"İstanbul'da ekmek 5 lira oldu" konusuna değinen Türkiye Fırıncılar Federasyonu: Uygulama pazartesi günü son bulacak - Son Dakika

"İstanbul'da ekmek 5 lira oldu" konusuna değinen Türkiye Fırıncılar Federasyonu: Uygulama pazartesi günü son bulacak

25.06.2022 17:50

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmeğin kilogram fiyatının 20 lira olduğunu ifade ederek, 200 gram ekmeğin 5 liradan satılmasının yasal olmadığını söyledi. İstanbul'un 3 ilçesinde ekmeğin 5 liradan satıldığına dikkat çeken Balcı, bu uygulamanın pazartesi günü son bulacağını belirtti.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Samsun'da bir otelde düzenlenen Mesleki Değerlendirme ve İstişare Toplantısı'nda, ekmek fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde buldu.

"5 LİRAYA SATILMASI YASAL DEĞİL"

Son zamanlarda kamuoyunda gündeme gelen " İstanbul'da ekmek 5 lira oldu" konusuna değinen Balcı, "Geçen hafta İstanbul'un 3 ilçesinde ekmek 5 lira uygulaması başladı. Yasal olmayan uygulamanın doğru olmadığını ifade ettik.

"PAZARTESİ GÜNÜ SON BULUYOR"

Türkiye'de azami ekmek kilogram fiyatı 20 lira. Siz 200 gram ekmeği 5 liradan satarsanız bu, 20 liranın üzerinde bir fiyat oluyor. Meslektaşlarımızın bu yanlıştan döneceğini, yasal olmayan bu uygulamanın sürdürülebilir olmayacağını ifade etmiştik. Bu hafta itibarıyla bu yanlıştan döneceklerini söylemiştim. Yapılan çalışma neticesinde bu 3 ilçede 5 lira uygulaması son bulmuş oluyor pazartesi gününden itibaren." diye konuştu.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı'dan 'ekmek fiyatı' açıklaması

"KİLOGRAM FİYATI 20 LİRANIN ÜZERİNDE OLMAYACAK"

Bazı illerde gram farklılığından dolayı fiyatın farklı olabileceğini ama kesinlikle Türkiye'nin hiçbir yerinde kilogram fiyatının 20 liranın üzerine çıkmayacağını vurgulayan Balcı, şöyle devam etti: "Tüm Türkiye'de olduğu gibi bu 3 ilçede ve İstanbul'un tamamında ekmek kilogram fiyatı, azami 20 liranın üzerinde olmayacak.

"FIRINCILAR FEDAKARLIK GÖSTERİYOR"

Şubat ayında, 'Ekmek fiyatı 6 lira, 7 lira, 10 lira olacak' söylentileri ve halkımızı tedirgin edecek ifadelerin gerçek olmadığını görmüş oluyoruz. Haziran ayının ortasındayız. Ekmek en ucuz temel gıda maddesi. Bunun böyle devam edebilmesi ve bu sürecin geçici olduğunu düşündüğümüzden dolayı fırıncı esnafımız gerekli hassasiyeti, fedakarlık yaparak gösteriyor. Dolayısıyla bunun devamını sağlayabilmek için bugüne kadar ilgili bakanlıklarla sürekli diyalog halinde yapılması gerekenler yapıldı ama temmuz ayında her ne kadar, 'Gündemimizde 5 lira fiyat yok' diyorsak da eğer çalışanların ücretlerinde, yani asgari ücrette ciddi değişiklik olması, elektrik ücretlerinde artış olması durumunda ekmek üreten işletmelere bir ayrıcalık tanımak gerekiyor. Bununla ilgili bugüne kadar olduğu gibi bakanlıklarla görüşmemiz olacak."

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı'dan 'ekmek fiyatı' açıklaması

"ERDOĞAN'IN TALİMATIYLA UNDA DESTEKLEMELER OLDU"

Balcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla undaki desteklemenin devam ettiğine dikkati çekerek, şunları söyledi: "Haziran ayında Cumhurbaşkanı'mızın talimatıyla eğer undaki desteklemeler devam etmemiş olsaydı bugün 5 lira bile fırıncı esnafını kurtarmıyor olabilirdi. Yani ekmek 5 lira ve 5 lira üzerinde olabilirdi. Cumhurbaşkanı'mıza teşekkür etmek istiyorum, bu hassas dönemde undaki desteklemeye devam ettiği için. Bugün ekmeği bu fiyatta tutabiliyoruz. Yani kilogramı azami 20 liranın üzerinde olmuyor, 4 liradan 200 gram ekmek satmış oluyoruz. Dolayısıyla geldiğimiz süreç içinde nasıl hassas davranmışsak, süreç inşallah tamamlanıncaya kadar hassasiyete devam edeceğimizi ümit ediyorum. Ticaret Bakanlığımız, Tarım ve Orman Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımız ile yapılacak düzenlemelerle bu süreci bugüne kadar nasıl getirdiysek, bundan sonraki hedefimiz sağlıklı şekilde noktalamak olacaktır."

"HALKIMIZI TEDİRGÜN ETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK"

Fırıncı esnafını sıkıntıya sokacak kalemlerde değişiklik olması durumunda çözümü için çalışma içinde olacaklarını anlatan Balcı, "Ekmek fiyatını yanlış bilgilendirip bilgi kirliliği yapmamak gerekiyor. Ekmek, halkımızın temel gıda maddesi olduğu için hassas bir konu. Halkımızı tedirgin etmeye kimsenin hakkı yok. Bir değişiklik olması durumunda yetkili kurum olan Fırıncılar Federasyonu bu konuda açıklama yapacak. Ekmek fiyatı konusunda kimse niyet okumasın." ifadesini kullandı.

YORUMLAR (1)
  • Sami Göksu: Bu fırınlar için biran önce soruşturma açılmalı zihniyeti bozuklar neden şişli Beşiktaş Kadıköy ilçeleri akıllara chp belediyesi aceba anlaşıldımı zaten buralardan iktidara vuruluyor ekmek ti vs bunu yapmayın bir lokma ekmeği insanlara siyasi malzeme yapmayın size tekmemiz ağır olacak Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Anadolu Otoyolunun bazı kesimlerinde bakım onarım çalışmaları yapılıyor Anadolu Otoyolunun bazı kesimlerinde bakım onarım çalışmaları yapılıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Hazreti Ali Camisi'nde kıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Hazreti Ali Camisi'nde kıldı Türk teknoloji girişimcileri için CES 2023'te İstanbul Pavilyonu kurulacak Türk teknoloji girişimcileri için CES 2023'te İstanbul Pavilyonu kurulacak
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi 'İstanbul'da ekmek 5 lira oldu' konusuna değinen Türkiye Fırıncılar Federasyonu: Uygulama pazartesi günü son bulacak - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement