Değişime Geçiş Böyle Olacak - Son Dakika
Dünya

Değişime Geçiş Böyle Olacak

Değişime Geçiş Böyle Olacak

20 Ocak'ta Yemin Ederek ABD Başkanı Sıfatıyla Göreve Başlayacak Olan Senatör Barack Obama, "Değişim" Vaadini Gerçekleştirebilmek Üzere Şimdiden Harekete Geçti.

07.11.2008 02:22

20 Ocak’ta yemin ederek ABD Başkanı sıfatıyla göreve başlayacak olan Senatör Barack Obama, "değişim" vaadini gerçekleştirebilmek üzere şimdiden harekete geçti. Obama, 76 günlük geçiş sürecini yönetmek üzere resmi bir daire kurdu.

ABD’nin yeni başkanı seçilen Barack Obama, 76 gün boyunca tüm geçiş dönemi çalışmalarını kontrol edecek "Obama-Biden Geçiş Projesi" adında resmi bir daire kurdu. Washington dışındaki dairenin internet adresi www.change.gov (değişim). Obama geçiş dönemi ekibinin başına, Bill Clinton Yönetimi’nde Beyaz Saray Genel Sekreteri olan John Podesta’yı getirdi. Ekipte iki kişi daha var.

Geçiş dairesini yönetecek üçlünün görevi, kabine adaylarını belirlemek, kampanya süresince bulunulan siyasi vaatlerin gerçekleştirilmesi için zemin hazırlamak ve federal hükümet birimlerini incelemek olacak.

20 Ocak’ta Beyaz Saray’dan ayrılmaya hazırlanan Başkan George W. Bush, görevi devredeceği Obama ile "tam işbirliği" yapma sözü verdi. Amerikan Merkezi İstihbarat Servisi (CIA) de, "çok gizli" devlet sırlarının şimdiden Obama ve yardımcısı Joe Biden ile paylaşılacağını bildirdi.

’İsrail’ Beyaz Saray’da

Obama, Beyaz Saray Genel Sekreterliği görevi için Illinois Eyaleti’nden ABD Temsilciler Meclisi üyesi olan Rahm Emanuel’i (48) tercih etti. Obama’yı, İsrail’in güçlü lobisi AIPAC ile tanıştıran Rahm Emanuel, teklifi kabul ederse, ABD Başkanı’na "en yakın kişi" ve Obama’nın sağ kolu olacak.

"Israel" göbek adını taşıyan Emanuel’in seçilmesi, göbek adı "Hussein" olan Obama konusunda kuşkuları bulunan İsraillileri sevindirdi. Maariv gazetesi "Adamımız Beyaz Saray’da" diye başlık attı.

Emanuel, Birinci Körfez Savaşı’nda "gönüllü" olarak İsrail Ordusu’na katılmış ve ülkenin kuzeyinde hizmet vermişti. Amerikan Kongresi’ndeki "en İsrail yanlısı" isimlerden biri olan Emanuel’in İsrail vatandaşı olduğu, babası Benjamin’in ise İsrail’in kuruluşu öncesinde Filistin köylerine baskınlar yapan siyonist terör örgütü "Irgun" için silah taşıdığı ileri sürülüyor.

Yeni kabinenin ipuçları

Geçiş dairesinin kurulmasıyla birlikte, Obama’nın bakan adayları da ortaya çıktı. Obama’nın kabinesi için ismi geçen isimlerin çoğu, Bill Clinton döneminde görev almış veya Illinois senatörünün seçim kampanyasına katkıda bulunmuş isimler:

Hazine Bakanı: Larry Summers, Paul Volcker, Timothy Geithner, Laura Tyson veya Warren Buffett

Savunma Bakanı: Robert Gates, Richard Danzig veya Colin Powell

Dışişleri Bakanı: John Kerry, Richard Holbrooke, Chuck Hagel veya Sam Nunn

Ulusal Güvenlik Danışmanı: James Steinberg veya Susan Rice.

 

 

 

 

 

  

  

 

Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Değişime Geçiş Böyle Olacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement