeynep Zaimoğlu: Adana ucuz atlattı Prof. Dr. Zeynep Zaimoğlu: Adana ucuz atlattı

  Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Zaimoğlu, Libya'yı vuran Daniel Kasırgası'nın Adana'yı vurması halinde de yıkımın aynı olacağını ancak fırtınanın son anda yön değiştirerek Libya'ya gittiğini söyledi. Kasırganın ülkemize vurması halinde yıkım etkisinin Libya ile aynı olacağını belirten Zaimoğlu, erken uyarı sistemlerinin önemine dikkat çekti ve Çukurova bölgesinin kış aylarında bol yağışlı geçeceğini ifade etti.

 • 12.09.2023 12 Eyl 17:13 Trakya Üniversitesi Rektörü Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'na katıldı Trakya Üniversitesi Rektörü Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'na katıldı

  Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Yönetim Kurulu Toplantısı'na katıldı. ÜAK üyeleri, yükseköğretimde eğitim standartlarının yükseltilmesi amacıyla 2023-2024 akademik yılına yönelik faaliyetleri değerlendirdi.

 • 12.09.2023 12 Eyl 16:15 Adana'da Üniversite Güvenliği ve Öğrenci Yurtları Sorunları Toplantısı Gerçekleştirildi Adana'da Üniversite Güvenliği ve Öğrenci Yurtları Sorunları Toplantısı Gerçekleştirildi

  Adana Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında, üniversite güvenliği ve öğrenci yurtları sorunları değerlendirme ve koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Vali Köşger, toplantıda Adana'nın üniversite öğrencilerine sunduğu avantajlara dikkat çekerek, öğrencilerin huzur içinde eğitimlerini tamamlamaları ve barınma sorunu yaşamamaları için gereken gayretin gösterileceğini belirtti. Toplantıya, ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

 • 11.09.2023 11 Eyl 11:35 Üniversitelere 2024 yılı için 341 milyar liralık bütçe ödeneği! Aslan payı İstanbul Üniversitesi'nin Üniversitelere 2024 yılı için 341 milyar liralık bütçe ödeneği! Aslan payı İstanbul Üniversitesi'nin

  Yükseköğretim kurumlarına 2024 yılı için verilmesi öngörülen bütçe ödeneği 341 milyar lira olarak belirlendi. İstanbul Üniversitesi, 10 milyar 637 milyon liralık bütçe ödeneğiyle en fazla payı alacak üniversite oldu.

 • 03.09.2023 03 Eyl 16:29 Sıcak çarpması vakaları artıyor Sıcak çarpması vakaları artıyor

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sebe, sıcak çarpması vakalarının tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Özellikle tek yaşayan veya bakıma muhtaç kişilerde fark edilmediği takdirde komaya kadar gidebilen sıcak çarpması, aşırı terleme, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Prof. Dr. Sebe, riskli grupların başında itfaiyeciler, inşaat işçileri, tarım işçileri, çocuklar ve yaşlılar olduğunu söyledi.

 • 30.08.2023 30 Ağu 10:05 ÇÜ Balcalı Hastanesi: Eris varyantı için sıkı izolasyon veya kapanma gerekmeyebilir ÇÜ Balcalı Hastanesi: Eris varyantı için sıkı izolasyon veya kapanma gerekmeyebilir

  ÇÜ Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferit Kuşcu, Covid-19'un alt varyantı Eris'in şu an için sıkı izolasyon veya tekrar kapanma gerektirmediğini belirtti. Kuşcu, Eris'in şiddetli bir hastalık yapmadığını ancak oluşabilecek yeni varyantlar için tüm önlemlerin bırakılmaması gerektiğini söyledi.

 • 29.08.2023 29 Ağu 09:27 Sıcak Hava ve Nem Beyazsinek Popülasyonunu Arttırdı Sıcak Hava ve Nem Beyazsinek Popülasyonunu Arttırdı

  Adana'da sıcak hava ve nemin etkisiyle beyazsinek popülasyonu artış gösteriyor. Beyazsineklerin insan sağlığına zararı olmadığını belirten uzmanlar, havalar soğuduğunda kendiliğinden ortadan kaybolacaklarını söylüyor.

 • 26.08.2023 26 Ağu 11:21 SEYHAN NEHRİ'NİN AKDENİZ'E DÖKÜLDÜĞÜ NOKTADA SU KİRLİLİĞİ ALARM VERİYOR SEYHAN NEHRİ'NİN AKDENİZ'E DÖKÜLDÜĞÜ NOKTADA SU KİRLİLİĞİ ALARM VERİYOR

  ADANA'daki Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, Seyhan Nehri'nin Akdeniz'e döküldüğü nokta olan Mersin'in Tarsus ilçesinin Baharlı Mahallesi'ndeki tarım alanlarının sulandığı drenaj kanallarındaki kirliliğin alarm verdiğini söyledi.

 • 22.08.2023 22 Ağu 11:44 CEGEM Öğrencileri Yeni Başarılara İmza Atıyor CEGEM Öğrencileri Yeni Başarılara İmza Atıyor

  Ceyhan Belediyesi Gençlik ve Eğitim Merkezi (CEGEM) öğrencileri, üniversiteye yerleşme başarısı elde ediyor. CEGEM kursiyerlerinin yüzde 80'i üniversite hayaline kavuşurken, birçok öğrenci prestijli üniversitelerde eğitim alma hakkı kazandı. Başkan Hülya Erdem, CEGEM öğrencilerinin başarılarından gurur duyduğunu belirterek, tebriklerini iletti.

 • 14.08.2023 14 Ağu 10:54 Depremde AFAD Yardımlarını Alamayan Aile Şok Yaşadı Depremde AFAD Yardımlarını Alamayan Aile Şok Yaşadı

  Adana'da yaşayan bir aile, depremde AFAD yardımlarını alamayınca nüfusa gittiklerinde 'Siz burada oturmuyorsunuz' cevabını aldı. Aile, ikametgahlarını düzeltti ancak üniversite sınavına giren ve depremzede kontenjanından yararlanmak isteyen Beyza, 'Siz depremde Adana'da değilmişsiniz' cevabıyla ikinci kez şok oldu.

 • 12.08.2023 12 Ağu 22:45 Uzmanı açıkladı: 'Meteor yağmuru depremi tetiklemez' Uzmanı açıkladı: 'Meteor yağmuru depremi tetiklemez'

  Çukurova Üniversitesi UZAYMER Müdürü Prof. Dr. Aysun Akyüz, bu gece ve yarın gece yaşanacak olan 'Perseid Meteor Yağmuru'nun depremi tetikleyeceği iddialarının bilimle uyuşmadığını söyledi. Akyüz, meteor yağmurlarının yılda 8 kez gerçekleştiğini ve depremle hiçbir bilimsel ilgisi olmadığını belirtti. Ayrıca, Jüpiter ve Satürn'ün de görüş alanına gireceğini ve teleskop ile gözlemlenebileceğini ifade etti.

Advertisement