Son dakika Gabon haberleri, Gabon son dakika, son dakika Gabon

Son Dakika Gabon Haberleri

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Afrika ülkelerinden mevkidaşlarıyla görüştü
  19:55 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Afrika ülkelerinden mevkidaşlarıyla görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumu'nun son gününde, Afrika ülkelerinden mevkidaşlarıyla görüştü.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda Afrika'nın Potansiyeli Tartışıldı
  14:51 Antalya Diplomasi Forumu'nda Afrika'nın Potansiyeli Tartışıldı

  Antalya Diplomasi Forumu 2024 kapsamında düzenlenen 'Afrika'nın Potansiyelini Ortaya Koymak' başlıklı panelde, kıtanın ekonomik ve demografik potansiyeli tartışılarak, kalkınma için atılması gereken adımlar ele alındı. Panelde konuşan bakanlar, gençlerin eğitimi, tarım, gıda sorunu, terörle mücadele ve yatırımlar gibi konuları vurguladılar.

 • Türk Yaş Meyve ve Sebze Sektörü Ocak Ayında İhracatını Artırdı
  18 Şub Türk Yaş Meyve ve Sebze Sektörü Ocak Ayında İhracatını Artırdı

  Türk yaş meyve ve sebze sektörü, ocak ayında gerçekleştirdiği 367,1 milyon dolarlık ihracatın yüzde 62'sini Mersin, Antalya ve Hatay illeri tarafından gerçekleştirdi. Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,2 artış gösterdi. Rusya, Irak ve Romanya, Türk meyve ve sebzeye en fazla talep gösteren ülkeler oldu. Türk meyve ve sebze ihracatı dünyanın 106 farklı noktasına yapıldı.

 • Gabonlu genç, Türkiye'deki operasyonla devasa çene tümöründen kurtuldu
  31 Oca Gabonlu genç, Türkiye'deki operasyonla devasa çene tümöründen kurtuldu

  Gabonlu 23 yaşındaki Yamayong Yamayong, çenesindeki devasa boyutta ileri evre çene kemiği tümöründen Türkiye'deki operasyonla kurtuldu. Tümörün neden olduğu fiziksel ve ruhsal sıkıntılarından kurtulan genç, Türk doktorların başarılı operasyonu sayesinde sağlığına kavuştu ve öz güvenini yeniden kazandı.

 • Kamerun'da Tam-Tam: İletişim Aracı ve Kültürel Zenginlik
  27 Oca Kamerun'da Tam-Tam: İletişim Aracı ve Kültürel Zenginlik

  Kamerun'da uzun yıllar iletişim aracı olarak kullanılan vurmalı çalgı 'tam-tam', düğün, cenaze, şenlik gibi törenlerin vazgeçilmez enstrümanları arasındaki yerini hala koruyor. Afrika'nın en eski enstrümanlarından 'tam-tam', Orta Afrika'da çoğunlukla Gabon ve Kamerun'da yaşayan Beti halkının geleneksel çalgısı olarak biliniyor. Halka evlilik, ölüm, doğum ve benzeri bilgiler, tam-tam notaları aracılığıyla duyuluyordu. Kamerunlu müzisyen Son Takambo Julio Dimitri, tam-tamın tarihsel yolculuğu hakkında açıklamalarda bulundu ve Beti toplumunun tam-tamı bir dil gibi kullandığını belirtti.

 • MKE Ankaragücü, lider Fenerbahçe'yle karşılaşacak
  27 Oca MKE Ankaragücü, lider Fenerbahçe'yle karşılaşacak

  MKE Ankaragücü, Trendyol Süper Lig'in 23. haftasında lider Fenerbahçe'yle deplasmanda karşılaşacak. Emre Belözoğlu'nun teknik direktörlüğe gelmesiyle çıktığı 18 resmi maçın 15'ini kaybetmeyen başkent temsilcisi, son 10 lig maçında sadece bir kez mağlup oldu. MKE Ankaragücü'nün golcü futbolcusu Ali Sowe ise 5 maç aradan sonra takımdaki yerini alacak. Deplasmanda çıktığı son 5 maçı da kaybetmeyen Ankaragücü, eski teknik direktörleri Emre Belözoğlu ve İsmail Kartal'a karşı rakip olacak.

 • Karabük'te Gabonlu üniversite öğrencisinin ölümüyle ilgili yargılama devam ediyor
  24 Oca Karabük'te Gabonlu üniversite öğrencisinin ölümüyle ilgili yargılama devam ediyor

  Karabük'te Filyos Çayı'nda cesedi bulunan Gabon uyruklu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'yı öldürmekle suçlanan sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada müştekilerin ifadeleri ve sanığın savunması dinlendi. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

 • Filyos Çayı'nda ölü bulunan Gabonlu öğrencinin davası takip ediliyor
  24 Oca Filyos Çayı'nda ölü bulunan Gabonlu öğrencinin davası takip ediliyor

  Karabük'te Filyos Çayı'nda cansız bedeni bulunan Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın ölümüne ilişkin süren dava, 'Dina için Feministler' adlı grup tarafından takip ediliyor. Grup, mahkeme heyeti ve sanık avukatlarının ırkçılığın olmadığını iddia etmelerine karşı çıkarak, göçmen kadınların ölümlerinin ardında erkek şiddeti olduğunu vurguladı. Ayrıca, dosyanın etkin bir şekilde soruşturulmadığını ve taleplerin reddedildiğini belirtti.

 • Karabük'te Gabonlu öğrencinin ölümüyle ilgili ırkçılık tartışması yaşandı
  24 Oca Karabük'te Gabonlu öğrencinin ölümüyle ilgili ırkçılık tartışması yaşandı

  Karabük'te Filyos Çayı'nda cesedi bulunan Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın ölümüne ilişkin davanın duruşmasında, genç kızın aile avukatları ile mahkeme başkanı arasında ırkçılık tartışması yaşandı. Aile avukatı, Dina'nın Türkiye'de ırkçılığa maruz kaldığını söylerken, mahkeme başkanı Türkiye'de ırkçılık olmadığını savundu. Dursun Acar ise tutuklu olarak yargılanıyor ve suçlamaları reddediyor.

 • Gabonlu öğrencinin ölümüyle ilgili soruşturmada ikinci duruşma yapıldı
  24 Oca Gabonlu öğrencinin ölümüyle ilgili soruşturmada ikinci duruşma yapıldı

  Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın ölü bulunmasına ilişkin soruşturmanın ikinci duruşmasında, anne Jessica Santda Makemba Panga, kızının son görüntülü görüşmesinde Olivia isimli bir kişi tarafından rahatsız edildiğini belirtti. Duruşmada ayrıca, olayın şüphelisi olarak tutuklu olan Dursun A.'nın savunması da yer aldı. Duruşma 29 Nisan 2024 tarihine ertelendi.

 • Akdeniz Ülkeleri İşadamları Derneği, yatırım atağını sürdürüyor
  20 Oca Akdeniz Ülkeleri İşadamları Derneği, yatırım atağını sürdürüyor

  Akdeniz Ülkeleri İşadamları Derneği öncülüğünde Türk işadamlarının; Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerle, Afrika, Macaristan, Umman, Almanya ve Rusya'ya yönelik yatırım atağı sürüyor. Dernek, İstanbul'da 7 ülkenin büyükelçileriyle bir araya gelerek işbirliği fırsatlarını değerlendirdi. Dernek üyesi firmalar, Afrika ve Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde yatırım yapma hedefiyle hareket ediyor. Umman ve Gana'da gerçekleştirilecek yatırım projeleri için antlaşmalar sağlandı ve görüşmeler devam ediyor. Türk işadamları, bu ülkelerde yapılacak yatırımlarla parlak bir döneme girecek.

 • Türkoğlu Kaymakamı Mustafa Nevzat Mercan, AA'nın 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı
  19 Oca Türkoğlu Kaymakamı Mustafa Nevzat Mercan, AA'nın 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı

  Türkoğlu Kaymakamı Mustafa Nevzat Mercan, Anadolu Ajansı'nın (AA) düzenlediği 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı. Mercan, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin çektiği fotoğrafları inceleyerek, farklı kategorilerdeki fotoğrafları oyladı. Mercan, fotoğraf karelerinin her birinin farklı anlam taşıdığını ve seçmekte zorlandığını belirtti. Ayrıca, AA'nın düzenlediği etkinliğin fotoğraf sanatına ve görsel sanatlara büyük katkı sunduğunu ifade etti.

 • Afrika, 2024'e eski sorunlar ve yeni umutlarla girdi
  10 Oca Afrika, 2024'e eski sorunlar ve yeni umutlarla girdi

  Afrika 2024'e Etiyopya ile Somali arasındaki Somaliland krizi, Sudan'daki iç savaş ve doğal afetlerin gölgesinde girerken bu yıl yapılacak seçimler, kıta halkının umutlarını yeşertiyor.

 • BŞEÜ Öğrencileri, Yılın Kareleri 2023 Oylamasına Katıldı
  09 Oca BŞEÜ Öğrencileri, Yılın Kareleri 2023 Oylamasına Katıldı

  Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde eğitim gören öğrenciler, Anadolu Ajansı'nın (AA) düzenlediği 'Yılın Kareleri 2023' oylamasına katıldı. Kazakistan, Gabon ve Fas'tan gelen öğrenciler, farklı kategorilerde yer alan fotoğraflara oy vererek, AA çalışanlarını tebrik etti.

 • Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Mustafa Alican, 'Yılın Kareleri 2023' oylamasına katıldı
  08 Oca Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Mustafa Alican, 'Yılın Kareleri 2023' oylamasına katıldı

  Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican, Anadolu Ajansı'nın (AA) düzenlediği 'Yılın Kareleri 2023' oylamasına katıldı. Alican, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin çektiği 147 fotoğrafı inceledi ve farklı kategorilerdeki fotoğraflara oy verdi. Rektör Alican, fotoğrafları çeken AA muhabirlerini tebrik etti.

 • 2023'te Siyasi Olaylar ve Doğal Afetler Dikkat Çekti
  30 Ara 2023'te Siyasi Olaylar ve Doğal Afetler Dikkat Çekti

  2023 yılında dünyada ve Türkiye'de siyasi olaylar ve doğal afetler ön plana çıktı. Türkiye'de yaşanan depremler ve sel felaketi, dünya çapında yankı uyandırdı. Ayrıca, Türkiye'de yapılan seçimler ve Rusya-Ukrayna savaşı da dikkat çeken olaylar arasında yer aldı. İsrail-Hamas savaşı, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki operasyon ve Afrika'da yaşanan darbeler de 2023 yılının önemli olayları arasında yer aldı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 2023'te Gazze için yoğun diplomasi
  29 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 2023'te Gazze için yoğun diplomasi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 15 ülkeye 21 ziyaret gerçekleştirdi ve 7 zirveye katıldı.

 • Trendyol Süper Lig'in İlk Bölümünde 524 Farklı Futbolcu Süre Aldı
  28 Ara Trendyol Süper Lig'in İlk Bölümünde 524 Farklı Futbolcu Süre Aldı

  Süper Lig'in 17 maçlık ilk bölümünde 20 takımda 524 farklı futbolcu forma giydi. Bu futbolcuların 237'si Türk, 287'si ise yabancılardan oluştu. Yılport Samsunspor ve Siltaş Yapı Pendikspor en fazla futbolcu kullanırken, Kasımpaşa ve Corendon Alanyaspor en az futbolcu görev verdi. Brezilyalı futbolcular ise en fazla süre alan oyuncu grubunu oluşturdu.

 • Türkiye'den 23 Milyon Dolarlık Çay İhracatı
  12 Ara Türkiye'den 23 Milyon Dolarlık Çay İhracatı

  Türkiye, ocak-kasım döneminde yapılan çay ihracatından 23 milyon 603 bin 945 dolar gelir elde etti. 117 ülkeye çay satışı gerçekleştirilen dönemde, ihracatın geçen yıla göre yüzde 18 arttığı belirtildi. Belçika, Birleşik Krallık ve ABD en fazla çay ihraç edilen ülkeler arasında yer aldı.

 • Gabon Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı Kamerun'da
  06 Ara Gabon Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı Kamerun'da

  Gabon Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı Brice Clotaire Oligui Nguema, Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya ile görüştü. Nguema, darbe sonrasında bütün komşu ülkeleri ziyaret etmiş oldu.

