Esad, Moskova'da Putin'le görüştü - Son Dakika

Esad, Moskova'da Putin'le görüştü

16.03.2023 11:32
Esad, Moskova'da Putin'le görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın başkenti Moskova'ya resmi ziyarette bulunan Suriye rejiminin lideri Beşar Esad ile Kremlin Sarayı'nda bir araya geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın başkenti Moskova'ya resmi ziyarette bulunan Suriye rejiminin lideri Beşar Esad ile Kremlin Sarayı'nda bir araya geldi.

İki lider arasında dün gerçekleşen görüşmeye dair Kremlin'den yapılan yazılı açıklamada iki liderin ifadelerine yer verildi. Putin, iki ülkenin sürekli iletişim halinde olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerlediğini belirterek, "Ortak çabalarımız sosyoekonomik ve iç siyasi durumun istikrara kavuşmasını mümkün kılıyor. Ancak Suriye halkı yıkıcı bir deprem gibi çok ciddi bir sorunla daha karşı karşıya kaldı. Tabii ki, bu durumu ağırlaştırıyor. Gerçek dostların yaptığı gibi biz de size destek olmaya çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi hem Acil Durumlar Bakanlığı'ndan hem de Suriye'de bulunan Silahlı Kuvvetlerden temsilcilerimiz de deprem yardım çalışmalarına katkı sağlıyor. Ancak her şeye rağmen ilişkilerimiz ilerliyor, ekonomi de dahil. Geçen yıl ticarette yüzde 7'lik bir artış kaydettik. Önümüzdeki yıl ülkelerimiz arasındaki diplomatik ilişkilerin 80'inci yılını kutlayacağız" dedi.

ESAD: DAHA SIK GÖRÜŞMELİYİZ

Esad da Moskova'da olmaktan mutlu olduğunu belirterek, "Her iki taraftan farklı yetkililer sürekli görüşmeye devam ediyor. Ancak uluslararası arenada devam eden çeşitli değişiklikler nedeniyle, nasıl ilerleyeceğimizi anlamak için muhtemelen daha sık görüşmeliyiz. Öncelikle size ve Acil Durumlar Bakanlığı aracılığıyla faaliyet gösteren ve depremin ardından bize yardımcı olan Rusya Federasyonu'nun tüm bakanlıklarına teşekkür etmek istiyorum. Farklı bakanlıklarımız arasında son üç gün içinde gerçekleştirilen görüşmelerin sonuçlarından çok memnunum. Bunların son birkaç yılın en iyi toplantıları olduğuna inanıyorum. Bu sefer elde ettiğimiz sonuçların, finansal ve ekonomik bağlarımızı pratikte daha da geliştirmemize yardımcı olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

MOSKOVA YÖNETİMİNE DESTEĞİNİ YİNELEDİ

Suriye Devlet Başkanlığı ofisinden yapılan açıklamada ise görüşmede iki liderin siyasi ve ekonomik gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkileri, ortak iş birliğini, bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldığı belirtildi. Ayrıca, iki liderin Ukrayna'daki 'Rus askeri operasyonunu' da ele aldığı ve Esad'ın, Rusya-Ukrayna savaşında Moskova yönetimine desteklerini yinelediği ifade edildi.

DIŞİŞLERİ VE SAVUNMA BAKANLARI DA BİR ARAYA GELDİ

Öte yandan ziyaret kapsamında Esad rejiminin Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.


Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Kremlin: Batı, Putin ile Şi'nin Moskova'daki görüşmelerine 'düşmanca' tepki sergiledi Kremlin: Batı, Putin ile Şi'nin Moskova'daki görüşmelerine 'düşmanca' tepki sergiledi Beyaz Saray: Şi ile Putin'in görüşmesi savaşın yakın zamanda biteceğine dair umut vermedi Beyaz Saray: Şi ile Putin'in görüşmesi savaşın yakın zamanda biteceğine dair umut vermedi Cinping ve Putin arasında ikinci görüşme Cinping ve Putin arasında ikinci görüşme

Son Dakika Dünya Esad, Moskova'da Putin'le görüştü - Son Dakika


Advertisement