İran'ın doğal gaz akışını durdurması tüketiciyi etkileyecek mi? - Son Dakika

İran'ın doğal gaz akışını durdurması tüketiciyi etkileyecek mi?

20.01.2022 20:35

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İran tarafından Türkiye'ye sağlanan doğal gazda kesintiye gitmesi nedeniyle sanayi tesisleri ve elektrik santrallerinde tüketim kısıtlamaları yapılacağını belirterek diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığını açıkladı.

İran Milli Gaz Şirketi'nin (NIGC) teknik bir arızayı gerekçe göstererek Gürbulak giriş noktasından Türkiye'ye doğalgaz arzını 10 gün süreyle durdurduğu bildirildi.

BOTAŞ KESİNTİYİ DOĞRULADI

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) konuya ilişkin duyurusunda "Ülkemize Gürbulak Giriş Noktasından İran Milli Gaz Şirketi (NIGC) tarafından sağlanan doğalgazın teslimat basıncı ve miktarı 17 Ocak 2021 itibarıyla azalmaya başlamış ve doğalgaz alımı Günlük Kontrat Miktarının yaklaşık 1/3'ü seviyesine kadar düşmüştür" denildi.

Duyuruda, NIGC tarafından yapılan bildirimde teknik bir arıza gerekçe gösterilerek, doğalgaz arzının mücbir sebep nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süreyle yapılamayacağının bildirildiği ifade edildi.

"KESİNTİDEN VATANDAŞLARIN ETKİLENMEMESİ İÇİN ÖNLEMLER ALINDI"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ise, Türkiye'de Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle bugünden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağının bildirilmesi üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İran tarafıyla gerekli girişimlerde bulunulduğu ve konunun hassasiyetle takip edildiği belirtilerek, "Elektrik ve doğalgaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğalgaz ve buna bağlı olarak da elektrik tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır" ifadelerine yer verildi.

Ayrıca açıklamada, mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığı kaydedildi.

İran'ın doğal gaz akışını durdurması tüketiciyi etkileyecek mi?
İran'ın doğal gaz akışını durdurması tüketiciyi etkileyecek mi?
YORUMLAR (1)
500
AB, çevre hedefleriyle uyumlu enerji projelerini destekleyecek AB, çevre hedefleriyle uyumlu enerji projelerini destekleyecek

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi İran'ın doğal gaz akışını durdurması tüketiciyi etkileyecek mi? - Son Dakika


Advertisement