 • İngiliz medyasından çarpıcı Erdoğan analizi: Afrika'da artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor
  28 Kas İngiliz medyasından çarpıcı Erdoğan analizi: Afrika'da artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı analiz eden yazı kaleme alan BBC, Türkiye'nin son dönemde Afrika'da ilerleyen etkisine vurgu yaptı. Erdoğan'ın Osmanlı mirası olan Türkiye'yi coğrafi konumu da kullanarak yeniden küresel güç yapmak istediğine dikkat çekilen yazıda, ''Türkiye hızlı bir şekilde kıtadaki ticaret, insani yardım, eğitim ve diplomasi bağlantılarını genişletti. Erdoğan başkanlık gücünü arttırdı ve İslam dünyasında artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor.'' ifadelerine yer verildi.

 • Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı BMGK'da Afrika ülkelerinin daimi üyelik için ortak tutum sergilemesini istedi
  25 Kas Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı BMGK'da Afrika ülkelerinin daimi üyelik için ortak tutum sergilemesini istedi

  Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Obiang Nguema Mbasogo, Afrika ülkelerinin BMGK'da daimi üyelik için ortak tutum sergilemeleri çağrısında bulundu. Mbasogo, BM'deki adaletsizliğin giderilmesi talebini yeniledi ve Afrika'nın uğradığı tarihsel adaletsizliğin düzeltilmesini istedi.

 • 2 ülkeye yeni büyükelçi atandı
  25 Kas 2 ülkeye yeni büyükelçi atandı

  Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar hakkında kararlar Resmi Gazete'de yer aldı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! Gece yarısı çok sayıda atama ve görevden alma kararı
  25 Kas Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! Gece yarısı çok sayıda atama ve görevden alma kararı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı atama kararnameyle, Gabon ve Belarus'a yeni büyükelçiler atadı. Kararnamede, 10 kentin il ticaret müdürü değişti, TPAO Yönetim Kurulu'nundan üç isim görevden alındı. İki ile de yeni jandarma komutanı atandı.

 • TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı
  24 Kas TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı

  TBMM, 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısını bir önceki döneme göre artırarak 147'ye çıkardı. Hollanda, El Salvador, Trinidad ve Tobago ile Filipinler de dostluk grupları arasına katılan ülkeler arasında yer aldı.

 • İnternet Hızı Türkiye'nin Gerisinde
  23 Kas İnternet Hızı Türkiye'nin Gerisinde

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin mobil ve sabit geniş bant internet hızının düşük olduğunu belirtti. Mobil internet hızında Uganda ve Etiyopya'nın gerisinde olan Türkiye, dünyada 72'nci sırada yer alıyor. Sabit geniş bant internet medya indirme hızında ise 109'uncu sıradayız. Özlale, Türkiye'nin internet hızını artırmak için fiber ağlarla altyapıyı güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fransa'yı Sömürgecilikle Suçladı
  21 Kas Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fransa'yı Sömürgecilikle Suçladı

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bağlantısızlar Hareketi'nin düzenlediği sömürge konulu konferansa gönderdiği mesajda, Fransa'nın sömürgecilik politikalarını eleştirdi. Aliyev, Fransa'nın Güney Kafkasya'yı istikrarsızlaştırdığını ve Ermenistan'ı silahlandırarak yeni savaşların başlamasına zemin hazırladığını belirtti. Ayrıca, Fransa'nın tarihteki köle ticareti ve işlediği insanlık suçlarına da değindi.

 • 2026 FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri'nde 5 maç oynandı
  19 Kas 2026 FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri'nde 5 maç oynandı

  2026 FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri'nde grup maçlarına 5 karşılaşma ile devam edildi. Mısır, Sierra Leone'yi deplasmanda 2-0 mağlup etti. Diğer maçlarda Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ni 1-0 yendi, Zimbabve ile Nijerya 1-1 berabere kaldı, Burundi ise Gabon'a 1-2 mağlup oldu. Mozambik ise Cezayir'e 0-2 yenildi.

 • Afrika, kaynaklarına rağmen sanayileşmede büyümeyi sağlayamıyor
  19 Kas Afrika, kaynaklarına rağmen sanayileşmede büyümeyi sağlayamıyor

  Afrika ülkeleri, son yıllarda daha fazla sanayileşse de sanayi gelirlerinin toplam gelirdeki payında düşüş kaydedildi.

 • TİKA, Gabon'da kakao ve muz yetiştiren kooperatife tarım ekipmanı ve malzeme desteği sağladı
  17 Kas TİKA, Gabon'da kakao ve muz yetiştiren kooperatife tarım ekipmanı ve malzeme desteği sağladı

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gabon'da kakao ve muz yetiştiren kooperatife tarım ekipmanı ve malzeme desteğinde bulundu. Proje kapsamında kooperatife çeşitli makine ve tarım aletleri hibe edildi. Verilen destek ile yeni alanların tarıma açılması ve verimliliğin artırılması hedefleniyor.

 • Sivasspor'da 5 futbolcu milli takımlara çağrıldı
  14 Kas Sivasspor'da 5 futbolcu milli takımlara çağrıldı

  Sivasspor, 5 futbolcusunun milli takımlara çağrıldığını duyurdu. Yunus Emre Konak, Ümit Milli Takım'ın Slovenya ve Norveç maçlarına davet edilirken, Gerson Rodrigues Lüksemburg'un Bosna Hersek ve Lihtenştayn maçlarında forma giyecek. Aaron Appindangoye Gabon'un Kenya ve Burundi maçlarında, Clinton N'Jie Kamerun'un Mauritius ve Libya maçlarında, Ahmed Musa ise Nijerya'nın Lesoto ve Zimbabve maçlarında yer alacak.

 • Gabon'da 2025'te Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri Yapılacak
  13 Kas Gabon'da 2025'te Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri Yapılacak

  Gabon'da 30 Ağustos darbesiyle iktidarı ele geçiren askeri yönetim, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin Ağustos 2025'te yapılacağını duyurdu. CTRI Sözcüsü Albay Ulrich Manfoumbi Manfoumbi, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada seçim takvimini duyurdu. Gabon'da darbe sonrası yapılan seçimler iptal edilmiş ve ülke sınırları kapatılmıştı. Mevcut Cumhurbaşkanı Ali Bongo, 26 Ağustos'ta yapılan seçimleri kazanmıştı.

 • DİNA'NIN CİNAYET ŞÜPHELİSİ: TELEVİZYONDA YABANCI KIZIN ÖLDÜĞÜNÜ GÖRDÜM AMA TANIMADIM
  09 Kas DİNA'NIN CİNAYET ŞÜPHELİSİ: TELEVİZYONDA YABANCI KIZIN ÖLDÜĞÜNÜ GÖRDÜM AMA TANIMADIM

  KARABÜK'te, Filyos Çayı'nda cesedi bulunan Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın (17) ölümüne ilişkin tutuklu yargılanan Dursun Acar (55), adliye binasında alınan geniş güvenlik önlemleri eşliğinde hakim karşısına çıktı.

 • Karabük'te Gabonlu Üniversite Öğrencisinin Ölümüyle İlgili Sanığın Yargılanması Başladı
  08 Kas Karabük'te Gabonlu Üniversite Öğrencisinin Ölümüyle İlgili Sanığın Yargılanması Başladı

  Karabük'te Filyos Çayı'nda cesedi bulunan Gabon uyruklu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'yı öldürmekle suçlanan sanığın yargılanmasına başlandı. Sanık, suçlamaları reddederek genç kızı yardım amacıyla aracına aldığını ve taciz etmediğini savundu. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

 • Gabonlu öğrencinin ölümüyle ilgili tutuklu yargılanan şüpheli, istismar amacı olmadığını söyledi
  08 Kas Gabonlu öğrencinin ölümüyle ilgili tutuklu yargılanan şüpheli, istismar amacı olmadığını söyledi

  Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın ölü bulunmasına ilişkin soruşturmada tutuklu olarak yargılanan Dursun A., ilk duruşmada Dina'yı iyilik yapmak gerekçesiyle aracına aldığını, istismar amacının olmadığını söyledi.

 • Dina'nın cinayet şüphelisi: Televizyonda yabancı kızın öldüğünü gördüm ama tanımadım
  08 Kas Dina'nın cinayet şüphelisi: Televizyonda yabancı kızın öldüğünü gördüm ama tanımadım

  KARABÜK'te, Filyos Çayı'nda cesedi bulunan Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın (17) ölümüne ilişkin tutuklu yargılanan Dursun Acar (55), adliye binasında alınan geniş güvenlik önlemleri eşliğinde hakim karşısına çıktı.

 • BMGK Gazze'deki Gelişmeleri Ele Almak İçin Kapalı Oturumda Toplandı
  06 Kas BMGK Gazze'deki Gelişmeleri Ele Almak İçin Kapalı Oturumda Toplandı

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Gazze'deki gelişmeleri ele almak için kapalı oturumda bir araya geldi. BMGK, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin'in talebi üzerine toplandı ve 7 Ekim'den bu yana 6. kez acil oturum düzenledi. BMGK'nin geçici üyesi olan Gabon'un BM Daimi Temsilcisi Michel Xavier Biang, süper güçler arasındaki rekabetin ve fikir birliği sağlanamamasının Konsey'in anlaşma sağlayamamasının temel sorunlardan olduğunu belirtti. Gabon, acilen insani ateşkes sağlanması taraftarı olduğunu vurguladı. Geçen ay BMGK'de Gazze'ye ilişkin 4 farklı karar tasarısı veto edilmişti.

 • Gabon, Çalınan Fang Maskesini Geri Almak İçin Yasal İşlem Başlattı
  06 Kas Gabon, Çalınan Fang Maskesini Geri Almak İçin Yasal İşlem Başlattı

  Gabon yönetimi, Fransız sömürge valilerinden birinin çaldığı ve Mart 2022'de Montpellier kentinde açık artırmada 4,2 milyon avroya satılan geleneksel Fang maskesini geri almak için yasal işlem başlattı. Fransız bir çift tarafından satın alınan maske, Gabon yönetimi tarafından Paris'te yapılan yasal süreçle geri alınmak isteniyor.

 • Karabük'te Filyos Çayı'nda öğrencinin cesedi bulundu, şüpheli tutuklandı
  02 Kas Karabük'te Filyos Çayı'nda öğrencinin cesedi bulundu, şüpheli tutuklandı

  Karabük Üniversitesi öğrencisi Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın cesedinin bulunmasına ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede, şüphelinin öğrenciye cinsel saldırıda bulunmak istediği ve ölümüne sebep olduğu belirtilerek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

 • Dina'nın iddianamesi kabul edildi; cinayet şüphelisi siyahi kadınlardan hoşlanıyormuş
  01 Kas Dina'nın iddianamesi kabul edildi; cinayet şüphelisi siyahi kadınlardan hoşlanıyormuş

  KARABÜK'te, Filyos Çayı'nda cesedi bulunan Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın (17) cinayetiyle ilgili hazırlanan iddianamede, Karabük Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

 • Uganda, ABD'nin gümrüksüz ticaret programından çıkarılmasına tepki gösterdi
  01 Kas Uganda, ABD'nin gümrüksüz ticaret programından çıkarılmasına tepki gösterdi

  Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni'nin Kıdemli Yardımcısı Odrek Rwabwogo, ABD'nin Uganda'yı gümrüksüz ticaret programından çıkarma kararını eleştirerek, Ugandalıların cezalandırılması gerektiği düşüncesine karşı çıktı. Rwabwogo, ABD'nin bu kararının Ugandalı çiftçi ve orta ölçekli işletmeleri olumsuz etkileyeceğini vurguladı. ABD, insan hakları ihlalleri gerekçesiyle Uganda, Gabon, Nijer ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ni bu programdan çıkarma kararı almıştı.

 • Dina'nın avukatları: İddianameyi kabul etmiyoruz, etkin soruşturma yürütülmedi
  01 Kas Dina'nın avukatları: İddianameyi kabul etmiyoruz, etkin soruşturma yürütülmedi

  KARABÜK'te, Filyos Çayı'nda cesedi bulunan Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın (17) avukatlarınca yapılan ortak yazılı açıklamada, hazırlanan iddianamede kaygıların gidermediği ve tatmin edici cevaplar verilmediği belirtildi.

 • Fransa'da Çifti Kandıran Tüccar Mahkemeye Çıktı
  01 Kas Fransa'da Çifti Kandıran Tüccar Mahkemeye Çıktı

  Fransa'da bir çift, 150 euroya aldıkları maskeyi 4,2 milyon euroya satan bir tüccarı mahkemeye verdi. Emekli çift, maskeyi atalarının evinde bulduktan sonra bir tüccara sattı. Ancak altı ay sonra maskeyi gerçek değerinin üzerinde bir fiyata sattığını öğrendiler. Gabon hükümeti, satışın iptal edilmesini ve maskenin Gabon'a geri gönderilmesini talep etti. Fransa Parlamentosu daha önce Senegal ve Benin'den çalınan eserlerin geri gönderilmesi yönünde oy kullanmıştı.

