Avusturyalı Bakan Karoline Edtstadler: Türkiye AB'ye şantaj yapamaz - Son Dakika

Avusturyalı Bakan Karoline Edtstadler: Türkiye AB'ye şantaj yapamaz

17.09.2021 00:00

Lefkoşa'da Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüşen Avusturya'nın Avrupa Birliği Bakanı Karoline Edtstadler, Türkiye'yi mülteci akınını AB'ye karşı baskı aracı olarak kullanmakla suçlayarak "Hiç kimse AB'ye şantaj yapamaz. Ne Türkiye ne de dünyanın başka bir ülkesi" açıklamasında bulundu. Hristodulidis ise Türkiye'ye karşı "Avrupa Birliği olarak tepki vermemiz ve net bir mesaj göndermemiz gerekiyor" dedi.

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile bugün Lefkoşa'da yaptığı görüşmenin ardından bir açıklama yapan Avusturya'nın Avrupa Birliği (AB) Bakanı Karoline Edtstadler, Türkiye'yi mülteci akınını AB'ye karşı baskı aracı olarak kullanmakla suçladı. AB'yi de başka bir ülkenin şantaj yapmasına izin vermemesi yönünde uyaran Edtstadler, "Hiç kimse AB'ye şantaj yapamaz. Ne Türkiye ne Belarus ne de dünyanın başka bir ülkesi" dedi.

AB'YE ORTAK HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI YAPTI

Göç akınıyla kaynağında, yani göçün geldiği ülkelerle göçmenlerin transit geçtiği ülkelerde, başa çıkmak gerektiğini savunan Edtstadler, AB'ye ortak harekete geçme çağrısı yaptı. Avusturya'nın 2015'ten bu yana 120 binden fazla göçmen kabul ederek büyük bir yük kaldırdığını söyleyen Avusturyalı bakan, daha fazla göçmen kabul etmeyecekleri mesajı vererek göçmenlerin entegrasyon sorunlarıyla bugün hâlâ uğraştıklarını ifade etti.

"TÜRKİYE'YE MALİ YARDIMLAR KESİLSİN"

Hristodulidis de nüfusa oranla en fazla göçmen alan AB ülkesi olduklarını belirterek bu kişilerin yüzde 80'inin ya Türkiye üzerinden ya da Kuzey Kıbrıs'tan geldiklerini vurguladı. Türkiye'yi göçmenleri kasıtlı olarak Kıbrıs'ın güneyine göndermekle suçlayan Hristodulidis, "Türkiye'nin AB'den siyasi kazanımlar elde etmek için insanları araçsallaştırmasının üzücü bir siyaset" diye konuştu.

Hristodulidis, Türkiye'nin AB ile imzaladığı 2015 tarihli mülteci mutabakatında öngörüldüğü gibi mülteci akınını durdurmadığını belirterek Türkiye'ye yönelik mali desteğin de kesilmesini istedi. Hristodulidis, "Avrupa Birliği olarak tepki vermemiz ve net bir mesaj göndermemiz gerekiyor" dedi.

TÜRKİYE'DE RESMİ RAKAMLARA GÖRE 3,5 MİLYON SURİYELİ BULUNUYOR

Resmi rakamlara göre 3,5 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye, en çok göçmen alan ülkelerin başında geliyor. Afganistan'daki Taliban yönetiminin de yeni bir göç akınına yol açması hem AB'de hem de Türkiye'de büyük bir endişe kaynağı.

Avusturyalı Bakan Karoline Edtstadler: Türkiye AB'ye şantaj yapamaz

Kaynak: Deutsche Welle

Son Dakika Dünya Avusturyalı Bakan Karoline Edtstadler: Türkiye AB'ye şantaj yapamaz - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (4)
  • Muhammet Duman: Yahu her buluşmanızda Türkiye üzerine hep birlikte gidelim diye artislik yapıyorsunuz,hepinizi toplasak bir adam etmezsiniz.Avusturya sen neyine güveniyorsun bir mermi harcamadan Almanyaya teslim olan ülkesin.Kendi dilin bile yok ne anlatıyorsun. Cevap Yaz 7 0 Yayından Kaldır
  • Murat Kantarcı: Ulan aç kabadayılar 2 papaz yan yana geldiğinizde türkiye hakkında ahkam kesiyorsunuz sinirlari acariz dediğimizde aman türkiye yapma türkiye dost türkiye başlaıyorsunuz yalakalıga ama suç sizde degil hükümetimizde açsa sınırları sınır dısı etsek sunlari o zaman görürdüm ab ve yalaka tayfasini Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • Erkan Çaçen: Şu kıbrıs denen basit ülkeyi nasılbabye almışlar hayret geri kafalı hala abnin mülteciler için yardım yaptığını zannediyor artist ulan hepiniz almanya harici paspal ülkelersiniz oda salaklığına doymasın niye bu üyelikteyim diye ilginç yunan rum kendini üstün ülke zannediyor ne acı Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika

Dolmabahçe'de taraftarlar hep bir ağızdan bağırdı: Burası Beşiktaş herkes kendine gelsin 20:33 Dolmabahçe'de taraftarlar hep bir ağızdan bağırdı: Burası Beşiktaş herkes kendine gelsin Müslüme soruşturmasında dede Hasan Yağal'ın hangi suçtan tutuklandığı ortaya çıktı 18:39 Müslüme soruşturmasında dede Hasan Yağal'ın hangi suçtan tutuklandığı ortaya çıktı Kemal Kılıçdaroğlu: Yapacağız, Vali de Erdoğan da görecek 16:35 Kemal Kılıçdaroğlu: Yapacağız, Vali de Erdoğan da görecek
İskoçya'da ikisi erkek biri kadın üç polis memurunun ilişki görüntüleri sızdı! 15:30 İskoçya'da ikisi erkek biri kadın üç polis memurunun ilişki görüntüleri sızdı! Van Gölü'nün artık bir vaşağı var! 14:26 Van Gölü'nün artık bir vaşağı var! Barajın suları çekildi! Mezarlıklar ortaya çıktı! 12:24 Barajın suları çekildi! Mezarlıklar ortaya çıktı!
Metro İstanbul açıkladı! Metro'daki bıçaklı saldırgan X-Ray'den nasıl geçti? 11:33 Metro İstanbul açıkladı! Metro'daki bıçaklı saldırgan X-Ray'den nasıl geçti? 20 yaşındaki genç üst geçitten atlayarak intihar etti! Tırlar, gencin cansız bedenine çarpmamak için kaza yaptı! 10:58 20 yaşındaki genç üst geçitten atlayarak intihar etti! Tırlar, gencin cansız bedenine çarpmamak için kaza yaptı!
Advertisement