Çin'in öncülüğünde kurulan AIIB'nin Kanadalı İletişim Direktörü görevinden istifa etti - Son Dakika
Ekonomi

Çin'in öncülüğünde kurulan AIIB'nin Kanadalı İletişim Direktörü görevinden istifa etti

Çin\'in öncülüğünde kurulan AIIB\'nin Kanadalı İletişim Direktörü görevinden istifa etti

Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın (AIIB) Kanadalı İletişim Direktörü Bob Pickard, Çin'in öncülüğünde kurulan çok uluslu bankanın, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) hakimiyeti ve kontrolünde olduğunu ileri sürerek görevinden istifa etti. Kanada AIIB ile ilişkilerini durdurduğunu açıklarken, Çin'in Ottawa Büyükelçiliği iddiaları yalanladı.

15.06.2023 16:25
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Asya Altyapı Yatırım Bankasının (AIIB) Kanadalı İletişim Direktörü Bob Pickard, Çin'in öncülüğünde kurulan çok uluslu bankanın, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) hakimiyeti ve kontrolünde olduğunu ileri sürerek görevinden istifa etti.

Pickard, kişisel Twitter hesabında paylaştığı mesajda, "Banka, Komünist Parti üyelerinin hakimiyetinde ve akla gelebilecek en toksik kültüre sahip. AIIB üyeliğinin, ülkemin çıkarlarına hizmet ettiğine inanmıyorum." ifadelerini kullandı.

Financial Times gazetesine açıklama yapan Pickard, ÇKP üyelerinin banka içinde "gizli polis teşkilatı" gibi hareket ettiklerini öne sürdü.

Pickard, kişisel güvenliğinden endişe duyduğu için bankanın merkezinin bulunduğu Pekin'den ayrılarak Tokyo'ya gittiğini belirtti.

Kanada Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland, Pickard'ın iddialarının ardından Kanada'nın, AIIB ile ilişkilerini "derhal durdurduğunu" duyururken konuyla ilgili soruşturma başlatılacağını bildirdi.

Çin'in Ottawa Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Pickard'ın iddialarının "tamamen yalan ve sansasyon amaçlı" olduğu savunuldu.

Açıklamada, "AIIB'nin önemli bir üyesi olarak Çin, daima çok uluslu yapının kurallarına ve prosedürlerine uymakta ve karar alma süreçlerine Banka Konseyi ve yönetim kurulu gibi çok taraflı mekanizmalarla katılmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

AIIB'den yapılan açıklamada ise bankayla ilgili ortaya atılan iddiaların "temelsiz olduğu" ve "hayal kırıklığı yarattığı" belirtilerek, "Çok taraflı misyonumuzla gurur duyuyoruz. 65 ülkenin vatandaşlarından olan uluslararası ekibimizle, bazıları bankanın kuruluşundan bu yana bizimle olan 106 üye ülkeye hizmet veriyoruz." değerlendirmesi yapıldı.

Çin'in öncülüğünde 2016'da kurulan AIIB'ye Asya ve Pasifik bölgesi ülkelerinin yanı sıra Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinin de büyük bölümü üye bulunuyor.

Pekin, uluslararası kredi ve finans kurumları Dünya Bankası ve IMF'nin potansiyel rakibi görülen bankanın yönetiminde yüzde 26,5 pay ile en büyük oy hakkını elinde bulunduruyor.

Bankanın yönetim kurulu başkanlığını eski Çin Maliye Bakan Yardımcısı Cin Liçün üstlenirken yardımcılığını eski İngiltere Hazine Bakanı Danny Alexander yapıyor.

Kanada, bankaya 2018'de üye olmuştu.

Kanada'da Başbakan Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti hükümeti, Çin'in ülkedeki federal parlamento seçimlerine örtülü müdahale girişimlerinde bulunduğu iddiaları nedeniyle eleştirilerin hedefi haline gelmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Çin'in öncülüğünde kurulan AIIB'nin Kanadalı İletişim Direktörü görevinden istifa etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ümit Özdağ: Türkiye'nin menfaatlerinin aleyhinde bir gelişme olarak görüyoruz
  19:57 Ümit Özdağ: Türkiye'nin menfaatlerinin aleyhinde bir gelişme olarak görüyoruz

  Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, hükümetin Dünya Bankası ile temaslarını değerlendirerek Türkiye'nin menfaatlerinin aleyhinde bir gelişme olarak gördüklerini belirtti. Özdağ, İzmir Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluştu ve kitaplarını imzalayıp sohbet etti. Ayrıca, Dünya Bankası ile yapılan anlaşmada sığınmacı istihdamının yüzde 50'ye kadar çıkmasının Türkiye'ye yönelik büyük bir komplo olduğunu ifade etti.

 • Kütahya Belediye Başkanı: Borçlarımızı Açıkladık, Seçim Yatırımlarından Kaynaklanıyor
  19:17 Kütahya Belediye Başkanı: Borçlarımızı Açıkladık, Seçim Yatırımlarından Kaynaklanıyor

  Kütahya Belediye Başkanı Eyüp Kahveci, belediyenin 1 milyar 700 milyon TL borcu olduğunu açıkladı. Kahveci, borç yükünün kısa vadede bir seçim kazanmak amacıyla yapılan yatırımlardan kaynaklandığını belirtti.

 • Samsung Yönetimi Haftada 6 Gün Çalışmaya Başlıyor
  19:10 Samsung Yönetimi Haftada 6 Gün Çalışmaya Başlıyor

  Samsung yönetimi, artan rekabet ve askeri gerginliklerden dolayı haftada 6 gün çalışmaya başlayacak. Şirket, çalışma verimliliğini artırmayı hedefliyor. Kararın sadece yönetim kadrosunu etkileyip etkilemeyeceği ise merak konusu. Firma, finansal durumunu iyileştirmek için bu adımı atmış gibi görünüyor.

 • Ordu Büyükşehir Belediyesi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  18:49 Ordu Büyükşehir Belediyesi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Ordu Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Mehmet Hilmi Güler, yeni dönemin hayırlı olmasını temenni ederek Ordu halkına teşekkür etti. Güler, fırsat eşitliği ve uyum içinde çeşitlilik ilkesine dikkat edeceklerini belirtti. Ayrıca, Ordu'yu yaşanılabilir bir kent yapmak için çalışmaların iki ana gruba ayrıldığını ve afete dirençli bir kent olacaklarını vurguladı.

 • Trabzon Ortahisar Belediyesi'nin Borç Yükü 853 Milyon TL
  17:59 Trabzon Ortahisar Belediyesi'nin Borç Yükü 853 Milyon TL

  Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, belediyenin toplam borcunun 853 milyon olduğunu belirtti. Kaya, borç yükünün ağır olduğunu ancak şikayetçi olmanın bir hakkı olmadığını söyledi.

 • Helal Gıda Bakımından Hayvanların Beslenmesi ve Kesim Yöntemleri Çalıştayı Düzenlendi
  17:44 Helal Gıda Bakımından Hayvanların Beslenmesi ve Kesim Yöntemleri Çalıştayı Düzenlendi

  Dünya Helal Birliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Helal Gıda Bakımından Hayvanların Beslenmesi ve Kesim Yöntemleri Çalıştayı'nda, akademisyenler, uzmanlar ve yetkililer sunumlar yaptı. Çalıştayda hayvanların beslenmesi ve kesim yöntemlerinin helal gıda bakımından tartışıldığı vurgulandı. Çalıştayın sonuçları kitapçık halinde yayınlanacak ve ilgili birimlere rapor olarak sunulacak.

 • Kimyagerler Derneği, özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti
  17:40 Kimyagerler Derneği, özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti

  Kimyagerler Derneği İç Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Oltulu, dernek üyeleri adına yaptığı açıklamada, kimyagerlerin özlük haklarının diğer mesleklere göre geri kaldığını belirtti. Oltulu, kimyagerlerin aynı yetki ve sorumluluğa sahip olmalarına rağmen düşük ek gösterge ve ücretle çalıştıklarını ifade etti. Kimyagerlik mesleğinin cazip hale getirilmesi ve kamu kimyagerlerinin özlük haklarındaki sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.

 • Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde üretilen peynir helvası coğrafi işaret tescili aldı
  17:39 Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde üretilen peynir helvası coğrafi işaret tescili aldı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde üretilen peynir helvası, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret olarak tescil edildi. Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Erkan Kaya, helvanın tescili için başlattıkları girişimin olumlu sonuçlandığını belirtti. Coğrafi işaret tescili, Gelibolu'nun kültürel mirasının ve tarımsal ürünlerinin değerinin tanınması anlamına geliyor.

 • Manisa Belediye Başkanı Lüks Makam Odası Hakkında Konuştu
  17:29 Manisa Belediye Başkanı Lüks Makam Odası Hakkında Konuştu

  Manisa Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, AKP'li eski başkan Mehmet Çerçi'nin yaptırdığı lüks makam odası hakkında açıklamalarda bulundu. Balaban, imkanlarının olduğu an daha mütevazı bir makam odasına geçmeyi istediğini söyledi.


Advertisement