Demir Fiyatları - Son Dakika
Ekonomi

Demir Fiyatları

Demir Fiyatları

Türkiye'de bazı fabrikaların demir üretimini kıstıkları için fiyatların düşüşünü engelledikleri iddia edildi.

04.07.2011 13:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'de bazı fabrikaların demir üretimini kıstıkları için fiyatların düşüşünü engelledikleri iddia edildi.

Bazı demir fabrikalarının üretimi kısması, inşaat sektörünün canlı olması ve başta Kuzey Irak'a yapılan demir ihracatının devam etmesi, demir fiyatlarının Mayıs ayından itibaren sürekli artmasına neden oldu.

Mart ayına kadar tonu bin ila bin 100 liradan satılan demir, Mayıs ayından itibaren artış göstermeye başladı. İnşaat sezonunun açılmasıyla birlikte 1 Mayıs tarihinde tonu bin 255 ile bin 285 liradan satılan inşaat demirinin 1 tonu, 25 Mayıs'ta bin 400 liraya çıktı.

31 Mayıs tarihinde ise tonu bin 530 liraya kadar yükselen demir, Haziran ayında bin 485 liradan, Temmuz ayında ise bin 500 liradan satılmaya başlandı.

Hurda demir fiyatlarının sürekli yükselmesinin, bazı fabrikaların üretimi kısarak fiyatların düşmesini engellemelerinin de demir fiyatlarının yüksek olmasına neden olduğu bildirildi.

Toptan demir satıcılarından İsmail Çağan, yaptığı açıklamada, seçim öncesi ve seçim sonrası talebin canlanması, üretimin ihtiyacı fazlasıyla karşılayamaması ve ihracat nedeniyle fiyatların sürekli artma eğiliminde olduğunu söyledi.

Çağan, "Demir üreten bazı fabrikalar, istediğimiz miktarda demir vermiyor, taleplerimizi geciktiriyorlar. İstediğimiz miktarda demiri istediğimiz anda bulamıyoruz.

Bazı fabrikalar üretimi kısarak fiyatların düşmesini engelliyor. Dolardaki artış da demir fiyatlarının artmasında biraz etkili oldu. Hurda demir fiyatları da sürekli artıyor" dedi.

İsmail Çağan, hurda demir fiyatlarının artmasına Çin'in neden olduğunu da dile getirerek, "Çin, dünyanın her yerinden hurda demir topluyor. Hurda demirin 1 tonu Çin'in hurda demir talebi nedeniyle bu yıl 580 dolardan 620 dolara çıktı. Şu anda hurda demirin 1 tonu 680 dolara kadar çıktı. Demir fabrikaları tam kapasite çalışırsa fiyatlar biraz düşebilir" diye konuştu.

Demir satıcılarından Şaban Miraboğlu da fiyatların artmasının, piyasada yeteri kadar demir bulunamamasından kaynaklandığını ifade ederek şunları söyledi:

"Demir satıcıları, istediği miktarda demir bulamıyor. Piyasada üretimden kaynaklanan bir sıkıntı var. Bu sıkıntı sonucu fiyatlar artıyor. Demir fabrikaları talebi karşılayabilse fiyatlar düşer. Fiyatların yüksek olması en çok üretimle ilgili. "

İnşaat demirinin yanı sıra, ray demiri, kütük demir, demir saç, boru, jiletli tel, dikenli tel, profil ve teneke fiyatları da değişik oranlarda arttı.

- KAYSERİ

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Demir Fiyatları - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu
  19:24 Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu

  Edirne'de, kentin meşhur lezzeti tava ciğer yemek isteyen yüzlerce vatandaş metrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Tarihi ve turistik bir kent olan Edirne, bayram tatilinde binlerce turisti ağırladı. Restoranların önünde saatlerce bekleyen vatandaşların oluşturduğu kuyruk havadan görüntülendi. Ziyaretçiler, tava ciğerin tadına bakmadan kentten ayrılmamak için uzun süre beklemeye razı olduklarını belirtti.

 • ATM'den 10 TL ve 20 TL Para Çekme İşlemleri Sonlanıyor
  19:09 ATM'den 10 TL ve 20 TL Para Çekme İşlemleri Sonlanıyor

  Bankaların aldığı karar doğrultusunda, Türkiye genelinde ATM'lerden 10 TL ve 20 TL çekme işlemleri resmi olarak sona eriyor. Enflasyon ve TL'nin değer kaybı nedeniyle bankalar, ATM'lerde 10 ve 20 TL banknotları yerleştirmeme kararı almıştır. Bu durum, vatandaşların 100 ve 200 TL banknotları daha fazla kullanmasına ve 10 ve 20 TL ile alınabilecek ürün ve hizmetlerin azalmasına sebep olmuştur.

 • Diyarbakır'da Oteller Ramazan Bayramı'nda Yüzde 100 Doluluk Oranına Ulaştı
  18:25 Diyarbakır'da Oteller Ramazan Bayramı'nda Yüzde 100 Doluluk Oranına Ulaştı

  Diyarbakır'da oteller, Ramazan Bayramı tatiliyle birlikte yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Yerli ve yabancı turistler, kentin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek için Diyarbakır'ı tercih etti. Otellerdeki yoğunluk karşısında ziyaretçiler şaşkınlık yaşadı.

 • Rize'de Üreticilere Ücretsiz Ata Tohumu Dağıtıldı
  17:57 Rize'de Üreticilere Ücretsiz Ata Tohumu Dağıtıldı

  Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) tarafından Engindere Mahallesi'nde üreticilere mısır, fasulye, salatalık, kara lahana, maydanoz, pazı ve kabak tohumu verildi. Dernek Başkanı Mustafa Mavi, geçen yıldan itibaren üreticilere ata tohumu dağıttıklarını söyledi. Vatandaşların ata tohumuna ilgi gösterdiğini ifade eden Mavi, 'Geleneksel tohumlarımızı yaymaya çalışıyoruz.' dedi. Ata tohumu dağıtım törenine, AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı ve muhtarlar da katıldı.


Advertisement