Başkentte Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Açılış Töreni - Son Dakika
Güncel

Başkentte Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Açılış Töreni

Başkentte, taraflar arasındaki uyuşmazlıkların mahkemeye ihtiyaç kalmaksızın dostane şekilde hızlı ve ekonomik çözüme kavuşturulması amacıyla başlatılan uygulama kapsamında "Hitit Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi" törenle hizmete açıldı.

23.12.2017 16:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Başkentte, taraflar arasındaki uyuşmazlıkların mahkemeye ihtiyaç kalmaksızın dostane şekilde hızlı ve ekonomik çözüme kavuşturulması amacıyla başlatılan uygulama kapsamında "Hitit Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi" törenle hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı, Balgat'taki merkezin açılış töreninde yaptığı konuşmada, merkezin, kurucular, vatandaşlar, hukuk sistemi ve çalışanlar için hayırlı olmasını diledi.

Arabuluculuğun hukuk sistemine 2013'te girdiğini ve katlanarak faaliyetlerini artırdığını dile getiren Kıratlı, 1 Ocak 2018'den itibaren arabuluculuğun daha etkin şekilde faaliyet göstermesi amacıyla yasal düzenleme yapıldığını hatırlattı.

Kıratlı, "İnşallah toplumsal uzlaşmayı daha iyi sağlayacak, sorunları daha hızlı, daha ekonomik ve daha barışçıl şekilde çözecek bu sistemin ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum." dedi.

Türkiye için arabuluculuk sisteminin yeni olmadığını, Ahilik sisteminde de esnaflar arasındaki uyuşmazlıkları çözen arabulucular olması dolayısıyla benzerlikler bulunduğuna dikkati çeken Kıratlı, arabuluculuk sisteminin çok faydalı, gelecek vadeden, kalıcı bir sistem olduğunu vurguladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karaman da merkezin hizmete başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kurulma sürecini anlattı.

Yüze yakın kurucu ortağın desteğiyle merkezi kurarak, hayallerini gerçekleştirdiklerini belirten Karaman, İstanbul, Bursa ve Kocaeli'de de çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Karaman, "Öyle bir kuralım ki kuralları, sistemi, standartları, kendine özgü değerleri, iş yapma usul ve yöntemleri ve çalışma biçimleri olsun, kişilerden bağımsız kalabilsin, tüm paydaşların yetki ve sorumlulukları belirlenmiş, işleyen, kişilere bağımlı olmaksınızın varlığını gelecek kuşaklara, nesillere aktarabilen bir kurumsal yapı olsun istedik. Böylece bu toprakların ruhuna ve kültürel kodlarına uygun olan yapının gelecek nesillere bir miras olarak aktarılmasını hedefliyoruz." diye konuştu.

"Şirketlerin yüzde 43'ü kardeş kavgasından dolayı yıkılıyor"

Karaman, Türkiye'deki şirketlerin 3 kuşaktan öteye geçemediğine dikkati çekti.

"İstatistikler bize şunu söylüyor: Kurumsallaşamayan şirketlerin yüzde 43'ü kardeş kavgasından dolayı yıkılıyor." diyen Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kardeşler bir araya geliyor ya da miras kalıyor ama kardeş kavgalarından dolayı ülkemizdeki şirketlerin yüzde 43'ünü kaybediyoruz. Türkiye'deki şirketlerin yüzde 19'u kardeş, yeğen, kuzen kavgalarından, yüzde 14'ü aileler arasındaki kavgadan varlığını sürdürmekten aciz kalıyor. Biz kurumsallaşmış, 10-30-100 yıllık vizyonlar ve iş planlarıyla bir değer yaratmaya çalışıyoruz."

Törene Yargıtay Genel Sekreteri Yusuf Ziyaattin Cenik, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Başdanışmanı Ahmet Karayiğit, Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumlardan yöneticiler katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Başkentte Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Açılış Töreni - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Adana'da 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Başladı
  18:29 Adana'da 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Başladı

  Adana'da düzenlenen 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında, ziyaretçiler el işi ürünlerin yer aldığı stantları gezdi, spor etkinliklerine katıldı ve yöresel yemeklerin tadını çıkardı. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Shenzhen'in dış ticareti 1 trilyon yuanı aştı
  18:29 Shenzhen'in dış ticareti 1 trilyon yuanı aştı

  Çin'in güneyindeki Shenzhen metropolünden yerel yetkililer, şehrin dış ticaretinin bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28,8 artışla 1,02 trilyon yuana (yaklaşık 140,8 milyar ABD doları) ulaştığını açıkladı. Shenzhen'in özel işletmelerinin dış ticareti ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 45,2 artışla 720,96 milyar yuana ulaştı ve şehrin toplam ticaret hacminin yüzde 70,7'sini oluşturdu.

