İsrail'den Mısır'a 10 yıl sonra başbakan düzeyinde ilk resmi ziyaret - Son Dakika
BBC

İsrail'den Mısır'a 10 yıl sonra başbakan düzeyinde ilk resmi ziyaret

14.09.2021 00:12
İsrail'den Mısır'a 10 yıl sonra başbakan düzeyinde ilk resmi ziyaret, System.String[]

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Şarm el Şeyh kentinde Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile görüşmek üzere, uzun yıllar sonra ülkeye ilk resmi ziyareti gerçekleştirdi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinde Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile görüştü.

İsrail'in Mısır'a son resmi ziyareti 10 yıl önce olmuştu.

Mısır cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, iki liderin iki ülke arasındaki ve bölgesel sorunları görüşeceği ve İsrail- Filistin barış sürecini yeniden canlandırma yollarını arayacakları belirtildi.

Haziran ayında Binyamin Netanyahu'nun ardından başbakan olan Bennett, geçen ay Mısır'dan davet almıştı.

Netanyahu, 2011'de Mısır'a resmi ziyarette bulunan son İsrail başbakanı olmuş ve ülkenin eski cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek halk ayaklanmasıyla devrilmeden bir ay kadar önce onunla görüşmüştü.

Netanyahu'nun ayrıca 2018'de gizlice Mısır'a giderek Sisi ile gayrı resmi görüşme yaptığına ilişkin haberler gündeme gelmişti. Sisi, 2012'de Mısır'da halkoyuyla seçilen ve ertesi yıl darbeyle devrilen Müslüman Kardeşler hareketi lideri Muhammed Mursi'nin yerine cumhurbaşkanlığına gelmişti.

Mısır, 1979'da İsrail ile barış anlaşması imzalayan ilk Arap ülkesi oldu. Ancak iki komşu ülke arasındaki ilişki hiçbir zaman sıcak olmadı.

Siyasi yorumcular, Gazze Şeridi ile ilgili gerginliklerin, Şarm el Şeyh kentindeki görüşmeye damga vuracağını belirtiyor.

Gazze Şeridi'nde yönetimde olan Filistinli grup Hamas ile İsrail arasındaki ilişkilere aracılık etme çabalarında Mısır hep önemli bir rol oynadı.

Mayıs ayında 260 kişinin Gazze'de, 13 kişinin de İsrail'de ölmesine yol açan 11 günlük gerilimin ateşkesle sona ermesine Mısır aracılık etmişti.

Ancak Mısır'ın iki taraf arasında uzun vadeli barış müzakereleri çabaları son haftalarda İsrail-Gazze gerginliğinin şiddet olaylarına dönüşmesiyle sonuçlandı.

İsrail ordusu, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hamas'ın üç gündür İsrail'e roket fırlatması üzerine Gazze'deki Hamas hedeflerini vurduklarını duyurdu.

İsrail'den Mısır'a 10 yıl sonra başbakan düzeyinde ilk resmi ziyaret
İsrail'den Mısır'a 10 yıl sonra başbakan düzeyinde ilk resmi ziyaret

Son Dakika Dünya İsrail'den Mısır'a 10 yıl sonra başbakan düzeyinde ilk resmi ziyaret - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR
500

Son Dakika

Sarı-Kırmızılılar depremi yaşıyor! Fatih Terim, istifa mektubundan son anda vazgeçti 09:23 Sarı-Kırmızılılar depremi yaşıyor! Fatih Terim, istifa mektubundan son anda vazgeçti Filmlerdeki kıyamet sahnelerini aratmadı! Rusya'da ölen yüzlerce kuzgun korkuya neden oldu 09:08 Filmlerdeki kıyamet sahnelerini aratmadı! Rusya'da ölen yüzlerce kuzgun korkuya neden oldu İçerde ve Çukur'un senaristleri yazdı! Show TV'nin yeni dizisi Üç Kuruş'tan ilk fragman geldi! 08:50 İçerde ve Çukur'un senaristleri yazdı! Show TV'nin yeni dizisi Üç Kuruş'tan ilk fragman geldi!
Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad'dan Suriyelilere 08:33 Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad'dan Suriyelilere "Ülkenize dönün" çağrısı yaptı: Kapılarımız ardına kadar açık Son dakika! Koronayla mücadelede için 2 önemli adım: Aşı kartı zorunluluğu ve yerli aşı Turkovac kampanyası 07:51 Son dakika! Koronayla mücadelede için 2 önemli adım: Aşı kartı zorunluluğu ve yerli aşı Turkovac kampanyası Kaldığı otele 3 ayda 1 trilyon harcayan Bahar Candan: Aynı parayı herkes harcıyor 21:12 Kaldığı otele 3 ayda 1 trilyon harcayan Bahar Candan: Aynı parayı herkes harcıyor
Ağabeyi ve yengesini öldürüp tandıra gömen katil zanlısının ifadeleri kan dondurdu 19:15 Ağabeyi ve yengesini öldürüp tandıra gömen katil zanlısının ifadeleri kan dondurdu Gökhan Çıra'yla yollarını ayıran Selin Ciğerci'nin serveti 120 milyon dolardan fazla 18:54 Gökhan Çıra'yla yollarını ayıran Selin Ciğerci'nin serveti 120 milyon dolardan fazla
Advertisement