Mobil Şebekede Maliyeti Azalttı, İhracat Kapılarını Araladı - Son Dakika
Ekonomi

Mobil Şebekede Maliyeti Azalttı, İhracat Kapılarını Araladı

Mobil Şebekede Maliyeti Azalttı, İhracat Kapılarını Araladı

Gazi Teknokentli araştırmacıların geliştirdikleri arayüz, baz istasyonu entegrasyon maliyetini yüzde 90 düşürdü Zaman ve işgücü tasarrufu da sağlayan TÜBİTAK destekli proje kapsamında geliştirilen program, Almanya ve İran'a ihraç edildi, sırada Mısır ve Finlandiyalı firmalar bekliyor

25.06.2013 11:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

SEVAL OCAK ADIYAMAN - Gazi Teknokentli araştırmacıların TÜBİTAK destekli proje kapsamında geliştirdikleri arayüz, GSM operatörlerinin baz istasyonu entegrasyon maliyetini yüzde 90 düşürdü.

Yerli operatörlerin kullandığı program, yurt dışından şirketlerin de dikkatini çekince ihracat kapıları açıldı. Arayüz, Almanya ve İran'a satıldı, Mısır ve Finlandiyalı firmalarla görüşmeler sürüyor.

AA muhabirine konuya ilişkin bilgi veren Gazi Teknokent'te yer alan İnnovile'in Telekom Servisler Direktörü Serkan Taşkın, TÜBİTAK destekli 4 proje gerçekleştirdiklerini, bu projelerin çıktılarını ticari ürünlere dönüştürdüklerini söyledi.

Mobil ekipman üretiminde Çinli firmaların ABD'li ve Avrupalı şirketlere rakip olmasıyla bu alanda rekabetin arttığını, fiyatların ucuzladığını ancak sistemlerin karmaşıklaştığını belirten Taşkın, 2G ve 3G sistemlerin aynı anda kullanılması ve 4G'nin de yakın zamanda devreye girecek olmasının bu karmaşıklığı daha artıracağına dikkati çekti. Taşkın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu karmaşıklıkta operatörler basitlik arıyor, biz de onlara bunu sunuyoruz. Bir arayüz yaptık. Arkada hangi marka ekipman çalışırsa çalışsın, arayüzden şebeke izlenebiliyor ve her türlü müdahale edilebiliyor. Bu arayüz sayesinde 2 günde tamamlanan entegrasyon, sadece 10 dakikada hallediliyor. 2 bin baz istasyonu entegrasyonu için ortalama bir milyon dolar olan yatırım maliyeti 100 bin dolara kadar düşüyor. Operatörlere yüzde 90'ın üzerinde tasarruf sağlıyor. Zaman kazandırıyor. İnsan unsurunu azalttığı için hata oluşmuyor. Müşteri memnuniyeti de artıyor."

"Dünyaya açılmak istiyoruz"

Serkan Taşkın, ürettikleri arayüzle Türkiye'de 2 operatöre hizmet sunduklarını, bir operatörle de anlaşmak üzere olduklarını belirterek, asıl hedeflerinin yurt dışı olduğunu söyledi.

Taşkın, "İran'da tek 3G hizmeti sunan operatörle anlaştık. Almanya'da 4G teknolojisi kullanan bir şirketle Turkcell referansıyla görüştük, anlaştık. Bu iki ülkede sistem kuruluyor. Şu anda Finlandiya kökenli bir firmayla görüşüyor, çözümlerimizi anlatıyoruz. Mısır'da bir operatörle görüşmemiz sürüyor. Geliştirdiğimiz sistemlerle dünyaya açılmak istiyoruz" diye konuştu. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Mobil Şebekede Maliyeti Azalttı, İhracat Kapılarını Araladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda Avrasya'da Yeni İşbirliği Dinamikleri Ele Alındı
  22:19 Antalya Diplomasi Forumu'nda Avrasya'da Yeni İşbirliği Dinamikleri Ele Alındı

  Antalya Diplomasi Forumu kapsamında DEİK işbirliğiyle düzenlenen panelde Asya ülkeleri ve kuruluşlarının işbirliği potansiyeli ele alındı. Tacikistan Dışişleri Bakanı, CICA Genel Sekreteri, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Özel Görevler Temsilcisi konuşmacı olarak yer aldı. Panelde Avrasya'da büyük ölçekli projeler, altyapı ve ulaşımın önemi, hidroelektrik santralleri ve güvenlik konuları ele alındı.

 • Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi İşbirliğiyle Üreticilere Damızlık Koç Dağıtıldı
  21:05 Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi İşbirliğiyle Üreticilere Damızlık Koç Dağıtıldı

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi işbirliğiyle kurulan damızlık tesisinde üretilen koçlar, Sındırgı Belediyesi Hayvan Pazarı'nda gerçekleştirilen dağıtım töreninde 50 üreticiye dağıtıldı. Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir kuzusunu daha kaliteli hale getirmek amacıyla kurduğu damızlık üretim merkezleri aracılığıyla üreticilerle buluşuyor. Törende ayrıca kadınlara arıcılık kurslarına katılanlara arı kovanı dağıtıldı.

 • Isparta Belceğiz Göleti yüzde 100 doluluk seviyesine ulaştı
  20:37 Isparta Belceğiz Göleti yüzde 100 doluluk seviyesine ulaştı

  Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Isparta Belceğiz Göleti'nin son yağışlarla birlikte yüzde 100 doluluk seviyesine ulaştığını açıkladı. Balta, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, tamamlanan depolama tesislerinin vatandaşlara içme suyu ve toprağa can suyu sağladığını ve ülkenin ekonomik, sanayi ve tarımsal kalkınmasına büyük faydaları olduğunu belirtti.

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi, Çiftçilere Ücretsiz Gübre Hizmeti Sunuyor
  20:14 Aydın Büyükşehir Belediyesi, Çiftçilere Ücretsiz Gübre Hizmeti Sunuyor

  Aydın Büyükşehir Belediyesi, yerelden kalkınma hedefiyle kent tarımına desteğini sürdürüyor. 20 dekar ve altında araziye sahip çiftçilerin arazilerine gübre atımı, Aydın Büyükşehir Belediyesi ekiplerince son teknoloji drone'lar kullanılarak ücretsiz gerçekleştirilecek. Projeyle çiftçilerin akaryakıt giderlerini azalttıkları ve ürün kaybını önledikleri belirtiliyor.


Advertisement