 • Çin, Shanghai limanlarından araç ihracatını artırdı
  18:28 Çin, Shanghai limanlarından araç ihracatını artırdı

  Çin'in Shanghai limanları üzerinden 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 30,7 artışla 529.000 araç ihraç edildi. Waigaoqiao liman bölgesindeki gümrüklerde ise bir önceki yıla göre yüzde 20'nin üzerinde bir artışla 280.000'den fazla araç ihraç edildi. Yangshan gümrüğü ise yeni enerjili araçların yüzde 70'inden fazlasını işlemden geçirdi.

 • Mersin Çamlıyayla'da kaçak kazı yapan 2 kişi gözaltına alındı
  18:28 Mersin Çamlıyayla'da kaçak kazı yapan 2 kişi gözaltına alındı

  Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde, izinsiz kazı yapıldığı tespit edildi. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bölgeye yönlendirilerek 2 kişiyi suçüstü yakaladı. Gözaltına alınan şüpheliler jandarmaya teslim edildi.

 • Kahverengi kokarcaya 'hunili tuzak' engeli
  18:26 Kahverengi kokarcaya 'hunili tuzak' engeli

  Samsun'un Çarşamba ilçesinde kahverengi kokarca zararlısı ile ilgili mücadele kapsamında tuzak asılımı gerçekleştirildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında feromon içeren 'hunili tuzaklar' üreticilere dağıtıldı.

 • Antakya'da otomobilin motor bölümüne sıkışan kedi yavrusu kurtarıldı
  18:24 Antakya'da otomobilin motor bölümüne sıkışan kedi yavrusu kurtarıldı

  Hatay'ın Antakya ilçesinde park halindeki bir otomobilin motor kısmına sıkışan kedi yavrusu, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler, kedi yavrusunu sıkıştığı yerden çıkararak doğal ortamına bıraktı.

 • Fethiye'de Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali Başladı
  18:24 Fethiye'de Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali Başladı

  Fethiye'de düzenlenen 13. Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali renkli görüntülerle başladı. Festivalde Kuzugöbeği mantarının kilosu Bin 500 TL'den satışa sunuldu.

 • Yalova'da yapılan yatırımlar değerlendirildi
  18:24 Yalova'da yapılan yatırımlar değerlendirildi

  Yalova Dr. Hülya Kaya başkanlığında gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda bir önceki dönemde kentte yapılan yatırımlar değerlendirildi.

 • Myanmar'da Darbe Karşıtı İsyancılar Ordu Birliklerine Pusu Kurdu
  18:24 Myanmar'da Darbe Karşıtı İsyancılar Ordu Birliklerine Pusu Kurdu

  Myanmar'da askeri darbe karşıtı silahlı isyancılar, ordu birliklerine pusu kurdu. Sosyal medyada servis edilen görüntülerde Myanmar ordusuna ait çok sayıda kamyonun yaylım ateşi arasında kaldığı görüldü. Pusu anları saniye saniye kameraya yansıdı.

 • Mersin Mezitli'de Narenciye Balı Hasat Etkinliği Gerçekleştirildi
  18:23 Mersin Mezitli'de Narenciye Balı Hasat Etkinliği Gerçekleştirildi

  Mersin'in Mezitli ilçesinde bulunan kovanlarda üretilen narenciye balının sağımı için hasat etkinliği düzenlendi. Vali Ali Hamza Pehlivan'ın da katıldığı etkinlikte, Mersin'in Türkiye genelinde arı kovanı sayısıyla 4. sırada yer aldığı ve yıllık yaklaşık 115 bin ton bal üretiminin 3 bin 500 tonunun burada gerçekleştirildiği belirtildi.


Advertisement