Basın Toplantısı Sırasında Deprem Oldu - Son Dakika
Genel

Basın Toplantısı Sırasında Deprem Oldu

Basın toplantısı sırasında deprem oldu Sur'da yaşanan olayların kent ekonomisine etkileri araştırıldıDİYARBAKIR - Kalkınma Bakanlığı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve İstanbul Politikalar Merkezi'nin ortaklaşa yürüttüğü "Sur'da yaşanan olayların kent ekonomisine etkilerinin analizi"...

02.03.2017 16:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Basın toplantısı sırasında deprem oldu

Sur'da yaşanan olayların kent ekonomisine etkileri araştırıldı

DİYARBAKIR - Kalkınma Bakanlığı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve İstanbul Politikalar Merkezi'nin ortaklaşa yürüttüğü "Sur'da yaşanan olayların kent ekonomisine etkilerinin analizi" projesinin sonuç bildirgesi açıklandı.

Kalkınma Bakanlığı, Karacadağ Kalkınma Ajansı, DTSO ve İstanbul Politikalar Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği Sur'da yaşanan olayların kent ekonomisine etkilerinin analizi projesi tamamlandı. Projenin sonuç bildirgesi için bir otelde düzenlenen toplantıya Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Fuat Keyman, DTSO Başkanı Ahmet Sayar ve proje yürütücüleri katıldı.

DTSO Başkanı Ahmet Sayar'ın projenin amaçları ile ilgili yaptığı konuşmanın ardından söz alan Keyman, Sur'dan başlayarak bu çalışmayı yapmaya karar verdiklerini söyledi. Keyman, "Eğer bir normalleşmeye gidilecekse bunu da tabi en önemli koşullarından biri ekonomiyi tekrardan canlandırmak ve ekonomik sorunlara çözüm olacak politikaları üretmek. Sur'da olanları ben kendim adıma içim sızlayarak seyrettim, yaşadım. O çatışmaların içinde de çok sevdiğim Tahir Elçi arkadaşımızı da kaybettik. Bölgemizde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Kürt vatandaşlarımız çözüm sürecine evet diyerek hendek ve şehir savaşlarına hayır diyerek ve çok önemli olarak 15 Temmuz darbe girişimine çok net hayır diyerek zaten Türkiye ile birlikte çok önemli bir mesajı verdiler" dedi.

Basın toplantısı sırasından deprem oldu

Öte yandan Keyman'ın konuşması sırasında merkez üssü Adıyaman'ın Samsat ilçesi olan 5,5 büyüklüğünde meydana gelen deprem bölge illerinde olduğu gibi Diyarbakır'da da hissedildi. Keyman, konuşmasında "Deprem oluyor değil mi, çok şiddetli bir deprem oldu" diyerek tedirginliğini dile getirdi.

Projenin sonuç bildirgesinde ise şunlar yer aldı:

"Sur olaylarının ardından küçük işletmelerin çalışan sayılarında yüzde 43 azalma yaşandığı gözlendi. Sur dışında faaliyet gösteren kısmen daha büyük işletmelerdeki çalışan sayılarında yüzde 39 azalma yaşandı. Sur içinde oluşan maddi hasarın toplam boyutu 5 milyon liranın üzerindedir. Sur içinde işletmesi bulunanların yüzde 92'si işlerinin azaldığını, yüzde 7'si ise tamamen bittiğini dile getirdi. Sur dışı işletmelerin yüzde 56'sının bölge ülkeleri ile iş hacmi küçülmüş, yüzde 30'su ise bitti. Sur dışında faaliyet gösteren işletmelerin yüzde 91'i ortamın normalleşmesinin ticari faaliyetlerini sürdürebilmek için ekonomik destekten daha öncelikli görmektedir."

(YRT-MP-Y)

Basın Toplantısı Sırasında Deprem Oldu
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Basın Toplantısı Sırasında Deprem Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor
  00:19 Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor

  Survivor All Star'da Acun Ilıcalı, efsane futbolcu Ronaldinho'nun yarışmaya konuk olacağını duyurdu. Ronaldinho, Sercan Yıldırım ile gösteri maçında yer alacak.

 • Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak
  00:13 Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak

  Resmi Gazete'de yer verilen ilana göre Sağlık Bakanlığı 15 bini hemşire, 2 bini ebe olmak üzere 27 bin personel alacak.

 • CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi
  20 Şub CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'li Belediye Başkanı Zeki Bilgin'in, yeniden aday gösterildiği ilçedeki adaylık başvurusu YSK'ya geç teslim edildiği gerekçesiyle kabul edilmedi. Parti yönetimi elektrik kesintisi nedeniyle listenin 17.08'de girildiğini öne sürerek itirazda bulundu.

 • Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı
  20 Şub Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı

  Ankaragücü-Galatasaray maçında tribünlerden çekilen bir görüntü infial yarattı. Söz konusu videoda Icardi'nin rakip tribünlere skandal bir hareket yaptığı görülürken, Ankaragücü kulübü TFF'ye başvuru yapacaklarını açıkladı. Sarı Kırmızılı bazı taraftarlar ise görüntünün montaj olduğunu ileri sürdü. Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan ise hareketin seviyesizlik ve tribünleri sahaya indirme çabası olduğunu söyleyerek TFF'ye Icardi'nin PFDK'ya sevk edilmesi çağrısında bulundu.

 • İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı
  20 Şub İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı

  AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, İstanbul için yapılan son anketlerdeki durumu anlatarak, ''Anketlerde 1.5-2 puan öne geçtik.'' ifadelerini kullandı.

 • İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı
  20 Şub İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı

  İsrail ordusu, yüzlerce Filistinli ailenin yerlerinden edilmesinin ardından Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı. Hamas'ın altyapısına odaklanılacağı belirtilirken, binlerce Filistinli tekrar yollara düştü.

 • Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız
  20 Şub Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk'ta 3 ayda hastane inşa ettiklerini söyleyen Erdoğan, ''Bu konuda sayın Rama'yla iddiaya girmiştik. Hamdolsun 3 ay gibi rekor sürede hastanemizi inşa ettik.'' dedi. Rama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ''Sizin söylediğiniz söz gerçekleştirilir. Verilen sözler tutulur. Arnavutlarla yaptığınız bu iddiayı kazandınız. Size alenen teşekkür etmek istiyorum.'' yanıtını verdi.

 • Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz
  20 Şub Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz

  YRP lideri Fatih Erbakan'ın, AK Parti'yle ittifak temaslarının kesilmesiyle ilgili olarak sarf ettiği ''Bize il ve ilçe adaylıkları yerine 2-3 Belediye Meclisi üyeliği teklif ettiler. Anketlerde binde 6-7 civarında oyu görünen BBP'ye teklif ettikleriyle aynı.'' sözlerine BBP'den tepki geldi. BBP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Güney yaptığı açıklamada, ''Kardeşlerimizin partisi olarak gördüğümüz YRP Genel Başkanı Sayın Fatih Erbakan'ı, partimiz ve mensuplarından özür dilemeye davet ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.


Advertisement