Canlı Kalkan' Eylemi ve 'Terör Örgütü Üyeliği' Suçlarından Yargılanan 17 Kişiye Tahliye - Son Dakika
Güncel

Canlı Kalkan' Eylemi ve 'Terör Örgütü Üyeliği' Suçlarından Yargılanan 17 Kişiye Tahliye

Canlı Kalkan\' Eylemi ve \'Terör Örgütü Üyeliği\' Suçlarından Yargılanan 17 Kişiye Tahliye

Iğdır’da, ’canlı kalkan ve terör örgütü üyeliği’ suçlamasından yargılanan 17 kişi hakkında tahliye kararı verildi.

04.03.2016 22:00

Iğdır'da, 'canlı kalkan ve terör örgütü üyeliği' suçlamasından yargılanan 17 kişi hakkında tahliye kararı verildi.

Iğdır'da, "terör örgütüne üye olmak, canlı kalkan çadırına katılmak ve terör örgütü KCK adına kent meclisi kurmak ve üye olmak" suçlarından aralarında Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder, Hoşhaber Belde Belediye Eş Başkanı Ali Çam, Iğdır İl Genel Meclis Eş Başkanı A. Kadir Özsular, belediye meclis üyeleri ile parti yöneticilerinin bulunduğu 18 kişinin Iğdır Adliyesi'nde davası görüldü.

Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder, İl Genel Meclis Başkanı Abdulkadir Özsular, Hoşhaber Belediye Başkanı Ali Çam, DBP İl Eşbaşkanı Zübeyde Kaynar ve belediye meclis üyesi Saniye Çark ile aynı konudan gözaltına alınıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 13 kişi bugün hakim karşısına çıkarıldı.

Tutuklulardan Abdulkadir Özsular ve Ali Çam Kırıkkale'den SEGBİS sistemiyle bağlanırken, Ankara'da tutuklu halde bulunan Şaziye Önder, Saniye Çark ve Zübeyde Kaynar uçakla Iğdır'a getirilerek mahkemeye dahil edildi.

Şüpheliler, ağır ceza mahkemesinde "PKK terör örgütüne üye olmak, canlı kalkan çadırına katılmak ve terör örgütü KCK adına kent meclisi kurmak ve üye olmak" suçlarından yargılandı.

Belediye Başkan Yardımcısı Şaziye Önder ve belediye meclis üyesi Saniye Çark çevirmen eşliğinde Kürtçe ifade verdi.

Duruşmada SEGBİS sistemiyle 1 kadın ve 1 erkek gizli tanığın ifadelerine de başvuruldu.

Şüphelilerin tamamı çıkarıldıkları savcılıkça tahliye talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, İl Genel Meclis Başkanı Abdulkadir Özsular, Hoşhaber Belediye Başkanı Ali Çam, DBP İl Eşbaşkanı Zübeyde Kaynar, belediye meclis üyesi Saniye Çark, A.Y., T.K., İ.S., A.Ç., S.A., M.S.K., H.G., S.K., K.K., M.S.Ö., Y.Ç. ve H.E. isimli şüphelilerin tutuksuz yargılanmasına, Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Şaziye Önder'in ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. Önder'in mahkemesi 15 Nisan tarihine ertelendi.

Konu hakkında adliye önünde açıklama yapan HDP Iğdır Milletvekili M. Emin Adıyaman, kendilerinin başından beri arkadaşlarının suçsuz olduğuna inandıklarını savundu.

Adıyaman, "Bunu tutuklama döneminde de ifade etmiştik. Bugün mahkemesi olan arkadaşlarımızdan Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder hariç tüm arkadaşlarımız tahliye edildi. Biz, önümüzdeki duruşmada da Şaziye Başkanın tahliye olacağına inanıyoruz" dedi. - IĞDIR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Canlı Kalkan' Eylemi ve 'Terör Örgütü Üyeliği' Suçlarından Yargılanan 17 Kişiye Tahliye - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement