15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü - Son Dakika
Güncel

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon ve Rize'deki oda, borsa ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla ortak basın açıklaması yaptı.

13.07.2017 15:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon ve Rize'deki oda, borsa ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla ortak basın açıklaması yaptı.

Ordu'da faaliyet gösteren 8 odanın başkanı, ortak açıklamayla Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini kınadı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odasında (OTSO) yapılan ortak basın toplantısına, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, Memur Sendikaları Konfederasyonu, HAK-İŞ Konfederasyonu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin temsilcileri katıldı.

OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, tarihin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçtiğini söyledi.

Tüm yurtta 2 hafta boyunca yapılacak etkinliklerle 15 Temmuz ruhunu canlı tutacaklarını ifade eden Şahin, "15 Temmuz'u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz'un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbi'nden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı Terör Örgütü devleti ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı." dedi.

Servet Şahin, milletin cesareti ve feraseti ile bu belayı durdurduğunu vurgulayarak, "Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. 15 Temmuz'da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir. Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik." diye konuştu.

"Ekonomide yüzde 5'lik büyümeyi yakaladık"

Ordu Ticaret Borsası (OTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ziver Kahraman ise darbe girişiminden ekonominin olumsuz etkilendiğini, ancak bunu kısa sürede atlatıldığını ifade etti.

Darbe girişimi sonrası toplumun büyük bir travma yaşadığını belirten Kahraman, şöyle devam etti:

"FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah'a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5'lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk 6 ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık."

Ziver Kahraman, birlikte çalışmaları durumunda daha güçlü olabileceklerini de aktararak, "Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye'yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz. Türkiye'nin sivil toplumu olarak 15 Temmuz'u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz. Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye." ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun'da da Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, Memur Sendikaları Konfederasyonu, HAK- İŞ Konfederasyonu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 15 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında ortak basın toplantısı düzenledi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) binasında düzenlenen toplantıda açıklamayı okuyan GTSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, 15 Temmuz'un Türkiye için bir milat olduğuna inandıklarını söyledi.

Darbe girişimini bir işgal girişimi olarak değerlendirdiklerini aktaran Çakırmelikoğlu, şunları kaydetti:

"15 Temmuz, İstiklal Harbi'nden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı Terör Örgütü, devleti ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı, ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak, Türkiye'yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı, Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah'a şükürler olsun milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu."

Hasan Çakırmelikoğlu, Türkiye ve millet için daha fazla çalışacaklarını işaret ederek, "Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz, Türkiye'nin sivil toplumu olarak 15 Temmuz'u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz. Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye." diye konuştu.

Gümüşhane

Gümüşhane'de Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) öncülüğünde 8 sivil toplum kuruluşu "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla darbe girişimini kınadı.

GTSO toplantı salonunda, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) İl Temsilcisi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Ali İsmail Daltaban, Memur Sendikaları Konfederasyonu İl Temsilcisi Habib Tanış, HAK-İŞ Konfederasyonu Temsilcisi Filiz Bozkır, Türkiye Ziraat Odaları Birliği İl Temsilcisi ve Ziraat Odası Başkanı Adem Okur, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Gümüşhane İl Temsilcisi Mustafa Fevzi Akçay, Gümüşhane Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkan Vekili Yılmaz Tonyalı, Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Rıfat Çilenk, Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir, Gümüşhane Bakkallar ve Manifaturacılar Odası Başkanı Leyla Bostancı ile Gümüşhane Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Kullukçu katıldı.

Sivil toplum kuruluşları adına ortak bildiriyi okuyan GTSO Başkanı İsmail Akçay, 15 Temmuz'un Türkiye için bir milat olduğuna inandıklarını vurguladı.

Trabzon

Trabzon'daki sivil toplum kuruluşları temsilcileri, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle Türkiye'deki 81 ille aynı anda "15 Temmuz'u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Gücümüz Milli İrade, Hedefimiz Büyük Türkiye" başlıklı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında (TTSO) gerçekleştirilen basın açıklamasına, TTSO Meclis Başkanı Şadan Eren, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Kara, Trabzon Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Eyyüp Ergan, Of Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Zuhal Akyüzlü, Of TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Saral, Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Kara, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, Kamu-Sen İl Temsilcisi Coşkun Dilber, Türk-İş İl Temsilcisi Gökhan Gedikli, HAK-İŞ İl Temsilcisi İhsan Bülbül ve ilgili kurumların yöneticileri katıldı.

TTSO Meclis Başkanı Eren'in, ülkenin bir daha 15 Temmuz ve benzeri olayları yaşamamasını dilediği açılış konuşmasının ardından, tüm Türkiye ile aynı anda ortak basın bildirisi metnini Trabzon'daki STK'lar adına Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Kara okudu.

Ankara'da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun okuduğu ortak metnin ardından, aralarında Trabzon'un da bulunduğu 7 ille canlı bağlantı gerçekleştirildi.

Trabzon'a yapılan bağlantıda konuşan Kara, şunları söyledi:

"Trabzon'daki STK başkanlarımızla bir arada ortak metnimizi biraz önce okuduk. Trabzon insanı her zaman 'söz konusu vatansa gerisi teferruattır' düsturuyla hareket etmiş ve bundan sonra da etmeye devam edecektir. Trabzonlular hain darbe girişimi fark edildiği ilk anda en hızlı tepkiyi vermiş ve meydanları doldurmuştur. İnsanımız bir daha mertliğini, zalime karşı sertliğini ve vatanseverliğini göstermiştir. Herkes şunu iyi bilmelidir ki Karadenizliler, 80 milyon vatan evladı gibi kanının son damlasına kadar vatan nöbetinde olmuştur ve bundan sonra da olacaktır. Biz burada olduğumuz müddetçe vatan hainlerine asla geçit verilmeyecektir. Bütün çabamız bu ülke ve bu millet içindir. İnşallah büyük yarınları hep birlikte inşa edeceğiz."

Rize

Rize'deki sivil toplum kuruluşu temsilcileri de 81 ille aynı anda "15 Temmuz'u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Gücümüz Milli İrade, hedefimiz Büyük Türkiye" konulu açıklama yaptı.

Rize ve Sanayi Odasında (RTSO) gerçekleştirilen basın açıklamasına, RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Muammer Atılgan, Memur-Sen İl Başkanı Resul Usta, HAK–İŞ İl Başkanı Sultan Murat Karadağ, MÜSİAD Rize Şube Başkanı Recep Taylan, TÜMSİAD Rize Şube Başkanı Baki Fil ile ilçe ticaret sanayi odası başkanları katıldı.

Sivil toplum örgütleri adına açıklamayı yapan Şaban Aziz Karamehmetoğlu, 15 Temmuz'un Türkiye için bir milat olduğuna inandıklarını belirtti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İnegöl'de uyuşturucu satışı yaptığı iddia edilen 3 kişi yakalandı
  04:55 İnegöl'de uyuşturucu satışı yaptığı iddia edilen 3 kişi yakalandı

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde düzenlenen operasyonda, uyuşturucu satışı yaptığı iddia edilen 3 kişi yakalandı. İnegöl İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği ekipleri, yabancı uyruklu şüphelileri teknik takibe aldıktan sonra operasyon düzenledi. Operasyonda işyerinde yapılan aramalarda metamfetamin ve kokain ele geçirildi. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

 • BM Güvenlik Konseyi Orta Doğu Gündemiyle Toplandı
  04:40 BM Güvenlik Konseyi Orta Doğu Gündemiyle Toplandı

  Orta Doğu'da gerilimi azaltmak için tüm ülkeleri sorumluluk almaya çağıran BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Daha fazla savaşı ne bölge, ne de dünya kaldırabilir" dedi.

 • Meksika'da İsrail'in Gazze saldırılarına tepki gösterildi
  04:23 Meksika'da İsrail'in Gazze saldırılarına tepki gösterildi

  Meksika'da yüzlerce kişi, İsrail'in Gazze saldırılarına tepki göstermek için bir araya geldi. Göstericiler, Filistin'e destek sloganları atarak ateşkesin sağlanmasını ve saldırıların durmasını istedi. Protestocular, İsrail'in bombardımanında ölen kadın ve çocuklara dikkat çekerek özgür Filistin çağrısında bulundu.

 • İzmir'de trans bireyin gasp edilerek darp edilmesi olayında 6 gözaltı
  02:00 İzmir'de trans bireyin gasp edilerek darp edilmesi olayında 6 gözaltı

  İzmir'in Konak ilçesinde, trans bireyin çantasının gasp edilerek kalabalık grup tarafından darp edilmesine ilişkin kimlikleri tespit edilen 6 şüpheli, polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

 • Nevşehir'de Trafik Kazasında 1 Kişi Hayatını Kaybetti
  02:00 Nevşehir'de Trafik Kazasında 1 Kişi Hayatını Kaybetti

  Nevşehir'de seyir halinde olan bir otomobil, sollama yapmaya çalıştığı araca çarparak trafik kazasına neden oldu. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi de yaralandı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • 19 yıl kesinleşmiş hapsi bulunan hırsız çatıda yakalandı
  01:57 19 yıl kesinleşmiş hapsi bulunan hırsız çatıda yakalandı

  Kayseri'de 'hırsızlık' suçundan 19 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan H.İ., bir binanın çatısında saklanmaya çalışırken polis tarafından yakalandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından H.İ., cezaevine teslim edildi.


Advertisement