İşte İsrail'in Yeni Lideri! - Son Dakika

İşte İsrail'in Yeni Lideri!

11.02.2009 00:49

1
İsrail'de dün yapılan genel seçimlerde iktidardaki Kadima partisinin lideri Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de zaferini ilan etti.
2
İsrail Merkez Seçim Komisyonu, oyların şu ana kadar yüzde 27'sinin sayıldığı, Kadima partisinin 120 sandalyeli parlamentoda 27 milletvekilliğiyle birinci parti olduğunu açıklamıştı. Likud partisi lideri Binyamin Netanyahu da gece yarısından sonra yaptığı konuşmada zaferini ilan etmişti.
3
İsrail halkının Kadima'yı seçtiğini söyleyen Livni, gelecek hükümeti kendi partisinin liderliğinde kuracaklarını belirterek, Netanyahu'ya Kadima liderliğindeki ulusal birlik hükümetine katılması çağrısında bulundu.

4
Kısmi sonuçlara göre Kadima partisi önde olmasına rağmen, sağ kanat partilerinin milletvekilliği çoğunluğunun, Netanyahu'ya başbakanlık şansı verebileceği aktarılıyor.

5
Sandık çıkış anketlerine rağmen Likud da zaferini ilan etti. Likud adaylarından Gilad Erdan, ''Binyamin Netanyahu'nun yeni başbakan olacağından eminim. Çünkü sonuçlar, sağ partilerin parlamentoda daha büyük bir bloğu oluşturacaklarını ortaya koyuyor'' diye konuştu.

6
Siyasi yorumculara göre, 120 üyeli parlamentoda (Knesset), sağ partilerin milletvekillerinin sayısı 64, sol partilerin toplam milletvekili sayısı ise 56 olarak gözüküyor.
7
Parlamentonun sol kanat partilerinden Meretz-Yeni Hareket partisi milletvekillerinin sayısı 5'te kaldı.

İlk sandık çıkış sonuçlarının yayımlanmasıyla birlikte, Tel Aviv'de hem Livni'nin, hem de Netanyahu'nun seçim karargahlarında kutlamalar yapıldığı bildirildi.

8
Kadima lideri Tzipi Livni, ilk sandık çıkış sonuçlarını Tel Aviv'de ailesiyle birlikte evinden izledi.

Likud'lu Gideon Sa'ar da yaptığı açıklamada "Resmi sonuçları beklemek lazım. Aradaki fark çok az. Sonuçlar değişebilir" dedi.

9
İsrail, oy verme işlemi boyunca Batı Şeria'ya tüm giriş çıkışları yasakladı.

10
Eski Modda Ajanı Olan Tzipi Livni kimdir?
11
5 Temmuz 1958 Tarihinde Tel Aviv de doğmuş, eski Mossad ajanı, İsrailli politikacı halen İsrail dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısı.
12
Polonya doğumlu babası Eitan Livni "Büyük İsrail" için terör eylemleri yapan Irgun örgüntünün lideriydi.
13
Ehud Olmert'in Kadima'nın liderliği için tekrar aday olmayacağını açıklamasından sonra yapılan parti içi seçimleri kazanan Livni 17 Eylül 2008 tarihinde Kadima'nın lideri oldu ve Knesset'ten güvenoyu alması halinde İsrail'in başbakanı olma şansını yakaladı.
14
15
16
17
18

Son Dakika İşte İsrail'in Yeni Lideri! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement