Düz bir kırsal gibi ancak burada görülmeyen ama hissedilen bir güzellik var - Son Dakika

Düz bir kırsal gibi ancak burada görülmeyen ama hissedilen bir güzellik var

28.04.2021 10:03

Erzurum'da bulunan Nene Hatun kırsalında yaz-kış dinmeyen rüzgar, vatandaşların ilgi odağı oldu. Rüzgarın dinmediği bölge olarak da bilinen Nene Hatun kırsalını gezen bazı vatandaşlar, bu bölgeye rüzgar türbini kurulmasını talep etti.

1
Erzurum-Ağrı Karayolu üzerinde bulunan ve tarihi öneme sahip olan Nene Hatun Mahallesi kırsalında, yaz-kış fark etmeksizin rüzgar hiç dinmiyor.
2
Çevresinde birçok tarihi alan bulunduran ve vatandaşların ilgi odağı olan nene hatun kırsalında, durmaksızın şiddetli rüzgarlar esiyor. Şiddetli rüzgârların hiç eksik olmadığı bu bölgeye ise gezmek amacıyla gelen bazı vatandaşlar, araçlarının rüzgârdan sallandığını ifade ediyor.
3
Bu alanı sıklıkla ziyaret ettiklerini de belirten vatandaşlar, bölgeye rüzgâr türbini kurulursa Erzurum'un elektriksel açıdan kalkınabileceğini de vurguluyor. Nene Hatun kırsalının sürekli rüzgarlı olduğunu ve bu alana kurulabilecek rüzgar türbinlerinin kente katkılı olabileceğini belirten vatandaşlar, "Şu an Nene Hatun kırsalındayız. Burası Erzurum'un tarihi açısından da çok önemli bir yere sahip. Biz bu bölgeye tabyaları görmek için geliyoruz. Buradan geçerken aracımız rüzgarın şiddetinden sallanıyor. Bu alan şuanda olduğu gibi sürekli rüzgarlı oluyor. Rüzgarın dinmediği Nene Hatun kırsalının Erzurum için değerlendirilmesini istiyoruz. "
4
"Şiddetli rüzgarların estiği bu alana rüzgar türbinleri kurulursa Erzurum elektrik açısından da kalkınabilir. Yetkililerin bu bölgeyi incelemesini talep ediyoruz" dedi.
5
Öte yandan kırsalda bulunan dağlarda 1950 yıllarında kullanıldığı tahmin edilen 2 adet Jackson marka tank görenlerin dikkatini çekiyor. Birçok parçası askeriye tarafından alınan tankların gövdesi ise adeta arazide sergileniyor.
6

YORUMLAR (1)
  • yolcu : madem sürekli rüzgar var.. belediye yada valilik bu bölgeye rüzgar türübünlerini inşaa etsinler.. boşa gitmesin bu enerji.. Cevap Yaz 7 1 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Düz bir kırsal gibi ancak burada görülmeyen ama hissedilen bir güzellik var - Son Dakika


Advertisement