 • Gabon'da Parlamento Göreve Başladı
  31 Eki Gabon'da Parlamento Göreve Başladı

  Gabon'da 30 Ağustos'ta gerçekleşen askeri darbenin ardından Parlamento'nun göreve yeniden başladığı bildirildi. Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı General Brice Oligui Nguema liderliğinde açılışı gerçekleştirilen Parlamento'ya 98 milletvekili ve 70 senatör atandı. Ülkede geçiş dönemi boyunca görev yapacak Parlamento'nun görev süresi henüz belirlenmedi.

 • ABD, insan hakları ihlalleri gerekçesiyle 4 Afrika ülkesini ticaret programından çıkarıyor
  31 Eki ABD, insan hakları ihlalleri gerekçesiyle 4 Afrika ülkesini ticaret programından çıkarıyor

  ABD Başkanı Joe Biden, Uganda, Gabon, Nijer ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ni insan hakları ihlalleri ve hukukun üstünlüğü, işçi hakları ve çoğulculuk gibi alanlarda ilerleme kaydedilmemesi nedeniyle gümrüksüz ticaret programından çıkarma kararı aldı. Bu kararla birlikte 2024 başı itibarıyla bu 4 Afrika ülkesi, 'Afrika Büyüme ve Fırsat Yasası'ndan (AGOA)' faydalanamayacak.

 • BŞEÜ 2. Bilim Şenliği'nde TÖMER öğrencileri ülkelerine ait oyunları sergiledi
  27 Eki BŞEÜ 2. Bilim Şenliği'nde TÖMER öğrencileri ülkelerine ait oyunları sergiledi

  Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) tarafından organize edilen 2. Bilim Şenliği'nde, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) öğrencileri ülkelerine ait oyunları sergiledi. TÖMER öğrencileri, Kazakistan, Sudan ve Gabon'dan gelenlerin yöresel yemeklerini ve oyunlarını katılımcılara sundu.

 • Rusya ve Çin, BM Güvenlik Konseyi'nde Gazze Şeridi'nde 'insani ateşkes' çağrısını veto etti
  25 Eki Rusya ve Çin, BM Güvenlik Konseyi'nde Gazze Şeridi'nde 'insani ateşkes' çağrısını veto etti

  Rusya ve Çin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Gazze Şeridi'nde 'insani ateşkes' ve insani yardımların güvenli geçişi çağrısında bulunan karar tasarısını veto etti. ABD'nin New York kentinde BM Güvenlik Konseyi, İsrail ve Filistin gündemiyle toplandı. Rusya ve Çin, ABD tarafından hazırlanan Gazze Şeridi'nde 'insani ateşkes' ve insani yardımların güvenli geçişi çağrısında bulunan karar tasarısını veto etti. Arnavutluk, Fransa, Ekvador, Gabon, Gana, Japonya, Malta, İsviçre, İngiltere ve ABD karar tasarısı lehte, Rusya, Çin ve Birleşil Arap Emirlikleri (BAE) aleyhte oy kullandı. Brezilya ve Mozambik ise çekimser kaldı. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia yaptığı açıklamada, ABD'nin karar tasarısında ateşkes çağrısı yapmadığını ve Gazze Şeridi'nde sivillere yönelik saldırıları kınamadığı için sert bir şekilde eleştirdi. Nebenzya, 'Bu son derece siyasallaştırılmış belgenin açıkça tek bir amacı var. Sivilleri kurtarmak değil, ABD'nin bölgedeki siyasi durumuna destek olmak' dedi. BM Güvenlik Konseyi'ne Brezilya tarafından 18 Ekim'de sunulan karar tasarısı, ABD tarafından veto edilmişti. Karar tasarısında, Gazze Şeridi'nde 'insani ateşkes', İsrail'e Gazze'deki sivillerin ve BM personelinin güneye taşınması yönündeki emrini iptal etmesi tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunulmuş, Hamas'ın saldırıları ve sivillere yönelik her türlü şiddet ve düşmanlık ile her türlü terör eylemi kınanmıştı. - NEW YORK

 • BMGK'da Hamas'ın 7 Ekim operasyonunu kınayan ABD öncülüğündeki karar tasarısını 3 ülke veto etti
  25 Eki BMGK'da Hamas'ın 7 Ekim operasyonunu kınayan ABD öncülüğündeki karar tasarısını 3 ülke veto etti

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, Hamas'ın 7 Ekim'deki operasyonunu kınayan, İsrail'in saldırılarını kendini savunma hakkı olarak tanımlayan ABD öncülüğündeki karar tasarısını Rusya, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri veto etti.

 • Iraklı ve Afrikalı Futbolcular Türkiye'de Amatör Liglerde Top Koşturuyor
  25 Eki Iraklı ve Afrikalı Futbolcular Türkiye'de Amatör Liglerde Top Koşturuyor

  Iraklı ve Afrikalı futbolcular, Türkiye'ye barınmak ya da eğitim görmek için gelenler arasında yer alıyor. Yozgat'ta kurulan Irak Futbol Takımı, Gana, Fas, Gabon ve Nijerya asıllı oyuncuların da yer aldığı bir takımdır. Bu futbolcular, amatör liglerde futbol oynayabilmek için antrenmanlarını Yozgat Şehir Stadyumu yanında bulunan dış sahada sürdürmektedir. Ayrıca, çeşitli şehirlerde düzenlenen futbol turnuvalarında da boy göstermektedirler. Bu futbolcular, Türkiye'de stres atıp zaman geçirerek mutlu olduklarını ifade etmektedirler.

 • ABD, Gabon'daki darbe sonrası yardımları askıya aldı
  24 Eki ABD, Gabon'daki darbe sonrası yardımları askıya aldı

  ABD, Gabon'da 30 Ağustos'ta gerçekleşen darbe sonrası bu ülkeye olan yardımlarını durdurduğunu açıkladı. Açıklamada, insani yardım, sağlık ve eğitim yardımlarının devam ettiği belirtilirken, geçiş hükümetinin demokratik bir rejim kurması durumunda yardımların devam edeceği ifade edildi. Gabon'da darbenin ardından yapılan seçimlerin usulsüzlükler nedeniyle eleştirildiği ve ABD'nin Gabon halkının demokrasi, refah ve istikrarını desteklediği vurgulandı.

 • Türkiye'nin Çay İhracatı Yüzde 23 Arttı
  22 Eki Türkiye'nin Çay İhracatı Yüzde 23 Arttı

  Türkiye'nin çay ihracatı, 2022'nin aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 20 milyon 444 bin 962 dolara ulaştı. Türk çayına en çok talep ise Belçika, ABD ve Birleşik Krallık'tan geldi. Türk çayının pazar çeşitliliğinin artırılması amacıyla çeşitli projeler geliştirildiği belirtildi.

 • Kenya Milli Takım Teknik Direktörü Engin Fırat, Avrupa takımlarının dikkatini çekti
  20 Eki Kenya Milli Takım Teknik Direktörü Engin Fırat, Avrupa takımlarının dikkatini çekti

  Kenya Milli Takım Teknik Direktörü Engin Fırat, Rusya ile oynanan hazırlık maçının ardından Avrupa takımlarının dikkatini çekti. Rusya ekipleri CSKA Moskova ve Rubin Kazan'ın yanı sıra Azerbaycan ve Kosova milli takımları Engin Fırat ile ilgileniyor. Engin Fırat'ın Kenya tarafından verilen sözlerin tutulmamasından dolayı rahatsız olduğu ve kasım ayında yeni durağını seçeceği belirtiliyor.

 • Engin Fırat, Avrupa takımlarının dikkatini çekti
  20 Eki Engin Fırat, Avrupa takımlarının dikkatini çekti

  Kenya Milli Takım Teknik Direktörü Engin Fırat, Rusya maçının ardından Avrupa takımlarının dikkatlerini üzerine çekti. CSKA Moskova, Rubin Kazan, Azerbaycan ve Kosova milli takımları da Engin Fırat ile ilgileniyor. Fırat'ın başarılı performansı ve Kenyalı oyuncuların sistemli oyunu, Rusya Teknik Direktörü Valeri Karpin tarafından övgüyle karşılandı. CSKA Moskova, Rubin Kazan, Azerbaycan ve Kosova milli takımları, Fırat ile temaslarını sıklaştırdı. Fırat'ın yeni durağını kasım ayında seçeceği belirtildi.

 • Türkiye'nin Afrika İhracatı 15,3 Milyar Dolara Ulaştı
  20 Eki Türkiye'nin Afrika İhracatı 15,3 Milyar Dolara Ulaştı

  Türkiye Ticaret Bakanlığı, geçen yıl 23,6 milyar dolar olan Afrika ihracatının bu yılın ilk 9 ayında 15,3 milyar dolara ulaştığını duyurdu. Bakanlık, Afrika ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi stratejisi kapsamında çalışmaların devam ettiğini ve Afrika pazarında Türk müteahhitlerinin 85,4 milyar dolarlık projeler üstlendiğini belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin 48 Afrika ülkesiyle ticaret anlaşması imzaladığı ve kıtadaki büyükelçilik ve ticaret müşavirliklerinin sayısını artırdığı ifade edildi.

 • Türkiye, Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi ile bölgedeki ticaret hacmini son 20 yılda yüzde 800 artırdı
  20 Eki Türkiye, Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi ile bölgedeki ticaret hacmini son 20 yılda yüzde 800 artırdı

  Türkiye, Ticaret Bakanlığı'nın Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi kapsamında, son 20 yılda Afrika ülkeleriyle ticaret hacmini yüzde 800 artırdı. Afrika'ya ihracat geçen yıl 23,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, Türk müteahhitleri de Afrika'da 85,4 milyar dolarlık proje üstlendi. Ticaret müşaviri sayısının artırılmasıyla birlikte Afrika kıtasıyla ilişkilerin hızlanması amaçlanıyor.

 • Gabon'da askeri darbeyle iktidara gelen General Brice Oligui Nguema, cumhurbaşkanı maaşından feragat etti
  19 Eki Gabon'da askeri darbeyle iktidara gelen General Brice Oligui Nguema, cumhurbaşkanı maaşından feragat etti

  Gabon'da askeri darbeyle iktidara gelen General Brice Oligui Nguema, ülkedeki ekonomik durumdan ötürü cumhurbaşkanı maaşından feragat etti. Hükümet Sözcüsü Ulrich Manfoumbi, Nguema'nın sadece Cumhuriyet Muhafızları Komutanı olarak maaş alacağını duyurdu. Geçiş hükümetinin Cumhurbaşkanı Nguema, yolsuzluklarla mücadele edeceklerini söz vermişti. Darbe sonrası birçok üst düzey yönetici tutuklanmıştı.

 • İsrail ordusu: 'Teröristlerin Lübnan'dan sızma girişimi engellendi'
  17 Eki İsrail ordusu: "Teröristlerin Lübnan'dan sızma girişimi engellendi"

  İsrail ordusu, Lübnan topraklarından sınırdaki çitlere yaklaştığı ve bomba yerleştirdiği tespit edilen 4 teröristin etkisiz hale getirildiğini, ayrıca Gazze Şeridi'nde Hamas'a ait 200'den fazla noktaya saldırı gerçekleştirildiğini açıkladı.

 • Kenya Milli Takımı, Rusya ile 2-2 berabere kaldı
  16 Eki Kenya Milli Takımı, Rusya ile 2-2 berabere kaldı

  Engin Fırat'ın teknik direktörlüğünü yaptığı Kenya Milli Takımı, Antalya'da oynanan hazırlık maçında Rusya ile 2-2 berabere kaldı. 2026 Dünya Kupası Afrika Elemeleri öncesi hazırlıklarını sürdüren Kenya, maçta öne geçse de son dakikada yediği golle beraberliği kabul etti.

