Erdoğan Akil İnsanlar Buluşması - Son Dakika
Güncel

Erdoğan Akil İnsanlar Buluşması

Erdoğan Akil İnsanlar Buluşması

Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Grubu Üyesi Keyman: "Genel hava, artık silahların bırakılma sürecinin bittiği ve demokratik reform sürecine geçme üzerineydi" "Bence bugünün en önemli sonucu, ikinci aşamaya hala geçmediğimiz, hala birinci aşamada olduğumuzdur. PKK'nın çekilme sürecinde olduğu" "PKK'nın çekilme süreci beklediğimizden daha düşük oranda devam ediyor. İkinci sürece belki eylül veya ekim ayında geçilebilir" Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi Grubu Üyesi Can: "Raporlardan çıkan sonuç Kürt meselesinin çözüm zeminine son derece uygun" "Ana dilde eğitim, eşit yurttaşlık, KCK tutsaklarının bırakılması, koruculuk sisteminin kaldırılması yani Kürtlerle, Kürt sorununun çözümüyle ilgili ne tür talepler varsa, bütün bu talepler Karadeniz'den İç Anadolu Bölgesi'ne, Akdeniz'den Kürt coğrafyasına, Ege'ye, Marmara'ya kadar bütün raporlarda sistemli bir şekilde yer almış durumda"

26.06.2013 21:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Grubu Üyesi Fuat Keyman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları toplantıya ilişkin, "Genel hava, artık silahların bırakılma sürecinin bittiği ve demokratik reform sürecine geçme üzerineydi" dedi.

Başbakan Erdoğan ile Akil İnsanlar Heyeti üyelerinin Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleştirdiği toplantıdan çıkışta gazetecilere açıklama yapan Keyman, sundukları raporlarda sorunun çözümü için sonuç çıktığını söyledi.

"Genel hava, artık silahların bırakılma sürecinin bittiği ve demokratik reform sürecine geçme üzerineydi" diyen Keyman, ancak sürecin hala birinci aşamada yani silahların bırakılma aşamasında olduğunu dile getirdi.

Keyman, Başbakan Erdoğan'ın bölgeye yapılan yatırımlardan bahsettiğini ifade ederek, toplantıda böyle bir demokratik reform paketinin olmadığını ancak bazı demokratik reformların yapılabileceğine dair hava oluştuğunu kaydetti.

Toplantının sadece çözüm sürecine dönük olduğunu belirten Keyman, toplantıda Başbakan Erdoğan'a çözüm sürecinin ikinci aşamasıyla ilgili sorular sorulduğunu aktardı.

Keyman, şöyle devam etti:

"Bence bugünün en önemli sonucu, ikinci aşamaya hala geçmediğimiz, hala birinci aşamada olduğumuzdur. PKK'nın çekilme sürecinde olduğu. O yüzden bu konu önemliydi. Başbakan raporları dinledi. Raporların ortak noktası tabii ki demokratik reform süreci, yeni anayasaya dair toplumun beklentileriydi. Hepsini not aldı. Süreci, birinci aşamada silahların bırakılması, ikinci aşamada demokratik reform süreci olarak görüyordum. Ama hakikaten bugünden çıkan temel nokta, daha birinci aşamadayız. PKK'nın çekilme süreci beklediğimizden daha düşük oranda devam ediyor. İkinci sürece belki eylül veya ekim ayında geçilebilir."

Keyman, demokratik reformların başlama zamanına ilişkin bir soru üzerine ise "Benim anladığım, çözüm sürecinin başarıyla gittiği ama hala birinci aşamada olduğumuz" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın ekonomik iyileşmelere ağırlık vereceğini söylediğini belirten Keyman, toplantıda raporların sunulmasının, konuşmalardan daha uzun sürdüğünü sözlerine ekledi.

"Raporlardan çıkan sonuç Kürt meselesinin çözüm zeminine son derece uygun"

Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi Grubu Üyesi Celalettin Can da toplantıda raporların okuduğunu belirterek, "Raporlardan çıkan sonuç Kürt meselesinin çözüm zeminine son derece uygun. Ana dilde eğitim, eşit yurttaşlık, KCK tutsaklarının bırakılması, koruculuk sisteminin kaldırılması yani Kürtlerle, Kürt sorununun çözümüyle ilgili ne tür talepler varsa,  bütün bu talepler Karadeniz'den İç Anadolu Bölgesi'ne, Akdeniz'den Kürt coğrafyasına, Ege'ye, Marmara'ya kadar bütün raporlarda sistemli bir şekilde yer almış durumda" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, bu raporlar neticesinde bir yol haritasının hazırlanacağını belirttiğini kaydeden Can, bunların uygulanmasını sağlamak ve takipçisi olmak görevleriyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Can, kendisinin de toplantıda söz hakkı aldığını dile getirerek, demokratik çözüm ve barış sürecinin ilk aşaması olan silahlı güçlerin sınır dışına çıkmasının gerçekleştiğini, artık demokratik adımların atılmasının beklendiğini ifade etti.

"Koruculuk kaldırılmalı, karakolların yapımı durdurulmalı, KCK'lılar serbest bırakılmalı"

Demokratik adımların atılmasında güven verici önlemlere ihtiyaç olduğunu bildiren Can, KCK davasındaki tutukluların serbest bırakılmasının önünde yasal bir engel bulunmadığını dile getirdi.

"Koruculuk mutlaka kaldırılmalı ve bunun yanında köye dönüş teşvik edilmeli. Dersim'de 'kalekol' ismi altında yapılan 38 karakolun iptal edilmesi gerektiğini belirttik. Özellikle bizim kutsal bölgemizde yapılıyor bunlar" diyen Can, çatışma olmayan bölgelerde insansız hava araçlarının dolaştığını, buna son verilmesi gerektiğini söyledi.

Celalettin Can, şöyle devam etti:

"Seçim barajı kaldırılmalı, Abdullah Öcalan'ın kaldığı mekan, sağlıklı ve güvenlikli, aynı zamanda dijital ortama uygun hale getirilmeli, bunu söyledik. En önemlisi Gezi olayını konuştuk ve anlattık. Sayın Hüseyin Çelik toplantıdan çıkana kadar Gezi olayı konuşulmamıştı. Daha sonra Gezi olayıyla ilgili ben konuştum. Benim bir tespitim vardı. İstanbul'da bir parka ilişkin merkezi tasarrufa gösterilen tepki, Kürt meselesinin çözümünde yerel yönetimlerin özerklik şartının ne kadar yapıcı olduğunu ortaya koydu."

Can, "Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı ile ilgili cevabı ne oldu?" sorusuna karşılık, Erdoğan'ın kendisine,  "Celalettin Bey, Gezi Parkı ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz ben biliyorum, benim düşüncemi de siz biliyorsunuz. Lütfen Gezi Parkı olayını buraya taşımayın, O başka bir şey, bu başka bir şey" dediğini aktardı.

Celalettin Can, Başbakan Erdoğan'ın bu sözleri üzerine "Gezi Parkı'nın barış ve demokrasi süreciyle doğrudan ilişkili olduğunu" kaydettiğini sözlerine ekledi.

Fehmi Koru rahatsızlandı

Öte yandan, buluşmaya katılan isimlerden Fehmi Koru'nun, toplantı sırasında rahatsızlanması üzerine tedbiren hastaneye götürüldüğü öğrenildi. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Erdoğan Akil İnsanlar Buluşması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'daki Türk vatandaşlarına İsrail-İran gerilimi uyarısı
  21:21 Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'daki Türk vatandaşlarına İsrail-İran gerilimi uyarısı

  Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile İran arasındaki gerilim nedeniyle Lübnan'daki Türk vatandaşlarının tedbirli olmaları ve zorunlu olmadıkça ülke içinde seyahat etmemeleri uyarısında bulundu. Bakanlık, gelişmelerin Lübnan'a yansımaları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tedbirli olmaları ve zorunlu olmadıkça ülkenin 4 vilayetine gitmemeleri için uyarı yayımladı.

