Birikim Varlık Yönetim A.Ş. ile Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Halka Arzı Onaylandı - Son Dakika
Ekonomi

Birikim Varlık Yönetim A.Ş. ile Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Halka Arzı Onaylandı

Birikim Varlık Yönetim A.Ş. ile Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.\'nin Halka Arzı Onaylandı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Birikim Varlık Yönetim A.Ş. ile Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin halka arz başvurusunu onayladı. Bu arada kurul, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 17 internet sitesine erişimin engellenmesini kararlaştırdı.

03.12.2022 12:59  Güncelleme: 16:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Birikim Varlık Yönetim A.Ş. ile Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin halka arz başvurusunu onayladı. Bu arada kurul, Türkiye'de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 17 internet sitesine erişimin engellenmesini kararlaştırdı.

SPK, yayınladığı haftalık bültende; Birikim Varlık Yönetim A.Ş.'nin 14,20 liradan, Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 9,10 liradan halka arz başvurusunu onayladığını duyurdu.

KURUL SERMAYE ARTIRIMI BAŞVURUSUNA DA ONAY VERİLDİ

Kurul, Birlik Mensucat Ticaret ve Sanayi İşletmesi A.Ş.'nin 22 milyon 313 bin 510 lira bedelli, SASA Polyester Sanayi A.Ş.'nin 7 milyon 802 bin 851 lira ile Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 591 milyon 220 bin lira bedelsiz sermaye artırımı başvurusuna da onay verdi.

KURUL BORÇLANMA ARACI BAŞVURUSUNU ONAYLADI

QNB Finans Faktoring A.Ş.'nin 243 milyon lira, Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş.'nin 1 milyar lira, Turkcell Finansman A.Ş.'nin 1 milyar lira, İş Faktoring A.Ş.'nin 1 milyar 958 milyon lira, Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin 135 milyon lira, Doruk Faktoring A.Ş.'nin 190 milyon lira, Trive Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin 270 milyon lira, Vakıf Faktoring A.Ş.'nin 763 milyon lira, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 1 milyar 500 milyon lira, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş.'nin 1 milyar dolar borçlanma aracı başvurusu da onaylandı.

AVRASYA TERMİNAL İŞLETMELERİ VE AKFEN'E İDARİ PARA CEZASI

SPK, Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş.'nin 2017 yılı karının dağıtılmamasına ilişkin yapılan inceleme sonucunda; Ayten Öztürk Ünal, Haluk Tan, Mustafa Yıldırım'a şirketin 2017 yılı karının dağıtılmasına ilişkin 05 Aralık 2019 tarih ve 70/1590 sayılı Kurul kararının gereğinin yerine getirilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınmaması sebebiyle, Hamdi Akın'a idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

SPK ayrıca, Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin yönetim kontrolünü elinde bulunduran ortağı ve yönetim kurulu başkanı Hamdi Akın'a,  27, 30 ve 31 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen pay satış işlemlerine ilişkin yapılan inceleme sonucunda, şirketin 28 Şubat 2022 tarihli olağan genel kurul toplantısında kabul edilen geri alım programının yürürlükte olduğu dönemde Borsa'da şirket paylarının satışının yapılması ve şirket paylarının borsada satışına ilişkin pay satış bilgi formu düzenlenip SPK tarafından onaylı pay satış bilgi formu kamuya açıklanmadan şirket sermayesinin yüzde 10'unu aşan tutarda pay satışı yapılması sebebiyle idari para cezasına hükmetti.

TERA YATIRIM'A 2 MİLYON 587 BİN 394 TL İDARİ PARA CEZASI

Kurul ayrıca, Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye, bazı müşterilerine kullandırılabilecek kredi tutarının özel işlem sınırını aşmasına ilişkin mevzuata aykırılık, özkaynak koruma oranının birden fazla kez asgari oranın altına düşmesine ve yeterli sayıda teminat tamamlama çağrısı yapılmaması ve müşteri tarafından teminat tamamlanmamasına rağmen, müşterinin birden fazla iş gününde alım emirlerinin kabul edilmeye devam edilmesine ilişkin mevzuata aykırılık ve incelenen dönemde kredili işlemler mevzuatına uyum konusunda gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle toplam 2 milyon 587 bin 394 TL idari para cezası verdi.

17 İNTERNET SİTESİNE ERİŞİMİN ENGELLENMESİ İÇİN İŞLEM BAŞLATILDI

Kurul, Türkiye'de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 17 internet sitesine erişimin engellenmesi için Sermaye Piyasası Kanunu'nun 99. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca hukuki işlemlerin yapılmasını kararlaştırdı.

SASA POLYESTER'İN PDT YATIRIMCILARINA İHRAÇ EDECEĞİ PAYLARA İLİŞKİN İHRAÇ BELGESİ KURULCA ONAYLANDI

SPK, ayrıca SASA Polyester Sanayi A.Ş.'nin (SASA) 2 milyar 255 milyon 830 bin 245 TL'ye çıkarılmış sermayesinin, ihraç etmiş olduğu 200 milyon euro nominal değerli paya dönüştürülebilir tahvillerin (PDT) 13 milyon 900 bin euro nominal değerli kısmının paya dönüştürülmek suretiyle itfası kapsamında gerçekleştirilecek şarta bağlı sermaye artırımı çerçevesinde 2 milyar 263 milyon 633 bin 96 TL'ye artırılacak olması nedeniyle, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanarak ve PDT ihracı aşamasında belirlenen şartlar çerçevesinde 1 TL nominal değerli 100 adet (1 lot) pay için 1,7814 euro dönüştürme fiyatı üzerinden olmak üzere 100 bin euro birim nominal değerli bir adet PDT karşılığında 5 milyon 613 bin 562,37 adet (56 bin 135,62 lot) SASA payı verilmek suretiyle PDT yatırımcılarına tahsisli olarak ihraç edilecek 7 milyon 802 bin 851 TL nominal değerli paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması talebinin olumlu karşılanmasına karar verdi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Birikim Varlık Yönetim A.Ş. ile Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Halka Arzı Onaylandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement