Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça Açıklaması - Son Dakika

Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça Açıklaması

17.03.2015 14:18
Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça Açıklaması

Antalya’da, Salı Sanayici ve İşadamları Grubunun haftalık toplantısında konuşan Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça, son yıllarda piyasada sahte belgelerin çoğaldığına dikkat çekti ve yeri yurdu belli olmayan mükelleflerle iş yapılmamasını önerdi.

Antalya'da, Salı Sanayici ve İşadamları Grubunun haftalık toplantısında konuşan Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça, son yıllarda piyasada sahte belgelerin çoğaldığına dikkat çekti ve yeri yurdu belli olmayan mükelleflerle iş yapılmamasını önerdi. Ödemelerin mutlaka banka kanalı ile yapılmasının en sağlıklısı olduğunun altını çizen Akça, "Pos cihazı ile tefecilik yapılıyor. Bankacılık sisteminin suistimal edildiği yerler var. En çok sahte fatura görülen sektörler demir çelik, temizlik firmaları, akaryakıt sektöründe madeni yağlar. Alışverişlerinizde mutlaka belge isteyin" şeklinde konuştu.

Antalya'da her salı kahvaltıda bir araya gelen Salı Grubu üyesi işadamlarının bu haftaki konuğu Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça oldu. Akça, iş adamlarının vergi ile ilgili sorularını yanıtlarken, önemli uyarılarda bulundu.

ANTALYA EKONOMİSİ BÜYÜYOR

Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça, öncelikle 2005 yılında kurulan Vergi Dairesi Başkanlığı ile ilgili iş adamlarına bilgi verdi. Akça, daha sonra Antalya'da geçen yıl vergi hareketlerini değerlendirdi. 2014 yılının dalgalı olmasına rağmen Antalya ekonomisinin büyüdüğünü dile getiren Akça, "2014 yılında iki seçim geçirdik. Ekonomi acısından dalgalı bir yıl oldu. Buna rağmen Antalya ekonomisi büyüdü. Vergi tahsilatında geçen yıla göre yüzde 17'lik bir artış var. Geçen yıl artış 5 milyar 077 milyon 465 bin Türk lirası. Türkiye genelinde 1.44'lük bir payımız var, bu rakam düşük gibi gelebilir. Ancak verginin yüzde 45'i İstanbul'dan toplanıyor. Vergi gelirleri acısından Antalya Türkiye'de 7. sırada yer alıyor. Gelirimiz giderden daha fazla. Gelirimizin artmasına rağmen mükellef sayısında ise çok fazla artışımız yok" diye konuştu.

Akça, bir turizm kenti olan Antalya'da mükellef hareketinin çok olduğuna işaret etti ve bu durumun yerleşik esnafa zarar verdiğini kaydetti.

ÖDEMELERİNİZİ BANKA ÜZERİNDEN YAPIN

Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça, iş dünyasında önemli bir soruna dikkat çekti. İş adamlarını sahte belge konusunda uyaran Akça, "Son yıllarda sahte belge piyasada çoğaldı. Yerini yurdunu bilmediğiniz mükelleflerle iş yapmayın. Belgesi olmayan mükelleflere karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Ödemelerinizi mutlaka banka kanalı ile yapmalısınız. Pos cihazı ile tefecilik yapılıyor. Bankacılık sisteminin suistimal edildiği yerler var. En çok sahte fatura görülen sektörler demir çelik, temizlik firmaları, akaryakıt sektöründe madeni yağlar. Alışverişlerinizde mutlaka belge isteyin" şeklinde konuştu.

Antalya'da motorlu satış konusundaki artışla ilgili bilgi veren Akça, "Motorlu taşıt konusunda ciddi artış var. Motorlu taşıtlarda bir yılda 38 bin artış oldu. Türkiye'de 862 bin 721 araçla Türkiye'de 4. sıradayız" dedi.

BANKALARDAKİ DAMGA VERGİSİ İMTİYAZI

Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç da toplantıda bankaların damga vergisi konusunda imtiyazlı olduğunu gündeme getirdi ve bu durumun da haksızlıklara neden olduğunu belirtti. Bu durumun büyük adaletsizlik olduğunu anlatan Koç, şunları söyledi: "Örnek olarak bankadan 100 bin lira kredi alırsınız banka 300 bin liralık sözleşme yapar ve bunun damga vergisi yoktur. Yine, bankaya teminat olarak ipotek verildiğinde bedelinin neredeyse 3 katı tesis eder ve damga vergisi ödemekten muaftır. Ancak iki tacir kendi arasında sözleşme ve ipotek işlemi yaparsa damga vergisi ödemek zorundadır. Bu durum çok önemli bir haksızlık. Bankalara tanınan bu tek taraflı imtiyazın reel sektöre de uygulanması gerekiyor."

Salı Grubunun bu haftaki kahvaltısına, Antalya vergi dairesi Grup Müdürü Mehmet Bilgiç, Antalya Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Alptekin Cilavdaroğlu, Antalya vergi denetim kurumu grup başkanı Murat Şimşek, SGK il müdür yardımcısı Osman Fethi Şanlı, Muratpaşa İlçe Nüfus Müdürü Birsen Şahin, Muratpaşa Emniyet Müdürü Sinan Demir, emekli Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Metin Çetinkaya, Ziraat Bankası girişimci Çallı Şubesi Müdürü Şefik Diler, Avukat Seher Afyoncu ve Doktor Şeyda Bayraktaroğlu misafir olarak katıldı. - ANTALYA

YORUMLAR
500
Manavgat Belediyesi'ne ait 4 plaja mavi bayrak verildi Manavgat Belediyesi'ne ait 4 plaja mavi bayrak verildi 'Spor Turizmi Devlet Destekleri' tanıtım toplantısı 'Spor Turizmi Devlet Destekleri' tanıtım toplantısı Antalya TSO ve Bağdat Ticaret Odası arasında işbirliği Antalya TSO ve Bağdat Ticaret Odası arasında işbirliği
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça Açıklaması - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement