ABD, Gabon'daki darbe sonrası yardımları askıya aldı - Son Dakika
Dünya

ABD, Gabon'daki darbe sonrası yardımları askıya aldı

ABD, Gabon\'daki darbe sonrası yardımları askıya aldı

ABD, Gabon'da 30 Ağustos'ta gerçekleşen darbe sonrası bu ülkeye olan yardımlarını durdurduğunu açıkladı. Açıklamada, insani yardım, sağlık ve eğitim yardımlarının devam ettiği belirtilirken, geçiş hükümetinin demokratik bir rejim kurması durumunda yardımların devam edeceği ifade edildi. Gabon'da darbenin ardından yapılan seçimlerin usulsüzlükler nedeniyle eleştirildiği ve ABD'nin Gabon halkının demokrasi, refah ve istikrarını desteklediği vurgulandı.

24.10.2023 12:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD'nin Gabon'da 30 Ağustos'ta yapılan darbe sonrası bu ülkeye yardımları askıya aldığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, yaptığı açıklamada, Gabon'a yardımları durdurduklarını açıkladı.

Gabon hükümetine yapılan yardımların çoğunun askıya alındığı belirtilen açıklamada, insani yardım, sağlık ve eğitim yardımlarının devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, "Geçiş hükümeti demokratik bir rejim kurmak için somut adımlar attığında, yardımlarımıza devam edeceğiz." ifadesine yer verildi.

ABD'nin Gabon halkının demokrasi, refah ve istikrarını desteklediğine vurgu yapılan açıklamada, darbe öncesi yapılan seçimlerin galibinin geniş çaplı usulsüzlükler nedeniyle eleştirildiği hatırlatıldı.

Gabon'da darbe

Gabon'da 30 Ağustos'ta ulusal televizyon binasına giren bir grup asker, yönetimi ele geçirdiklerini duyurmuştu.

"Kurumların Geçişi ve Restorasyonu Komitesi (CTRI)" isimli askeri yönetim, 26 Ağustos'ta yapılan seçimlerin iptal edildiğini ve ülke sınırlarının kapatıldığını açıklamıştı.

CTRI liderliğine de Cumhuriyet Muhafızları Komutanı General Nguema'nın getirildiği bildirilmişti.

Mevcut Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, 26 Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanı seçimlerini üçüncü kez kazanmış, oy verme işleminin son saatlerinde "şiddet" uygulandığı gerekçesiyle sokağa çıkma yasağı getirilmiş ve oy sayımı sürerken internet kısıtlanmıştı.

Baba Omar Bongo ilk kez 1967'de cumhurbaşkanı seçilmiş, 2009'da hayatını kaybettiğinde koltuğuna oğlu Ali Bongo oturmuştu.

Bongo ailesi 56 yıldır Gabon'u yönetiyordu.

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya ABD, Gabon'daki darbe sonrası yardımları askıya aldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • İran'ın İsrail'e saldırısı Tahran'da coşkuyla kutlandı
    04:10 İran'ın İsrail'e saldırısı Tahran'da coşkuyla kutlandı

    İran'ın İsrail topraklarını insansız hava aracı ve füzelerle hedef aldığı saldırı İran'da coşkuyla kutlandı. Tahran'da halk, saldırıyı coşkuyla kutlayarak Filistin bayrakları taşıdı. İran Devrim Muhafızları Ordusu, saldırıya cevap olarak İsrail topraklarına insansız hava aracı ve füze ateşledi.

  • İran, İsrail'e yönelik saldırıyı coşkuyla kutladı
    04:04 İran, İsrail'e yönelik saldırıyı coşkuyla kutladı

    İran'ın başkenti Tahran'da halk, İran'ın İsrail topraklarını insansız hava aracı ve füzelerle hedef aldığı saldırıyı coşkuyla kutladı. Filistin meydanında toplanan yüzlerce Tahranlı 'Kahrolsun ABD' ve 'Kahrolsun İsrail' sloganları eşliğinde Filistin bayrakları taşıdı. Devrim Muhafızları Ordusu'na gerçekleşen saldırı nedeniyle halk, saldırıyı kutlarken teşekkür etti.


Advertisement