 • Türkiye ve Afrika Ülkeleri Arasındaki Ticaret Hacmi Artırılacak
  13 Eki Türkiye ve Afrika Ülkeleri Arasındaki Ticaret Hacmi Artırılacak

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki iletişimi güçlü tutarak karşılıklı ticaret hacmini artırmak için çalışacaklarını belirtti. Bolat, Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu'nda gerçekleştirdiği ikili görüşmeler hakkında değerlendirmede bulundu ve Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle eşit ortaklık, kardeşlik ve karşılıklı saygı temelinde ilişkiler geliştirmeyi amaçladığını vurguladı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'El Ariş Havalimanı'na ilaç, dayanıklı gıda, konserve, çocuk bezi, tıbbi malzemelerin de bulunduğu bir insani yardım uçağımızı...
  13 Eki Cumhurbaşkanı Erdoğan: "El Ariş Havalimanı'na ilaç, dayanıklı gıda, konserve, çocuk bezi, tıbbi malzemelerin de bulunduğu bir insani yardım uçağımızı...

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "El Ariş Havalimanı'na ilaç, dayanıklı gıda, konserve, çocuk bezi, tıbbi malzemelerin de bulunduğu bir insani yardım uçağımızı bu sabah gönderdik.

 • Gabon'da Ali Bongo'nun eşi Sylvia tutuklandı
  12 Eki Gabon'da Ali Bongo'nun eşi Sylvia tutuklandı

  Gabon'da askeri darbeyle görevden alınan Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba'nın eşi Sylvia Bongo Ondimba Valentin, 'zimmetine para geçirme ve kara para aklama' suçlarından tutuklandı. Gabon'da yapılan yolsuzluklarla mücadele kapsamında birçok üst düzey yönetici tutuklanmıştı.

 • Hafter, ABD'nin yaptırımları ile Rusya'nın desteği arasında zor bir sınav veriyor
  03 Eki Hafter, ABD'nin yaptırımları ile Rusya'nın desteği arasında zor bir sınav veriyor

  ABD'li ve Rus yetkililerin, Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'le gerçekleştirdikleri mekik diplomasisi, dünyanın bu iki büyük askeri gücünün, Hafter'i kendi saflarına çekme çabası olarak görülüyor.

 • Gabon'un çocuk futbolcuları nasıl istismar edildi?
  03 Eki Gabon'un çocuk futbolcuları nasıl istismar edildi?

  Futbolun yönetim kadroları, Gabon'da genç cinsel istismar mağdurlarını korumada başarısız oldukları suçlamalarıyla karşı karşıya. BBC Africa Eye, otuz yıldır bu sporun her kademesini istila eden bir ağdan bahseden 30'dan fazla görgü tanığıyla konuştu.

 • Gabon'da Darbe Sonrası General Nguema, Kongo Cumhurbaşkanı ile Görüştü
  02 Eki Gabon'da Darbe Sonrası General Nguema, Kongo Cumhurbaşkanı ile Görüştü

  Gabon'da 30 Ağustos darbesiyle iktidarı ele geçiren General Brice Oligui Nguema, Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou N'guesso ile resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. General Nguema, Kongo Cumhuriyeti'nde Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile görüşerek ülkesindeki gelişmeleri paylaştı.

 • Fransa sonrası Nijer ve Sahel'de yeni dinamikler
  28 Eyl Fransa sonrası Nijer ve Sahel'de yeni dinamikler

  Nebahat Tanrıverdi Yaşar, Fransa silahlı kuvvetlerinin Nijer'den çekilmesini ve sonrasında Nijer'de oluşan yeni dinamikleri AA Analiz için kaleme aldı.

 • ABD, Gabon'a yapılan dış yardım programlarını durdurdu
  27 Eyl ABD, Gabon'a yapılan dış yardım programlarını durdurdu

  ABD yönetimi, Gabon'da ordunun yönetimi ele geçirmesini değerlendirerek, dış yardım programlarını geçici olarak durdurma kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gabon hükümetine fayda sağlayan bazı yardım programlarının durdurulduğunu açıkladı. Bu tedbir, uluslararası ortakların adımlarıyla uyumlu bir şekilde atıldı.

 • Gabon'da eski bakanlar yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandı
  26 Eyl Gabon'da eski bakanlar yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandı

  Gabon'da 30 Ağustos darbesinin ardından, eski Petrol Bakanı Vincent de Paul Massassa ve eski Bayındırlık Bakanı Leon Armel Bounda Balondzi, yolsuzluk soruşturmaları kapsamında tutuklandı. Darbe sonrası yapılan yolsuzlukla mücadele kapsamında birçok üst düzey yönetici tutuklanmıştı.

 • Gabon hangi yarım kürede? Gabon'un konumu ve harita bilgisi
  25 Eyl Gabon hangi yarım kürede? Gabon'un konumu ve harita bilgisi

  Orta Afrika'da yer alan Gabon, büyük ölçüde Güney Yarımküre'de bulunur. Ekvatorun güneyindeki bu konumu, ülkenin iklimini ve mevsimlerini etkiler. Gabon'un coğrafi sınırları, Atlas Okyanusu ve komşu ülkeleri Kamerun, Ekvator Ginesi ve Kongo Cumhuriyeti ile belirlenir. Yaklaşık 267,667 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan Gabon, tropikal ormanlar, nehirler, göller ve sahil bölgeleri gibi çeşitli coğrafi özelliklere sahiptir. Başkenti Libreville, ülkenin ekonomik ve kültürel merkezidir.

 • Fransa, Nijer'deki Askeri Cuntayla İlişkilerini Sonlandırıyor
  25 Eyl Fransa, Nijer'deki Askeri Cuntayla İlişkilerini Sonlandırıyor

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nijer'deki askeri cuntanın yönettiği darbenin ardından büyükelçisini geri çekeceğini ve ülkeyle askeri iş birliğini sonlandıracağını açıkladı. Macron, Fransız askerlerin gelecek aylarda Nijer'den ayrılacağını belirtirken, Nijer'deki cunta yönetimi bu kararı memnuniyetle karşıladı. Fransa'nın Afrika'nın Sahel bölgesindeki İslamcı militanlarla mücadelesine ve bölgedeki etkisine darbe vuracak olan bu karar, Fransız sömürgesi olan ülkedeki askeri darbe sonrası protestoların bir sonucu olarak değerlendiriliyor.

 • Fransa Müslüman kadınlarla neden uğraşıyor?
  22 Eyl Fransa Müslüman kadınlarla neden uğraşıyor?