 • Kütahya'da Yeni Sağlık Yerleşkesi İnşa Edilecek
  21:20 Kütahya'da Yeni Sağlık Yerleşkesi İnşa Edilecek

  AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binasının yıkılıp yerine 'Sağlık Yerleşkesi' yapılacağını duyurdu. Yerleşkede Aile ve Halk Sağlığı Merkezi, Verem Savaş Dispanseri gibi birimlerin bulunacağı belirtildi.

 • Gebze'de Otomobil Yangını İtfaiye Tarafından Söndürüldü
  21:20 Gebze'de Otomobil Yangını İtfaiye Tarafından Söndürüldü

  Kocaeli'nin Gebze ilçesinde seyir halindeki bir otomobilin motor kısmında çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangın sonucunda otomobilde hasar meydana geldi.

 • Van'da korkutan yangın
  21:20 Van'da korkutan yangın

  Van'ın İpekyolu ilçesinde bulunan bir iş merkezinin çatı katında çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kısa sürede kontrol altına alındı.

 • Aydın'ın Nazilli ilçesinde trafik kazası: 2 kişi yaralandı
  21:19 Aydın'ın Nazilli ilçesinde trafik kazası: 2 kişi yaralandı

  Aydın'ın Nazilli ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, Zafer Mahallesi'nde U.A'nın kullandığı motosiklet, yolun karşısına geçmeye çalışan V.Ş'ye çarptı. Kazada motosiklet sürücüsü ile yaya yaralandı. Ehliyeti olmadığı öğrenilen sürücü ile yaya ambulansla Nazilli Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 • Niğde'de 4 Metre Derinliğindeki Kuyuda Mahsur Kalan İşçi Kurtarıldı
  21:18 Niğde'de 4 Metre Derinliğindeki Kuyuda Mahsur Kalan İşçi Kurtarıldı

  Niğde'nin Kemerhisar beldesinde bir çiftlikte çalışan işçi, büyükbaş hayvan atıkları için açılan kuyuya düştü. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen ekipler, işçiyi sedyeye bağlayarak kurtardı. Yaralı işçi hastaneye kaldırıldı.

 • Samsun'da evlerden hırsızlık yapan 3 kadın tutuklandı
  21:16 Samsun'da evlerden hırsızlık yapan 3 kadın tutuklandı

  Samsun'da evlerden para ve ziynet eşyası hırsızlığıyla ilgili gözaltına alınan 3 kadın çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Atakum ve Canik ilçelerinde kilitlenmeden çekilen kapıları aparatla dil düşürme yöntemiyle açarak girdikleri 4 ayrı evden ziynet eşyası ve para çaldıkları tespit edilen 2'sinin yaşı 18'den düşük 6 kadın, polisin takibi sonucu gözaltına alındı. İfadesi alınan S.Y. emniyetten, yaşları küçük Ü.Y. ve E.K. ise çocuk savcısına ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Polisteki sorgularının ardından bugün Samsun Adliyesine sevk edilen B.V., B.Y. ve P.A. adlı kadın hırsızlar çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece akşam saatlerinde tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

 • Edremit'te Kaçak Hayvan Ticareti Operasyonu: 1 Gözaltı, 58 Köpek ve Uyuşturucu Ele Geçirildi
  21:15 Edremit'te Kaçak Hayvan Ticareti Operasyonu: 1 Gözaltı, 58 Köpek ve Uyuşturucu Ele Geçirildi

  Balıkesir'in Edremit ilçesinde jandarma, kaçak olarak hayvan ticareti yapıldığı istihbaratı üzerine düzenlediği operasyonda 1 kişiyi gözaltına alırken, 58 cins köpek ve uyuşturucu madde ele geçirdi. Operasyonda ayrıca kertenkele, kırkayak, bonzai, sentetik uyuşturucu hap, uyuşturucu kullanma aparatı ve av tüfeği de bulundu. Gözaltına alınan şüpheli adliyeye sevk edilecek.


Advertisement