  Avrupa İslamofobi Raporu eş editörü Farid Hafez, Fransa'da devlet okullarında abaya yasağının laiklik argümanıyla Müslüman kadın bedenini ve diğer azınlıkları kontrol etmede nasıl araç haline getirildiğini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Gabon'da Cumhurbaşkanı Ali Bongo'nun oğlu tutuklandı
  20 Eyl Gabon'da Cumhurbaşkanı Ali Bongo'nun oğlu tutuklandı

  Gabon'da askeri darbeyle görevden alınan Cumhurbaşkanı Ali Bongo'nun oğlu Nureddin Bongo, zimmetine para geçirme, devlet kurumlarına ihanet, çete kurma suçlamasıyla tutuklandı. Nureddin Bongo, eski hükümette stratejik danışman olarak görev yapmıştı. Gabon'da 30 Ağustos'ta gerçekleşen darbenin ardından birçok üst düzey yöneticiyle birlikte yargılanacak.

 • Afrika'nın BM'deki temsiliyet sorunu
  18 Eyl Afrika'nın BM'deki temsiliyet sorunu

  Afrika kıtası, sahip olduğu nüfus ve geniş coğrafyaya rağmen Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluşta yeterli güç ve temsile sahip değildir. BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) sadece 3 üye bulunan Afrika, kendi kıtası hakkında karar alamamakta ve önemli kararlarda etkili olamamaktadır. Afrika ülkeleri, BMGK'de daha fazla temsil edilmek ve veto yetkisi kazanmak için reform taleplerinde bulunmaktadır.

 • Süper Lig Takımları 184 Yabancı Futbolcu Transfer Etti
  16 Eyl Süper Lig Takımları 184 Yabancı Futbolcu Transfer Etti

  Trendyol Süper Lig takımları, birinci transfer ve tescil döneminde kadrolarına 184 yabancı futbolcu kattı. Ligde mücadele eden 20 takım, kadrosuna 276 futbolcuyu dahil etti. Yeni transfer edilen futbolculardan 92'sini yerli, 184'ünü ise yabancı futbolcular oluşturdu. En fazla yabancı oyuncu transferine Atakaş Hatayspor imza attı. En az yabancı oyuncu transferini yapan takım ise transfer tahtasını son gün açarak 3 ismi kadroya dahil eden Mondihome Kayserispor oldu. Süper Lig ekipleri, 62 farklı ülkeden transfer yaptı. Ligdeki takımların transfer ettiği futbolcular arasında en fazla payı 14 kişiyle Brezilyalılar aldı.

 • TEM'DE OTOMOBİLE ÇARPAN TIR'DAKİ SU ŞİŞELERİ YOLA DÖKÜLDÜ, YOĞUN TRAFİK OLUŞTU-1
  15 Eyl TEM'DE OTOMOBİLE ÇARPAN TIR'DAKİ SU ŞİŞELERİ YOLA DÖKÜLDÜ, YOĞUN TRAFİK OLUŞTU-1

  Zeki GÜNAL/İSTANBUL GAZİOSMANPAŞA TEM Otoyolu'nda su şişesi yüklü TIR önündeki otomobile çarptı.

 • THY Uçağının İniş Takımında Ceset Bulundu
  15 Eyl THY Uçağının İniş Takımında Ceset Bulundu

  Türk Hava Yolları'nın Amsterdam-İstanbul seferini tamamlayan uçağının teknik bakımı sırasında iniş takımında bir ceset bulundu. İstanbul Havalimanı'na iniş yapan uçak daha sonra teknik bakıma alındı ve yapılan incelemede kaçak bir yolcunun cesedi bulundu. Olay yerine polis ekipleri çağırılırken, geniş soruşturma başlatıldı.

 • Fransa ve Orta Afrika Cumhuriyeti liderleri Gabon'daki durumu görüştü
  13 Eyl Fransa ve Orta Afrika Cumhuriyeti liderleri Gabon'daki durumu görüştü

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Faustin Archange Touadera, Gabon'daki durumu ele almak üzere bir araya geldi. İki lider, OAC'deki durum, iki ülke arasındaki ilişkiler ve Gabon'daki geçiş süreci hakkında görüş alışverişinde bulundu. Macron, Touadera'ya Orta Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun Gabon'daki siyasi sürece arabuluculuk yapmasından dolayı teşekkür etti. Fransa, Gabon'daki geçiş sürecinin hızlı ilerlemesi ve özgür seçimlerin düzenlenmesi için bölge ülkelerinin çabalarını desteklemektedir.

 • Gabon'da Başbakan, yolsuzlukla suçlanan bakanların yargılanması gerektiğini söyledi
  13 Eyl Gabon'da Başbakan, yolsuzlukla suçlanan bakanların yargılanması gerektiğini söyledi

  Gabon'da geçiş hükümetinin Başbakanı Raymond Ndong Sima, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Ali Bongo yönetiminde görev yapan ve adı yolsuzluğa karışan bakanların yargılanması gerektiğini belirtti. Sima ayrıca, Gabon'un yoksullukla mücadele etmek için yatırımcılara ihtiyaç duyduğunu ve Fransa ile ilişkilerin devam edeceğini söyledi.

 • Sahra Afrikası'nda iki ayrı darbe iki farklı tutum
  11 Eyl Sahra Afrikası'nda iki ayrı darbe iki farklı tutum

  Ömer Faruk Doğan, 26 Temmuz'da Nijer'de, 30 Ağustos'ta ise Gabon'da gerçekleşen darbeleri ve bu darbelere iç ve dış dinamiklerin etkilerini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Gabon'da Yeni Başbakan Seçimlerin İki Yıl İçinde Yapılması Gerektiğini Söyledi
  10 Eyl Gabon'da Yeni Başbakan Seçimlerin İki Yıl İçinde Yapılması Gerektiğini Söyledi

  Gabon'da darbeyle yönetime el konulmasının ardından yeni başbakan Raymond Ndong Sima, ülkenin gelecek iki yıl içinde seçime gitmesi gerektiğini belirtti. Seçim takviminin yakında karara bağlanacağı ifade edildi.

 • Gabon'da darbe sonrası yeni Kabine belli oldu
  10 Eyl Gabon'da darbe sonrası yeni Kabine belli oldu

  Gabon'da 30 Ağustos'ta yapılan darbenin ardından geçiş hükümetinin üyeleri belli oldu. Geçiş hükümetinin başbakanı Raymond Ndong Sima, 26 üyeli geçiş hükümetini kurdu. Yeni kabinede, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Ali Bongo hükümetinden bazı isimler de yer aldı.

Advertisement